Królesto Polskie 10 fenigów 1917 NBO destrukt

Dyskusje na temat monet bitych dla ziem polskich w okresie rozbiorów, monet czasów II RP, a także monet okupacyjnych występujących podczas I i II Wojny Światowej

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Królesto Polskie 10 fenigów 1917 NBO destrukt

Postprzez PawelIg » 23 Cze 2013 04:16

Moje gdybania na temat ostatniej zdobyczy:

Image

http://myvimu.com/panel2/exhibit/54635210

Królestwo Polskie 1917 10 fenigów - legenda otokowa dotyka obrzeża. (Napis Blisko Obrzeża - NBO)

Odmiana z węższą podstawą, i krótkim, prostym daszkiem jedynki w nominale. Rewers minimalnie obrócony względem awersu; skrętka.

Wybita zmasakrowanym stemplem. Na rewersie olbrzymie pęknięcie z przesunięciem. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że część obrzeża przesunęła się ku środkowi krążka, pozostawiając obrzeże monety wybite prawie na równo z polem.
Jednak ciężko sobie wyobrazić w jaki sposób wklęsła część stempla zamieniła się miejscami z wypukłą, żeby osiągnąć ten efekt. Na dodatek górne części liter legendy też są wybite z przesunięciem. Niemożliwe, aby elementy graficzne zamieniły się miejscami na stemplu.

W rzeczywistości odłamał się prostokątny kawałek stempla i moneta została wybita kiedy ten odłamek oddalał się od reszty. W rezultacie na brzegu krążka odbiły się górne części liter legendy, a przerwa między odłamkiem a stemplem właściwym była na tyle szeroka, aby dać złudzenie przemieszczenia obrzeża. Oddalający się skrawek przyciskany był do krążka tylko po stronie od wewnątrz. W rezultacie w tym rejonie monety nadal jest widoczne cieniutkie, podniesione obrzeże.

Pęknięcie stempla musiało powstawać dużo wcześniej przed wybiciem tego egzemplarza; rozciąga się od daty prawie do końca słowa "królestwo". Widoczne są też odpryski wzdłóż pęknięcia. Odprysk na stemplu staje się wypukłością na monecie. Niektóre wykruszone skrawki metalu zostały spojone ze stemplami i odbiły się na monecie w postaci drobnych wklęsłości. Efekt tego jest wyraźnie widoczny na obu stronach monety, przykładowo w oczku zera nominału.

Moneta wyraźnie wybita w końcowej fazie eksploatacji stempla, jak nie ostatnia, to na pewno jedna z ostatnich. Prawdopodobieństwo istnienia podobnych spod tej samej pary stempli jest znikome.

Jeżeli macie podobne, jakichkolwiek nominałów i epok, proszę o kontakt. Chętnie popatrzę na Wasze.
Awatar użytkownika
PawelIg

Postprzez torontokuba » 23 Cze 2013 05:36

Ciekawostka o której mało wiem. Nie mogę się przekonać do niej. Z jakiegoś powodu, na Twoich zdjęciach wygląda mi na odlew jakiegoś oryginału, pewnie tylko mnie się tak wydaje.

Pewnie przez to pęknięcie.

http://m4n.pl/monety/images/big/S0615.1.jpg
Trzeba wyleczyć czyszczenie, z pokolenia na pokolenie. - torontokuba

Zwierzęta w ogrodzie patrzyły to na świnię, to na człowieka, potem znów na świnię i na człowieka, ale nikt już nie mógł się połapać, kto jest kim. - George Orwell
Awatar użytkownika
torontokuba

Miejscowość: Toronto

Postprzez PawelIg » 23 Cze 2013 05:42

Dość głęboko siedzę w monetkach KP. Nie wygląda na odlew. Teoria co do powstania destruktu na pewno zasługuje na dyskusję. To co napisałem wyżej wydaje mi się najbardziej prawdopodobnym. Początkowo myślałem że jakimś cudem obrzeże się przesunęło... tylko że to fizycznie jest zakręcone do wyobrażenia.
Awatar użytkownika
PawelIg

Postprzez wordlord » 23 Cze 2013 20:42

Okres KP pełny jest najróżniejszego typu destruktów, ale tak ciekawego jeszcze nie widziałem. W zasadzie Twoja teoria wydaje się logiczna i prawdopodobna moneta też nie wygląda jak odlew.
Zbieram, więc jestem.
Awatar użytkownika
wordlord
Site Admin
<b style='color: #ff0000'>Site Admin</b>

Miejscowość: Łódź

Postprzez andrzej5969 » 25 Cze 2013 15:16

Wyglada mi na taka ktora lezala kolo orginalu, ale nie za blisko .... :wink:
Nie jestem expertem tylko kolekcjonerem
Awatar użytkownika
andrzej5969

Postprzez meszuzel » 25 Cze 2013 15:55

Daleki jestem od tego by powiedzieć, że to fals, ale równie trudno było by mi określić czy to oryginał.

Image

Gapiąc się na monetę widać przede wszystkim 2 punkty, które zaznaczyłem w kółku.
Jeno to dwa wystające "wierzchołki" , kótre teoretycznie mogły powstać w mennicy stempel ma tak duże uszkodzenia więc mogło wcześniej coś podejść co spowodowało powstanie wgłębień w stemplu.
Jednak zastanawia mnie to co jest w zerze. Powstało coś w rodzaju fali. Czy takie cos też mogło powstać na etapie bicia.

A może mimo wszystko jest to oryginał który poleżał trochę w ziemi. Na pierwszy rzut oka taka myśl mi do głowy przyszła. Struktura tej monety pasuje do wykopka.
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez PawelIg » 27 Cze 2013 04:05

grzenio i andrzej proszę rozwińcie swój tok rozumowania, bo na razie mam tylko z was ubaw.

Meszuzel przynajmniej się wysłowił i podał jakieś argumenty. Moim zdaniem błędne, ale podał. Wcale nie mam mu tego za złe, bo zdjęcia często mylą. Moneta na 100% bita, na 100% oryginalnym stemplem.

Wypukłości na prawo od jedynki niczym nie odstępują od takich samych na innych monetach KP z powłoką cynkową. Są mikroskopijne. Pamiętajcie patrzycie na malutką monetę w olbrzymim powiększeniu. Stemple KP były czyszczone szczotkowaniem i innymi zabiegami, powodując charakterystyczne wypukłości na monetach.

Współczesnego falsa monet KP jeszcze nie widziałem. Z epoki owszem, i w dodatku sprzedają się znacznie drożej niż oryginały. Może kiedyś zdobędę do kolekcji.

Patrzę na tą monetę na żywo i absolutnie nie ma w niej nic co by wskazywało na to, że odlew czy bity fals.

Moja teoria na temat odłamania części stempla nadal wydaję mi się najbardziej prawdopodobną. Dumałem nad tym więcej, i to musi być to... w tej chwili żadnej innej możliwości nie widzę. W tym poście szukałem przytaknięcia lub zaprzeczenia mojego gdybania co do destruktu. Oryginalność monety jest niepodważalna.
Awatar użytkownika
PawelIg

Postprzez Vader » 27 Cze 2013 08:46

Ja tu też nie widzę jakiś podstaw do podważania oryginalności. Te monety były bite tak strasznie niedbale i byle jak, wiele się można po nich spodziewać. Tak samo jak przedmówca, nigdy nie widziałem współczesnego fałszerstwa tych monet. Jak dla mnie, moneta jest całkowicie w porządku.

Z ciekawostek jeszcze warto nadmienić o sporej wypukłości koło środkowego palca łapy orła z lewej strony (czyli de facto prawej łapy).

Co do rewersu, to także nie widzę innej możliwości niż oczepienie się kawałka stempla od reszty (choć musiał w miarę pozostać na miejscu i tak), a następnie lekkie odkształcenie pod wpływem nacisku. Dlatego kształt końcówek liter na tym fragmencie jest nieco inny, bo się pewnie jakoś to wygięło w trakcie tłoczenia.

Ciekawy i bardzo ładny egzemplarz, gratuluję zakupu.
Image
Awatar użytkownika
Vader

Miejscowość: Warszawa

Postprzez tonej » 27 Cze 2013 09:54

Moneta jest w porządku, taka ich uroda że wyglądają jak fałszywe.
Sam jestem ciekaw historii powstania tego destruktu ale chyba ta która została tu przedstawiona jest najbardziej prawdopodobna.

tonej ;)
Everybody lies.
Awatar użytkownika
tonej

Postprzez meszuzel » 27 Cze 2013 11:02

PawelIg napisał:Meszuzel przynajmniej się wysłowił i podał jakieś argumenty. Moim zdaniem błędne, ale podał. Wcale nie mam mu tego za złe, bo zdjęcia często mylą. Moneta na 100% bita, na 100% oryginalnym stemplem.

Wypukłości na prawo od jedynki niczym nie odstępują od takich samych na innych monetach KP z powłoką cynkową. Są mikroskopijne. Pamiętajcie patrzycie na malutką monetę w olbrzymim powiększeniu. Stemple KP były czyszczone szczotkowaniem i innymi zabiegami, powodując charakterystyczne wypukłości na monetach.

W moim poście nasmarowałem to co budziło moje obawy. A jako, że uczę się każdego dnia, oraz to co mam w stopce Wiem, że nic nie wiem może tłumaczyć moje spostrzeżenia.

Jeśli chodzi o teorię dotyczącą powstania tego destruktu to prawdopodobnie masz rację.
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez andrzej5969 » 30 Cze 2013 17:12

PawelIg Poki co nie jestem jedynym ktoremu ta moneta wyglada podejrzanie. Nie oszukujmy sie - na orginal to ona nie wyglada.
Ciezko jest powiedziec cokolwiek jezeli monety nie mam w reku, wiec
proponuje ci bys ja wyslal do gradingu NGC (nie do PCGS!).
Jezeli oni ja ogrduja to zwroce ci honor.

Pozdrawiam :wink:

Andrzej
Nie jestem expertem tylko kolekcjonerem
Awatar użytkownika
andrzej5969

Postprzez PawelIg » 30 Cze 2013 17:26

Nie oszukujmy się, ani grama honoru nie straciłem.

Ośmieszasz się.
Awatar użytkownika
PawelIg

Postprzez miserus » 30 Cze 2013 19:58

Ta moneta była bita z żelaza. Może stąd biorą się te wątpliwości bo żelazo może sprawiać wrażenie pewnej niestaranności i stąd te wątpliwości. Nie mam żadnej monety żelaznej. Jednak przychylałbym się w stronę kolegi, który głęboko w tym siedzi. Moje pierwsze wrażenie było - odlew. Obecnie na Allegro jest próba monety 20 fenigów.
miserus

Miejscowość: Warszawa

Postprzez PawelIg » 01 Lip 2013 22:54

*automoderacja*

idę po piwo :)
Ostatnio edytowany przez PawelIg, 02 Lip 2013 03:35, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
PawelIg

Postprzez wordlord » 01 Lip 2013 23:12

Proponuje więcej więcej treściwych postów i przykładów co budzi wątpliwości zamist ustalaniu kto ma racji na podstawie zwykłych przepychanek.
Zbieram, więc jestem.
Awatar użytkownika
wordlord
Site Admin
<b style='color: #ff0000'>Site Admin</b>

Miejscowość: Łódź

Postprzez torontokuba » 02 Lip 2013 02:06

Może niech ktoś zainteresowany zaczepi Pana J. Chałupskiego, niech wpadnie do tematu, w końcu to chyba jego dziedzina...
profile.php?mode=viewprofile&u=9157

Do tego tematu wpadł...
viewtopic.php?t=18579
Trzeba wyleczyć czyszczenie, z pokolenia na pokolenie. - torontokuba

Zwierzęta w ogrodzie patrzyły to na świnię, to na człowieka, potem znów na świnię i na człowieka, ale nikt już nie mógł się połapać, kto jest kim. - George Orwell
Awatar użytkownika
torontokuba

Miejscowość: Toronto

Postprzez PawelIg » 02 Lip 2013 02:08

Na cafe allegro założyłem identyczny wątek. Na pewno widział. Bez odzewu.
Awatar użytkownika
PawelIg

Następna

Wróć do Monety polskie - Okres zaborów i II RP

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości