Królesto Polskie 10 fenigów 1917 NBO destrukt

Dyskusje na temat monet bitych dla ziem polskich w okresie rozbiorów, monet czasów II RP, a także monet okupacyjnych występujących podczas I i II Wojny Światowej

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Postprzez torontokuba » 02 Lip 2013 03:33

Tak naprawdę, to żadnego wielkiego ataku ze strony użytkownika grzenio tu nie wyczytałem, może niech każdy strzeli sobie piwko i wracamy do tematu falsa. :wink: Już nam chyba wystarczy tematów na forum, w których niczego nie można napisać?

grzenio napisał:Fals, odlew.

PawelIg napisał:grzenio i andrzej proszę rozwińcie swój tok rozumowania, bo na razie mam tylko z was ubaw.

PawelIg napisał:Dość głęboko siedzę w monetkach KP.

grzenio napisał:To posiedź jeszcze głębiej. Nie tłumaczę się.

miserus napisał:Jednak przychylałbym się w stronę kolegi, który głęboko w tym siedzi.

grzenio napisał:To umówcie się na oglądanie monet.
Trzeba wyleczyć czyszczenie, z pokolenia na pokolenie. - torontokuba

Zwierzęta w ogrodzie patrzyły to na świnię, to na człowieka, potem znów na świnię i na człowieka, ale nikt już nie mógł się połapać, kto jest kim. - George Orwell
Awatar użytkownika
torontokuba

Miejscowość: Toronto

Postprzez PawelIg » 02 Lip 2013 14:08

Tutaj parchaty egzemplarz, i na dodatek double die:

Image

Aktualnie wystawiony na ebayu. Oryginał.
Awatar użytkownika
PawelIg

Postprzez andrzej5969 » 05 Lip 2013 20:52

PawelIg napisał:Nie oszukujmy się, ani grama honoru nie straciłem.

Ośmieszasz się.

Ogradowany w NGC orginal:
Reszte pozostawie bez komentarza.

Image
Image

Pozdrawiam

Andrzej
Nie jestem expertem tylko kolekcjonerem
Awatar użytkownika
andrzej5969

Postprzez torontokuba » 05 Lip 2013 21:03

andrzej5969 napisał:Ogradowany w NGC orginal:
Reszte pozostawie bez komentarza.

Tak, ale to nie jest NBO (Napis Bliżej Obrzeża). Albo ekspert Shiver też ma zdjęcie falsa w katalogu m4n, albo jest szansa na to, że ten egzemplarz jest oryginałem. Link podałm wyżej.

miserus napisał:Ta moneta była bita z żelaza.

Żelazo chyba było pokryte powłoką cynku.

Zwierzęta w ogrodzie patrzyły to na świnię, to na człowieka, potem znów na świnię i na człowieka, ale nikt już nie mógł się połapać, kto jest kim. - George Orwell
Awatar użytkownika
torontokuba

Postprzez PawelIg » 05 Lip 2013 21:40

Andrzej, a ty dalej brniesz...

Tak wszystkie fotki wstawione w tym wątku to oryginały. Te monety tak wyglądają. Były bite na żelaznych krążkach pokrytych cynkiem, albo nie. Zaczynam rozumieć, że ciebie bez metki od grejdmasterów nie da się przekonać. Pomijając fakt, że istnieją różne odmiany, przyznaj, że nie masz pojęcia o monetach KP.

Moj egzemplarz faktycznie sfatygowany, ale na sto procent jest oryginałem. Właśnie dlatego jest taki ciekawy. Mam też wiele innych monet KP wybitych świerzymi stemplami. Tamte wyglądają bardziej jak chciałbyś.

Ostatni twoj post pokazuje monete w slabie NGC AU53. Jeżeli już naprawdę chcesz porównywać moją do tej z ebaya to niżej zamieszczam podobnej jakości skan. Też przez holder, widać wyostrzonych zdjęć nie uznajesz.

Image

i jeszcze to powinno być pomocne:

Image

Nie wszystkie monety świata były bite z taką starannością jak twoje ukochane próby.
Ostatnio edytowany przez PawelIg, 06 Lip 2013 05:49, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
PawelIg

Postprzez tonej » 05 Lip 2013 23:08

Zastanawia mnie fakt dlaczego nikt z osób twierdzących że jest to falsyfikat nie powiedział dlaczego to jest falsyfikat.
A argumenty typu:
1. Fals i już i nie bo nie
2. Bo nie ogradowana (PCGS i NGC też mają swoje wpadki więc słaby argument bo wolę ufać swojej ocenie).
Są mało poważne i nie da się z nimi polemizować a na prawdę egzemplarz jest ciekawy i warty szerszej (merytorycznej) dyskusji.

tonej ;)
Everybody lies.
Awatar użytkownika
tonej

Postprzez andrzej5969 » 06 Lip 2013 00:11

Wyostrzenie zdjecia twojej monety tyklo dodalo watpliwosci jej orginalnosci.
Wrzucilem te fotki zeby porownac tylko strukture powiezchni monet, nic wiecej.

Jezeli juz mowimy o gradowaniu monet to powiem ci ze do niedawna myslalem tak jak i ty ale zmienilem zdanie. Ty nie musisz ....
Ja osobiscie nie widze nic zlego w profesjonalnym gradingu.
Ostatnio edytowany przez andrzej5969, 06 Lip 2013 00:17, edytowano w sumie 1 raz
Nie jestem expertem tylko kolekcjonerem
Awatar użytkownika
andrzej5969

Postprzez torontokuba » 06 Lip 2013 00:16

Moje argumenty za falsem to:

Mało wyraźne gwiazdki, dziwne przy nich zaokrąglenia...
Image Image

Zacieki przy rancie, dziwne nierówności...
Image Image

Chude nogi, miejscami dziwny ich kształt...
Image

Dziwna data, kształt cyferek...
Image

Dziwne litery, K (bąbel) i coś wydłubanego z dolnej kreski od literki E (POLSKIE)...
Image

Dziwnie wylewa się ta wada z monety, jestem przyzwyczajony do innych pęknięć stempla, bardziej ostrych, cieńszych. Bardziej wyraźnej kreski się spodziewałem,
Image

Brak detali w głębi piór/skrzydeł...
Image Image

Zerknąłem na inny egzemplarz i jest w tym wszystkim możliwość tych różnych stempli które mogły być mniej wyraźne od tych zwykłych (nie NBO) 10-cio fenigówek. Zdjęcie na stronie m4n ma podobną datę, nierówność przy rancie, gwiazdki, itp. Jeżeli zdjęcia innych podobnych monet z NBO to monety autentyczne, pozostaje mi tylko dziwny, gruby i duży wylew przy pęknięciu stempla monety użytkownika PawelIg.

http://wcn.pl/foto/38/high/38_0583a.jpg
http://wcn.pl/foto/38/high/38_0583r.jpg

http://m4n.pl/monety/images/big/S0615.1.jpg

Awatar użytkownika
torontokuba

Postprzez PawelIg » 06 Lip 2013 03:16

Andrzeju, czyli pierwszy raz widzisz ostre zdjęcie monety KP. Na tych co wrzuciłeś można próbować popatrzeć na strukturę plastiku, monety nie za bardzo.

Nie do końca rozumiem co ty myślisz, że ja myślę o grejdingu. Nic do niego nie mam, ale patrząc na gołą monetę też jestem w stanie stwierdzić oryginalność. Oczywiście tych monet o których jakąś tam wiedzę mam. Ty na podstawie zdjęcia kategorycznie stwierdzasz nieoryginalność monety o której nie masz bladego pojęcia. W twoim przypadku rozumiem wymóg etykietki od grejdmajstra.

Tutaj link dla Ciebie: http://www.youtube.com/watch?v=E5wGqv6HLzg

torontokuba, pięknie poskładałeś argumenty przeciw, zajrzałeś do WCN'u i sam się prawie przekonałeś co do oryginalności mojej. Pamiętaj, te monety były bite w milionach, wieloma parami stempli, aby szybciej, bez większego nacisku na jakość. Nie można wymagać od nich takiej samej jakości bicia jak na przykład tych z okresu IIRP. Co do jak to nazywasz "wylewu", nie wiem czemu ma zaokrąglone krawędzie. To nie jest moneta w menniczym stanie. Sam element jest mały, może się wytarł w obiegu, może była czyszczona, może taki powstał, może inny powód. "Nadlewy" na obrzerzu to wykruszenia stempla; podumaj jak to fizycznie powstało.

Przydatny link do namiarów na bardzo ciekawy artykuł: http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,6251.msg44979.html#msg44979 (masakra z instalacją pluginów) Początek w numerze 1896-3 strona 116, początek drugiej części w numerze 1897 -1/2 strona 200 (koniec 229).

Tutaj następny ciekawy egzemplarz. Ten z silnym efektem ducha na awersie. Jestem naiwniakiem i wmario opchną mi następnego nie falsa ;)

Image
http://myvimu.com/panel2/exhibit/54637243
Awatar użytkownika
PawelIg

Postprzez norbitor » 06 Lip 2013 12:30

Fajny efekt.
Te monety to nie moja bajka, więc nie wypowiadam się o oryginalności a tylko jako ciekawostkę podaję link:

http://www.zbiory.net/item.php?id=524&a ... 1402&uid=1

PawelIg na pewno zna ten egzemplarz ale inni powinni spojrzeć na wężyk powstały w wyniku pęknięcia stempla.

A tutaj PF65 :wink:

http://www.zbiory.net/item.php?id=524&a ... 1399&uid=1
Awatar użytkownika
norbitor

Postprzez torontokuba » 06 Lip 2013 15:46

PawelIg napisał:Pamiętaj, te monety były bite w milionach, wieloma parami stempli, aby szybciej, bez większego nacisku na jakość. Nie można wymagać od nich takiej samej jakości bicia jak na przykład tych z okresu IIRP.

Ale przez to, łatwo można się spodziewać falsów. Wizerunki proste, łatwe do podrobienia, stemple i wady usprawiedliwione przez wiele źródeł, a ja się zastanawiam gdzie, kiedy i w jaki sposób takie cuda powstały...

http://www.ebay.com/itm/POLAND-10-fenig ... 7675.l2557

http://www.ebay.com/itm/POLAND-10-fenig ... 7675.l2557

Dodatkowo, ciekawe pęknięcie stempla na monetce 20 Fenisiów...

Image

Awatar użytkownika
torontokuba

Postprzez PawelIg » 06 Lip 2013 17:32

Nic nadzwyczajnego na tych egzemplarzach nie widzę. Nadtopienia powierzchni jak na jednym z których pokazałeś to normalka. Z Panem J. Chałupskim próbowaliśmy dojść do przyczyny, ale ciężko o jednoznaczną odpowiedź. Na zwykłych dyszkach 1917 jest tego najwięcej.

Tutaj przykład, z wtopioną jakby sylwetką orła na rewersie. Awers nie wytarty, tak był wybity. Zbliżenia w linku pod zdjęciem:

Image
http://myvimu.com/exhibit/49234317-1917-10-fenigow-destrukt-zdwojenie To jest całkiem niezła zagwozdka do rozwiązania, ale "wielkim" w temacie numizmatyki, albo nie chce się wytłumaczyć, albo sami nie mają pojęcia. Większość po prostu nie uważa tych monet za ciekawe. Dwa roczniki, cztery nominały, bite przez okupanta, nuda.

To co pokazałeś na focie 20 fenigów to najzwyklejsze wykruszenie stempla. Tak by moja moneta od której się ta dyskusja zaczęła, wyglądała jakby całkiem odpadł kawałek stempla.
Więcej informacji tutaj: http://zbierajmymonety.blogspot.ca/p/destrukty.html

Sprzedawca joecoins1 na ebayu uparcie i niemiłosiernie czyści monety. W rezultacie wyglądają paskudnie i powierzchnie są wyrzarte. Niby mieszka w stanach, a koperty przychodzą z Czech. Czasem trafi mu się coś ciekawego to wezmę.
Awatar użytkownika
PawelIg

Postprzez torontokuba » 06 Lip 2013 17:41

PawelIg napisał:Z Panem J. Chałupskim próbowaliśmy dojść do przyczyny, ale ciężko o jednoznaczną odpowiedź.

Pierwsze co przychodzi do głowy, jeżeli autentyczna, to "thin planchet" w tym miejscu albo jakiś smar na stemplu.

PawelIg napisał:Sprzedawca joecoins1 na ebayu uparcie i niemiłosiernie czyści monety. Niby mieszka w stanach, a koperty przychodzą z Czech.

Czyszczenie zauważyłem, a to drugie dobrze wiedzieć. Przez wygląd monet na zdjęciach nigdy od niego nie kupowałem.

Awatar użytkownika
torontokuba

Postprzez PawelIg » 06 Lip 2013 17:41

norbitor napisał:...PawelIg na pewno zna ten egzemplarz...

A tutaj PF65 :wink:...

Tych pęknięć jest mnóstwo. Przeróżnych. Nie sposób znać wszystkich egzemplarzy. :D

Bite stemplami lustrzanymi niestety tylko obserwuję jak się sprzedają. Osiągane ceny daaaaleko poza budżetem rodzinnym.... :)

Falsy z epoki też sprzedają się za pokaźne sumki. Prymitywne odlewy z cynku. Za tego trzeba by dać 165 euro.:
Image
Awatar użytkownika
PawelIg

Re: Królesto Polskie 10 fenigów 1917 NBO destrukt

Postprzez dusiolek » 17 Kwi 2017 15:21

Gratulacje, super monetka. Dobrze widac na zdjeciu szorowanie stempla.

To jedyny destrukt (?) jaki mam 10-tki 1917 NBO - Image - cos sie dostalo na stempel kolo literki "S" w slowie Krolestwo.

Pozdrawiam, Tomek
Awatar użytkownika
dusiolek

Postprzez mmz » 17 Kwi 2017 22:20

ogólnie OK, a konkretnie słaba sztuka i rzeczywiście dziwne te kreski na "S"
TPZN nr 101
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanensis, A.D. 1577
Awatar użytkownika
mmz

Postprzez dusiolek » 18 Kwi 2017 15:13

mmz napisał:ogólnie OK, a konkretnie słaba sztuka i rzeczywiście dziwne te kreski na "S"

??
Jak narazie widzialem 3 takie monety (2 na Allegro) wibite z tego samego stempla. Nie ma nic dziwnego w tych kreskach - pomysl sobie jak wyglada stempel. Zapewne przy jego czyszczeniu (poprawianiu ? - watpie) gosciu tak przejechal szczatka, ze zrobil taki te dwie kreski.

Tomasz
Awatar użytkownika
dusiolek

Postprzez Nirek5 » 26 Maj 2017 23:33

Macie szczęście moje wszystkie monety kupione na allegro NBO ale jedynek 4 rodzaje nie mówiąc o zdwojeniach napisu to false :( gratuluję zakupów :( biednemu wiatr zawsze w oczy :D a tak się cieszyłem z zakupów :D
Nirek5

Postprzez PawelIg » 26 Maj 2017 23:46

Pokaż te falsy. Wierzyć mi się nie chce.
Awatar użytkownika
PawelIg

PoprzedniaNastępna

Wróć do Monety polskie - Okres zaborów i II RP

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość