Grexit, a greckie monety euro

Tutaj możemy dyskutować o monetach ze strefy euro.

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Grexit, a greckie monety euro

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 17 Cze 2015 18:32

Cisza sie zrobiła na forum; to tak dla rozruszania :)

1. Jak sądzicie, co będzie z Greckimi monetami euro? (powiedzmy, że rozmawiamy o przypadku kolekcjonerskim).
2. Jak wyobrażacie sobie technicznie wycofywanie greckich emisji monet/banknotow z obiegu?
Grzegorz_Wroclaw

Miejscowość: Wrocław

Re: Grexit, a greckie monety euro

Postprzez Mad_Tiger » 17 Cze 2015 18:53

Na forum TPZN-u ostatnio poruszyli ten temat :) podaję linka:http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,9292.0.html

A odpowiadając na Twoje pytania:
1. Jak sądzicie, co będzie z Greckimi monetami euro? (powiedzmy, że rozmawiamy o przypadku kolekcjonerskim).

Kolekcjoner jeżeli coś kolekcjonuje to kolekcjonuje i nic tutaj się nie zmieni :)
Zbieracz raczej powymienia aby nie stracić :)
Inwestorzy, spekulanci jak się zachowają trudno przewidzieć :)

Ja z "greckiego" euro mam tylko 1E ... niestety w obiegu w Niemczech jest trudno dostępne ... a nie mam zamiaru przepłacać i specjalnie kupować :)

2. Jak wyobrażacie sobie technicznie wycofywanie greckich emisji monet/banknotow z obiegu?

No jak to jak? Euro jest walutą UE a nie Grecji ... monety i banknoty "greckie" "niczym" się nie różnią więc będą nadal w obiegu i będą ważne do ich zużycia :P
Jeżeli Gracja straci prawo emisji (wyjdzie ze strefy euro) to:
a) zaczną bić własną walutę i powoli podmieniać w obiegu (będą podwójne ceny itp itd tak jak w wprowadzaniu Euro czy u nas podczas denominacji)
b) nie będą emitować nic ale Euro zostanie ich walutą (jak Bośnia i Hercegowina czy też Zimbabwe i $ - USD)
c) zrobią jednak największy idiotyzm i zatrudnią armię ludzi do wyłapywania "greckiego" Euro z całej Europy :D
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

ImageMój zbiór monet na ucoinImage
ImageSprzedam trochę monet i banknotówImage

W sprawie reklamy w awatarze proszę o kontakt na PW :)
Maksymalny rozmiar; szerokość: 80 pikseli, wysokość: 80 pikseli, waga pliku: 50.00 KiB + 2 linijki tekstu w podpisie.
Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Miejscowość: Warszawa

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 17 Cze 2015 18:56

thx za link :) idę czytać
Grzegorz_Wroclaw

Miejscowość: Wrocław

Postprzez torontokuba » 17 Cze 2015 18:57

Wszędzie kantory, dostałem "deja vu". :lol:

Czy to monety, czy banknoty, czy znaczki, przeliczenie powinno być trwałe. We Francji do dziś przeliczają...

stamps685.jpg

Who, What, Why: How would Greece switch currencies?
http://www.bbc.com/news/magazine-18279522
Trzeba wyleczyć czyszczenie, z pokolenia na pokolenie. - torontokuba

Zwierzęta w ogrodzie patrzyły to na świnię, to na człowieka, potem znów na świnię i na człowieka, ale nikt już nie mógł się połapać, kto jest kim. - George Orwell
Awatar użytkownika
torontokuba

Miejscowość: Toronto

Postprzez puntur » 18 Cze 2015 12:31

Mad_Tiger napisał:No jak to jak? Euro jest walutą UE a nie Grecji ... monety i banknoty "greckie" "niczym" się nie różnią więc będą nadal w obiegu i będą ważne do ich zużycia :P

Nie koniecznie. Pewnego dnia może się okazać, że greckie monety euro i banknoty z numerem seryjnym na literkę Y są warte tyle co papier toaletowy. Dlatego ja staram się mieć banknoty tylko z literką X. :wink:
puntur

Miejscowość: Lublin

Postprzez Mad_Tiger » 18 Cze 2015 14:03

Pewnego dnia może się okazać

Pewnego dnia, ale jakiego po upadku całej strefy Euro - jak te banknoty będą miały jedynie wartość kolekcjonerską czy jak??

To jest Euro i służy do płacenia w strefie Euro :) i nie powiesz mi, że każda kasjerka czy też kasjer sprawdzają literki na banknotach czy też wizerunki awersów/rewersów (tych stron państwowych).
Przeciętny kasjer strefy Euro nawet nie zna na pamięć wszystkich zwykłych wizerunków a co mówić jeszcze o okolicznościowych :P

Jeżeli wszedłby zakaz płacenia "greckim" Euro (największa głupota) to i tak automaty będą je przyjmować :P
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

ImageMój zbiór monet na ucoinImage
ImageSprzedam trochę monet i banknotówImage

W sprawie reklamy w awatarze proszę o kontakt na PW :)
Maksymalny rozmiar; szerokość: 80 pikseli, wysokość: 80 pikseli, waga pliku: 50.00 KiB + 2 linijki tekstu w podpisie.
Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Miejscowość: Warszawa

Postprzez wordlord » 21 Cze 2015 23:01

Moim zdaniem to wszystko tylko gra pod rokowania i Grecja nie wyjdzie ze strefy Euro, nie mniej jednak jeśli do czegoś takiego by doszło to dla zwyklego zjadacza chleba nie wyglądałoby inaczej niż denominacja w naszym kraju.

Mad_Tiger napisał:b) nie będą emitować nic ale Euro zostanie ich walutą (jak Bośnia i Hercegowina czy też Zimbabwe i $ - USD)

Bośnia emituje marki transferowe (mam nawet ich komplecik), kurs jest sztywny w stosunku do euro, a wcześniej do marki niemieckiej, ale mimo wszystko pieniądz jest tam emitowany, a euro często nie jest przyjmowane w sklepach.
Najpewniej chodziło Ci o Czarnogórę lub ten tworek jakim jest Kosowo, bo oni nie biją swej monety i posługują się właśnie euro.
Zbieram, więc jestem.
Awatar użytkownika
wordlord
Site Admin
<b style='color: #ff0000'>Site Admin</b>

Miejscowość: Łódź

Postprzez puntur » 22 Cze 2015 11:50

Mad_Tiger napisał: i nie powiesz mi, że każda kasjerka czy też kasjer sprawdzają literki na banknotach czy też wizerunki awersów/rewersów (...)
Jeżeli wszedłby zakaz płacenia "greckim" Euro (największa głupota) to i tak automaty będą je przyjmować :P

Jeśli emitowane banknoty i monety miałyby krążyć już "do końca świata" to nie zaplanowano by takiej furtki jak kody krajowe na banknotach i rewersy monet.
Nie jeden kraj przeprowadzał już akcję wycofania banknotów starszej emisji, które różniły się tylko zabezpieczeniami i rokiem emisji, choć dla przeciętnego człowieka wizerunek był ten sam (np. Czechy).

Pamiętajmy, że gotówka to tylko 10% pieniądza w obiegu i takie greckie papierki to niewielka cząstka znaków pieniężnych, ale scenariusz z utratą ich wartości i okresem wymiany na inne euro lub "nową grecką walutę" jest jednym z możliwych, co nie znaczy prawdopodobnych. Operacja wyjścia ze strefy działaby się na wysokim szczeblu bankowym, a nie w naszych portfelach.

Automaty da się przeprogramować, doświadczyliśmy tego niedawno sami.
puntur

Miejscowość: Lublin

Wróć do Monety Euro

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość