Kim był Charles S. Dewey

Dyskusje na temat monet bitych dla ziem polskich w okresie rozbiorów, monet czasów II RP, a także monet okupacyjnych występujących podczas I i II Wojny Światowej

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Re: Kim był Charles S. Dewey

Postprzez popstar » 15 Paź 2018 19:41

jch napisał:A czy wiadomo coś o współpracy bohatera tego wątku z panem Jean Monnetem?
https://pl.wikipedia.org/wiki/Jean_Monnet" target="_blank" target="_blank
"Później, jako międzynarodowy finansista, okazał swoją skuteczność w przywracaniu ekonomicznych podstaw szeregu krajów Europy Środkowej i Wschodniej, stabilizując m.in. w 1927 polskiego złotego, a rok później rumuńskiego leja. "

Odnośnie Pana Ch. Dewey jest dużo wątków i materiału jednak nie śledziłem wszystkich niektóre pobieżnie przeczytałem.

Stabilizację waluty przechodziły wszystkie kraje porozbiorowe, od Bałkanów po Litwę i Łotwę a kryzys walutowy dotknął wszystkie kraje europy zachodniej najmocniej angielskiego funta.

Pozdrawiam

POP STAR
Awatar użytkownika
popstar

Postprzez popstar » 19 Paź 2018 22:10

kinns_pablo napisał:
Myślę , że musiał go tolerować a może i lubił a każdym razie wraz z małżonką podjął go śniadaniem pożegnalnym.

Gwoli ścisłości to tutaj chodzi raczej o I. Mościckiego :D

Może się pomyliłem , ale wertując austriacką prasę z grudnia 1930 natrafiłem na takie określenie Piłsudskiego

Marschall Pilsudski bestohlen
" Der polnische Staatspresidaent ist waehrend seiner Weihnachtsreise bestohlen worden"
Polski prezydent został okradziony podczas swojej podróży Bożonarodzeniowej.
Wnioskuję zatem , że w grudniu 1930 prasa zachodnia uważała marszałka za prezydenta RP.
1930-12-28 NVTB okradziony marszałek piłsudski.png

Pozdrawiam

POP STAR
Awatar użytkownika
popstar

Postprzez popstar » 07 Lis 2018 00:04

Raport 12 - Ch. S. Dewey
https://polona.pl/item/bulletin-of-the- ... o:metadata" target="_blank
Awatar użytkownika
popstar

Postprzez Nirmir102 » 13 Lis 2018 08:49

Wszystkie raporty Deweya są dostępne w bibliotece cyfrowej....szkoda czasu na te wypociny...nic ciekawego tam nie ma.

Czy DEWEY nie był wprowadzany w maliny przy pisaniu raportów przez ówczesną władzę,mimo jego dobrego nastawienia do Polski...
Nirmir102

Poprzednia

Wróć do Monety polskie - Okres zaborów i II RP

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości