Monety II RP - historia, ciekawostki, fałszerstwa

Dyskusje na temat monet bitych dla ziem polskich w okresie rozbiorów, monet czasów II RP, a także monet okupacyjnych występujących podczas I i II Wojny Światowej

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Monety II RP - historia, ciekawostki, fałszerstwa

Postprzez Anax » 04 Lip 2010 17:35

Witam...

Jestem przekonany o tym, że większości odwiedzającym ten portal, znana jest historia monet II RP. Jednak jest wielu młodych, początkujących ludzi, którzy zapragnęli kolekcjonować monety i to do nich w szczególności kieruję te informacje. Oczywiście starzy wyjadacze również mogą z nich korzystać, a na pewno zebranie ich w jednym miejscu uporządkuje to forum. Na początek chciałbym przybliżyć genezę powstania polskiego grosza, a jako pierwsza, będzie 5 groszówka z 1934 roku i jak uniknąć kupna falsyfikatu. Oczywiście w miarę wolnego czasu będę dodawał nowe artykuły na temat innych monet tego okresu.

Zaczynamy !

W listopadzie 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. W okresie tym na terytorium II RP obowiązywały cztery waluty, marka niemiecka, rubel carski, marka polska i korona austriacka. W okresie wojny pomiędzy odrodzoną II Rzeczpospolitą a Rosją Radziecką, a znaną jako wojna „polsko-bolszewicka” (1919 – 1920), panowała bardzo niestabilna sytuacja skarbu państwa, która bezpośrednio wpływała na inflację marki polskiej. W 1923 roku w miarę umiarkowana inflacja marki polskiej, przekształciła się w hiperinflację, która doprowadziła do poważnego kryzysu skarbu państwa. Skutkiem tej hiperinflacji, był upadek gabinetu Witosa, i powołanie w grudniu 1923 roku rządu Władysława Grabskiego. To właśnie rząd Władysława Grabskiego wprowadził reformę skarbu a następnie reformę monetarną, zwaną później „ Reformą Grabskiego”, w wyniku której zlikwidowano polską markę, a wprowadzono polskiego złotego.

Image
Władysław Grabski

Image
zlikwidowana marka polska

Image
wprowadzony złoty polski

Ustawą z dnia 11 stycznia 1924 roku, która traktowała o naprawie państwa i reformie walutowej, wprowadzono nowy system pieniężny w kraju, który został oparty na monometalizmie złotym. Monometalizm jest to system monetarny, w którym jeden metal jest prawnym środkiem obiegowym i miernikiem wartości. W Polsce jednostką monetarną został „złoty”, który podzielono na 100 groszy. Pewnie nie wszyscy wiedzą, że pierwotnie polskie złotówki miały nazywać się Lechami od „Lech”, która to nazwa miała nawiązywać do legendarnych przedhistorycznych dziejów naszego państwa. W ówczesnych czasach społeczeństwo polskie bardzo silnie odwoływało się do Słowiańskich i Piastowskich tradycji. W 1923 roku Ministerstwo Skarbu i Ministerstwo Wyznań i Oświecenia Publicznego rozpisało konkurs na wizerunek polskich monet. W konkursie udział wzięli między innymi:

Ustawa z dnia 28 lutego 1919 roku w sprawie nazwy monety polskiej.

Ustawa z dnia 11 stycznia 1924 roku o naprawie Skarbu Państwa i reformie walutowej.

1) Tadeusz Breyer
2) Józef Gardecki
3) Wojciech Jastrzębowski
4) Stanisław Roman Lewandowski
5) Jan Raszka
6) Witold Rezgociński
7) Jan Wysocki

Uczestnicy konkursu mieli nadsyłać gipsowe płaskorzeźby o średnicy minimum 20 centymetrów. Największe uznanie w oczach wysokiej komisji, uzyskał projekt według Wojciecha Jastrzębowskiego, który został zrealizowany na monetach 1, 2, 5 groszy. Wszystkie monety są sygnowane jego inicjałami W. J. Nagrodę otrzymał również wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pan profesor Tadeusz Breyer. Według jego projektu wykonano monety 1 i 2 złotowe z datami 1924 i 1925.

5 groszy 1934 rok

Image Image

Awers - Orzeł, wokoło napis RZECZPOSPOLITA POLSKA ? 1934 ? i małe literki WJ. Pod łapą orła znak mennicy.

Rewers - Stylizowane liście akantu, między nimi cyfra 5, niżej napis GROSZY.

Okres – II Rzeczpospolita
Rok emisji – 1934
Rant – gładki
Średnica – 20 mm
Stop – „B” brąz
Waga – 3 gramy
Stempel – zwykły
Nakład 420 tysięcy

Jest to najbardziej poszukiwana i pożądana przez kolekcjonerów moneta groszowa okresu II Rzeczpospolitej. Nie wiadomo dla czego wyemitowano jej tylko 420 tysięcy sztuk, kiedy inne roczniki bite były w milionowych nakładach. W każdym bądź razie moneta ta jest obecnie licznie fałszowana, w celu uzyskania większej wartości. Najczęściej do fałszowania wykorzystywana jest moneta 5 groszowa z 1938 roku. Na co należy szczególnie zwrócić uwagę, aby nie paść ofiarą fałszerstwa ?, najlepiej na datę emisji, a dokładniej jej poszczególnym cyfrom. Podstawowym i chyba najłatwiejszym do rozpoznania fałszerstwa szczegółem, jest położenie korony orła względem cyfry 9. W oryginale lewa część korony przestaje przed cyferkę 9, natomiast w falsyfikacie jest dokładnie odwrotnie, czyli jest lekko cofnięta względem podstawy cyfry 9. Doskonale ten szczegół widać na załączonych fotkach. Kolejnym istotnym szczegółem jest wygląd cyfry 3, a dokładniej jej brzuszka. W oryginale kształt wcięcia tej cyfry powoduje że grubość brzuszka jest zdecydowanie węższa niż mają to falsyfikaty. Poza tym ostry koniec daszka trójki jest bliżej cyfry 9 w oryginale, natomiast w fałszywce najczęściej jest mocniej oddalony. Szczególnie należy się przyglądać cyfrze 4. W fałszywkach cyfra ta ma inny kształt, między innymi różnica jest w nóżce. W falsyfikacie nóżka jest długa i wysoka, w oryginale krótsza. Bacznie należy zwrócić uwagę na tło otaczające cyferkę 4, w przypadku fałszerstwa będzie ono znacznie odbiegało od tła pozostałej części monety, wszelkie przetarcia i nieregularne ryski w obrębie tej cyferki powinny natychmiast zwiększyć naszą czujność. Dodatkowo można sprawdzić położenie krzyża korony względem cyfry 3, wypada on w zupełnie innym miejscu na obu monetach. Oczywiście nie można z całą pewnością powiedzieć ilu stempli użyto do wybicia tej emisji, ale można się tym opisem sugerować jako pewnego rodzaju wykładnią w odróżnieniu oryginału od fałszywej monety.

Image

Oryginał

Image

Falsyfikat
Ostatnio edytowany przez Anax 07 Lip 2013 16:18, edytowano w sumie 4 razy
Image
http://www.numibyd.pl
Pozdrawiam
Andrzej
Awatar użytkownika
Anax

Miejscowość: Bydgoszcz

Postprzez Roxer » 04 Lip 2010 20:17

Widać , że się napracowałeś . Brawo dla ciebie . Porządny artykuł .
Jestem początkujący kolekcjonerem monet Austro-Węgierskich i Austriackich do 1918 r .
Emil . Bydgoszcz
Awatar użytkownika
Roxer

Postprzez Martin_Tychy » 04 Lip 2010 23:14

Ciekawy artykuł. Fajnie zapowiada się cały cykl. :)

Na pewno mi się przydadzą, ponieważ nie dawno zacząłem przygodę z monetami II RP :wink: Dzięki.
"Kolekcjonerzy to ludzie szczęśliwi"
J. W. Goethe

Pozdrawiam Marcin ;)
Awatar użytkownika
Martin_Tychy

Miejscowość: Tychy

Postprzez Anax » 05 Lip 2010 08:17

Dzięki za miłe słowa :D

UWAGA !!

Właśnie trwa aukcja fałszywej monety 5 groszowej z 1934 roku. Jako, że regulamin zabrania zamieszczania linku do trwającej aukcji, zamieszczę tylko awers monetki. Myślę, że w tym wypadku umieszczenie zdjęcia bez zgody właściciela jest uzasadnione, ponieważ w ten sposób ostrzegam niedoświadczonych kolekcjonerów przed kupnem tej monety.

Oto ta moneta, posiada wszystkie opisane przeze mnie cechy monety fałszywej. Jeżeli władze forum uznają, że zdjęcie należy usunąć, natychmiast to zrobię.

Image
Image
Pozdrawiam
Andrzej
Awatar użytkownika
Anax

Postprzez Shiver » 05 Lip 2010 08:33

Przedstawiony wyżej banknot 10-markowy nie jest banknotem II RP choć w teorii pozostawał w obiegu do roku 1923. Rozporządzenia w kwestii nowej waluty są również dużo wcześniejsze niż reforma Grabskiego, jak również pierwsze złotowe banknoty wyemitowane z datą 1919.
http://www.m4n.pl/monety/pdf/DU.1919.14.174.pdf
http://www.m4n.pl/monety/pdf/DU.1919.20.230.pdf
http://www.m4n.pl/monety/pdf/DU.1922.83.740.pdf
Shiver
Expert

Postprzez Roxer » 05 Lip 2010 09:55

Nie widze powodu żeby usuwać zdjęcie :)
Jestem początkujący kolekcjonerem monet Austro-Węgierskich i Austriackich do 1918 r .
Emil . Bydgoszcz
Awatar użytkownika
Roxer

Postprzez Martin_Tychy » 05 Lip 2010 11:06

Myślę, że w tym wypadku można podać link do tej aukcji.
http://allegro.pl/item1113828032_5_gr_1934_r.html

Szkoda, że nie można napisać wiadomości do kupujących. Ciekawe czy sprzedawca jest świadom tego że sprzedaje falsyfikat.
"Kolekcjonerzy to ludzie szczęśliwi"
J. W. Goethe

Pozdrawiam Marcin ;)
Awatar użytkownika
Martin_Tychy

Miejscowość: Tychy

Postprzez Numidia » 05 Lip 2010 11:57

Aukcja zakończona, oferty odwołane.

Inny artykuł odnośnie fałszerstwa 5 gr 1934: http://www.domel103.pl/pl/czytelnia/monety/890.html
Numidia

Postprzez Anax » 07 Lip 2010 22:52

Artykuł II

5 groszy 1923 rok

W okresie II Rzeczpospolitej przemysł menniczy był na zaskakująco wysokim poziomie, jak na tamte czasy. Proszę zauważyć, że rzadko spotyka się monety z wadami tłoczenia, czyli popularne destrukty. Mimo, że w tym okresie emisje sięgały milionów monet, nie notuje się zbyt wielu odmian i wariantów. Jako ciekawostka jest informacja, że w 1925 roku w ciągu godziny tłoczono około 6000 tysięcy monet dwugroszowych i w tym czasie zużywano tylko jedną parę stempli. Stempel zużywał się dopiero po upływie 5 godzin ciągłej pracy, i wtedy należało go wymienić. 40 par stempli pozwalało na wybicie jednego miliona monet. To wszystko świadczy o naprawdę zaawansowanej technologii. Ale wróćmy do naszej 5 groszówki.

Image

Stempel do bicia złotówki z 1929 roku

7 kwietnia 1924 roku w mennicy Warszawskiej, uruchomiono pierwsze automaty mennicze, za pomocą których rozpoczęto bicie pierwszych polskich monet obiegowych o nominale 5 groszy. Monety te podobnie jak monety dwugroszowe produkowano z mosiądzu. Od dawna wśród kolekcjonerów są podzielone zdania na temat, czy w tym okresie wybito też monety w brązie. Niektóre katalogi podają, że takie 5 groszówki istnieją i opisują je jako monety omyłkowo bite na krążku z niewłaściwego stopu. Jeszcze inne katalogi odnotowują je jako monety próbne, które zostały wybite w Warszawie w ilości 500 sztuk. Zdania są podzielone. Jedne z pierwszych informacji potwierdzających, że takie monety istnieją pojawiły się dopiero po wojnie. A Wiadomości Numizmatyczne z roku 1957, w artykule Władysława Terleckiego "Katalog monet polskich bitych w okr. 1917 do 1944" (Rok I, Zeszyt 2, str. 85), podaje.... "Moneta jak Nr 21, Brąz, Obiegowa. Bita w ilości ca 350 egz. R5 M.N." Oczywiście Nr 21, to zwykła, obiegowa pięciogroszówka z mosiądzu, a nasza moneta (brązowa pięciogroszówka) otrzymała numer 22. Bardzo ważny jest opis monety. Określono ją jako monetę obiegową, a oznacza to, że nie ma żadnych różnic w rysunku w stosunku do monet obiegowych, czyli brak napisu PRÓBA. Litery "M.N." oznaczają Muzeum Narodowe w Warszawie. W. Terlecki podaje, że monety próbne były wybijane z przyczyn technicznych. Najczęściej zjawisko to miało miejsce w nowych mennicach, które nie miały doświadczenia w biciu monet z różnych stopów brązu i srebra. O obowiązku umieszczania na monetach napisów PRÓBA, zdecydowano dopiero w 1925 roku. Jednak zarządzenie to nie było zbyt ściśle przestrzegane.
W listopadzie 1927 roku otwarto Gabinet Numizmatyczny Mennicy Państwowej. Od tego momentu monety próbne bito w ilości 100 sztuk, i część tych monet przeznaczano na sprzedaż dla kolekcjonerów. Próżno jednak szukać jakiejkolwiek wzmianki na temat sprzedaży monety 5 groszowej wybitej w brązie. Między innymi dla tego badacze mają podzielone zdanie na ten temat i część z nich twierdzi, że brązowe 5 groszówki z 1923 roku po prostu nie istnieją.

WCN na 7 aukcji pod numerem 607 sprzedał jeden egzemplarz w fatalnym stanie zachowania.

Oto opis:

RZECZPOSPOLITA POLSKA 1918-1939, Monety próbne, 5 groszy 1923, Aw: Orzeł i napis, Rw: Nominał, brąz, rzadko spotykany oryginał.
Jednak stan monety i uzyskana cena 535000 zł (53,50 PLN) jakby potwierdza tezę o nieistnieniu takiej próby.
Dzisiaj najczęściej oferowane monety jako brązowe próby, to wykopane mosiężne 5 groszówki o zabarwieniu brązowo - miedzianym, które jest wynikiem długotrwałego wpływu korozji. Fałszerze oferują również falsyfikaty monet brązowych, które uzyskane są przez spatynowanie monet mosiężnych bitych w miedzi stemplem sporządzonym z wzmocnionego odcisku negatywu galwanicznego niklowej 20-groszówki. Szczególnie udane falsyfikaty produkuje pewien Gdański fałszerz od 1984 roku, działający prawdopodobnie do dnia dzisiejszego. Na jego fałszywki nabrało się wielu kolekcjonerów i firm aukcyjnych. "Gdańskie" falsyfikaty można spotkać do dziś na aukcjach zagranicznych.

Image

Fałszywa "brązowa" 5 groszówka
Image
Pozdrawiam
Andrzej
Awatar użytkownika
Anax

Postprzez ptaku79 » 08 Lip 2010 07:51

Anax bardzo ciekawe rzeczy wypisujesz więc uznałem że przykleję temat :wink:
Moderator w stanie zasłużonego spoczynku ;)
Awatar użytkownika
ptaku79

Miejscowość: Sochaczew

Postprzez Anax » 15 Lip 2010 22:53

Artykuł III

Różne warianty 5 groszówki z 1923 roku

Monety groszowe z datą 1923 roku, kryją jeszcze jedną ciekawostkę. Jeżeli chodzi o nominały 1 i 2 groszy to nie ma w nich nic ciekawego, no poza tym, że są przecież piękne, ale to jest oczywiste. A więc o co chodzi, mianowicie o różne warianty stempla. Jak dotąd nie wyróżniono różnych stempli dla 1 i 2 groszówki z 1923 roku, a przynajmniej ja nic na ten temat nie wiem. Natomiast 5 groszówka znowu sprawia nam niespodziankę w postaci aż 2 różnych wzorów stempla. Co prawda do bardzo precyzyjnego zbadania tej monety, staje nam na drodze niewielka ilość monet w menniczym stanie, niestety przeważają monety w złych stanach, ale mimo to udało się wyróżnić i potwierdzić dwa różne warianty awersu i rewersu 5 groszówki z 1923 roku.

Zacznijmy od awersu tej monetki.

Awers I

Image

Cyfra 9 w dacie posiada dużej średnicy oczko. Proszę zwrócić uwagę na cienką linię tego oczka, różnicę będzie dokładniej widać przy porównaniu z drugim wariantem. Korona na głowie orła ma takie długie i ostro zakończone pióra.

Awers II

Image

Ten wariant stempla, ma zdecydowanie mniejsze oczko w cyfrze 9. Linia oczka jest zdecydowanie grubsza. Pióra korony są również długie i ostro zakończone, ale za to dziób orła jest szerzej otwarty. Inna jest również górna połowa 2, jest zdecydowanie grubsza.

Rewers I

Image

Litery w napisie GROSZY są bardzo blisko siebie. Sprawiają wrażenie jakby się ze sobą stykały.

Rewers II

Image

Natomiast w tym wariancie wyraźnie widać, że litery w napisie GROSZY są „rozstrzelone”.

W kolejnym artykule opiszę 10 groszówkę z 1923 roku.
Image
Pozdrawiam
Andrzej
Awatar użytkownika
Anax

Postprzez Anax » 12 Sie 2010 20:52

Witam po powrocie z urlopu :D.

Podczas moich wakacji sporo się na forum działo. I bardzo dobrze! Od tego są fora :D .

Chciałbym się ustosunkować do zarzutów forumowiczów „Mik” i „grzenio”, którym nie spodobało się to, że napisałem parę słów na temat monet z okresu II RP. Otóż okres II RP to taki mój mały konik, uwielbiam monetki z tego okresu i w związku z tym chciałem pobudzić troszeczkę ten dział. Jak dla mnie dzieje się tam zbyt mało, może wynika to z faktu, że ten okres nie jest zbyt popularny wśród kolekcjonerów (oczywiście w to nie wierzę), może ludziska nie mają wiedzy aby o tym okresie dyskutować (to możliwe). Faktem jest jednak to, że niewiele jest tam poruszanych tematów. W związku z tym postanowiłem napisać cykl artykulików poświęcony monetom z tego okresu, a dotyczących ich fałszowania, produkowania. Chciałem przytoczyć jakieś ciekawostki związane z tym okresem. Niestety nie spodobało się to w/w Panom. No i co dalej z tym fantem zrobić? Pisać nie pisać?,,, normalnie ręce opadają.

Panowie!, rzeczą oczywistą jest, że większość informacji na temat tego okresu jest znana i gdzieś opisana, nawet niejednokrotnie. Nie odkryliście Ameryki,,, ale do jasnej cho....ry (przepraszam za przekleństwo) co złego w tym, że i na naszym forum będą te informacje? Jest wielu młodych ludzi nie mający zielonego pojęcia o monetach, kolekcjonerstwie, a o fałszywkach pewnie w ogóle nie słyszeli. Co złego jest w tym, że to co ja przeczytałem, doświadczyłem na własnej skórze, usłyszałem od bardzooo starych kolekcjonerów, niejednokrotnie już nie żyjących, chciałem przekazać naszemu forum?. Czy tylko dlatego, że jakieś informacje są już na jakiejś stronie, nie należy ich ponownie opisać?,,, bo można sobie znaleźć. Według mnie to nie jest powód. Pewnie, można sobie odnaleźć i przeczytać, ale wtedy cała nasza pasja zamieni się w poszukiwanie po necie (no bo przecież wszystko już gdzieś napisano) ciekawych informacji i linkowanie do tych stron. Jest to według was lepsze?. Według mnie nie !!
Moja rada jest taka, nie interesuje was temat, nie zaglądajcie do niego, unikniemy nieporozumień.

Ps. Aktualnie czekam na odpowiedź z Archiwum Dokumentów w Warszawie w sprawie dostępu do dokumentów Mennicy Państwowej okresu Międzywojennego. Mam nadzieję na znalezienie ciekawych informacji, danych itp. Ale teraz już mam wątpliwości czy nie zostanę znowu zrugany, no bo przecież to też już napisano.
Image
Pozdrawiam
Andrzej
Awatar użytkownika
Anax

Postprzez Turlajgroszek » 12 Sie 2010 21:04

Proszę przytoczyć moje słowa, gdzie Cię tak "zrugałem"
O ile dobrze pamiętam, pisałem, że tego typu artykuły można łatwo znaleźć w Internecie, i wcale nie trzeba pisać tego co już zostało napisane kilka razy, tylko można podać linki do stron, artykułów, gdzie wszystko jest podane jak na dłoni a do tego dość dobrze opisane.
Nie krytykuję tego, że chcesz pisać artykuły, na temat Twojego ulubionego okresu, tylko nie podoba mi się to, że zamiast podać źródła, strony, gdzie jest szczegółowo opisana historia tych monet, piszę się ciągle o tym samym.
Tyle z mojej strony, miałem już więcej na ten temat nie pisać ale nie mogłem się powstrzymać.
Turlajgroszek

Postprzez maciekp » 12 Sie 2010 21:15

Na pewno dobrym zwyczajem jest podawanie literatury, z której się korzystało - także w postaci odnośników do publikacji elektronicznych w internecie. Nadaje to dodatkowy walor artykułowi, gdyż stanowi punkt wyjścia do dalszych studiów. Może warto byłoby, żebyś podawał krótką bibliografię? Wtedy nikt nie będzie miał prawa robić Ci jakichkolwiek wyrzutów.
maciekp

Postprzez Roxer » 12 Sie 2010 21:38

Anax a nie myslałeś żeby otworzyć w PN serii artykułów na temat fałszerst :D
Napewno ciekawsze i przydatne by to było niż artykuły o Albańskich monetach :) Z tym PN nie mówiłem serio ale mysle że dał byś radę .
Emil . Bydgoszcz
Awatar użytkownika
Roxer

Postprzez Numidia » 12 Sie 2010 22:04

Rzeczywiście zainteresowanym tym okresem polecam Specjalizowany katalog monet polskich XX i XXI w. cz. 2 Jerzego Chałupskiego. To jest naprawdę dobre opracowanie monet obiegowych II RP. Znajduje się tam (nie umniejszając zasług Anaxa za chęć przekazania wiedzy) większość informacji zamieszczonych tutaj.
Numidia

Postprzez Shiver » 12 Sie 2010 22:28

Anax napisał:Ps. Aktualnie czekam na odpowiedź z Archiwum Dokumentów w Warszawie w sprawie dostępu do dokumentów Mennicy Państwowej okresu Międzywojennego. Mam nadzieję na znalezienie ciekawych informacji, danych itp.

A mają coś ciekawego? Cała bieżąca dokumentacja mennicy od 1924 roku została zniszczona w czasie wojny. Trochę ocalałych dokumentów znajduje się w zbiorach samej mennicy. Praktycznie jedynym dostępnym źródłem są sprawozdania z lat 1924-34.
Shiver
Expert

Postprzez Anax » 12 Sie 2010 22:30

Żeby nie było,,,podaję źródła;

1. Specjalizowany katalog monet polskich XX i XXI w." (część druga) Jerzy Chałupski.

2. Fałszerstwa monet i banknotów - Janusz Kurpiewski.
3. Tysiąc Lat Monety Polskiej - Tadeusz Kałkowski.
4. Informacje uzyskane od znajomego, który był przyjacielem zmarłego w 1969 roku Stanislawa Niewiteckiego.
5. WCN http://wcn.pl/pl/index.htm
6. Własne doświadczenia.
Image
Pozdrawiam
Andrzej
Awatar użytkownika
Anax

Postprzez Roxer » 12 Sie 2010 23:00

Anax napisał:4. Informacje uzyskane od znajomego, który był przyjacielem zmarłego w 1969 roku Stanislawa Niewiteckiego.

Widze Anax , że do PTN'u należysz ? Bydgoski odział ? Skoro taka znamienitość uczyła cię numizmatyki to nie zostaje nic tylko zazdrościć .
Emil . Bydgoszcz
Awatar użytkownika
Roxer

Postprzez Katana78 » 13 Sie 2010 01:24

Kolega Anax wykonuje tutaj kawał naprawdę świetnej roboty. Pisze bardzo interesujące i przydatne rzeczy. A wszystkim krytykom, którym to nie za bardzo odpowiada proponuję założyć nowy wątek i samemu (po swojemu) napisać coś równie interesującego. Mnie osobiście akurat bardzo odpowiada, że co chwilę nie muszę otwierać kolejnego linka do strony, tylko mam wszystko opisane w jednym miejscu.
Awatar użytkownika
Katana78

Miejscowość: Biłgoraj

Następna

Wróć do Monety polskie - Okres zaborów i II RP

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości