5 groszy 1923 z napisem na rancie MENNICA PAŃSTWOWA

Dyskusje na temat monet bitych dla ziem polskich w okresie rozbiorów, monet czasów II RP, a także monet okupacyjnych występujących podczas I i II Wojny Światowej

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

5 groszy 1923 z napisem na rancie MENNICA PAŃSTWOWA

Postprzez mmz » 03 Paź 2017 20:34

oficjalne 20 groszy 1924 (bilet zdawkowy)

PS. Co do 5gr1923 z napisem na rancie "MENNICA PAŃSTWOWA". Ta moneta nie była bita w Mennicy Państwowej bo nie ma znaku mennicy herbu kościesza.

edit: tytuł posta pierwszego :) dla porządku, bo porządek musi być.
Załączniki
big_20gr1924A.jpg
Ostatnio edytowany przez mmz, 05 Paź 2017 20:17, edytowano w sumie 1 raz
TPZN nr 101
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanensis, A.D. 1577
Awatar użytkownika
mmz

Re: 5 groszy 1923

Postprzez MarcinZ » 03 Paź 2017 22:57

Pan poważnie z tym 5 groszy? ;)
Zbieranie monet uzależnia... https://spodstempla.pl/
Awatar użytkownika
MarcinZ

Miejscowość: Warszawa

Postprzez Mad_Tiger » 03 Paź 2017 23:04

mmz napisał:oficjalne 20 groszy 1924 (bilet zdawkowy)

PS. Co do 5gr1923 z napisem na rancie "MENNICA PAŃSTWOWA". Ta moneta nie była bita w Mennicy Państwowej bo nie ma znaku mennicy herbu kościesza.

A ta gdzie była bita:
Image
Rant: Gładki (brak napisów)

:?: :?: :?: ???
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

ImageMój zbiór monet na ucoinImage
ImageSprzedam trochę monet i banknotówImage

W sprawie reklamy w awatarze proszę o kontakt na PW :)
Maksymalny rozmiar; szerokość: 80 pikseli, wysokość: 80 pikseli, waga pliku: 50.00 KiB + 2 linijki tekstu w podpisie.
Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Postprzez mmz » 03 Paź 2017 23:23

Obiegowe 5 gr 1923 rzeczywiście było bite w Mennicy Państwowej (Warszawa), zmylił mnie brak znaku, tak z rozpędu się zasugerowałem 1 gr 1923, co było też bez znaku mennicy, ale z Kings Norton. Napis na rancie, nadal, jest wg mnie nie wyglądający na świadome dzieło made in MP.
TPZN nr 101
Awatar użytkownika
mmz

Postprzez MarcinZ » 04 Paź 2017 01:10

Ale mam nadzieję, że porzucił Pan już wersję z "laserowym wycięciem"?

Jest to oryginalna próba technologiczna tłoczenia, którą notował również wyjątkowo rzetelny autor, jakim jest pan Jerzy Chałupski (więcej zdjęć tej monety tutaj https://aukcje.gndm.pl/auction/3/category/1006/lot/2467

Zdecydowanie łatwiej jest oceniać monety, które się obejrzy na żywo, sprawdzi się na ich temat informacje, włącznie z tymi podstawowymi jak miejsce wybicia...
Zamiast rzucania "falsami" na lewo i prawo, wyśmiewania, szydzenia, zapraszam do obejrzenia monety w siedzibie firmy.

Na dniach tekst odnośnie 20 groszy 1924, prezentujący cechy tej monety wskazujące jej oryginalność. Chętnie podejmę merytoryczną dyskusję z argumentami, które tam przedstawię.
Awatar użytkownika
MarcinZ

Postprzez mmz » 04 Paź 2017 07:54

MarcinZ napisał:Ale mam nadzieję, że porzucił Pan już wersję z "laserowym wycięciem"? ...

odnośnie napisu na rancie 5gr1923, skądkolwiek jest i czymkolwiek go zrobiono (laserem, dlutkiem, frezem, puncą itp.)

1. Litera "E" - nie podobna do znanych krojów z rantów
2. Litery "N" - każda inna, nawet ta z "Ń"
3. Lietra "Ń" - ma kropkę, a nie kreskę
4. Litera "M" - nie jest to odwrócone "W"
5. "koniczyna" - cały napis na dole, a "koniczyna" na górze, i dlaczego koniczyna, a nie np. gwiazdka, krzyżyk, bo ta "czterolistna koniczyna" nie przypomina krzyżyka?
6. Brak falbanek na rancie
TPZN nr 101
Awatar użytkownika
mmz

Postprzez medieval » 04 Paź 2017 10:17

Witam ,ciekawy artykuł z drugiego forum http://www.gs24.pl/wiadomosci/szczecin/ ... ,id,t.html . Temat dalej wrze...
,,Najlepsze doświadczenie bierze się z własnych błędów'' -Agnieszka Radwańska
Awatar użytkownika
medieval

Postprzez MarcinZ » 04 Paź 2017 10:49

1) Litera E - a dlaczego miała by być podobna? Mamy tu znacznie mniejsze litery, o mniejszej przestrzeni niż wykonane później "znane kroje rantów"
2) Litera N - różnice są minimalne, mogą wynikać z procesu tłoczenia
3) Litera Ń - ma kreskę! Ponownie zapraszam do oględzin monety na żywo
4) Litera M - to nawet zaleta - dołożono pracy by wykonać kolejną literę a nie pójść na łatwiznę
5) "Koniczyna" - to próba technologiczna. Wyraźnie widać, że cały napis "spada" - delikatnie idzie w dół. A dlaczego koniczyna? A czemu nie znak mennicy, albo rozetka?
6) Brak falbanek - jest - wystarczy spojrzeć na fragment z koniczyną

Moneta ma ten sam krój co drugi znany egzemplarz.

Ps. Artykuł tyczy się współczesnych innometali, sprawy która jest już dość długo w toku, nie śledzę na jakim etapie jest. Tytuł jest przekłamany (kilku antykwariuszy kupiło, a nie biło te falsy), akurat naszej firmy to nie dotyczy. Pan Jerzy kiedyś przytaczał ją na blogu. Nie ciągnijmy jednak tego "offtopicu".
Awatar użytkownika
MarcinZ

Postprzez Coins_4_U » 04 Paź 2017 18:19

medieval napisał:Witam ,ciekawy artykuł z drugiego forum http://www.gs24.pl/wiadomosci/szczecin/ ... ,id,t.html . Temat dalej wrze...

Może Kolega nie zwrócił uwagi na to, że to materiał sprzed 4 lat ? A czy Kolega wie jak się
skończył proces ? Bo ja wiem - antykwariusze zostali uniewinnieni.
Coins_4_U

Re: 5 groszy 1923 z napisem na rancie

Postprzez mmz » 04 Paź 2017 21:37

Ile katalogowo wynosi waga krążka pod 5 groszy 1923 w mosiądzu?
Moje 5gr23 ma 3,48g, a w archiwach aukcji jest od 3,47g do 3,61g. W katalogach podają dla wszystkich roczników 3,00g, ale to dla 5gr1925+, czyli w brązie.
TPZN nr 101
Awatar użytkownika
mmz

Postprzez Tuk Tukat » 04 Paź 2017 21:59

Proszę przeczytać https://zbierajmymonety.blogspot.com/20 ... i.html?m=1" target="_blank
Monety SAP , Księstwo Warszawskie , II RP
Awatar użytkownika
Tuk Tukat

Postprzez mmz » 04 Paź 2017 22:18

Tuk Tukat napisał:Proszę przeczytać https://zbierajmymonety.blogspot.com/20 ... i.html?m=1

No i??? Gdzie jest o masie krążka pod 5gr1923?

PS. Parafrazując "dołożono pracy by wykonać kolejną literę a nie pójść na łatwiznę" i zrobiono trzy różne litery "N".
Załączniki
IMG_20171005_202053.jpg
TPZN nr 101
Awatar użytkownika
mmz

Re: 5 groszy 1923 z napisem na rancie MENNICA PAŃSTWOWA

Postprzez MarcinZ » 05 Paź 2017 23:26

Pisze Pan, że pięciogroszówek 1923 nie bito w Warszawie, pyta o ich masę (na marginesie mosiężne 5gr to ~3,5g, zauważalnie cięższa niż brązy). Wie pan, że nie zrobiono tego w mennicy, ale nie chce powiedzieć jaką metodą to zrobiono. Jakie cechy zdradzają ten, jak Pan to pięknie ujął, "szit"?

Co sugerują minimalne różnice eNki?

Tylko proszę o opinię inną niż "że nie zrobiono tego w mennicy" :wink:
Awatar użytkownika
MarcinZ

Postprzez mmz » 05 Paź 2017 23:51

Proszę uważnie przeczytać cały temat. Wynika z niego, że moneta z aukcji ma zbliżoną wagę do monety obiegowej z mosiądzu. To działa na jej korzyść. Napisałem wyraźnie, że brak znaku mennicy błędnie przyjąłem jako ewentualne dzieło Kings Norton. Natomiast różnice pomiędzy poszczególnymi "N" są wyraźne i nie trzeba się wpatrywać, aby je zobaczyć (chyba, że nie chce się ich dostrzec). Co do wagi 3,56g, przy jak to Pan wskazał 3,5g katalogowo, to jest to różnica ... do zastanowienia. A dlaczego? Otóż zakładając wyfrezowanie napisu, to moneta na takiej operacji straciła by na wadze i oznaczało by to, że była pierwotnie cięższa niż 3,56g. Co jednak nie wyklucza, że wzięto monetę obiegową 5gr1923 mosiądz i ... napis wyfrezowano. Stąd różnice w kroju poszczególnych "N" oraz zbytnia regularność "E". Skoro napis by jednak nabito, to dlaczego jest pionowa kreska na rancie, kiedy inne monety z napisem na rancie nabitym takich kresek nie miały np. Sztandar 1930, czy powojenna mała kolumna 1966 itp.?
TPZN nr 101
Awatar użytkownika
mmz

Postprzez MarcinZ » 06 Paź 2017 00:59

Znam ten temat i wskazując te dwa "strzały" chciałem podkreślić, że najpierw nazwał Pan monetę gównem, wrzucił ją w temat śmiesznych aukcji, pośrednio sugerował, że wciskamy kolekcjonerom buble (czym nas obraża), by już przy bardziej merytorycznej dyskusji wskazać na znak mennicy, czy laserowe wycięcie.
Zauważyłem, że w coraz większej ilości miejsc się tak robi. Najpierw się oskarża, a dopiero później myśli dlaczego. Ostatnio jak Krzysiek J. wrzucił gdzieś na FB mennicze 10 groszy 1840, to zarzucono mu, że fals bo za ładnie zachowane.

Odnośnie wagi napisałem ~, czyli około, bo wagi krążków miały nieduże wahania. To jednak nie była moneta kruszcowa i przygotowanie krążków nie było aż tak ściśle kontrolowane. Więc waga, poza określeniem stopu, tak naprawdę niewiele wnosi.

Napis tłoczono, nie nabijano. To jest ważna różnica, nie pusta semantyka. Tłoczono, czyli na odpowiednim narzędziu wykonano napis i dopiero nanoszono na monety, a nie robiono na monecie.

Laserowe odpada - ze względu na falbankę
Dłuto odpada - zbyt precyzyjna robota, by oddać ją na co najmniej dwóch egzemplarzach przy tej dokładności
Nabijanie puncami odpada - trzeba by przygotować nadmierną ilość punc i jeszcze umiejętnie i równo nabić (jak zamocować)

Frezarka odpada
Założenie, że wyfrezowano napis zakłada, że do 1946 roku (data graniczna, z tego samego powodu co 20 gr 1924) posiadano tak dokładne narzędzie by tego dokonać na obrzeżu grubości nie większej niż 2mm (zawyżam). Zakładając, że to współcześnie wykonane jak zamocować monetę by precyzyjnie obracać monetę podczas rycia napisu? Jak ustalić krój by odpowiadał innemu egzemplarzowi? Dodatkowo napis z frezarki byłby równomierny (głębokości), nie zostawiłby falbanki itd. itd.

Odnośnie wady - to próba technologiczna. Wykonanie obrzeża tak naprawdę dopracowano dopiero podczas emisji Nike 1928, a i tam bez mniejszych lub większych wad się nie obyło. Tam obtaczano krążki, co przy nieodpowiednim rozłożeniu nacisku dało by efekt nierównomiernego wciśnięcia rantu.

Ps. Przy literze N nigdy nie powiedziałem, że nie widzę tej małej różnicy w kroju ;)
Awatar użytkownika
MarcinZ

Postprzez MarcinZ » 09 Paź 2017 00:08

Żeby zachować porządek w wątkach, tu wypowiedź z tematu o 20 groszy:

mmz napisał: A 5 groszy, to 5 groszy, cóż dodać. Wystarczy zobaczyć jak grawerowano przed wojną np. sztućce, czy biżuterię, aby zastanowić się dlaczego ten napis jest taki na obrzeżu niestaranny, jakby na szybko robiony.

Czyli podsumowując:

1) Już nie laserowe wycięcie
2) Już nie dłuto
3) Już nie puncowanie
4) Już nie frezarka

Teraz grawerunek... Bo na sztućcach czy biżuterii... Co będzie następne...

Powtarzalny grawerunek liter wysokości milimetra, na okrągłym przedmiocie (dużo trudniejszym kształcie niż sztućce, podobnym do biżuterii), do tego wykonany "jakby na szybko".

Było już 6 zaawansowanych kolekcjonerów II RP oglądać tę kolekcję i nikt nie zgłosił wobec niej wątpliwości. Przepraszam, ale mam wrażenie, że ta dyskusja może się tak toczyć w nieskończoność, nie ważne co powiem, pojawi się nowa teoria (6-sta). Chętnie podejmę dalszą polemikę już po obejrzeniu przez Pana NA ŻYWO dwóch monet wskazanych w wątkach.
Awatar użytkownika
MarcinZ

Postprzez geoziom » 10 Paź 2017 10:22

MarcinZ napisał:Znam ten temat i wskazując te dwa "strzały" chciałem podkreślić, że najpierw nazwał Pan monetę gównem, wrzucił ją w temat śmiesznych aukcji, pośrednio sugerował, że wciskamy kolekcjonerom buble (czym nas obraża), by już przy bardziej merytorycznej dyskusji wskazać na znak mennicy, czy laserowe wycięcie.
Zauważyłem, że w coraz większej ilości miejsc się tak robi. Najpierw się oskarża, a dopiero później myśli dlaczego. Ostatnio jak Krzysiek J. wrzucił gdzieś na FB mennicze 10 groszy 1840, to zarzucono mu, że fals bo za ładnie zachowane.

Nie ma co się przejmować tymi wypowiedziami. One są na poziomie Nirek5 czyli wszędzie widzę falsy Bez żadnych konkretnych dowodów.
Awatar użytkownika
geoziom

Miejscowość: Pomorze

Postprzez Nirek5 » 27 Paź 2017 00:30

Oczywisty dowód to monety o których pisałem. Tą 5 gr nawet trudno nazwać ją tylko bublem - to najpiękniejszy megabubel ,zrobiony 7 najlepszą metodą z epoki :?: :D Czekam na podobne z lepszymi napisami. PS 2 warianty napisy drukowane i pisane.Należy pamiętać o wariancie bez kreski nad N. Geoziom wymień monety o których pisałem , to będzie ostrzeżenie dla innych numizmatyków.Pan Marcin Ż jestem pod wrażeniem pańskich argumentów,broni Pan coś,czego nie da się obronić. Jedyny dowód na wiarygodnośc tej partyzanckiej odbitki - to notatki Baltazara Gąbki :!: Bisier to taki wspólczesny Czarles Dowson.Krzysztof J już tak nie wrzuca na FB :D sprawdził rynek :D jednak coraz mniej naiwnych klientów :D
Nirek5

Postprzez mirek10 » 14 Kwi 2018 22:53

MarcinZ napisał:Żeby zachować porządek w wątkach, tu wypowiedź z tematu o 20 groszy:

mmz napisał: A 5 groszy, to 5 groszy, cóż dodać. Wystarczy zobaczyć jak grawerowano przed wojną np. sztućce, czy biżuterię, aby zastanowić się dlaczego ten napis jest taki na obrzeżu niestaranny, jakby na szybko robiony.

Czyli podsumowując:

1) Już nie laserowe wycięcie
2) Już nie dłuto
3) Już nie puncowanie
4) Już nie frezarka

Teraz grawerunek... Bo na sztućcach czy biżuterii... Co będzie następne...

Powtarzalny grawerunek liter wysokości milimetra, na okrągłym przedmiocie (dużo trudniejszym kształcie niż sztućce, podobnym do biżuterii), do tego wykonany "jakby na szybko".

Było już 6 zaawansowanych kolekcjonerów II RP oglądać tę kolekcję i nikt nie zgłosił wobec niej wątpliwości. Przepraszam, ale mam wrażenie, że ta dyskusja może się tak toczyć w nieskończoność, nie ważne co powiem, pojawi się nowa teoria (6-sta). Chętnie podejmę dalszą polemikę już po obejrzeniu przez Pana NA ŻYWO dwóch monet wskazanych w wątkach.
Kazali czy TOŁDI sam to wymyślił :?:Na tej monecie niejednemu skończyła się gwarancja na rozum :D
mirek10

Postprzez norbitor » 15 Kwi 2018 11:05

Ależ musi to Pana boleć, że przez pół roku nikt nic nie napisał na wcześniejszą wypowiedź Pana poprzedniego wcielenia. Z czystej numizmatycznej ciekawoście, zapytam - ile Pan daje gwarancji na istnienie obecnego profilu? To już 3, 4 profil. Rozumiem, że chce Pan uchodzić za fachowca w dziedzinie monet, ale najpierw trzeba coś napisać poza wstawianiem emotikonów i rzucaniem na lewo, prawo - fals, oszuści, ha ha. Natomiast jeżeli dąży Pan do bycia prześmiewczym, to polecam założyć wątek w dziale - hyde park, ale wcześniej np. przeczytać Zapiski oficera armii czerwonej. To przynajmniej było zabawne.
I naprawdę się zmartwiłem, bo jak to Pan, wielki znawca wszystkich nominałów i nic nie udziela się w wątku o monetach krzyżackich. Szok! Przecież do tej pory zawsze Pan świetnie wiedział wszystko o denarach, ortach, trojakach, tymfach, całej IIRP i pozostałych monetach. A teraz cisza. Skąd to milczenie? Proszę się nie wstydzić, wszyscy z przyjemnością poznają Pańską wypowiedź...
Awatar użytkownika
norbitor

Następna

Wróć do Monety polskie - Okres zaborów i II RP

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość