Numizmat za paliwo

Dział poświęcony żetonom zastępczym, dukatom lokalnym, medalom i innym przedmiotom monetopodobnym

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Postprzez Pietruszka » 12 Lis 2010 15:14

Cena tych ,,numizmatów" jest absurdalnie wysoka. Jak już powiedział Prankster, w tym tyle srebra, ile w urzędniku litości.

Na alle... zalazłem miedziaki z tej serii. 4 szt. (każda inna) to koszt rzędu 38 zł (z wysyłką). Czyli koszt jednego ,,miedziaka" to 9,50 zł. Według mnie ta cena jest absurdalna i za wysoka. Według mojej skromnej opinii jest to warte góra 3 zł.

Nakłady także nie są niskie: 750 000 szt. i 5 000 szt. (na sreberko)

Ogólnie rzecz biorąc jeżeli już to zdobywać to jedynie drogą tankowania, tak przy okazji jak się tankuję a nie kupując za astronomiczne pieniądze.
Awatar użytkownika
Pietruszka

Postprzez ptaku79 » 12 Lis 2010 15:18

Panowie naprawdę dajcie już spokój.Czy naprawdę głównym waszym życiowym problemem jest nazewnictwo tych żetonów,numizmatów czy jeszcze inaczej nazywanych krążków.Wracamy do tematu.
Moderator w stanie zasłużonego spoczynku ;)
Awatar użytkownika
ptaku79

Miejscowość: Sochaczew

Postprzez 58wojtek » 12 Lis 2010 15:35

ptaku79 napisał:... Czy naprawdę głównym waszym życiowym problemem jest nazewnictwo tych żetonów,numizmatów czy jeszcze inaczej nazywanych krążków......

Nie, nie jest to "naszym" głównym życiowym problemem. Przynajmniej moim nie jest.
Niemniej, używanie właściwego nazewnictwa - moneta, numizmat wydaje się być oczywistym wymogiem dla uczestników specjalistycznego (było nie było) forum.
58wojtek

Miejscowość: Mikołów/od niedawna Rybnik :)

Postprzez marcin7 » 12 Lis 2010 15:58

Chyba jednak masz z tym problem, bo bronisz czegoś co nigdy nie było i nie ma charakteru prawnego środka płatniczego.
Czepiasz się różnych szczegółów, a takie bzdury zaczynasz wypisywać.
Jeszcze dodając prawnym eh.

58wojtek napisał:Niemniej, nazwa "Żetony promocyjne" jest także do przyjęcia, z zastrzeżeniem wyłączenia z tej kategorii dukatów lokalnych.
Było nie było, dukaty lokalne są prawnym środkiem płatniczym na określonym terenie w określonym czasie.

Masz tu link z mennicy tu wszystko pisze pogrubione, że to żaden prawny środek
co najwyżej bon towarowy i tyle.
A jakiś warzywniak pani Krysi gdzie można sobie kupić marchew czy kartofla na określonym terenie jak użyłeś takiego sformułowania nie czyni z bonu pieniądza.

http://www.dukatlokalny.pl/idm,273,w-dukatowie.html
Awatar użytkownika
marcin7

Miejscowość: okolice Lublina

Postprzez 58wojtek » 12 Lis 2010 16:35

marcin7 napisał:Chyba jednak masz z tym problem, bo bronisz czegoś co nigdy nie było i nie ma charakteru prawnego środka płatniczego.
Czepiasz się różnych szczegółów, a takie bzdury zaczynasz wypisywać.
Jeszcze dodając prawnym eh.

58wojtek napisał:Niemniej, nazwa "Żetony promocyjne" jest także do przyjęcia, z zastrzeżeniem wyłączenia z tej kategorii dukatów lokalnych.
Było nie było, dukaty lokalne są prawnym środkiem płatniczym na określonym terenie w określonym czasie.

Masz tu link z mennicy tu wszystko pisze pogrubione, że to żaden prawny środek
co najwyżej bon towarowy i tyle.
A jakiś warzywniak pani Krysi gdzie można sobie kupić marchew czy kartofla na określonym terenie jak użyłeś takiego sformułowania nie czyni z bonu pieniądza.

http://www.dukatlokalny.pl/idm,273,w-dukatowie.html

Szanowny przedmówco.
Jest zasada, że każdy z Forumowiczów wypowiada się w temacie w którym ma coś do powiedzenia, a przede wszystkim ma wiedzę w tym temacie.

Nigdy nie twierdziłem, że dukat jest pieniądzem. Przeciwnie, protestowałem przeciwko używania dla innych walorów określeń moneta, numizmat.

Co do określenia "są prawnym środkiem płatniczym na określonym terenie w określonym czasie" wynika to z faktu wprowadzenia do obiegi dukata lokalnego poprzez podjęcie przez Radę Miasta (Gminy) stosownej uchwały w tym zakresie.
Szanowny przedmówco. Uchwała Rady jest źródłem prawa miejscowego.
I jeśli pani Krysia z warzywniaka, gdzie można sobie kupić marchew czy kartofla, podpisała w związku z uchwała Rady stosowną umowę z urzędem, to oznacza, że pani Krysia jest zobowiązana sprzedać marchew za "dukat" a nawet wydać resztę w złotych polskich. Ponadto, emitent jest zobowiązany do wykupienia "dukatów" po upływie okresu ich ważności.
58wojtek

Postprzez Maciek1204 » 12 Lis 2010 20:15

Dzisiaj odebrałem swoje żetony zamówione już jakiś czas temu i jestem nieco zawiedziony - krążki są wypalcowane... Raczej nikt tego nie zrobił złośliwie. Wizerunki są w porządku, aczkolwiek wolałbym na awersie widzieć nominał 2 zł, niźli orlen coś tam 8)
Come to the Dark Side - we have a cookies.
Awatar użytkownika
Maciek1204

Miejscowość: Rybarzowice

Postprzez marcin7 » 12 Lis 2010 21:44

58wojtek napisał:Szanowny przedmówco.
Jest zasada, że każdy z Forumowiczów wypowiada się w temacie w którym ma coś do powiedzenia, a przede wszystkim ma wiedzę w tym temacie.

Twierdzisz że nie mam nic do powiedzenia w tym temacie?

58wojtek napisał:Co do określenia "są prawnym środkiem płatniczym na określonym terenie w określonym czasie" wynika to z faktu wprowadzenia do obiegi dukata lokalnego poprzez podjęcie przez Radę Miasta (Gminy) stosownej uchwały w tym zakresie.
Szanowny przedmówco. Uchwała Rady jest źródłem prawa miejscowego.
Ponadto, emitent jest zobowiązany do wykupienia "dukatów" po upływie okresu ich ważności.

Tylko że ta uchwała mniejsza z tym czy wszędzie towarzyszy przy wprowadzaniu tych bonów w obieg jest na zasadzie dobrowolności.
Można za nie nabyć określone towary czy też usługi w placówkach, które zgodzą się akceptować taką formę wymiany.
To jest tylko substytut pieniądza, honorowany przez partnerów akcji, której celem jest zazwyczaj tylko promocja miasta czy gminy.
ZUS-u już w tym mieście za te bony nie zapłacę tak samo jak podatku w US.
Więc nie są nawet lokalne, a tym bardziej nie pełnią roli środka płatniczego.
I idealnie pasują do definicji bonu towarowego.
Więc jakby się uprzeć one również nie pasują do numizmatyki, a bardziej do medalistki.
Na tym kończę ciekawą dyskusję bo kolega Ptaku przestanie w końcu być pobłażliwy.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
marcin7

Miejscowość: okolice Lublina

Postprzez 58wojtek » 12 Lis 2010 22:10

marcin7 napisał:.... Tylko że ta uchwała mniejsza z tym czy wszędzie towarzyszy przy wprowadzaniu tych bonów w obieg jest na zasadzie dobrowolności.....

W przypadku "dukatów lokalnych" Uchwała Rady Miasta/Gminy jest podstawą prawną ich emisji.

Jeśli jakaś emisja nie jest wprowadzona takim aktem prawnym rady, to oznacza, że jest to jedynie prywatne przedsięwzięcie jakiejś firmy wydawniczej, handlowej, medalierskiej etc.
Takie produkty nie powinny być nazywane dukatami lokalnymi.
Od "dukata lokalnego" odróżnia je to, że nigdy te błyskotki nie pełniły funkcji środka płatniczego. Nawet w tak ograniczonym zakresie.

marcin7 napisał:.... To jest tylko substytut pieniądza, honorowany przez partnerów akcji, której celem jest zazwyczaj tylko promocja miasta czy gminy.
ZUS-u już w tym mieście za te bony nie zapłacę tak samo jak podatku w US.
Więc nie są nawet lokalne

Tak, pełnią rolę promocyjna miasta/regionu. Widzi kolega coś w tym złego? Owszem, danin w ZUS i US tymi dukatami się nie zapłaci, lecz przywołana przez kolegę marchewkę już można zakupić. I to właśnie odróżnia dukat od medalika ze stacji Orlen.
58wojtek

Postprzez ptaku79 » 13 Lis 2010 11:37

Naprawdę ciekawą dyskusję prowadzicie szkoda tylko,że nie na temat.Wątek zamyka czasowo ponieważ moje prośby przechodzą wam koło nosa.
Awatar użytkownika
ptaku79

Postprzez medyk1 » 15 Lis 2010 21:05

Temat nadal zablokowany, a tu się wiele dzieje:
"Z uwagi na bardzo duże zainteresowanie dotychczasowymi seriami srebrnego numizmatu z etui, zamówienia na tę nagrodę można składać najpóźniej do końca dnia 15 listopada 2010 r.
Od dnia 16 listopada 2010 r. nagroda w postaci srebrnego numizmatu z etui nie będzie dostępna w ofercie Programu VITAY."
informuje http://www.orlen.pl/PL/DLAKIEROWCOW/PRO ... fault.aspx ORLEN
Na razie brak oficjalnych informacji o różnicach między wersją pierwszą Warszawy a wersją B, jedyne o czym informują na stacjach to to, że każdej będzie po 5000 szt.
Jak ktoś ma gdzieś czy to numizmat czy medal i tankuje na Orlenie (bo przypuszczam że Ci najbardziej markotni tankują na innych stacjach i z lekka zazdroszczą nam orlenowcom tych medalików) to do 24.00 można mykać jeszcze zamówić
przeniosłem po odblokowaniu
Awatar użytkownika
medyk1

Miejscowość: PYRLANDIA

Postprzez k4m0z » 16 Lis 2010 22:50

Widzę, że w samą porę udało mi się zamówić srebrny numizmat :)
k4m0z

Miejscowość: Wrocław

Postprzez medyk1 » 18 Lis 2010 19:25

tymi cenami to zaszaleli: http://allegro.pl/orlen-kolekcja-z-seri ... 07488.html
ciekawostki gość pisze o serii C - może ktoś potwierdzić?
Awatar użytkownika
medyk1

Miejscowość: PYRLANDIA

Postprzez 58wojtek » 18 Lis 2010 19:35

medyk1 napisał:tymi cenami to zaszaleli: http://allegro.pl/orlen-kolekcja-z-seri ... 07488.html
ciekawostki gość pisze o serii C - może ktoś potwierdzić?

Ciemny naród wszystko kupi ...... Zwłaszcza, jeśli towarzyszy temu nachalna reklama.
58wojtek

Postprzez ptaku79 » 19 Lis 2010 20:06

Awatar użytkownika
ptaku79

Postprzez awcyl » 19 Lis 2010 20:13

Cóż się dziwić. Jakbym miał tyle pieniędzy na zbyciu to sam bym licytował, bo moim marzeniem jest posiadanie takiego pięknego kompletu w szkatułce.
Awatar użytkownika
awcyl

Postprzez Janus » 19 Lis 2010 20:25

No cena trochę kosmiczna, ja swój komplet sprzedałem za mniej, ale przynajmniej będę miał na uzupełnienie sreberek, a nie stop srebra Ag500 :)
Ostatnio edytowany przez Janus, 19 Lis 2010 20:26, edytowano w sumie 1 raz
pozdr,
Rafał
Awatar użytkownika
Janus

Miejscowość: Wielkopolska

Postprzez Adrinno » 19 Lis 2010 20:26

Adrinno

Postprzez julk1 » 19 Lis 2010 20:36

Wczesniej ten sprzedawca sprzedał po prawie 25 zł 10 kompletów po 4 monety każdy (ale benzyny musiał zatankować w Orlenie :wink: ), a teraz za 1 monete srebrną chce przeszło 1450 zł!
Ci co prognozowali wysoki lot cen srebra nie pomylili się wcale! :lol:
Awatar użytkownika
julk1

Postprzez marcin_monety » 19 Lis 2010 20:51

Taką kasę można zbić na tym medaliku, a ja się spóźniłem. Trudno, na (podobno) planowane serie B i C też będzie popyt. :)
Chyba, że ludzie obudzą się... z ręką w nocniku.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
marcin_monety

Miejscowość: Z-ce/Wrocław

Postprzez ptaku79 » 19 Lis 2010 20:53

awcyl napisał:Cóż się dziwić. Jakbym miał tyle pieniędzy na zbyciu to sam bym licytował, bo moim marzeniem jest posiadanie takiego pięknego kompletu w szkatułce.

Właśnie o to chodzi,że kupują to naiwni ludzie,którzy za parę miesięcy napiszą na forum,że stracili kupę kasy jednak jak ktoś ma kasę i marzenia to oczywiście wszystko mu wolno.
Awatar użytkownika
ptaku79

PoprzedniaNastępna

Wróć do Pieniądz Zastępczy (Egzonumia)

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość