Komplet monet euro

Tutaj możemy dyskutować o monetach ze strefy euro.

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Komplet monet euro

Postprzez nowynumizmatyk » 30 Gru 2014 10:12

Witam.
Zaznacze na początku ze dopiero rozpoczynam przygodę z monetami euro okolicznosciowe. Moze ktoś podeślę jakiś link do spisu monet 2 euro. Jakie najtrudniej zdobyc? W czym przechowujecie te monety.
nowynumizmatyk

Re: Komplet monet euro

Postprzez grabarz » 30 Gru 2014 11:18

To ja się podłączę do tematu. Z tym, że chciałbym również spis monet obiegowych wszystkich państw. Jest gdzieś taki spis plus wielkości emisji każdego rocznika wg państw?
Awatar użytkownika
grabarz

Miejscowość: Zielona Góra / Zbąszyń

Postprzez pargizon » 30 Gru 2014 11:29

pargizon

Postprzez nowynumizmatyk » 30 Gru 2014 11:29

Dokładnie o to też mi chodzi. Plus gdzie można je kupić, najlepiej u źródła czyli na stronach emitentów.
nowynumizmatyk

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 30 Gru 2014 11:36

Poszukaj banki narodowe (najlepiej zlinkowane są na oficjalnej stronie unii europejskiej) i po sprawie. Ostatnio mam wrażenie, że wszyscy liczą, że im się poda wszystko na tacy, jeszcze najlepiej z dostawą do domu ;)

A tu bonus
http://www.euro-muenzen.tv/
Grzegorz_Wroclaw

Miejscowość: Wrocław

Postprzez nowynumizmatyk » 30 Gru 2014 11:40

Poszukalem ale np na stronie mennicy belgijskiej jest cena a nie mozna zrobic zakupów. Nie chodzi o podanie na tacy tylko o zwykła pomoc. Może ktoś ma cos pod ręką i mógłby pomóc. Tylko tyle
nowynumizmatyk

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 30 Gru 2014 12:03

Napisz to samo, ale inaczej ;). Np. Ja zrobiłbym to tak: Mam strony mennic narodowych (dystrybutorów) krajów z euro:
1. http://www.aaa.bb" target="_blank" target="_blank,
2. .....
itd. czy
ktoś pomógł by mi uzupełnić listę?

Daj coś od siebie innym czytającym grupę :)

PS. U belgów na stronie jest napisane, że świętują do 5 stycznia, więc może to jest powód...
Ostatnio edytowany przez Grzegorz_Wroclaw, 30 Gru 2014 12:15, edytowano w sumie 1 raz
Grzegorz_Wroclaw

Postprzez nowynumizmatyk » 30 Gru 2014 12:09

Ok tak też zrobię nastepnym razem. A jakiś katalog w wersji papierowej szczegolnie polecacie? NO i to najważniejsze pytanie skąd wziąć najtańsze monety 2 euro? Ebay? Allegro? Czy właśnie mennice bądź banki narodowe poszczególnych państw?
nowynumizmatyk

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 30 Gru 2014 12:19

Papierowy mam tylko 1 (Leuchtturm 2015) - prawdę mówiąc jest taki sobie, kupiłem go przy okazji innych zakupów. Dużo więcej informacji (i często ciekawszych, nie do znalezienia w katalogu) znajdziesz w internecie :)
Grzegorz_Wroclaw

Postprzez wtk » 30 Gru 2014 12:20

Monety to hobby, pasja a nie inwestycja!!!

http://pl.ucoin.net/ ---> wtk
Awatar użytkownika
wtk

Miejscowość: okolice Wrocławia

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 30 Gru 2014 12:30

nowynumizmatyk napisał:Ok tak też zrobię nastepnym razem. A jakiś katalog w wersji papierowej szczegolnie polecacie? NO i to najważniejsze pytanie skąd wziąć najtańsze monety 2 euro? Ebay? Allegro? Czy właśnie mennice bądź banki narodowe poszczególnych państw?

Jeśli chodzi Ci o wersje 2 euro w standardzie obiegowym to:
Kraje wysokonakładowe - banki komercyjne,
San Marino (Monaco, dojdzie Andora) - sklep internetowe banku

Pamiętaj, że przy małych krajach (nakładach) musisz zamówić je długo przed emisją... - San Marino liczy 5 euro za każdą wysyłkę... itd...
Grzegorz_Wroclaw

Postprzez nowynumizmatyk » 30 Gru 2014 12:34

Banki komercyjne tzn? Zależy mi na kupowaniu online? A monako? Malta?
nowynumizmatyk

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 30 Gru 2014 12:46

Bank narodowy rozsyła te monety do banków komercyjnych i one wpuszczają je w obieg, inna możliwość to stałe zamówienie w banku narodowym (ale nikt Ci raczej nie zaproponuje zamawiania pojedynczego egzemplarza, czy nawet rolki). Malta - sklep przy banku http://www.centralbankmalta.org/coin-programme-2014 - Malta wbrew pozorom nie jest chodliwa... Monako raczej wyłącznie przez pośredników - przynajmniej takie mam doświadczenia
Grzegorz_Wroclaw

Postprzez pargizon » 30 Gru 2014 12:54

Była jedna polska publikacja bodajże z 2009 roku o monetach okolicznościowych 2E o ile dobrze pamiętam i nie przekręciłem nazwiska autorem był Rafał Stepecki, myślę że jak poszukasz dobrze w internecie to jeszcze gdzieś ją znajdziesz.
pargizon

Postprzez bobas » 30 Gru 2014 13:16

Z polskich stron możesz zajrzeć na
http://katalogmoneteuro.eu/
Jeśli zamierzasz zbierać po 1 sztuce to zapomnij o zakupach w bankach, mennicach (za wyjątkiem SM). Raz, że się nie opłaca (koszty przesyłki) z zagranicy, dwa - najmniejsza ilość to cała rolka. Większość monet dostępna jest za równowartość 3-4 euro. Co jakiś czas można robić zbiorcze zamówienie.
Awatar użytkownika
bobas

Postprzez jako » 31 Gru 2014 01:58

Co do spisu monet 2 euro CC to sprawa jest prosta i zwykła już wiki jest pomocna (w wersji angielskiej,niemieckiej). Podobnie odnośnie wizerunków monet obiegowych poszczególnych krajów.

Z nakładami według kolejnych roczników jest natomiast spory problem.
Każdy z banków centralnych wedle swojego widzimisię udostępnia bądż nie takie informacje. Np. Bank austriacki zapowiedział,że od 2013 zaprzestaje podawania do publicznej wiadomości szczegółowych danych. Czasem dane są od ręki na stronie głównej danego banku a czasem trzeba przekopać się do aneksów,gazetek,biuletynów itp.Nierzadko takich danych nie ma i trzeba szukać na stronie emitenta-mennicy. Gorzej kiedy emisja jest realizowana nie przez mennice narodową tylko w ramach zewnętrznego zlecenia co jest coraz częstszym zjawiskiem.
Co do samych danych to nie raz dane odnośnie tej samej emisji na stronie banku i na stronie mennicy sporo się różnią a w katalogach są jeszcze inne wielkości.Bywa ciekawiej kiedy na stronie banku w jednym spisie jest podana wielkość emisji a w danych szczegółowych jeszcze inna! Ponadto wiele danych ilościowych jest podawanych łączne . np podany nakład 2 euro może odnosić się do monet obiegowych i monet CC i to wszystkich typów łącznie UNC,BU,PROOF i wydań COINCARD,COINBRIEF,zestawy rocznikowe,itp.Najczęściej też podawane wielkości są wielkościami maksymalnymi - w praktyce zdarza się ,że rzeczywisty nakład jest dużo niższy od zaplanowanego/podanego.Prezentowane wielkości mogą być wielkościami cząstkowymi - podane informacje są wielokrotnie z czasem aktualizowane np nakłady monet Irlandii. Wszelkie dane zbiorcze czy to katalogi czy ze stron www są zawsze obarczone sporą ilością błędów, danych nieaktualnych,niepotwierdzonych ,powielają (pomimo uwag) z wydania na wydanie nieistniejące odmiany ,emisje których nie było itp..
Aby rzetelnie podać wielkości nakładów trzeba mieć rozeznanie w całej masie wydań okolicznościowych w folderach bo często banki/mennice jak już wspomniałem podają wielkości łącze a także rozróżniać wydania UNC,BU czy PROOF szczególnie przy wydaniach wspólnych z monetami kilku państw -gdzie monety jednego emitenta mogą być w wersji UNC a innego BU lub część nakładu w wersji takiej a część innej.Bywało też tak że część monet z niesprzedanych folderów w wersji BU trafiała pózniej do rolek i do sprzedaży detalicznej w okienkach bankowych.Były przypadki ,że monety z pierwszych wydań (często w nakładach o setkach milionów ) zalegające skarbce zostały przetopione -> tak zrobiła Hiszpania czy wycofano część nakładu z powodu usterek,błędów (Niemcy,Monako,Portugalia).
jako

Miejscowość: Europa

Postprzez Enso » 31 Gru 2014 03:16

No tak, to jest jak czeski film. Ciekawe w takim razie na jakiej stronie podają najbardziej przybliżone nakłady?
Enso

Postprzez nowynumizmatyk » 31 Gru 2014 08:37

A co znaczy monety Cc a co BU? Wogole te monety euro są trochę dziwne. Obiegowe to co innego niz okolicznościowe u nich? Bo u nas kazda moneta 2 zł jest tez obiegowa
nowynumizmatyk

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 31 Gru 2014 09:07

tam tez każda jest obiegowa - tylko troche się nie opłaca płacilć monetą 2€ proof kupioną za np. 20€, lub BU za kilka razy wiecej niż nominał...
Teraz typy:
CC - coin card (cos jak blister),
BU - bezobiegowa specjalnie wyselekcjonowana (BU - czyli brilliant uncirculated),
dla utrudnienia jeszcze są proof - bite stemplem lustrzanym, i proof like...
Grzegorz_Wroclaw

Postprzez simbamat » 31 Gru 2014 15:56

Na moim blogu znajdziesz wiele informacji odnośnie nakładów odmian 2€ okolicznościowych.
Pozostałe nakłady dostępne na etykietach na holdery: http://www.mojamoneta.blogspot.com/

Grzegorz_Wroclaw napisał:... i proof like...

"proof like" raczej oficjalnie nie występują.
Awatar użytkownika
simbamat

Następna

Wróć do Monety Euro

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość