Nowe aukcje GNDM.pl na żywo w internecie

Tutaj podajemy informacje o wszelkich wydarzeniach związanych z numizmatyką.

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Re: Nowe aukcje GNDM.pl na żywo w internecie

Postprzez GNDM » 28 Maj 2017 17:43

norbitor napisał:...

W innym wątku trwa dyskusja o zmianach na allegro. Przypominam, że jeśli któraś firma ma zamiar przejąć część numizmatycznych aukcji, starać się zawładnąć rynkiem. To musi mieć ofertę skierowaną ku zwykłemu „Kowalskiemu”, który chce kupić lub sprzedać monetkę wartą kilkadziesiąt złotych. Wiem, że firma na tym nie zarobi, ale to też zwiększa ruch i przyciąga więcej osób. Jednak żeby skusić potrzebna jest atrakcyjna oferta. Stąd postuluję pomyśleć nad np. aukcją drobnicy, na której sprzedający i kupujący będą obciążeni np. po 5-7%. Taki pchli targ.

Witam Panie Norbercie
Posunięcie Allegro dało impuls do wielu różnych działań i nowych inicjatyw.
W dyskusja i teorii wiele z nich wydaje się prostych i banalnych do zrealizowania.
Łato sie liczy teoretyczne zyski, łatwo się podlicza innych analizując tylko jakiś ułamek danych, tych które są widoczne na pierwszy rzut oka wyciągając na ich podstawie pochopne wnioski odnośnie całości (niedawny wpis gdzieś na tym forum o tym, że WCN na ostaniej aukcji zarobił więcej niż niejedna osoba zarobi przez kilka lat). Podstawowa różnica jest jednak w tym, że te kwoty zupełnie inaczej wyglądają, gdy się na nie patrzy z poziomu budżetu domowego, a zupełnie inaczej z poziomu firmy. Firma to taka rozpędzona lokomotywa, która żeby jechać do przodu ma cały czas ogromny apetyt na paliwo, niezależnie od tego czy wagoniki są pełne, czy puste; a żeby dobrze jechać to oprócz paliwa potrzebuje szereg innych rzeczy, napraw, myśleniu o zakupie nowego składu, inwestycji w tory itp. plus ciągłą gotowości do reagowania na zdarzenia losowe.
Zapewne stąd mimo, że wielu mówi o tym jakie to proste, to niewielu działa, a jeszcze mniej z tych co działają trwa.
Jeśli o nas chodzi o obecne zmiany to tylko wdrażanie wcześniej przyjętego planu.
Wielu wyraziło chęć zagospodarowania luki po allegro, i życzę aby się to komuś udało, natomiast ja nie podejmę tej rękawicy.
My jedziemy dalej swoim torem, realizując wcześniej opracowany plan podróży. Szczegółów planu (polityki firmy) nie będę jednak obecnie przedstawiał szerzej, gdyż historia już mnie nauczyła, żeby pośpiech w takich sprawach Nie popłaca :)
Zapraszamy we wspólną podróż... choć cen biletów nie obniżamy :)
Damian
Awatar użytkownika
GNDM

Postprzez brodacz » 28 Maj 2017 18:47

Absolutnie nie mam do Pana firmy i tym bardziej aukcji żadnych zastrzeżeń. Korzystałem już z pośrednictwa wcn, zamierzałem z Niemczyka a jednak skierowałem się ostatecznie do Was. Warto jednak aby osoba dająca monety na aukcje była świadoma, że nie tylko ona płaci prowizję, ale także kupujący. A o tym mnie nie poinformowano. I nie chodzi tu o zazdrość o zyski, a zwyczajny rachunek ekonomiczny. Chciałem wam dać walor, który ostatnio na allegro sprzedaliście za 7k zł. Pomyślałem, że jak sprzeda się podobnie to otrzymam 6k i to by mnie satysfakcjonowało. Jednak kupujący wiedząc, że musi zapłacić 12% nie zaoferuje odpowiednio 7 a już tylko 6,3k zatem od tej kwoty do mnie wróciłoby zaledwie 5,3k zł co uznałem za niewystarczające. Dobrze, że się zorientowałem bo po aukcji byłbym mniej skłonny do powstrzymania emocji.
brodacz

Postprzez GNDM » 28 Maj 2017 18:55

brodacz napisał:...Warto jednak aby osoba dająca monety na aukcje była świadoma, że nie tylko ona płaci prowizję, ale także kupujący. A o tym mnie nie poinformowano. I nie chodzi tu o zazdrość o zyski, a zwyczajny rachunek ekonomiczny. Chciałem wam dać walor, który ostatnio na allegro sprzedaliście za 7k zł. Pomyślałem, że jak sprzeda się podobnie to otrzymam 6k i to by mnie satysfakcjonowało. Jednak kupujący wiedząc, że musi zapłacić 12% nie zaoferuje odpowiednio 7 a już tylko 6,3k zatem od tej kwoty do mnie wróciłoby zaledwie 5,3k zł co uznałem za niewystarczające. Dobrze, że się zorientowałem bo po aukcji byłbym mniej skłonny do powstrzymania emocji.

Słuszna uwaga ! Osoby korzystając dotychczas z naszych usług były przyzwyczajone, że prowizja jest u nas jednostronna, co mogły interpretować jako korzystne z punktu widzenia wpływu na cenę końcową licytacji. W okresie przejściowym będziemy musieli, przynajmniej dotychczasowym klientom wyraźniej akcentować obecną dwustronność prowizji.
Damian
Awatar użytkownika
GNDM

Postprzez norbitor » 28 Maj 2017 19:08

Doskonale zdaję sobie sprawę z kosztów, opłat i tego, że firma musi zarabiać. Jedynie rzuciłem pomysł, że warto pomyśleć o jakiś aukcjach mało wartościowych monet, za których wystawienie czy zakup byłaby mniejsza prowizja. Coś na zasadzie mało zarobimy pieniędzy, ale zrobimy to dla reklamy. Proszę pamiętać, że czym większy ruch to więcej potencjalnych klientów w przyszłości. Z mojej strony to jedynie luźne uwagi. :)
Patrząc z ekonomicznego punktu, to na razie oferta nic nie zmieniła. :wink:
Ale oczywiście jako pasjonata przede wszystkim interesuje mnie konkretna moneta, a na dalszym planie jest cena.
Awatar użytkownika
norbitor

Postprzez GNDM » 28 Maj 2017 19:13

Dritto napisał:...
Ale mam jednak parę pytań:
- Czy opłata aukcyjna zawiera już podatek VAT, bo regulamin o tym milczy?
- Czy będzie katalog aukcyjny, chociażby do pobrania przez internet. W regulaminie mówi się o opisie przedmiotów, ale na stronie aukcyjnej jest tylko lista pozycji zawierających jakiś opis. Nie ma jednak pewności, czy o ten opis w regulaminie chodzi. Chyba będzie to pierwsza aukcja w Polsce bez katalogu.
- Co z odbiorem wylicytowanych pozycji. Kto płaci za ewentualne wysyłki? W regulaminie nie ma o tym wzmianki.
- Czy pora aukcji - w niedzielę, w porze rodzinnego obiadu - jest przemyślana?

Dziękuje za zgłoszone uwagi.
Ad.1 Tak, oczywiście jest to kwota brutto. W Polsce zwyczajowo podaja sie kwoty brutto (w przeciwieństwie np. do USA) także pierwotnie nie uznaliśmy uściślania tego za zasadne, niemniej już dodałem to uściślenie w regulaminie
Ad.2 Drukowanych katalogów nie przewidujemy. Wyciągam wnioski z dotychczasowej, własnej działalności na rynku aukcyjnym, po stronie kupującego. Moim zdaniem obecnie to już w dużej mierze po prostu "szkoda papieru". Serce się kraje często jak idę na aukcję, dostaje gruby, wielki katalog z którego interesuje mnie kilka strono - aukcja mija i katalog idzie do kosza, a w przypadku aukcji na które nie jadę osobiście, to nawet nie zaglądam do katalogów przesyłanych papierowo - przeszukuje porostu katalogi online. Wolimy pójść w kierunku nowocześniejszym, tj zamiast przygotowywać katalog drukowany, zrealizować prezentacje firmowe. Przewidywana jest uproszczona forma katalogu w formie pdf do pobrania ze strony aukcyjnej. Przy niniejszej aukcji powinien się pojawić takowy do końca najbliższego tygodnia (zapewne pod menu, z lewej strony)
Ad.3 Regulamin został rozszerzony o punkt dotyczący wysyłek, oto jego brzmienie:
Odbiór lub wysyła przedmiotów:
    Przedmioty zostaną przekazane zwycięzcy licytacji, lub osobie przez niego upoważnionej, po otrzymania przez Organizatora pełnej należności.
    Wylicytowane przedmioty można odebrać z siedziby Organizatora, po wcześniejszym uzgodnieniu z Organizatorem szczegółów odbioru.
    Koszty wysyłki krajowej zamówień aukcyjnych o wartości powyżej 1.000 zł pokrywa Organizator.
    Koszty wysyłki krajowej zamówień aukcyjnych o wartości do 1.000 zł wynoszą 12.50 zł i pokrywa je nabywca. Wysyłka jest ubezpieczona i realizowana przez kuriera Pocztex.
    Koszty wysyłki zagranicznej pokrywa nabywca. Forma i koszt takiej wysyłki każdorazowo ustalany jest indywidualnie.
Ad.4 Aukcja w niedzielę, pora raczej poobiednia :) Może ja po prostu jem wcześnie obiad. Kierowałem się tutaj swoimi, wcześniejszymi odczuciami i preferencjami. Szczególnie w okresie ładnej pogody ja nie lubię aukcji sobotnich, gdyż "burzą" cały weekend, rodzina się buntuje itp. Wydaje mi sie ża łatwiej "zarwać" niedzielne popołudnie. Porę dobraliśmy tak, żeby było właśnie już po kościele i po (wcześniejszym) obiedzie, ale aby i skończyć tak około 18-tej, aby np. można bbyło zdążyć wrócić z wyjazdy za miasto. Popołudniową godzinę postrzegam też jako lepszą, np. z punktu widzenia zagranicznych licytujących - u nas popołudnie, to na wschodzie dopiero wieczór, a na zachodzie to już rano, a nie środek nocy.
Damian
Awatar użytkownika
GNDM

Postprzez GNDM » 28 Maj 2017 19:21

norbitor napisał:Doskonale zdaję sobie sprawę z kosztów, opłat i tego, że firma musi zarabiać...

Kwestię kosztową poruszyłem nie tyle w kontekście Pana wypowiedzi, co w szerszym odniesieniu do obecnie dość często spotykanych opinii.

norbitor napisał:... warto pomyśleć o jakiś aukcjach mało wartościowych monet, za których wystawienie czy zakup byłaby mniejsza prowizja. Coś na zasadzie mało zarobimy pieniędzy, ale zrobimy to dla reklamy...

Tak będziemy właśnie traktować nasze aukcje Allegro i eBay. Szczególnie na Allegro powinno być u nas dużo aukcji, ale właśnie przedmiotów szacowanych na niższym poziomie kwotowym - tam kupujący nie płaci żadnej prowizji; stąd też i ogłoszona wcześniej rekrutacja.

Pozdrawiam
Damian
Awatar użytkownika
GNDM

Postprzez Enso » 28 Maj 2017 19:32

norbitor napisał:Doskonale zdaję sobie sprawę z kosztów, opłat i tego, że firma musi zarabiać. Jedynie rzuciłem pomysł, że warto pomyśleć o jakiś aukcjach mało wartościowych monet, za których wystawienie czy zakup byłaby mniejsza prowizja. Coś na zasadzie mało zarobimy pieniędzy, ale zrobimy to dla reklamy. Proszę pamiętać, że czym większy ruch to więcej potencjalnych klientów w przyszłości. Z mojej strony to jedynie luźne uwagi. :)

Firmy chcą jak najwięcej wyciągnąć. Ja to rozumiem. Mają pełne prawo wyznaczać sobie prowizje jakie chcą. Ale gadania różnych sprzedawców o trosce o kolekcjonerów dawno już poszły w zapomnienie i można je włożyć między bajki.
Marzy mi się firma która zrobi mniejsze prowizje i będzie na prawdę działała z pasji, a nie tylko dla kasy. Taka która będzie starała się słuchać też opinii kolekcjonerów. Myślę, że taka firma miałaby szansę zdobyć dużą część rynku. Wtedy i kasa pojawiłaby się, nawet jeszcze większa. Przykładowo - wchodzi firma która prowadzi własne aukcje (na swojej stronie) z prowizjami podobnymi do tych wcześniejszy z Allegro. A więc ktoś przykładowo daje monetę i płaci 7% do 100zł, to co ponadto: 3%.
Enso

Postprzez GNDM » 28 Maj 2017 20:11

... Przykładowo - wchodzi firma która prowadzi własne aukcje (na swojej stronie) z prowizjami podobnymi do tych wcześniejszy z Allegro. A więc ktoś przykładowo daje monetę i płaci 7% do 100zł, to co ponadto: 3%.

W teorii brzmi dobrze. W praktyce obawiam się że dla sprzedającego mogła by to być złudna oszczędność, a te 3% dla "innej firmy" mogło by go kosztować więcej niż 9% dla Allegro - rozpatrywane jako wartość przychodu ze sprzedaży, który pozostanie na rękę.
Jest tak stare przysłowie "chytry dwa razy traci" :)
Damian
Awatar użytkownika
GNDM

Postprzez Dritto » 29 Maj 2017 11:36

Widzę, że GNDM ma teraz chyba najbardziej korzystne warunki dla kupujących na aukcjach, jeśli uwzględnić opłatę aukcyjną i koszty dostawy.
A trzeba jeszcze dodać do tego, że składane przez kupujących limity działają tu podobnie jak snajper aukcyjny i nie są uwzględniane w preaukcji. Wygląda to wszystko coraz bardziej zachęcająco i nic innego nie pozostaje tylko licytować i zobaczyć, jak to będzie w praktyce.

A oferta aukcyjna chyba też została uzupełniona i wzbogacona, gdyż pojawiły się pozycje z istniejącym już numerem i dodatkową literą A.
Uważam także, że niedrukowany katalog, ale według zapowiedzi do pobrania ze strony aukcyjnej, jest całkowicie wystarczający i nie generuje u kupujących dodatkowego wydatku.
Dritto

Postprzez brodacz » 29 Maj 2017 11:48

Dritto napisał:Widzę, że GNDM ma teraz chyba najbardziej korzystne warunki dla kupujących na aukcjach, jeśli uwzględnić opłatę aukcyjną i koszty dostawy.
.

Łubu dubu, łubu dubu niech żyje nam prezes naszego klubu... Chociaż dobrze ci płacą za te wpisy?
brodacz

Postprzez grabarz » 29 Maj 2017 12:16

Jeżeli dostawa bedzie wliczona w cene to przy zakupie tanszych monet czesc z tych kilku % pokryje przesylke...
Awatar użytkownika
grabarz

Miejscowość: Zielona Góra / Zbąszyń

Postprzez BoneEader » 29 Maj 2017 12:36

Katalog nie powinien być wydatkiem, bo mimo kosztów w dobrym smaku jest wysłać go za darmo do klientów którzy aktywnie biorą udział w aukcjach. Inni mogą zapłacić za niego lub skorzystać z internetowego wydania.
Opłata 3% jest nierealna- aukcja prowadzona jest za pośrednictwem OneBid, który również ukraja sobie kawałek tortu. Lecz czekam na moment w którym firmy zrozumieją, że najlepiej byłoby jednak opłatę aukcyjną przerzucić na jedną stronę jak na Allegro- ot, marzenia :)
BoneEader

Postprzez multikos » 29 Maj 2017 14:52

Z tego co widzę aukcje są zaplanowane co 2-3 miesiące a więc dosyć często... ok, super nowa jakość ! Wg mnie w takiej sytuacji nie ma sensu przygotowywać papierowego wydania katalogu... zresztą jeżeli aukcje będą co te dwa miesiące to nawet logistycznie jest to właściwie nie do wykonania. Bardzo się cieszę, że jak widać się dzieje...
multikos

Miejscowość: Warszawa

Postprzez Dritto » 29 Maj 2017 15:23

Kilka wpisów temu Pan brodacz zapytał: „ Chociaż dobrze ci płacą za te wpisy? ”

No cóż, taka nerwowa reakcja i inwektywy skierowane pod moim adresem wynikają, jak sądzę z tego, że Pan brodacz nie może zdzierżyć pozytywnej opinii kolekcjonera monet na temat swej konkurencji, za jaka uważa GNDM. O tym, że ta opinia o warunkach aukcji GNDM jest obiektywna, to każdy może się sam przekonać porównując warunki innych domów aukcyjnych organizujących w Polsce aukcje na żywo w internecie.

Pan brodacz, vel handlowiecupc z Allegro, vel prezes INA usiłujący prowadzić sprzedaż na tym forum w dziale „Sprzedam”, nie jest bowiem obiektywny. Zmiany w opłatach dla sprzedających na Allegro oraz odczuwane przez niego zagrożenie ze strony profesjonalnych firm numizmatycznych powodują chyba obawę, że teraz nie da mu się z dotychczasową łatwością zarabiać na kolekcjonerach.

Jest to więc objaw korzystnego efektu zmiany w opłatach na Allegro, który spowoduje wyeliminowanie z rynku choć części podmiotów żyjących kosztem interesów kolekcjonerów.
Dritto

Postprzez brodacz » 29 Maj 2017 16:38

No tak głęboki tekst, że wygrzebać się nie mogę... Wszak nie istnieją ludzie, którzy mogliby na allegro wystawiać własne zbiory. A fakt nieznajomości UPC też wiele tłumaczy.
brodacz

Postprzez CarlosRoca » 29 Maj 2017 21:35

No, a ja mam jakieś problemy z logowaniem ... niby zarejstrowałem konto, a tu przeniosło mnie na onebid.pl i dalej ... dupa :-)
Chyba jestem za stary na te wszystkie technologie ... albo jakiś głupi jestem ...
CarlosRoca

Postprzez dusiolek » 30 Maj 2017 16:21

po wloginowaniu sie na onebid.pl trzeba znalezc aukcje GNDMu (w liscie auckji) i dodac ja. Po zgodzeniu sie z warunkami licytacji, mozna zaczac bidowac,

Pozdrawiam, Tomasz
Awatar użytkownika
dusiolek

Postprzez najtsabes » 30 Maj 2017 16:34

Szalenie agresywna forma promocji z elementami manipulacji. Wystarczy już.
"Adminy niech się nie wtrącają"."Chcesz linka?" Listonosz prawdy historycznej.

ala19831 to facet!
najtsabes

Postprzez platinum » 03 Cze 2017 12:25

Bardzo fajnie, że coś się rusza i powstają nowe kanały udostępniające monety, bo psy szczekają a karawana jedzie dalej.

Tym razem pewnie nic nie kupię (bo w średniowieczu PL i PRL nie dostrzegam niczego interesującego), ale w przyszłości pewnie tak. Prowizja niestety nie jest niska, ale sprzedawcą na allegro trzeba zadać pytanie: czy oby wystawiają faktury i czy oby kupując od nich nie należy płacić 2% PCC (Podatek od Czynności Cywilnoprawnych)? To może banale, ale w regulaminie aukcji warto taką informację dodać.

Mam dwie uwagi:
Rozumiem, że firmy konkurują ze soba ( i bardzo dobrze!), ale czy nie można stosować przyjętych przez innych kategorii? Zauważyłem, że średniowiecze to ... średniowiecze bez PL, a polskie średniowiecze kryje się w "Polska do 1501). Nie chce dyskutować, który podział jest właściwy a który nie, ale z praktyczengo punktu widzenia łatwiej by było powielić to co jest i w WCN (i chyba u Niemczyka). Na allegro jest jeszcze inaczej :-).
Czy istnieje funkcjonalność dodania wybranych pozycji do obserwowanych i później proste wrócenie do nich?

Zauważyłem pod obrazkami gwiazdkę, którą mozna kliknąć i zaznaczyć, ale nie widzę żadnego opisu co to robi. W menu tez nie znalazłem pozycji umozliwiającej wyświetlenie obserwowane (zagwiazdkowane?) przedmioty. W dużych aukcjach WCN i/lub u Niemczyka jest coś takiego i jest to wygodne.

Duży plus za banalny pomysł z obracającymi się obrazkami monet z awersu na rewers po najechaniu na nich kursorem. Proste a jakże przydatne. Łyżka dziegdziu: opisy robione na szybko, przynajmniej średniowiecza. Te na allegro GNDM miewają lepsza jakość. Np Denar Hermana, w opisie mowa o napisie Cracov, którego na foto monety nie widzę.

Żeby było obiektywnie i by dla nas kupujących stymulować konkurencje, warto zebrać w jednym poście aktualne ceny prowizji (dla kupujących) największych graczy. Z pamięci, kolejność firm alfabetyczna:

GNDM - 12 %
Niemczyk, duże aukcje - 15 %
WCN, "duże", (kilka w roku) - 12 %
WCN, "małe" (cotygodniowe aukcje) - 5 %
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Miejscowość: Planet Earth

Postprzez tonyxxl » 03 Cze 2017 12:44

platinum napisał:sprzedawcą na allegro trzeba zadać pytanie: czy oby wystawiają faktury i czy oby kupując od nich nie należy płacić 2% PCC (Podatek od Czynności Cywilnoprawnych)?

a co cię to obchodzi? z U.S jesteś?
Awatar użytkownika
tonyxxl

Miejscowość: Kraków

PoprzedniaNastępna

Wróć do Giełdy, targi, wystawy, spotkania, aukcje stacjonarne

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] oraz 2 gości