2 euro okol. Watykan, Monako, San Marino

Tutaj możemy dyskutować o monetach ze strefy euro.

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

2 euro okol. Watykan, Monako, San Marino

Postprzez simbamat » 13 Mar 2013 16:40

Czy warto wyjmować monety 2€ Watykanu, Monako, San Marino i wkładać do holderów i do klasera z pozostałymi 2€?

Gdzie i jak przechowujecie Wasze 2€?
Awatar użytkownika
simbamat

Postprzez wordlord » 13 Mar 2013 17:35

Na pierwsza cześć pytania nie udzielę odpowiedzi gdyż nie zbieram monet spoza strefy euro.

Swoje dwójki trzymam w holderach i albumach optima. Nie jest to najbardziej popularny sposób przechowywania tych monet, ale ja lubię mieć wszystko ładnie poukładane, podpisane i mobilne ;)
Awatar użytkownika
wordlord
Site Admin
<b style='color: #ff0000'>Site Admin</b>

Miejscowość: Łódź

Postprzez simbamat » 13 Mar 2013 18:20

O ile dobrze kojarzę to Watykan, Monako, San Marino (i chyba Andora, Kosowo, Czarnogóra) należą do strefy euro. Nie należą do UE.
Watykan, Monako, San Marino należą do UGiW (pozostałem trzy nie).

Co do przechowywania: posiadam moje 2€ w holderach i klaserze optima.
Jednak nie wiem co robić z tymi z Watykanu, San Marino, Monako. Trochę więcej kosztują ;)
Zniszczą się szybciej w holderze niż w oryginalnym folderze?
Awatar użytkownika
simbamat

Postprzez meszuzel » 13 Mar 2013 20:52

simbamat napisał:Zniszczą się szybciej w holderze niż w oryginalnym folderze?

Trudne pytanie. I to bez grama ironii.
Warto poczytać choćby te posty i ewentualnie poszperać jeszcze w dziale niezbędnik numizmatyka.
http://www.monety.pl/viewtopic.php?t=293
http://www.monety.pl/viewtopic.php?t=20158
http://www.monety.pl/viewtopic.php?t=10446
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez simbamat » 13 Mar 2013 21:37

Dzięki za linki. Już kiedyś przeglądałem te tematy.
Ciężko odpowiedzieć na to pytanie.

Chciałem zapytać bardziej w kierunku: czy warto wyciągać takie monety z folderów oryginalnych?
Awatar użytkownika
simbamat

Postprzez meszuzel » 13 Mar 2013 21:41

To zależy jak wygląda Twoja kolekcja. Jeśli całość masz poza folderami to bym te również wyjął i przełożył do holderów lub kapsli w zależności co ostatecznie będzie.

Musisz tylko pamiętać, że w tym kartoniku monety szybciej i prawdopodobnie drożej sprzedasz jeśli kiedykolwiek byś miał reorganizować kolekcję.
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez zebro » 13 Mar 2013 23:37

Monety Watykanu da się ponownie włożyć w oryginalny folder, więc problemu nie ma. Ja je oczywiście przekładam do kapsli, bo to na pewno lepszy sposób przechowywania niż folder. Z San Marino wyciągnięcie z folderu jest procesem nieodwracalnym, ale podobno klej z folderów niszczy monety.
Ja w każdym razie wszystko mam w kapslach.
Awatar użytkownika
zebro

Miejscowość: Opole/Warszawa

Postprzez luks93 » 14 Mar 2013 01:30

Ja swoje 2 euro trzymam w kapslach,pięknie prezentują się na paletach,jeśli chodzi o monety z Watykanu,San Marino to Watykan przekładam do kapsli a San Marino zostawiam w folderze gdyż musiałbym go rozrywać,jeśli chodzi o klej to też o tym słyszałem sam posiadam 2 euro 2009 San Marino jak ją kupiłem to była w folderze i była jakaś taka brudna,jak rozerwałem folder to się okazało że ten brud lub chyba klej wszedł w reakcję z monetą i już nic nie mogę zrobić ale to tylko jeden jaki przypadek jaki trafiłem reszta jest okej
pozdrawiam
Awatar użytkownika
luks93

Postprzez simbamat » 14 Mar 2013 17:01

meszuzel napisał:To zależy jak wygląda Twoja kolekcja.

Mam wszystkie w folderach w klaserze optima.
tak to wygląda:
Image
Awatar użytkownika
simbamat

Postprzez wordlord » 14 Mar 2013 18:22

simbamat napisał:O ile dobrze kojarzę to Watykan, Monako, San Marino (i chyba Andora, Kosowo, Czarnogóra) należą do strefy euro. Nie należą do UE.
Watykan, Monako, San Marino należą do UGiW (pozostałem trzy nie).

Na chłopski rozum wydawałoby się, że tak, ale nie jest takie proste. Polska wiki to pojęcie traktuje po macoszemu i moim zdaniem wprowadza w błąd. Na angielskiej pojęcie euro zone lub euro area jest o wiele lepiej opisane i do tego z definicji wynika zupełnie co innego: http://en.wikipedia.org/wiki/Eurozone
Szczególnie ten diagram super wszystko wyjaśnia: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Supra ... Bodies.png
Na potwierdzenie zamieszczam link do opisu ECB:
http://www.ecb.int/euro/intro/html/map.en.html
Awatar użytkownika
wordlord
Site Admin
<b style='color: #ff0000'>Site Admin</b>

Miejscowość: Łódź

Postprzez simbamat » 14 Mar 2013 19:18

Masz rację, to nie takie proste.
Diagram jest prawidłowy i ładnie wyjaśnia sprawę.
Awatar użytkownika
simbamat

Postprzez miserus » 14 Mar 2013 20:38

Watykan bije Euro więc w czym problem?
Mam ten sam problem. Pewnie jak uzbieram więcej sztuk to jednak je wyjmę na paletę. To upychanie po szufladach jest bez sensu. Już nawet nie wiem ile mam tych watykańskich monet.
miserus

Miejscowość: Warszawa

Postprzez jako » 14 Mar 2013 23:18

odwieczny problem holdery vs kapsle :)
Swego czasu mialem czesc monet w holderach ale z racji tego,ze uzyta w nich folia byla relatywnie cienka a niektore monety te w stanie menniczym z zabkowaniem (ostre ranty monet) po czasie robily zadziory w tej folii.Obecnie uzywam wylacznie kapsli.

Jest tez problem z monetami w fabrycznych folderach. W czesci z nich uzyto punktowo kleju aby unieruchomic monety i zapobiegac ich obracaniu sie.Niestety czesto ten klej po czasie (3-4 latach) wchodzi w reakcje z monetami np foldery z San Marino.W innych wypadkach tworzywo uzyte przy produkcji folderow takze po kilku latach negatywnie oddzialywuje na zamkniete w nich monety mimo ,ze sa one szczelnie zamkniete np niemieckie foldery .
Monety Watykanu wydawane sa w folderze z kartonu w foliowej kieszonce ale nie sa w szczelnym zamknieciu i po paru latach pokrywaja sie matowym nalotem.Po przelozeniu od razu do kapsli nie zauwazylem tego problemu wiecej.
jako

Miejscowość: Europa

Postprzez jako » 15 Mar 2013 00:21

Spor o Watykan,SM czy Monako jest raczej sporem teoretycznym.Teoretycznym z tego wzgledu,ze wszystkie te kraje czesc z poszczegolnych nominalow w roznych latach wydaja w milionowych nakladach i sa puszczane owe monety w obieg.Dodatkowo dla Watykanu (i SM) monety wybija mennica wloska.Od jakiegos czasu Watykan wydaje w milionowych nakladach monety 50c.Sa one rozprowadzane przez mennice wloska w rolkach przemieszne z monetami wloskimi.Wszystkie te monety obiegowe (1c-2 euro + 2 euro CC) z Watykanu,SM i Monako sa prawnym srodkiem platniczym w calej strefie euro i krajach i terytoriach zaleznych ,ktore dopuscily euro do obiegu (w tym takze Polska mimo,ze nie jest czlonkiem strefy euro ale obok zlotego zobowiazuje sie uznawac takze platnosci w walucie euro -gotowkowo)Wszyskie banki strefy euro MAJA OBOWIAZEK przyjac platnosci w euro (takze monetami Watykanu ,SM,Monako) podobnie mozna nimi wszedzie placic na rowni z monetami czlonkow strefy euro.W praktyce majac garsc monet z Watykanu,SM,Monako w banku otrzymam rownowartosc w monetach/banknotach danego kraju strefy euro (abstrachujac od teoretycznej ich watrosci kolekcjonerskiej).

Troche inaczej jest z panstwami i terytoriami zaleznymi UE.W Kosowie dopuszczono zastepczo do obiegu marke niemiecka .W chwili przyjecia przez Niemcy euro automatycznie w Kosowie wymieniono niemieckie marki na euro .Andora to jeszcze inny przypadek bo obiega tam (zasila obieg) jednoczesnie francuskie i hiszpanskie euro .Notabene juz za kilka miesiecy Andora bedzie emitowac wlasne obiegowe monety euro.Emisje beda dalej realizowac po czesci mennica francuska i hiszpanska.Mennica francuska odpowiada takze za emisje monet dla Monako.
jako

Postprzez zebro » 15 Mar 2013 10:56

Kosowo, Czarnogóra i Andora przeprowadziły jednostronną euroizację. Czyli mają euro, nie mogą go emitować (ani monet, ani banknotów) i wprowadziły euro jednostronnie, bez uzgodnienia z UGiW.
Awatar użytkownika
zebro

Postprzez Numidia » 15 Mar 2013 14:09

Nikt nie podważa równości euro z Watykanu, SM i Monako z euro z innymi państwami. Chodzi o przynależność do organizacji europejskich.

Przed 2002, Watykan i SM biły własne liry, a Monako używało franka. Gdyby Andora nie była rozdzielona pomiędzy frankiem, a pesetą być może już od 10 lat mielibyśmy euro z tego kraju.
Numidia

Postprzez jako » 16 Mar 2013 00:18

Jakie znaczenie dla kolekcjonerow ma to czy Watykan,SM,Monako sa czlonkami unii walutowej czy nie sa ?Ich euro jest pelnoprawnym euro na rowni z euro czlonkow unii walutowej a emitowane monety w 100% odnosnie parametrow sa zgodne z monetami euro innych panstw czlonkowskich.Ponadto mozna spotkac je w obiegu a sklepy i banki maja OBOWIAZEK przyjecia ich jako zaplate/wplate/badz dokonac wymiany.
Mimo,ze nie sa w klubie to otrzymaly te panstwa zgode czlonkow unii walutowej na emisje euro (monet).Musza tak jak inne panstwa przestrzegac zasad odnosnie emisji.

Kraje ,ktore przyjely euro jednostronnie ale nie sa czlonkami unii walutowej i NIE MOGA emitowac swoich monet/banknotow to zupelnie inna sprawa.Po prostu w uzyciu sa tam banknoty/monety z zapasow EBC (kazde panstwo czlonkowskie pewien % banknotow/monet ,,przeznacza" do dyspozycji EBC) lub jedne lub kilka panstw czlonkowskich zabezpiecza ze swoich rezerw emisje w konkretnym panstwie/terytorium zaleznym -> Kosowo czy Andora ,ktora od 2014 bedzie emitowac wlasne euro.Emisja realizowana bedzie przez mennice francuska i hiszpanska
jako

Postprzez simbamat » 16 Mar 2013 09:40

Znaczenie np. takie jak dla wordlord'a :
nie zbieram monet spoza strefy euro

A dla mnie: potwierdzone informację na temat monet, które zbieram.
Awatar użytkownika
simbamat

Postprzez zebro » 16 Mar 2013 17:06

Artykuł o tegorocznych emisjach watykańskich:
http://beforeitsnews.com/gold-and-preci ... 83738.html
Awatar użytkownika
zebro

Postprzez simbamat » 17 Mar 2013 10:09

Zakupione przeze mnie 2€ z San Marino posiada jakieś plamy...
Co to może być?
Temat: viewtopic.php?t=21650
Awatar użytkownika
simbamat

Wróć do Monety Euro

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości