Ile medali w kolekcji Najcenniejsze Monety Polskie (SN)?

Dział poświęcony żetonom zastępczym, dukatom lokalnym, medalom i innym przedmiotom monetopodobnym

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Ile medali w kolekcji Najcenniejsze Monety Polskie (SN)?

Postprzez Roben » 23 Sty 2017 00:09

WItajcie.
To mój pierwszy post, ale mam nadzieję, że nie ostatni. Mam pytanie do kolekcjonujących medale ze Skarbnicy Narodowej - tak, wiem! :wink:
Pytanie brzmi: ile (na dzień dzisiejszy tj. 22 stycznia 2017 roku) jest medali w kolekcji "Najcenniejsze Monety Polskie"? Z przyjemnością poznam również listę poszczególnych medali w tej otwartej kolekcji.
Planuję kolekcjonowanie tej serii na prezent, więc proszę nie wpisywać rad i spostrzeżeń dotyczących opłacalności kolekcjonowania tych "krążków metalu" - TO PREZENT, NIE INWESTYCJA.
Z góry dziękuję za konkretne odpowiedzi na moje pytanie.
Roben

Re: Ile medali w kolekcji Najcenniejsze Monety Polskie (SN)?

Postprzez joxer » 23 Sty 2017 00:44

przez google nie udało mi się znaleźć tej informacji, ale allegro oraz olx okazało się bardziej pomocne :)

ci panowie twierdzą, że 24:
http://allegro.pl/najcenniejsze-monety- ... 01897.html
https://www.olx.pl/oferta/najcenniejsze ... 998e6ce71f

a ten, że 36:
https://www.olx.pl/oferta/medale-okolic ... 998e6ce71f

ale najłatwiej chyba było by napisać maila lub zadzwonić do skarbnicy narodowej i się po prostu zapytać :)
Joxer The Mighty
Image
Awatar użytkownika
joxer

Miejscowość: Biała Podlaska

Postprzez Mad_Tiger » 23 Sty 2017 01:10

Większość serii jest "otwarta" czyli jak jest zapotrzebowanie to i 1000 sztuk zaprojektują
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

ImageMój zbiór monet na ucoinImage
ImageSprzedam trochę monet i banknotówImage

W sprawie reklamy w awatarze proszę o kontakt na PW :)
Maksymalny rozmiar; szerokość: 80 pikseli, wysokość: 80 pikseli, waga pliku: 50.00 KiB + 2 linijki tekstu w podpisie.
Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Miejscowość: Warszawa

Postprzez Roben » 23 Sty 2017 15:33

@joxer:
Wiem, że aktualnie są ponad 24 medale w tej kolekcji. Wygląda więc na to, że jest ich 36 - Dziękuję za odnośnik na olx!
Ze Skarbnicy dwukrotnie otrzymałem taką samą odpowiedź: "..pragniemy poinformować, iż "Najcenniejsze monety polskie" to kolekcja otwarta bez określonej z góry liczby medali. Medale są na bieżąco nabywane i nie posiadamy informacji, ile medali jest aktualnie zaplanowanych.", więc dlatego pytam o to na tym forum.
@Mad_Tiger
1000 to trochę za dużo :twisted: Przy wysyłaniu 2 w miesiącu kolekcjonowanie zajęłoby 42 lata. No i gdzie tyle "najcenniejszych" w historii Polski by wyszukali?
Roben

Postprzez Mad_Tiger » 23 Sty 2017 15:42

Roben napisał:@Mad_Tiger
1000 to trochę za dużo :twisted:

Medali "Wielcy Polacy" jest już grubo ponad 100 :)
Image
* mam taki ...

No i gdzie tyle "najcenniejszych" w historii Polski by wyszukali?

Wystarczy, że dorwą się do albumu "100 rarytasów numizmatycznych w Muzeum Narodowym w Krakowie"
Image
i już masz setkę a publikacji jest sporo :) a wystarczy jeszcze przejrzeć archiwa aukcyjne :P

Bo co to znaczy najcenniejszych? Najdroższa moneta danego typu? czy już jest cenny bo poszedł za powyżej 100 zł?

Maksymalny rozmiar; szerokość: 80 pikseli, wysokość: 80 pikseli, waga pliku: 50.00 KiB + 2 linijki tekstu w podpisie.
Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Postprzez Roben » 23 Sty 2017 16:01

Myślę, że trzeba podejść do sprawy rozsądnie. Z pewnością w SN przed rozpoczęciem wydawania każdej OTWARTEJ KOLEKCJI zadają sobie różne pytania, a pomiędzy nimi także i takie: "Do którego medalu kolekcjoner wytrzyma bez zrywania umowy?".
Wielcy Polacy - zgadzam się, że tych można zebrać setki, a ten Piłsudski ładny (o projekt mi się rozchodzi).
Jest tam i Kopernik, ale jak niepowszechnie wiadomo to był on takim samym Polakiem jak i Niemcem :D
Może zacytuję (, że Kopernik) "W języku polskim nie pozostawił jednak żadnego pisma, dlatego nie ma stuprocentowej pewności jego znajomości tego języka."

A propo: czy można dotrzeć gdzieś do informacji kto zaprojektował dany medal? Na stronie SN nie widzę tej informacji - ale jak już zdążyłem się sam przekonać, informowanie klientów nie jest ich najmocniejszą stroną. :cry:

Dodatkowo - czy każda kolekcja ze SN posiada swój unikalny numer? Skoro jest tam podawana "Limitacja:" to poszczególne kolekcje powinny być w jakiś sposób ponumerowane.
Roben

Postprzez joxer » 23 Sty 2017 18:21

na certyfikacie nie ma takiej informacji ani na stronie sn, więc tylko u źródła takiej informacji szukać.

z tego co się orientuje, to sn sama nie bije tych medali tylko zleca :) a nadanie każdej monecie indywidualnego numeru tylko zwiększyło by koszty druku certyfikatów oraz pozostałej dokumentacji :) zresztą jak sam się przekonałeś w necie bardzo trudno jest znaleźć jakiekolwiek informacji o ich produktach

miej na uwadze również fakt, że jako produkt ciężko identyfikowalny będzie kłopot z odsprzedażą, nawet tylko po cenie srebra :P co może mieć miejsce jak się prezent nie spodoba :P
Joxer The Mighty
Image
Awatar użytkownika
joxer

Postprzez Roben » 23 Sty 2017 23:07

Dowiedziałem się, że każdy certyfikat dołączony do medalu ma swój numer i wygląda na to, że jest on UNIKALNY. Zaś koszt znacząco zwiększyłoby numerowanie medali (to nie są monety), ale już nie druków personalizowanych (to dosłownie są grosze).
Roben

Postprzez Roben » 23 Sty 2017 23:16

@Mad_Tiger
Napisałeś "Medali "Wielcy Polacy" jest już grubo ponad 100" - skąd informacja o takiej liczbie?
Na olx w ogłoszeniu o ID: 293514237 dotyczącym sprzedaży "Medale okolicznościowe Wielcy Polacy" jest podane: Sprzedam okolicznościową kolekcję 36 medali "WIELCY POLACY" wyemitowaną przez Skarbnicę Narodową.
Myślę, że warto byłoby tutaj stworzyć wątek podający liczby medali w "OTWARTYCH" kolekcjach Skarbnicy Narodowej.
Roben

Postprzez Mad_Tiger » 23 Sty 2017 23:28

Roben napisał:@Mad_Tiger
Napisałeś "Medali "Wielcy Polacy" jest już grubo ponad 100" - skąd informacja o takiej liczbie?

Kiedyś (z pół roku temu jak nie więcej) szukałem coś na ich temat i wyszukałem aukcję na OLX gdzie było wypisane 88 sztuk a właściciel podawał, że od dłuższego czasu nie kupuje nowych bo jest ich już ponad 100 ...
Oto lista jaką zapisałem:
1. Kazimierz III Wielki
2. Ignacy Jan Paderewski
3. Mieszko I
4. Adam Mickiewicz
5. Tadeusz Kościuszko
6. Karol Wojtyła - Jan Paweł II
7. Józef Piłsudski
8. Mikołaj Kopernik
9. Stanisław Żółkiewski
10. Fryderyk Chopin
11. Maria Skłodowska-Curie
12. Stanisław Staszic
13. Jan III Sobieski - Lew Lechistanu
14. Jan Karol Chodkiewicz
15. Zygmunt II August
16. Stanisław Wyspiański
17. Stefan Czarniecki
18. Henryk Sienkiewicz
19. Bolesław Chrobry
20. Królowa Jadwiga
21. Władysław Stanisław Reymont
22. Józef Wybicki
23. Paweł Edmund Strzelecki
24. Kazimierz Pułaski
25. Cyprian Kamil Norwid
26. Jan Henryk Dąbrowski
27. Stefan Batory
28. Mikołaj Rej
29. Jan Matejko
30. Jan Józef Ignacy Łukasiewicz
31. Gabriel Narutowicz
32. Stanisław Moniuszko
33. Jan Długosz
34. Jan Kochanowski
35. Joachim Lelewel
36. Adam Jerzy Czartoryski
37. Tadeusz Kantor
38. Aleksander Fredro
39. Pola Negri
40. Kazimierz Michałowski
41. Władysław Łokietek
42. Emilia Plater
43. Jacek Malczewski
44. Julian Tuwim
45. Juliusz Słowacki
46. Eliza Orzeszkowa
47. Stanisław Żółkiewski
48. Wojciech Kossak
49. Helena Modrzejewska
50. Nikofor Krynicki
51. Henryk Wieniawski
52. Żwirko i Wigura
53. Bolesław Prus
54. Kazimierz Przerwa-Tetmajer
55. Kazimierz Górski
56. Tadeusz Kotarbiński
57. Julian Fałat
58. Stanisław Ignacy Witkiewicz-Witkacy
59. Bruno Schulz
60. Józef Ignacy Kraszewski
61. Zygmunt I Stary
62. Józef Antoni Poniatowski
63. Zygmunt Krasiński
64. Ignacy Prądzyński
65. Stefan Żeromski
66. Wojciech Bogusławski
67. Karol Szymanowski
68. Józef Marian Chełmoński
69. Ignacy Mościcki
70. Stanisław Kostka Potocki
71. Romuald Traugutt
72. Stefan Starzyński
73. Władysław Sikorski
74. Józef Chłopicki
75. Andrzej Frycz Modrzewski
76. Wojciech Korfanty
77. Józef Konrad Korzeniowski
78. Piotr Skarga
79. Franciszek Ksawery Drucki-Lubecki
80. Julian Ursyn Niemcewicz
81. Aleksander Gierymski
82. Bolesław Leśmian
83. Wincenty Pol
84. Karol Szajnocha
85. Mieczysław Karłowicz
86. Józef Bem
87. Krzysztof Kamil Baczyński
88. Janusz Kusociński

Myślę, że warto byłoby tutaj stworzyć wątek podający liczby medali w "OTWARTYCH" kolekcjach Skarbnicy Narodowej.

A ja wiem, że na pewno nie warto :P
SN to firma do trzepania kasiory ... i konkurencja sponsora tego forum :)
Jeżeli sami nie chcą opublikować jakiegoś katalogu lub podać do wiadomości publicznej krążkó wyemitowanych w danej serii to chyba nie warto sobie tym zawracać głowy bo to im powinno zależeć!!!

Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Postprzez Roben » 23 Sty 2017 23:49

Też uważam, że sobie strzelają w stopę takim postępowaniem. Ale to już ich biznes.
Mimo wszystko - w mojej ocenie - często wydają ciekawsze tematycznie "krążki" niż chociażby NBP. Świeży przykład - NBP wydaje właśnie monetę srebrną.. 150 lecia jakiegoś towarzystwa gimnastycznego. :?:
Również bardziej podoba mi się kolekcja SN "Najcenniejsze Monety Polskie" od serii NBP: "Historia monety polskiej". Chociaż akurat to kwestia gustu - może nadmienię tylko, że zawodowo zajmuję się m.in. projektowaniem graficznym. :)
Roben

Postprzez joxer » 24 Sty 2017 00:17

http://allegro.pl/kolekcja-najcenniejsz ... ml#thumb/5" target="_blank" target="_blank

no i ilość monet się powiększa :)

ale chyba tego są dwie serie: jedna wykonana ze czystego srebra, a druga tylko platerowana srebrem / złotem (pan z tego linka ma wersje platerowaną)

i z tych moich linków wynika, że wersja srebrna składa się z 24 monet, a wersja platerowana z 48 :) razem daje nam to 72 monety :P ja bym tej wersji platerowanej unikał

ale 140 zł za monetę tylko platerowaną srebrem/złotem to strasznie dużo :P

jeżeli chcesz się bawić w jej zbieranie, to tylko rynek wtórny to za ułamek ceny uda ci się kupić :P tylko to troszkę dłużej potrwa :) pojedyncze monety tej wersji platerowanej można za około 20/30 zł dostać :P
Joxer The Mighty
Image
Awatar użytkownika
joxer

Postprzez Roben » 24 Sty 2017 13:02

48 krążków! To za duuuużo. :shock:
O tym właśnie pisałem - gdyby to było przez SN sprzedawane na jasnych zasadach (szczere informowanie klientów) to myślę, że mogliby sprzedawać więcej poważnym klientom... a tak pozostaje im tylko naciąganie naiwnych na medale JPII/Smoleńsk.
DZIĘKUJĘ za informacje i mam nadzieję, że przydadzą się one innym incydentalnym kolekcjonerom. Jeśli ktoś chciałby pociągnąć ten wątek o liczby krążków w innych kolekcjach Skarbnicy Narodowej to zapraszam.

A nawiązując do wartości materiałowej mosiądz(lub coś innego) vs SREBRO to ja bym takiego rozróżnienia nie robił. Cena grama srebra w skupie to przecież "aż" 1.50 zł
Roben

Postprzez joxer » 24 Sty 2017 18:42

osobiście to preferuje złoto :P bo nie ma na nie nałożonego podatku :) i planuje se inwestować w złote 25 złotówki (30, 37 no i 50, a raz w roku se 100 zł kupić) z nbp + srebro w postaci bulionowej oraz monet kolekcjonerskich nbp :)

1,50 to cen srebrnego złomu :P i po tej cenie to tylko zdesperowani ludzi sprzedają :) bardziej realną suma jak byś za nią uzyskał to coś w okolicy ceny spot, czyli 2,25 :) tylko, że nie zapomnijmy o podatku na srebro, czyli to da nam cenę 2,76 za gram :) ale realni dostałbyś coś pomiędzy 2,25 - 2,76 za gram, lub więcej w zależności od rozpoznawalności monety

mosiądz to się raczej na kilogramy sprzedaje :P
Joxer The Mighty
Image
Awatar użytkownika
joxer

Postprzez Roben » 25 Sty 2017 00:13

W sumie to nie ten wątek, ale czy srebrne monety bulionowe to rzeczywiście taka dobra inwestycja?

Wizualnie podoba mi się ta najnowsza: "Bestie Królowej: Gryf 2017" (tylko szkoda, że tak uparli się na tą królową.. innych sławnych osób tam nie mają? Churchilla mogliby chociaż upamiętnić) i jeszcze cała seria Privateer (ale czy w Polsce można ja kupić?). >>> "NO PREY NO PAY" - toż to idealne motto dla tych wszystkich "skarbnic"! :twisted:
Roben

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 25 Sty 2017 00:16

królowa jest na wszystkich monetach krajów commonwealth :)
Grzegorz_Wroclaw

Miejscowość: Wrocław

Postprzez Roben » 25 Sty 2017 15:19

Z tego co się orientuję to srebro jest ulubionym materiałem tzw. "preppers" czyli osobników gotujących się na koniec świata takiego, jaki znamy (w tym pieniądza fiducjarnego - fiat money).
Jak to ujął jeden z nich na YT: You don't buy silver to make money, you buy silver to HAVE money.
Ale i tak, na samym początku listy "preppera" jest.. wybudowanie porządnego schronu. :)
Roben

Postprzez joxer » 25 Sty 2017 15:53

co do srebra to zależy od celów dla których ktoś je zbiera :) ale ogólny zamysł jest taki, że srebro (jak i złoto) nie traci swojej wartości w czasie, tylko ją utrzymuje :) i tutaj wiele osób lubi rzucać historię o tym, że kiedyś za 18 uncji złota można było kupić forda T (uncja wtedy kosztowała z 20 dolarów), a i teraz za 18 uncji można kupić dobre autko klasy średniej :) są monety bulionowe i tak zwane pseudo numizmaty :) zwykła moneta bulionowa (liść klonu, wiedeńscy filharmonicy, srebrny orzeł, kangur) utrzymują swoją wartość w srebrze po cenie spot, ale są tez pseudo numizmaty (lunary, panda) które z czasem zyskują na wartości :) tylko, że z nimi już trza się obchodzić jak monetami kolekcjonerskimi :)

nie ma churchila, ale możesz kupić srebrnego lub miedzianego Donalda Trumpa :)
Joxer The Mighty
Image
Awatar użytkownika
joxer

Postprzez Roben » 26 Sty 2017 15:16

srebro (jak i złoto) nie traci swojej wartości w czasie, tylko ją utrzymuje

Każda seria musi się kiedyś skończyć! (i nie piszę tutaj o kolekcjach medali/monet) :)
Roben

Wróć do Pieniądz Zastępczy (Egzonumia)

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość