5 ZŁOTYCH 1936 ŻAGLOWIEC - prośba o ocenę stanu zachowania

Dyskusje na temat monet bitych dla ziem polskich w okresie rozbiorów, monet czasów II RP, a także monet okupacyjnych występujących podczas I i II Wojny Światowej

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

5 ZŁOTYCH 1936 ŻAGLOWIEC - prośba o ocenę stanu zachowania

Postprzez batoni » 02 Gru 2017 13:36

Witam!

Proszę o ocenę stanu zachowania mojej monety. Moneta nie jest na sprzedaż, informacja o jej stanie potrzebna mi jest jedynie do zaspokojenia swojej próżności ;)

Z góry dzięki za pomoc!

Pozdrawiam!
Załączniki
5 złotych 1936 a.jpg
5 złotych 1936 b.jpg
batoni

Re: 5 ZŁOTYCH 1936 ŻAGLOWIEC - prośba o ocenę stanu zachowan

Postprzez BARY64 » 02 Gru 2017 14:05

Witam,
zdjęcie bardzo nie za ostre,stan 3.
Awatar użytkownika
BARY64

Postprzez batoni » 02 Gru 2017 15:00

Dzięki BARY84!

A jak ocenilibyście tą monetę?

http://allegro.pl/polska-5-zl-zaglowiec ... ml#thumb/1

Nie uważacie, że cena za wysoka jak na jej stan?

Pozdrawiam!
batoni

Postprzez Jazon » 03 Gru 2017 21:48

hahaha pewnie ze cena za duza o cale 400 zl. Moneta cala przeczyszona i przeszorowana. Nic dziwnego ze II RP drozeje jak banda januszow zabrala sie do kolekcjonowania, a raczej ''inwestowania''
Jazon

Postprzez batoni » 03 Gru 2017 22:43

Też właśnie uważam, że cena zdecydowanie za wysoka jak za tą monetę.

Pozdrawiam!
batoni

Postprzez hern » 04 Gru 2017 21:51

Jazon napisał:hahaha pewnie ze cena za duza o cale 400 zl. Moneta cala przeczyszona i przeszorowana. Nic dziwnego ze II RP drozeje jak banda januszow zabrala sie do kolekcjonowania, a raczej ''inwestowania''

Nie zgadzam się. Moneta z linku wcale nie jest brzydka. Z ceną ktoś poszalał, ale na pewno nie o 400 zł. Proszę mi przynieść takie za 130 zł - kupię każdą ilość. Cena jest zawyżona o około 250 zł (to i tak duuużo), a sama blaszka stan II wg mnie trzyma. Jest umyta, w dobrym płynie, ale jednak. Natomiast nie ma żadnych śladów szorowania. To naprawdę przyzwoita żaglówka, i choć do menniczej rzeczywiście jej daleko, to klamką na pewno nie jest. II RP drożeje? Zależy jaka. Drożeją pozycje rzadkie i te w super stanach (choć i to nie zawsze). Słabsze stany zdecydowanie natomiast tanieją, nawet relatywnie rzadkie pozycje. Najazd januszy? Rewelacja spóźniona o kilka lat. Gdy była lustrzankowa bańka, IIRP oberwała rykoszetem i jakieś dziwne postacie zaczęły się kręcić na aukcjach. Obecnie wszystko wraca do normy.

Przy okazji - zauważyłem ciekawe zjawisko. Dość często, gdy pojawia się czyjaś prośba o ocenę stanu zachowania, wypowiadający się użytkownicy mają, wg.mnie, tendencję do zaniżania oceny monet poddanych weryfikacji. To chyba jakiś podświadomy lęk przed kompromitacją. Coś na zasadzie: "lepiej dam za nisko, bo nikt mnie tu za to nie wyśmieje, a gdybym zawyżył to uznają mnie za leszcza"... Ad rem. Drogi autorze wątku, Twoja żaglówka jest lepsza niż stan III. Zgadzam się jedynie z tym, że do oceny o ile lepsza przydałyby się dobre zdjęcia, najlepiej takie, w których na monetę pada wyraźne światło.
Nie należy kolekcjonować niczego, co zostało stworzone z myślą o kolekcjonowaniu.
hern

Postprzez dukatkg » 04 Gru 2017 22:47

O ile dyskusje o cyferkach sobie odpuszczę, bo to jest wypadkowa wielu innych czynników, to nie zgodzę się z oceną.
hern napisał: a sama blaszka stan II wg mnie trzyma. Jest umyta, w dobrym płynie, ale jednak. Natomiast nie ma żadnych śladów szorowania. To naprawdę przyzwoita żaglówka, i choć do menniczej rzeczywiście jej daleko, to klamką na pewno nie jest.

Słabo się przyjrzałeś.
Jest podrapana.
Ma fajny detal, ale też mnóstwo otarć i nienaturalny kolor.
Mój max to ~2-, ale ze względu na dużą dostępność naturalnie ładnych sztuk śmiało dałbym 3+ z dopiskiem "lekko przetarta".

A moneta z pierwszego posta, to mocne 3. I nic więcej.
Awatar użytkownika
dukatkg

Postprzez Maurycy Beniowski » 04 Gru 2017 23:16

Jeżeli ktoś nie przejmuje się za bardzo numerkami, to wówczas opinia o "wyglądzie" monety staje się bardzo subiektywna. Ja na przykład jakość detali na monecie przedkładam ponad ewentualne mikroryski, często niewidoczne bez dużego powiększenia. Ktoś inny zwraca uwagę bardziej właśnie na te mikroryski, tło itd. Mi się tam Żaglówka z aukcji podoba :), chociaż cena rzeczywiście zbyt wygórowana.
Awatar użytkownika
Maurycy Beniowski

Postprzez batoni » 05 Gru 2017 10:34

Dziękuję bardzo Koledzy za zabranie głosu w moim wątku! Cieszę się, że moja monetka jest przez Was oceniana relatywnie wysoko. Kupiłem ją dawno temu (jakieś 12-13 lat temu) na alle... za małe pieniądze. Poprosiłem dopiero teraz o ocenę stanu gdyż byłem ciekawy jak się ma do tej z linku. Oczywiście moneta z linku jest w lepszym stanie niż moja ale mniej więcej chciałem oszacować ile może być warta moja sztuka. Nie chcę jej sprzedawać ale lubię wiedzieć jaką wartość posiadam ;)
Zdaję sobie sprawę, że zdjęcia, które wykonałem nie są za dobre ale lepszych chyba nie potrafię zrobić - i tak nieźle wyszło jak na robione "z ręki".

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za pomoc!

Pozdrawiam!
batoni

Postprzez Jazon » 05 Gru 2017 14:00

hern moze troche przesadzilem, ale osobiscie wiecej niz 150 zl bym za nia nie dal. Swoja ms63 NGC kupilem za 850 zl pol roku temu. Dla mnie ta moneta to zlom ma pelno mikrorysek i nie naturalny polysk, na zywo jest to na bank jeszcze bardziej widoczne.
Jazon

Postprzez khub » 05 Gru 2017 17:25

A mnie się wydaje, że ten sposób fotografowania właśnie eksponuje wady i dostajesz to co widzisz, a nawet ciut lepiej, biorąc pod uwagę stopień powiększenia. Oczywiście w opisie stan zawyżony, ale porównaj to np. z fotkami z WCN, gdzie kupowanie w oparciu o zdjęcie, bez obejrzenia na żywo jest zwykle loterią, ich foty maskują wszelkie wady tła, oceny stanu tez potrafią być przestrzelone i się można nieźle zdziwić po wyciągnięciu monety z kopertki. No ale nie miałem chyba nigdy okazji kupować nic od coinart, więc tylko w oparciu o fotki wnioskuję.
Awatar użytkownika
khub

Postprzez Jazon » 05 Gru 2017 18:35

Do zdjec nic nie mam, ale mogl napisac chociaz ze przetarta czy cos. Cena tez dla mnie jest zaskoczenie, moze ktos poprostu lubi ja mu sie monety swieca :)
Jazon

Postprzez hern » 05 Gru 2017 23:53

Jazon napisał:Do zdjec nic nie mam, ale mogl napisac chociaz ze przetarta czy cos. Cena tez dla mnie jest zaskoczenie, moze ktos poprostu lubi ja mu sie monety swieca :)

Nie mógł napisać, że jest przetarta, bo przetarta nie jest :D Przynajmniej na zdjęciu tego nie widać. Ma zwykłe ślady krótkotrwałego obiegu w postaci chaotycznie rozmieszczonych drobnych uderzeń na całej powierzchni. Ot, portfel, kasa sklepowa (jeszcze wtedy zwykła, nie fiskalna ;) ). Amerykanie nazywają to bagmarks, w polskim nie mamy równie zwięzłego określenia.

A tak przy okazji, kol.Jazon - dałeś 850 za NGC MS 63 i na jednym oddechu twierdzisz, że II RP drożeje? ;)

Kol. khub oczywiście ma rację - akurat na tych zdjęciach od coinart widać wszystko. Nie bronię go, ma chłop swoje za uszami ;) , ale tu akurat fotki są jak byk. Podciągnął stan, prawda, z tym że nie jakoś szokująco, a kto ma swój rozum widzi jak jest.
Nie należy kolekcjonować niczego, co zostało stworzone z myślą o kolekcjonowaniu.
hern

Postprzez Jazon » 09 Gru 2017 19:25

hern napisał:
Jazon napisał:Do zdjec nic nie mam, ale mogl napisac chociaz ze przetarta czy cos. Cena tez dla mnie jest zaskoczenie, moze ktos poprostu lubi ja mu sie monety swieca :)

Nie mógł napisać, że jest przetarta, bo przetarta nie jest :D Przynajmniej na zdjęciu tego nie widać. Ma zwykłe ślady krótkotrwałego obiegu w postaci chaotycznie rozmieszczonych drobnych uderzeń na całej powierzchni. Ot, portfel, kasa sklepowa (jeszcze wtedy zwykła, nie fiskalna ;) ). Amerykanie nazywają to bagmarks, w polskim nie mamy równie zwięzłego określenia.

A tak przy okazji, kol.Jazon - dałeś 850 za NGC MS 63 i na jednym oddechu twierdzisz, że II RP drożeje? ;)

Kol. khub oczywiście ma rację - akurat na tych zdjęciach od coinart widać wszystko. Nie bronię go, ma chłop swoje za uszami ;) , ale tu akurat fotki są jak byk. Podciągnął stan, prawda, z tym że nie jakoś szokująco, a kto ma swój rozum widzi jak jest.

Wiesz, na ta monete polowalem kilka lat i czekalem aby utrafic normalna cene. Jak ktos woli przeplacac jego sprawa. :)
Jazon

Wróć do Monety polskie - Okres zaborów i II RP

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: flex oraz 2 gości