Obóz jeniecki Tuchel ( Tuchola )

Dział poświęcony żetonom zastępczym, dukatom lokalnym, medalom i innym przedmiotom monetopodobnym

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Obóz jeniecki Tuchel ( Tuchola )

Postprzez Coins_4_U » 15 Sie 2016 20:30

Jestem "regionalistą" w kolekcjonowaniu monet i banknotów zastępczych (powiat tucholski - woj. kujawsko-pomorskie). Odkąd tym się interesuję (blisko 20 lat) nie natrafiłem na cynkową 5-fenigówkę z obozu jenieckiego w Tucholi (w cynku niklowanym mam). Nie spodziewam się, że że ktoś nagle zaproponuje mi jej sprzedaż, raczej oczekuję informacji : czy taki notgeld w ogóle istnieje czy też nie. Katalog Menzla wymienia taka odmianę, ale coś mi się wydaje, że to chyba jakiś błąd ...
Coins_4_U

Re: Obóz jeniecki Tuchel ( Tuchola )

Postprzez Mad_Tiger » 15 Sie 2016 22:55

Temat kompletnie mi obcy ale napisze tylko tyle, że jeżeli coś jest czym kokryte/pokolorowane czy ozdabiane może się trafić przedmiot felerny (destrukt) który omyłkowo ominął jakiś etap produkcji.

Tak jak dzisiaj trafiają się dwójki wybite bez środka (na pewnym etapie środek nie został umieszczony w pierścieniu) czy też monety z malarzami bez tampondruku to tutaj cynkowy krążek mógł nie zostać "zaniklowany" i uważałbym to bardziej jako destrukt niż osobną odmianę w szczególności jeżeli interesując się tym tematem 20 lat ani razu na takową nie trafiłeś :P
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

ImageMój zbiór monet na ucoinImage

Sponsorem awatara jest Tiger Restart: http://tigerpower.pl/instytutrestartu/#head
Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Miejscowość: Warszawa

Postprzez Coins_4_U » 16 Sie 2016 11:52

Uzupełnię zatem temat : skatalogowane i znane są inne nominały : 10- i 50- fenigówki wybite w cynku jak i w cynku niklowanym.
Tak samo są opisane w katalogu Menzla 5-fenigowki - ale tej wybitej w cynku (mimo takiej samej wyceny ) dotąd nie widziałem.
Coins_4_U

Postprzez buchen » 16 Sie 2016 21:23

Witam
mam 1 Pfennig Cynk (13403.1), 2 Pfennigi Cynk (13403.2), 5 Pfennigów niklowana (13403.4), 10 Pfennigów niklowana (13403.6) oraz 50 Pfennigów Cynk (13403.7).
Numery Katalogu Menzla chyba stare, mam wydanie z 1993 roku.

K.V.
Ostatnio edytowany przez buchen, 17 Sie 2016 09:03, edytowano w sumie 1 raz
buchen

Postprzez grabarz » 16 Sie 2016 23:14

Witam,

Problem jest szerszy i dotyczy nie tylko monet, ale także banknotów zastępczych. Podobny przypadek jest w Zielonej Górze. Istnieją banknoty 500 000 Mk (Mey.1, Kell.1984, Gei.-Mull.096.2, Siw.Z4.6.1) oraz 1 mln. Mk (Mey.2, Kell.1984, Gei.-Mull.096.3, Siw.Z4.6.2). Podobne emisje z tej samej drukarni jak podaje Jan Boguś, a którą to informacje znaleźć można u Siwaka, czy w niemieckojęzycznych katalogach, posiadają koleje innych miast. Przykładem jest tutaj Legnica, Jawor. Emisje te posiadają 3 znane nominały, a u nas, tzn. w Zielonej Górze są tylko dwa. Postuluje się istnienie trzeciego banknotu tworzącego z wymienionymi niejako całość. Ma to być 100 000 Mk. Problem jest wszędzie ten sam. Albo takiej emisji nie ma, albo dane walory jeszcze nie wypłynęły. Według mnie trzeba szukać banknotów w lokalnych małych muzeach. Sam nie mając pewności co do oryginalności banknotu z Sulechowa (nie miałem katalogu, a był to początek przygody z notgeldami) przez przypadek znalazłem identyczny w muzeum w Świebodzinie.
Awatar użytkownika
grabarz

Miejscowość: Zielona Góra / Zbąszyń

Wróć do Pieniądz Zastępczy (Egzonumia)

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość