1 Grosz 1835-41

Dyskusje na temat monet bitych dla ziem polskich w okresie rozbiorów, monet czasów II RP, a także monet okupacyjnych występujących podczas I i II Wojny Światowej

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

1 Grosz 1835-41

Postprzez torontokuba » 29 Sie 2017 02:50

To chyba pierwszy taki grosz w kolekcji. Może być, tak na oko. :o

1gr1839032.jpg

1gr1839033.jpg
Ostatnio edytowany przez torontokuba, 09 Wrz 2017 00:11, edytowano w sumie 1 raz
Trzeba wyleczyć czyszczenie, z pokolenia na pokolenie. - torontokuba

Zwierzęta w ogrodzie patrzyły to na świnię, to na człowieka, potem znów na świnię i na człowieka, ale nikt już nie mógł się połapać, kto jest kim. - George Orwell
Awatar użytkownika
torontokuba

Miejscowość: Toronto

Re: 1 Grosz 1835-41

Postprzez dusiolek » 29 Sie 2017 16:00

Awatar użytkownika
dusiolek

Postprzez torontokuba » 29 Sie 2017 19:17

Dzięki, niech będzie d/a. :)

Zwierzęta w ogrodzie patrzyły to na świnię, to na człowieka, potem znów na świnię i na człowieka, ale nikt już nie mógł się połapać, kto jest kim. - George Orwell
Awatar użytkownika
torontokuba

Postprzez hern » 03 Wrz 2017 03:04

Witam. Nie podzielam entuzjazmu kol.dusiołek. Moneta słabiutka, wykopek ze śniedzią i marnymi detalami. W takim stanie można zaakceptować rzadkość, np. 1841, ale ten akurat rocznik jest popularny, na pewno można pokusić się o wyraźnie lepszy egzemplarz za relatywnie znośną cenę.
Nie należy kolekcjonować niczego, co zostało stworzone z myślą o kolekcjonowaniu.
hern

Postprzez torontokuba » 03 Wrz 2017 13:51

Zgadza się, zawsze można wydać na lepszy stan. W tym przypadku, moneta kosztowała mnie chyba 60zł.

65zł...
https://wcn.pl/archive/109301?q

410zł...
https://wcn.pl/archive/143759?q

2464zł...
https://wcn.pl/archive/57_0559?q

Awatar użytkownika
torontokuba

Postprzez hern » 03 Wrz 2017 23:42

Moja jest ta ostatnia :D Ale to akurat tzw.nowe bicie z 1859 roku. Jednak już ta z drugiego linku jest świetna - świeża, fajne detale, patyna elegancka, widać od razu, że to monetka z klasą a nie żaden ziemniak. Takie egzemplarze powinny być w zbiorze, chyba, że trafi się coś naprawdę rzadkiego.
Nie należy kolekcjonować niczego, co zostało stworzone z myślą o kolekcjonowaniu.
hern

Postprzez torontokuba » 04 Wrz 2017 00:00

hern napisał:Takie egzemplarze powinny być w zbiorze, chyba, że trafi się coś naprawdę rzadkiego.

Zbieranie samych najpiękniejszych i najlepszych stanów monet, potrafi odizolować człowieka od większego grona które na forach zajmuje się tym hobby. Mam całe pudełko różnych slabów i perfekcji, głównie NGC i PCGS. Mimo to, najwięcej przyjemności przynoszą dyskusje o wadach, patynie, czyszczeniu, określeniu stanu, wyglądzie, destruktach, odmianach, itd. To co teraz tu robimy. Jest też w tym najwięcej nauki. Co tu więcej można powiedzieć o perfekcji? Jest perfekt. Na dodatek, jak ktoś ma za wiele kierunków, za dużo zainteresowań w hobby, to niestety, aby to utrzymać, lepiej nie przepłacać za najlepsze i najładniejsze okazy. Wcale się swojej kolekcji nie wstydzę, no może jedynie tylko tych nowoczesnych krążków wydanych przez NBP. :oops:

Awatar użytkownika
torontokuba

Postprzez hern » 04 Wrz 2017 03:25

Po pierwsze, nigdzie nie wspomniałem o zbieraniu "samych najlepszych i najpiękniejszych stanów monet", więc proszę uprzejmie o odnoszenie się do tego co napisałem, a nie do tego, co pańskim zdaniem, miałem na myśli. Tyle gwoli wyjaśnienia. Tym niemniej teoria, zgodnie z którą piękne monety w zbiorze odizolowują ich posiadacza od pozostałej braci kolekcjonerskiej jest prześmieszna. Skoro tak pan uważa, a jednocześnie ceni pan sobie różne dyskusje na tym forum, to proszę być konsekwentnym i szybko wywalić to "pudełko różnych slabów i perfekcji". Bo proces izolacji może doznać gwałtownego przyspieszenia. I niech pan nie zapomni zmienić awatar - licho nie śpi, a te 5 centów jest zdecydowanie zbyt ładne :)
No dobra, pośmialiśmy się z tego samozaorania (ja - bardzo :D ), to teraz pora na dyskusję merytoryczną.
Tytułem wstępu małe zastrzeżenie - wszystko co tu napisałem i napiszę są to moje prywatne opinie. Żyjemy (póki co) w wolnym kraju i każdy podejmuje pewne decyzje samodzielnie. Nikomu nie można zabronić kolekcjonowania takich stanów monet, i takich tematów, jakie mu się podobają. Ale, przechodząc do rzeczy, nie można pominąć tego, że w zasadzie wszystko to, o czym pan napisał, jako o tematach dyskusji na tym forum, nie ma kompletnie żadnego związku ze stanem zachowania. Bo przecież, czy przy egzemplarzu ładnie zachowanym, a nawet perfekcyjnym nie można dyskutować "o wadach, patynie, czyszczeniu, określeniu stanu, wyglądzie, destruktach, odmianach, itd."? Oczywiście, że tak! Powiem więcej, egzemplarze ładnie zachowane dają zdecydowanie większe szanse na to, że taka dyskusja coś wniesie do wiedzy numizmatycznej, a nie zejdzie na kompletne manowce z powodu złego stanu zachowania materiału porównawczego. Łatwo bowiem o błędne wnioskowanie, gdy na monecie mało co widać. Im słabiej zachowana moneta, tym mniej jest w stanie dostarczyć informacji o technice bicia, sposobie przygotowania blachy, wykonaniu stempli, potencjalnym nakładzie (gdy nie ma innych źródeł), itp. Długo można wymieniać. Można wprawdzie powiedzieć, że w zamian zyskuje coś innego - da się na jej podstawie wnioskować np. o zasięgu (terytorialnym i chronologicznym) obiegu danego typu monety, sposobach tezauryzacji, masie pieniężnej, czy nawet o warunkach klimatycznych jakie panowały na danym terenie. To prawda, ale te "wtórne" informacje, jakie może przynieść wykopek, giną najczęściej bezpowrotnie jeśli nie jest znany kontekst znaleziska. A chłopaki latające z cewkami po lasach raczej mało się kontekstem przejmują ;)

I co zostaje? Zaśniedziała blaszka, która ma tę zaletę, że jest tania.
I tę wadę, że jest paskudna.

Bo jest jeszcze jeden kontekst kolekcjonerstwa nastawionego na pozyskiwanie jak najlepszych stanów zachowania. Estetyczny. Niezwykle, jak dla mnie, istotny. Moneta jest to niekiedy jedyne możliwe do zdobycia dzieło sztuki z danej epoki. Z założenia masowa, tworzona była jednak przez doskonałych artystów, mistrzów swojej epoki. Tylko posiadanie egzemplarza dobrze zachowanego pozwala docenić w pełni kunszt rytownika.

Nie twierdzę przy ty, że trzeba gonić za ideałem. Nie dajmy się zwariować. Jednak uważam, że jedna piękna moneta w zbiorze jest warta więcej, niż 10 brzydkich, czy choćby przeciętnych. Cała strona w klaserze, wypełniona takimi wykopkami nie wzbudzi nawet połowy takich emocji, jakie jest w stanie wywołać jeden piękny egzemplarz.

Pozdrawiam
hern

Postprzez medieval » 04 Wrz 2017 10:53

hern napisał:Po pierwsze, nigdzie nie wspomniałem o zbieraniu "samych najlepszych i najpiękniejszych stanów monet",(...)Żyjemy (póki co) w wolnym kraju i każdy podejmuje pewne decyzje samodzielnie. Nikomu nie można zabronić kolekcjonowania takich stanów monet, i takich tematów, jakie mu się podobają. Ale, przechodząc do rzeczy, nie można pominąć tego, że w zasadzie wszystko to, o czym pan napisał, jako o tematach dyskusji na tym forum, nie ma kompletnie żadnego związku ze stanem zachowania. Bo przecież, czy przy egzemplarzu ładnie zachowanym, a nawet perfekcyjnym nie można dyskutować "o wadach, patynie, czyszczeniu, określeniu stanu, wyglądzie, destruktach, odmianach, itd."? Oczywiście, że tak! Powiem więcej, egzemplarze ładnie zachowane dają zdecydowanie większe szanse na to, że taka dyskusja coś wniesie do wiedzy numizmatycznej, a nie zejdzie na kompletne manowce z powodu złego stanu zachowania materiału porównawczego. Łatwo bowiem o błędne wnioskowanie, gdy na monecie mało co widać. Im słabiej zachowana moneta, tym mniej jest w stanie dostarczyć informacji o technice bicia, sposobie przygotowania blachy, wykonaniu stempli, potencjalnym nakładzie (gdy nie ma innych źródeł), itp. Długo można wymieniać. Można wprawdzie powiedzieć, że w zamian zyskuje coś innego - da się na jej podstawie wnioskować np. o zasięgu (terytorialnym i chronologicznym) obiegu danego typu monety, sposobach tezauryzacji, masie pieniężnej, czy nawet o warunkach klimatycznych jakie panowały na danym terenie. To prawda, ale te "wtórne" informacje, jakie może przynieść wykopek, giną najczęściej bezpowrotnie jeśli nie jest znany kontekst znaleziska. A chłopaki latające z cewkami po lasach raczej mało się kontekstem przejmują ;)

I co zostaje? Zaśniedziała blaszka, która ma tę zaletę, że jest tania.
I tę wadę, że jest paskudna.

Bo jest jeszcze jeden kontekst kolekcjonerstwa nastawionego na pozyskiwanie jak najlepszych stanów zachowania. Estetyczny. Niezwykle, jak dla mnie, istotny. Moneta jest to niekiedy jedyne możliwe do zdobycia dzieło sztuki z danej epoki. Z założenia masowa, tworzona była jednak przez doskonałych artystów, mistrzów swojej epoki. Tylko posiadanie egzemplarza dobrze zachowanego pozwala docenić w pełni kunszt rytownika.

Nie twierdzę przy ty, że trzeba gonić za ideałem. Nie dajmy się zwariować. Jednak uważam, że jedna piękna moneta w zbiorze jest warta więcej, niż 10 brzydkich, czy choćby przeciętnych. Cała strona w klaserze, wypełniona takimi wykopkami nie wzbudzi nawet połowy takich emocji, jakie jest w stanie wywołać jeden piękny egzemplarz.

Pozdrawiam

Całkowicie się z Tobą zgadzam.Na początku swojego zbierania tego nie rozumiałem ,że trzeba uważać od kogo się kupuje i co .Ponadto później zawsze cieszy zdecydowanie bardziej moneta w zbiorze ładnie (pięknie) zachowana niż kilka lub kilkanaście słabo zachowanych na których nic nie widać :D
,,Najlepsze doświadczenie bierze się z własnych błędów'' -Agnieszka Radwańska
Awatar użytkownika
medieval

Postprzez torontokuba » 04 Wrz 2017 14:24

O rany Julek, ale lektura. No dobra, niech tak już zostanie. Jak trzeba się wypisać, to najlepiej od razu do syta.

Sam dodam, że na forum i tak jest ograniczona ilość aktywnych tematów i postów, dotyczących prawdziwej numizmatyki. Reszta to kolekcjonerskie badziewia, produkty moneto-podobne i krążki bulionowe. Prawie wszystkie w stanach menniczych. Z przyjemnością zobaczę każdy wycieruch i wykopek jaki przedstawią uczestnicy tego forum, aby tylko się nie krępowali, i śmiało dodawali to, co wpadło im w ręce. Opinią o wyglądzie, chętnie się podzielę. Natomiast, to co powinno być w zbiorach i co każdy forumowicz jest w stanie zaakceptować do swojej kolekcji, zostawię już jako ich decyzję. Wolę im aż tyle nie bredzić.

Też pozdrawiam, bardziej konstruktywnie. :|

Awatar użytkownika
torontokuba

Postprzez hern » 05 Wrz 2017 00:24

Dziękuję za przyznanie mi racji.

I w tym miejscu nastąpiłby koniec mojego posta, gdyby nie przedostatnie zdanie pańskiej wypowiedzi. W tej sytuacji czuję się zobligowany nieco pociągnąć temat.

W dwóch sprawach ma pan bezsprzecznie rację:
Po pierwsze "(...)to co powinno być w zbiorach i co każdy forumowicz jest w stanie zaakceptować do swojej kolekcji, zostawię już jako ich decyzję." Bardzo słusznie, że zgodził się pan z tym co napisałem dwa posty wyżej.
Po drugie - zdecydowanie tak, nie powinien pan aż tyle bredzić.

Bo skoro przyznał mi pan rację (trudno nie zauważyć rejterady :) ), to jedynym kandydatem do bredzenia w tym wątku pozostaje pan. Za to murowanym :D
Podziwiam pańską zdolność do samozaorania. Co post to strzał w stopę.

Pozdrawiam
hern

Postprzez torontokuba » 05 Wrz 2017 01:05

hern napisał:I niech pan nie zapomni zmienić awatar - licho nie śpi, a te 5 centów jest zdecydowanie zbyt ładne :)

Dziękuję panu ekspertowi. :lol: Wykopek Ag. Zdjęcie automatycznie upiększone i rozjaśnione do awataru.

http://monety.pl/viewtopic.php?p=273839#p273839

hern napisał:Jednak uważam, że jedna piękna moneta w zbiorze jest warta więcej, niż 10 brzydkich, czy choćby przeciętnych. Cała strona w klaserze, wypełniona takimi wykopkami nie wzbudzi nawet połowy takich emocji, jakie jest w stanie wywołać jeden piękny egzemplarz.

Pierwsza odpowiedź w temacie, trafnie przedstawia link do katalogu forumowicza jch. Ta informacja przedstawia dokładnie to, co nie jednemu na forum wzbudza emocje. Mam prawie całą stronę monet z tych lat o różnych nominałach, odmianach i wariantach. Może rzeczywiście wszystkich warto się pozbyć, aby posiadać jedną czy dwie lepsze sztuki. :lol:

Śmiechu warte. Dzięki za wysiłek i miłą zabawę.

Awatar użytkownika
torontokuba

Postprzez hern » 08 Wrz 2017 22:50

Mała uwaga dla tych, którzy uważają, że niewielki budżet skazuje na zakup wygrzebków. Niedawno zakończyła się aukcja 1 grosza z 1839 roku:

1 grosz 1839 2 - 22,63.jpg

1 grosz 1839 1 - 22,63.jpg

Minimalnie gorsze detale, niż ten z pańskiego postu (choć ta ocena odnosi się tylko do środkowego fragmentu pola awersu), ale o ileż lepsza prezencja. Piękna patyna o czekoladowym odcieniu, gładka powierzchnia bez wżerów, dużo lepsza czytelność. To ostatnie nie jest bez znaczenia dla poszukiwacza ew. odmian. Tu widać wszystkie istotne elementy. A w przypadku tzw. ziemniaka odkryta "odmiana" może się okazać przylepionym stuletnim kawałkiem psiego gówienka :D

No i cena 22,63 zł - niemal 3 razy niższa od pańskiej :D
Jeśli miałbym wybierać, to nawet gdyby kosztowały tyle samo, wolę wytartą ale naturalnie spatynowaną od śmierdzącego wykopka.

Druga sprawa - jak rozumiem, chodziło panu o ten link? https://www.flickr.com/photos/pwoty/
Monety, których zdjęcia można tam zobaczyć są po prostu genialne. Nie dość, że doskonale zachowane, to jeszcze pięknie spatynowane i sfotografowane w sposób zawodowy. Chylę czoła przed gustem i profesjonalizmem autora tej galerii. Szkoda, że jest taka krótka. Ale i tak może doskonale posłużyć jako ilustracja kolejnej tezy - mianowicie tam, gdzie materiał numizmatyczny jest powszechnie dostępny, należy dążyć do kompletowania zbioru z egzemplarzy menniczych lub przynajmniej tak zbliżonych, jak to tylko możliwe. Obejrzyjcie sobie tę galerię, Drodzy Forumowicze, warto. Jakie odczucia? A potem spróbujcie wyobrazić te same monety w stanie 3. Jest różnica?
hern

Postprzez torontokuba » 08 Wrz 2017 23:07

hern napisał:Piękna patyna o czekoladowym odcieniu, gładka powierzchnia bez wżerów, dużo lepsza czytelność.

Ojejku, nie wiedziałem ile ja się jeszcze od takiego eksperta mogę nauczyć. :roll: Powtarzam, śmiechu warte, ale też dość przykre. :|

Z góry przepraszam za mój gust i za ten mój ohydny wykopek. Mam nadzieję, że ekrany forumowiczom nie popękały. :oops:

1gr1839-3.png

Awatar użytkownika
torontokuba

Postprzez hern » 09 Wrz 2017 01:34

A może się się pan nauczyć, jak najbardziej. Kwestią otwartą pozostaje, czy wiedza padnie na podatny grunt? ;)

Przeprosiny przyjęte. Wykopek, w rzeczy samej, ohydny. Przed trafieniem do ziemi była to bardzo ładna moneta, obecnie - taki trochę lepszy śmieć. Proszę wybaczyć ostrość sformułowań, ale podkreślam raz jeszcze, to moja prywatna opinia. Monety miedziane bardzo szybko się utleniają i w rezultacie niemal wszystkie pochodzące z ziemi są pozastanowe - ze względu na chemiczne uszkodzenia powierzchni. Z tą jest dokładnie tak samo.
hern

Postprzez torontokuba » 09 Wrz 2017 01:58

Najważniejsze jest to, że ta za 22,63zł posiada piękną patynę, gładką powierzchnię, oraz lepszą czytelność. Czarna obwódka dookoła szczegółów na pewno bardzo w tej czytelności przydatna. Dzięki za wiedzę. Przekazana została głośno i wyraźnie. Tańsza moneta jest piękna. Dostępu do takich zazdroszczę. Sam go nie mam. Mój tekst niech zostanie bez dodatków. Jeszcze raz, dziękuję bardzo.

Awatar użytkownika
torontokuba

Wróć do Monety polskie - Okres zaborów i II RP

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości