Nie chcemy Euro monety

Tutaj możemy dyskutować o monetach ze strefy euro.

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Nie chcemy Euro monety

Postprzez K-T » 28 Mar 2013 07:08

Nie chcemy Euro monety. Będzie tylko gorzej
Awatar użytkownika
K-T

Re: Nie chcemy Euro monety

Postprzez sowa2012 » 28 Mar 2013 10:36

K-T napisał:Nie chcemy Euro monety. Będzie tylko gorzej

:shock: :?:

Nie bardzo rozumiem myśl autora.
Awatar użytkownika
sowa2012

Postprzez cichy » 28 Mar 2013 10:53

Autora chyba przerażają medialne doniesienia... ;)
Awatar użytkownika
cichy

Miejscowość: Gdańsk

Postprzez meszuzel » 28 Mar 2013 11:04

Ja tez nie chcę, ale nie bardzo też wiem o co konkretnie chodzi.
Droga do wprowadzenia jeszcze dłuuuuuuuuuga więc nie ma się co przejmować. ;)
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez Morgon » 28 Mar 2013 11:05

Myślę że jednak jest czego się obawiać. Już zaczęły się tzw. "dyskusje" i intensywne zmiękczanie gruntu.
Niestety nie zakładałbym z góry, że strzał w kolano jest niemożliwy.
Awatar użytkownika
Morgon

Postprzez meszuzel » 28 Mar 2013 11:09

Wiedzę w tej kwestii mam dość ogólną, jak pewnie większość społeczeństwa. Ale wiem, ze nie spełniamy wielu wielu warunków. Konkretne daty to raczej abstrakcja. Poza tym kryzys w strefie euro działa tylko na naszą niekorzyść.

Osobiście mam nadzieję, że będzie referendum w tej sprawie.

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Postprzez DeeaM » 28 Mar 2013 11:16

Tusk zapowiedział, że na pewno będzie referendum w tej sprawie.
Awatar użytkownika
DeeaM

Miejscowość: Łódź/Cz-wa

Postprzez meszuzel » 28 Mar 2013 12:30

Zdanie zmieniają odwrotnie do tego, które mieli. A wyznacznikiem jest słupek sondażowy.

Jeszcze jakiś czas temu mówili, że referendum nie będzie bo podczas referendum dotyczącym wstąpienia do euro zaakceptowaliśmy również walutę.

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Postprzez cichy » 28 Mar 2013 13:02

Właśnie obawiam się, że Polska już zobowiązała się do przyjęcia wspólnej waluty... Tylko w bliżej nieokreślonym terminie.
Awatar użytkownika
cichy

Miejscowość: Gdańsk

Postprzez pkas » 28 Mar 2013 13:29

... który można przeciągać w nieskończoność ;)
Awatar użytkownika
pkas

Miejscowość: Warszawa

Postprzez Troy » 28 Mar 2013 13:50

VI kadencja

opis sprawy

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów - z upoważnienia prezesa Rady Ministrów -

na interpelację nr 8606

w sprawie wprowadzenia unijnej waluty bez zmiany konstytucji

Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na interpelację posła na Sejm RP pana dr. Jarosława Matwiejuka z dnia 18 marca 2009 r. uprzejmie proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień.

Polska, w trybie art. 90 Konstytucji RP, związała się Traktatem o przystąpieniu Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej podpisanym w dniu 16 kwietnia 2003 r. w Atenach (Dz. U. z 2004 r. Nr 90, poz. 864; dalej - traktat akcesyjny), którego ratyfikacja przez prezydenta RP nastąpiła po wyrażeniu zgody w drodze ogólnokrajowego referendum. Zgodę na związanie się traktatem akcesyjnym (w tym na przyjęcie procedury określonej w art. 122 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (dalej - TWE) wyrazili obywatele polscy, nakładając tym samym na rząd RP obowiązek podjęcia działań zmierzających do wywiązania się ze zobowiązań traktatu.

W wyniku akcesji Polski do UE Polska przystąpiła również do Unii Gospodarczej i Walutowej (dalej - UGiW), której ostatnim etapem jest przystąpienie do strefy euro. W ramach UGiW Polska jako państwo członkowskie niespełniające warunków niezbędnych do przyjęcia wspólnej europejskiej waluty obecnie objęta jest tzw. derogacją w rozumieniu art. 122 TWE.

W celu wejścia do strefy euro wobec Polski wdrożona musi zostać procedura uchylenia derogacji określona w art. 122 ust. 2 TWE, co będzie możliwe po spełnieniu kryteriów konwergencji określonych w art. 121 TWE. Oprócz kryteriów ekonomicznych uczestnictwo Polski w trzecim etapie UGiW jest uzależnione również od spełnienia określonych kryteriów prawnych. Konwergencja prawna polega na zgodności ustawodawstwa krajowego z przepisami Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską oraz ze Statutem Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Europejskiego Banku Centralnego (dalej - EBC).

Jednym z kryteriów konwergencji, przewidzianych w art. 121 ust. 1 TWE, jest uczestnictwo w mechanizmie kursowym europejskiego systemu walutowego. Jest ono interpretowane przez Radę ECOFIN i EBC jako wymóg uczestnictwa państwa członkowskiego UE starającego się o wejście do strefy euro w działającym na podstawie rezolucji Rady Europejskiej z 16 czerwca 1997 r. mechanizmie kursowym ERM II przez minimum dwa lata. Przystąpienie do ERM II nie powoduje konieczności uprzedniej zmiany Konstytucji RP, bowiem może być realizowane w ramach istniejącego, określonego w niej podziału kompetencji dotyczących realizacji polityki gospodarczej przez poszczególne organy.

Odnosząc się do dalszego etapu procesu akcesji, czyli do przystąpienia Polski do strefy euro, należy zauważyć, że zarówno Komisja Europejska, jak i Europejski Bank Centralny podtrzymały w ostatnich raportach o konwergencji z maja 2008 r. pogląd o braku zgodności z prawem wspólnotowym m.in. niektórych przepisów Konstytucji RP. Z uwagi na fakt, że po przystąpieniu do strefy euro Polska zostanie objęta jednolitą polityką pieniężną formułowaną przez EBC, wskazano tu zwłaszcza art. 227 Konstytucji w zakresie dotyczącym m.in. wyłącznego prawa NBP do emisji pieniądza i ustalania polityki pieniężnej.

Minister finansów na bieżąco analizuje poglądy doktryny i orzecznictwa sądowego dotyczące zagadnienia ewentualnej konieczności dokonania zmiany Konstytucji RP w związku z potencjalnym przystąpieniem Polski do strefy euro i przyjęciem wspólnej waluty.

Na podstawie dotychczasowych poglądów polskiej doktryny prawa konstytucyjnego dotyczących konstytucyjnoprawnych uwarunkowań przystąpienia Polski do Unii Europejskiej (w tym również UGiW) można zauważyć, że jednoznaczne postulaty na temat potrzeby zmiany Konstytucji RP, a zwłaszcza jej art. 227, formułowane są przez przedstawicieli doktryny stosunkowo rzadko. Jednakże wśród wyrażanych poglądów w sposób wyraźny przeważa opinia, iż Konstytucja RP powinna zostać odpowiednio znowelizowana.

Z analizy sytuacji innych państw członkowskich UE, których ustawy zasadnicze zawierały regulacje niespójne z prawem wspólnotowych w zakresie kompetencji banku centralnego wynika, że niektóre z nich nie dokonywały bezpośrednich zmian w ustawie zasadniczej, stosując inne rozwiązania prawne pozwalające na wdrożenie niezbędnych zmian kompetencji banku centralnego, m.in. w drodze dostosowania przepisów rangi ustawowej.

Podsekretarz stanu

Ludwik Kotecki

Warszawa, dnia 10 kwietnia 2009 r.

http://orka2.sejm.gov.pl/IZ6.nsf/main/6289803D

czyli po co jakieś referendum?
Ironia losu, gdy UBecy, SBecy i ich potomstwo, którzy uciekli do Szwecji lub innej Kanady, mają czelność pouczać Polaków, jak mają żyć i postępować w kwestiach kulturowych, obyczajowych, gospodarczych, z uwzględnieniem czyszczenia i patynowania monet.

Imagehttp://picasion.com/
Awatar użytkownika
Troy

Miejscowość: Ruczaj

Postprzez pkas » 28 Mar 2013 13:54

Ja czytałem, że PO ma się zgodzić na referendum tylko po to, aby później PIS nie blokował zmiany konstytucji (bo bez nich nie będzie większości w sejmie).
Awatar użytkownika
pkas

Miejscowość: Warszawa

Postprzez Morgon » 28 Mar 2013 14:12

Cóż, zobaczymy jak będzie. Przejście na euro oznacza rezygnację z bardzo mocnych instrumentów kształtujących gospodarkę i de facto oddanie znacznej części suwerenności. Poza tym - wchodzenie do strefy teraz, gdy walą się gospodarki wielu jej członków, a bogate państwa przebąkują o jej opuszczeniu, jest zwyczajnie głupie.

Można rozumieć argumenty zwolenników wspólnej waluty, czyli brak ryzyka kursowego, ochrona przed atakami spekulacyjnymi na walutę narodową lub większy wpływ na unijną politykę. Ale te plusy są o wiele za małe, żeby zrekompensować minusy. Obstawiam, że wchodząc do euro, szybko stanęlibyśmy w obliczu takich kłopotów jakie ma Grecja/Portugalia, tylko że przy znacznie biedniejszym społeczeństwie.

No i zniknęłyby nasze monety, o ile kogoś one interesują :) Zastąpiły by je jeszcze nudniejsze eurówki.
Awatar użytkownika
Morgon

Postprzez Troy » 28 Mar 2013 14:27

Morgon napisał:... Przejście na euro oznacza rezygnację z bardzo mocnych instrumentów kształtujących gospodarkę i de facto oddanie znacznej części suwerenności ...

Tak jakbyśmy jeszcze jakąś suwerenność posiadali,. gospodarczej - już żadnej, polityczna - śladowe elementy.
Ironia losu, gdy UBecy, SBecy i ich potomstwo, którzy uciekli do Szwecji lub innej Kanady, mają czelność pouczać Polaków, jak mają żyć i postępować w kwestiach kulturowych, obyczajowych, gospodarczych, z uwzględnieniem czyszczenia i patynowania monet.

Imagehttp://picasion.com/
Awatar użytkownika
Troy

Miejscowość: Ruczaj

Wróć do Monety Euro

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość