SPRAWOZDANIA MENNICY - KOMPLET 1924-1934

Dyskusje na temat monet bitych dla ziem polskich w okresie rozbiorów, monet czasów II RP, a także monet okupacyjnych występujących podczas I i II Wojny Światowej

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

SPRAWOZDANIA MENNICY - KOMPLET 1924-1934

Postprzez mmz » 18 Paź 2018 07:53

Na polonie.pl są udostępnione Sprawozdania z działalności i organizacji Mennicy Państwowej w latach 1924-1934.

KOMPLET. Zweryfikowałem te skany z innym niezależnym źródłem oryginalnym (papierowym), gdzie jeden z tomów 1927-1930 miał nawet nieporozcinane niektóre kartki.
W poniższych linkach jest wszystko do ściągnięcia z polona.pl w PDF

Mennica Państwowa, Sprawozdanie z organizacji i działalności w latach 1924-1925-1926
https://polona.pl/item/sprawozdanie-z-o ... zY/4/#item

Mennica Państwowa, Sprawozdanie z działalności w latach 1927/28 1928/29 1929/30
https://polona.pl/item/sprawozdanie-z-o ... o:metadata

Mennica Państwowa, Sprawozdanie z działalności w latach 1930-31 1931-32 1932-33 1933-34
https://polona.pl/item/sprawozdanie-z-o ... zk/4/#item

I teraz jak to jest możliwe, że od znalezienia tego źródła do zlecenia digitalizacji i umieszczenia go na polonie upłynął ok. 1 miesiąc? Tylko miesiąc, kiedy inni szukali tego zasobu po... świecie jak niżej napisano w cytowanym poście z tpzn. Szukali,... aby chyba nie znaleźć.

http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,9645.0.html
Chalupski napisał:Sprawozdanie trzecie (1930-1934) musiałem zamówić w Smithsonian...
W kraju nikt nie miał (albo udawał, że nie ma).
Pierwsze i drugie są do zdobycia w kraju. Kiedyś na Allegro był nawet oferowany oryginał jedynki.

Te i inne zasoby są w Polsce w różnych bibliotekach. Wystarczy trochę się wysilić i jest do nich dostęp ... w kraju :)

Zachęcam do znajdowania zasobów w Bibliotece Narodowej i zlecania ich digitalizacji na polonie. Jest realizowany obecnie projekt digitalizacji 1.000.000 zasobów z BN z dofinansowaniem UE. Trwa do bodajże września 2019 roku. Jak zlecicie to będzie coś konkretnego na polonie.pl, a jak nie to sami zobaczcie co ludzie zlecają (ręce opadają na co idzie kasa i praca). Choć już prawie wszystko udało mi się zlecić związanego z numizmatyką (oczywiście sporo już było z tematyki dawnej Polski i XIX wieku). Czekam jeszcze na jedną pozycję, choć nie spodziewam się fajerwerków.

Z Wiadomościami Numizmatyczno-Archeologicznymi jest kłopot, ponieważ BN tłumaczy się prawami autorskimi ... ilustracji, felietonów i na razie nic nie chce z tego digitalizować i umieszczać na polonie. Musi minąć 70 lat od śmierci autora. Na nic tłumaczenia, że WNA przejęło prawa autorskie od autorów artykułów i ilustracji, ponieważ ... gdyby nawet to ... w tej umowie nie było nic o udostępnianiu tych treści przez ... (i teraz uwaga, no sam nie wierzę w to co piszę) ... przez INTERNET :)

PS. Kiedy zmarł Wiktor Chomiński? Poproszę o info ze źródłem.
TPZN nr 101
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanensis, A.D. 1577
Awatar użytkownika
mmz

Re: SPRAWOZDANIA MENNICY - KOMPLET 1924-1934

Postprzez nowicjusz19 » 18 Paź 2018 23:13

chapeau bas :!: :!:
samemu szukałem 3 lata udało mi się tylko jeden tom znaleźć
Awatar użytkownika
nowicjusz19

Postprzez mmz » 18 Paź 2018 23:19

nowicjusz19 obiecałem, a moje słowo droższe niż złoto :)

teraz kolej na Komunikaty - komplet

Ale i inne linki są fajne na polonie :)
"szukajcie a znajdziecie"

PS. te Strzałkowskiego projekty, to wziąłem mimo, że niby bez sensu :) trochę jestem snobem i ... ekscentrykiem
TPZN nr 101
Awatar użytkownika
mmz

Postprzez nowicjusz19 » 18 Paź 2018 23:31

mmz napisał:nowicjusz19 obiecałem, a moje słowo droższe niż złoto :)

teraz kolej na Komunikaty - komplet

Ale i inne linki są fajne na polonie :)
"szukajcie a znajdziecie"

PS. te Strzałkowskiego projekty, to wziąłem mimo, że niby bez sensu :) trochę jestem snobem i ... ekscentrykiem

:D
Awatar użytkownika
nowicjusz19

Postprzez mmz » 18 Paź 2018 23:37

poszukaj kiedy zmarł Chomiński, to jest najlepsze podziękowanie :)

i bym zapomniał ... proszę o wnioski i sugestie z lektury sprawozdań, bo nie ma nic za freeko :), ja mam coś w głowie, ale i Herkules d... kiedy ludzi qpa :) dawajcie, dawajcie ...
TPZN nr 101
Awatar użytkownika
mmz

Postprzez mmz » 19 Paź 2018 08:07

Ponieważ rozgryzienie zagadek z IIRP, to jak walka z Herkulesem, niby się nie ma szans, ale jak więcej ludzi zacznie analizować i dzielić się przemyśleniami to IIRP nie będzie wstrząsana co chwile "odkryciami" nieznanych stempli, prób w jednym egzemplarzu z kolekcji królów egipskich itp.

np.:
1. Dlaczego, aż tyle miejsca poświecono na opis prób uzyskania stopu Ag500, skoro go nie wykorzystano poza jedną monetą próbną 1 złoty 1932, o której się nawet nie wspomina? Przecież ostatecznie mogli zamówić krążki jak dla nike, za granicą w Anglii. Ta samokrytyka, to antyreklama Mennicy i to jeszcze wydali oficjalnie po polsku i ... po francusku, aby cały świat się mógł pośmiać.

2. Dlaczego nie pokazano w sprawozdaniach zdjęć nike, ani 1928, ani 1930? A piszą o niej jak to trudno było ją wykonać. Jakby nie była finalnie dziełem Mennicy Państwowej i dlatego się nią nie chwalą. W takim sprawozdaniu co jak co, ale powinny być zdjęcia wszystkich obiegówek (może nie wszystkich roczników, ale każdej monety z danego nominału i rodzaju).
TPZN nr 101
Awatar użytkownika
mmz

Postprzez jch » 19 Paź 2018 17:51

mmz napisał:I teraz jak to jest możliwe, że od znalezienia tego źródła do zlecenia digitalizacji i umieszczenia go na polonie upłynął ok. 1 miesiąc? Tylko miesiąc, kiedy inni szukali tego zasobu po... świecie jak niżej napisano w cytowanym poście z tpzn. Szukali,... aby chyba nie znaleźć.

http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,9645.0.html" target="_blank
Chalupski napisał:Sprawozdanie trzecie (1930-1934) musiałem zamówić w Smithsonian...
Pierwsze i drugie są do zdobycia w kraju. Kiedyś na Allegro był nawet oferowany oryginał jedynki.

Po pierwsze szukałem skutecznie, bo znalazłem i dostałem skany.
Po drugie, od lat 2005-2007, kiedy bezskutecznie próbowałem dotrzeć w Polsce do trzeciego sprawozdania, do roku 2018 trochę wody w Wiśle spłynęło, pozmieniali się ludzie i co najważniejsze - podejście instytucji typu BN do zwykłych ludzi, nie mających formalnych związków z bibliotekami, urzędami, uczelniami itp.

Od kiedy działa Polona?
Może warto pamiętać, że nie od zawsze.
Zbierajmy monety!

Jurek
jch

Postprzez mmz » 20 Paź 2018 18:59

3. Dlaczego w sprawozdaniach nie ma nic o 5 złotych 1925 Konstytucji, dużej srebrnej monecie? Czyżby była bita tak jak medale (nisko nakladowo), na tej samej prasie śrubowej z Francji? A jeżeli nawet, to jest się czym pochwalić. Miała napis na rancie (czcionka inna niz w nike i te kreski). Nie była taka zła. Krążki też do niej robili. Chyba, że jednak ... nie bili :), a może odlewali :), tak, czy siak, nie chwalą się
Załączniki
IMG_20181020_181833.png
pierwsze sprawozdanie i ... jakieś monety próbne 1 zloty i 2 złote 1925
IMG_20181020_181921.png
trzecie sprawozdanie i tu już lepiej sztandar płytki 1930, Sobieski 1933, Traugutt 1933
IMG_20181020_181857.png
trzecie sprawozdanie i ... monety 1934 rok okolicznościówki :)
TPZN nr 101
Awatar użytkownika
mmz

Postprzez khub » 21 Paź 2018 10:48

mmz napisał:3. Dlaczego w sprawozdaniach nie ma nic o 5 złotych 1925 Konstytucji, dużej srebrnej monecie?

Pewnie dlatego, że raczej nie mieli się czym chwalić, pomysł zakończył się przecież klapą. Bardzo ładnie opisane jest to tutaj: http://numibyd.pl/art_012.html" target="_blank" target="_blank

Pięciozłotówki o parametrach konstytucji są wspomniane w dzienniku ustaw, no ale wyszło jak wyszło.
Załączniki
konst.jpg
Awatar użytkownika
khub

Postprzez mmz » 21 Paź 2018 11:48

Wspominają, a raczej przytaczają rozporządzenie. Czyli zamulają temat :). Co jest trochę dziwne, ponieważ Sprawozdanie, to nie Dziennik Ustaw. Marnują miejsce w Sprawozdaniach, zamiast podawać informacje o stemplach wykonanych w ramach projektów, monetach próbnych do sprzedaży w Gabinecie Numizmatycznym i ... innych osiągnięciach, które zwykle ograniczają się w wydanych Sprawozdaniach do opisu wyrabiania pieczęci, medali oraz plakiet. Takie Sprawozdanie to powinna być reklama przedsiębiorstwa z całym spisem dorobku co wybito i odlano. To już WNA i Komunikaty z Załącznikami lepiej pokazują co było wytwarzane w mennicy i na co tę mennicę stać.

Poza tym rozporządzenie nie było dla Mennicy, a dla Ministerstwa Skarbu i Banku Polskiego. Mennica bez zlecenia nie przystępowała do bicia monet, bo niby w jakim nakładzie i których?

4. Dlaczego w Sprawozdaniu pierwszym jest zdjęcie monet 1 grosz 1923, 10 groszy 1923, 20 groszy 1923, 50 groszy 1923, skoro Mennica Państwowa tylko wykonała do nich stemple, a nie wybiła nawet jednej monety? Przecież zrobili mniej niż 0 w tej sprawie. Ograniczali się do przeliczania monet, czy ich nie oszukano :). Czyli chwalili się, że potrafią liczyć do 100, czy 1.000 :) Są monety próbne na zdjęciach 1 złoty 1925 Warszawa, 2 złote 1925 Warszawa oraz bite w mennicach zagranicznych, a zdjęć 5 złotych 1928 Nike nie ma (ba nawet próbnej 5 złotych 1927 Nike też nie ma).
TPZN nr 101
Awatar użytkownika
mmz

Postprzez popstar » 23 Paź 2018 19:16

mmz napisał:Na polonie.pl są udostępnione Sprawozdania z działalności i organizacji Mennicy Państwowej w latach 1924-1934.

KOMPLET. Zweryfikowałem te skany z innym niezależnym źródłem oryginalnym (papierowym), gdzie jeden z tomów 1927-1930 miał nawet nieporozcinane niektóre kartki.
W poniższych linkach jest wszystko do ściągnięcia z polona.pl w PDF

Mennica Państwowa, Sprawozdanie z organizacji i działalności w latach 1924-1925-1926
https://polona.pl/item/sprawozdanie-z-o ... zY/4/#item" target="_blank" target="_blank

Mennica Państwowa, Sprawozdanie z działalności w latach 1927/28 1928/29 1929/30
https://polona.pl/item/sprawozdanie-z-o ... o:metadata" target="_blank" target="_blank

Mennica Państwowa, Sprawozdanie z działalności w latach 1930-31 1931-32 1932-33 1933-34
https://polona.pl/item/sprawozdanie-z-o ... zk/4/#item" target="_blank" target="_blank

I teraz jak to jest możliwe, że od znalezienia tego źródła do zlecenia digitalizacji i umieszczenia go na polonie upłynął ok. 1 miesiąc? Tylko miesiąc, kiedy inni szukali tego zasobu po... świecie jak niżej napisano w cytowanym poście z tpzn. Szukali,... aby chyba nie znaleźć.

http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,9645.0.html" target="_blank" target="_blank

Te i inne zasoby są w Polsce w różnych bibliotekach. Wystarczy trochę się wysilić i jest do nich dostęp ... w kraju :)

Zachęcam do znajdowania zasobów w Bibliotece Narodowej i zlecania ich digitalizacji na polonie. Jest realizowany obecnie projekt digitalizacji 1.000.000 zasobów z BN z dofinansowaniem UE. Trwa do bodajże września 2019 roku. Jak zlecicie to będzie coś konkretnego na polonie.pl, a jak nie to sami zobaczcie co ludzie zlecają (ręce opadają na co idzie kasa i praca). Choć już prawie wszystko udało mi się zlecić związanego z numizmatyką (oczywiście sporo już było z tematyki dawnej Polski i XIX wieku). Czekam jeszcze na jedną pozycję, choć nie spodziewam się fajerwerków.

Z Wiadomościami Numizmatyczno-Archeologicznymi jest kłopot, ponieważ BN tłumaczy się prawami autorskimi ... ilustracji, felietonów i na razie nic nie chce z tego digitalizować i umieszczać na polonie. Musi minąć 70 lat od śmierci autora. Na nic tłumaczenia, że WNA przejęło prawa autorskie od autorów artykułów i ilustracji, ponieważ ... gdyby nawet to ... w tej umowie nie było nic o udostępnianiu tych treści przez ... (i teraz uwaga, no sam nie wierzę w to co piszę) ... przez INTERNET :)

PS. Kiedy zmarł Wiktor Chomiński? Poproszę o info ze źródłem.

Super , świetne dziękuję pozdrawiam, Moje wypociny były zbyteczne trudno, jednak liznąłem trochę informacji to też jest korzystne.

POP STAR
Awatar użytkownika
popstar

Postprzez mmz » 23 Paź 2018 20:22

Aby zrozumieć rolę mennicy w obiegu pieniądza, trzeba z pozycjonować mennicę. Od niej NIC NIE ZALEŻAŁO. Nawet jak cokolwiek wybili, szło do skarbca i ... leżało, a jak leżało, to można się zawsze dogadać i leży na papierze, tak jak wybite na papierze :). Czyli to co wybito (o ile wybito) nie musiało z automatu trafić do obiegu.

Aż dziw, że za wynalazki nie poszedł siedzieć Aleksandrowicz, a może właśnie za "folwark" (ośmieszanie mennicy, samowolkę, wprowadzanie w błąd deklaracjami bez pokrycia - opisywanymi w prasie z epoki) "odszedł" na emeryturę. A Terlecki czerpał z niego wzorce i ... powielał po wojnie bijąc próby w m.in. aluminium i rozdając na spotkaniach PTN. Zapytany jeden z uczestników spotkań z PTN o próby przedwojenne, które nigdzie nie były opisane uzasadniał ich istnienie, że ... Terlecki "był najprawdopodobniej wtedy na urlopie lub delegacji i mógł o nich nie wiedzieć" :) (info na podstawie m.in. z Biuletynu Numizmatycznego 1993 4 (292) - "Garść wspomnień Mieczysława Czerskiego o powojennej numizmatyce w Warszawie"). Przecież to jest KRYMINAŁ. I ci ludzie się tym chwalili :) OFICJALNIE :) Kto im pozwolił dobijać monety z ocalałych stempli, w liczbie egzemplarzy nieznanej (poza wszelką kontrolą)? Podobne działania zaowocowały opisanym przypadkiem w BN 1976 1 (109) - "Afera w mennicy w Karlsruhe".
TPZN nr 101
Awatar użytkownika
mmz

Postprzez popstar » 23 Paź 2018 23:37

Pytałeś ile mennica brała za wybicie srebrnej monety nike teraz już wiesz około 11 groszy plus złotówka srebro koszt wybicia średnio 1,20 zł , dostałem dzisiaj katalog aukcyjny Pana Niemczyka i uzasadnia tam , ze moneta Nike 1932 była rzadkością bo wycofano ją ze względu na to że wartość srebra przewyższała wartość monety a to wszystko z związku z inflacją a ja cały czas byłem pewien , ze to była deflacja.

za medal czy odznakę dostawali od 4 zł do 60 zł , pieczęcie od 25 do 60 zł tablice 60 zł patrząc całościowo na przychody to inne działy przynosiły znacznie więcej aniżeli bicie monet.
Pozdrawiam

POP STAR
Awatar użytkownika
popstar

Postprzez popstar » 24 Paź 2018 00:03

mmz napisał:Aby zrozumieć rolę mennicy w obiegu pieniądza, trzeba z pozycjonować mennicę. Od niej NIC NIE ZALEŻAŁO. Nawet jak cokolwiek wybili, szło do skarbca i ... leżało, a jak leżało, to można się zawsze dogadać i leży na papierze, tak jak wybite na papierze :). Czyli to co wybito (o ile wybito) nie musiało z automatu trafić do obiegu.

Aż dziw, że za wynalazki nie poszedł siedzieć Aleksandrowicz, a może właśnie za "folwark" (ośmieszanie mennicy, samowolkę, wprowadzanie w błąd deklaracjami bez pokrycia - opisywanymi w prasie z epoki) "odszedł" na emeryturę. A Terlecki czerpał z niego wzorce i ... powielał po wojnie bijąc próby w m.in. aluminium i rozdając na spotkaniach PTN. Zapytany jeden z uczestników spotkań z PTN o próby przedwojenne, które nigdzie nie były opisane uzasadniał ich istnienie, że ... Terlecki "był najprawdopodobniej wtedy na urlopie lub delegacji i mógł o nich nie wiedzieć" :) (info na podstawie m.in. z Biuletynu Numizmatycznego 1993 4 (292) - "Garść wspomnień Mieczysława Czerskiego o powojennej numizmatyce w Warszawie"). Przecież to jest KRYMINAŁ. I ci ludzie się tym chwalili :) OFICJALNIE :) Kto im pozwolił dobijać monety z ocalałych stempli, w liczbie egzemplarzy nieznanej (poza wszelką kontrolą)? Podobne działania zaowocowały opisanym przypadkiem w BN 1976 1 (109) - "Afera w mennicy w Karlsruhe".

W sprawozdaniu podają ,że wybili 27,2 tys 10 zł i 50,3 tys 20 zł , a tacy Austriacy w kilku gazetach donoszą w grudniu 1926 o wybiciu przez mennice państwową 160 tys szt. 10 zł i 20 zł.

1926-12-31 Sazlburger Volksblattnowe polskie złote monety.jpg

Był taki moment , że w wielu krajach złote monety przetapiano ponownie w sztabki może te w dobie kryzysu też przetopiono??

Nie czytałem jeszcze pierwszego raportu może tam coś znajdę.

Jeszcze jedna rzecz od 01.04.1931 do 31.03.1932 nie mieli przychodów z bicia srebrnych monet, można domniemać, sztandar i cały rocznik 1931 był wybity przed 31.03.1931.

Natomiast te 104 tys szt bito lub zapłacono po 31.03.1932.

Pozdrawiam

POP STAR
Awatar użytkownika
popstar

Postprzez mmz » 24 Paź 2018 06:23

popstar napisał: ... mennica brała za wybicie srebrnej monety nike teraz już wiesz około 11 groszy plus złotówka srebro koszt wybicia średnio 1,20 zł , dostałem dzisiaj katalog aukcyjny Pana Niemczyka i uzasadnia tam , ze moneta Nike 1932 była rzadkością bo wycofano ją ze względu na to że wartość srebra przewyższała wartość monety a to wszystko z związku z inflacją a ja cały czas byłem pewien , ze to była deflacja. ...

To teraz Ty już wiesz i inni, że całe dziesięciolecia pisano głupoty w katalogach, opracowaniach itp. Wyprodukowanie nike kosztowało 0,11+1= 1 złoty 11 groszy. Czyli tylko matołowi oplacalo się przetapiać nike (oddawać na złom), gdzie jeszcze jubiler odcinał by % za to, że nike to nie bylo srebro Ag999, i oczywiście dostałby ww. osobnik, z dysfunkcją intelektualną, nie 1,11 zł, a niecały 1 złoty w skupie za monetę o nominalne 5 złotych :). Interes roku.

Tak jak wspomniałeś, i ja się z Tobą zgadzam, dochodzi do tego DEFLACJA (którą też można manipulować, ponieważ np. chleb zdrożał ale lokomotywy potaniały :)). A to już całkowicie skreśla brednie o wybieraniu monet kruszcowych na złom. Monety srebrne były wyłapywane z takiego samego powodu jak podczas wojny, czy innego kryzysu (doświadczenie podpowiadało, że banknot, wcześniej, czy później ma wartość papieru z którego jest zrobiony). Np. w 1939 roku (przed wrześniem), banknot 20 złotych, wielu rozmienialo na TRZY monety 5 złotych (czyli 20 złotych papier = 15 złotych srebro)., gdzie każda z nich to 11g Ag750. Czyli nie chwilowa wartość srebra miała znaczenie na wybieranie nike z rynku, a zaufanie do gospodarki/Państwa.
TPZN nr 101
Awatar użytkownika
mmz

Postprzez popstar » 24 Paź 2018 17:13

"jeszcze jedna rzecz od 01.04.1931 do 31.03.1932 nie mieli przychodów z bicia srebrnych monet, można domniemać, sztandar i cały rocznik 1931 był wybity przed 31.03.1931."

"Natomiast te 104 tys szt bito lub zapłacono po 31.03.1932."
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
To muszę skorygować bo się zagalopowałem, możliwym było, że bili
po 31.03.1931 czyli w kwietniu 1931 - 77.600 szt i zarachowali je do rocznika 1930 i całość 1.500.000 szt rozliczyli w roku 1930/31.
a następnie w jednym ciągu luty, marzec, kwiecień 1932 całość (2.100.000 -1931 oraz 104.000 -1932 i całość czyli 2.204.000 szt rozliczyli w 1932/1933.

Pewnym jest, że nie było przychodów z bicia srebrnych monet za rok gospodarczy 1931/32.

Co do deflacji to na forum interesuje nas deflacja srebra tą opisałem w moim podsumowaniu poniżej wkleję krótki wycinek, lecz problemem był przede wszystkim spadek cen o 40 % na produkty rolne. Oraz spadek cen na trzodę chlewną.
Polska był krajem rolniczym, rolnik biedak , nie kupował nawozów , spadek cen nawozów sztucznych , spadek cen węgla niższe wpływy z eksportu pomimo większego wydobycia, a branża przemysłowa maszyn rolniczych prawie całkowicie padła.
Bank nie udzielał kredytów gotówkowych i wmanewrował całą Polskę w piramidę wekslową, brak pieniądza zastąpiono wekslami, od czerwca 1930 runęła piramida wekslowa miesięcznie oprotestowywano tysiące weksli na dziesiątki milionów, przegrzanie gospodarki inwestycjami za pożyczone pieniądze + kryzys światowy , doprowadził do nikłej wielkości kapitałów obrotowych , braku gotówki i upadku lub stagnacji wielu firm prywatnych. Kryzys w Polsce trwał w Polsce 3 lata dłużej aniżeli na zachodzie.
Zmiana ustroju pieniężnego w 1932 miała na celu wyciągnięcie z rynku srebra zastąpienie gorszymi monetami i załatanie chodź w części dziury budżetowej , która w 1932 osiągnęła prawie 20 % (wydatki ok. 2 miliardy przychody ok. 1,6 miliarda).
Jeżeli wybicie 10 zł kosztowało nawet w Anglii mniej niż 5 zł to na 6-ciu milionach było już dla budżetu 30 mil zł>mozna by dalej rozwijać za wycofywane 2 zł i 5 zł nie musiano kupować srebra, rzeczywisty wydatek dla skarbu państwa to tylko koszt przetopienia i bicia. A to jak pisaliśmy w innych postach od 10 do 30 groszy za szt w zależności gdzie czyli płynność na 10 zł to już ponad 9 zł .

Wycinki z mojej historii , spadek cen srebra

Koszty bicia 5 zł srebrnych
Cena srebra według notowań na giełdzie londyńskiej w przeliczeniu na polskie złote na dzień wynosiła:
31.07.1928 - 158 zł/kg dla 28 mil. monet wartość srebra 57.512.000 zł
31.12.1928 - 158 zł/kg
31.12.1929 - 131 zł/kg dla 28 mil monet wartość srebra 47.684.000 zł
Luty 1930 - 116 zł/kg
Styczeń 1931 - 90 zł/kg

szacowane koszty wytworzenie z mojej historii niewiele się pomyliłem

Szacunkowe wyliczenie kosztów:
Royal Mint 15.000.000 krążków 270.000 kg stopu x 120 zł/kg =32.400.000 zł
Royal Mint 15.000.000 krążków x 0,28 zł/szt. = 4.200.000 zł
MKB 10.000.000 monet x 0,19 zł/szt. = 1.9000.000 zł
MW 8.000.000 krążków x 0,19 zł/szt. = 1.520.000 zł
MW 13.000.000 monet x 0,095 zł/szt. = 1.235.000 zł
MW 33.300 kg stopu x 118 zł/kg = 3.929.400 zł
Razem około 45 mil. złotych

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
popstar

Postprzez mmz » 24 Paź 2018 17:25

Sam widzisz, że nie było komu płacić 5-ciozłotowkami, bo była bieda, aż piszczy i ludzie nie byli rozrzutni. A kryzys już trwał w najlepsze. Dalej obstajesz za milionowymi nakładami nike? Nawet Terlecki pisze, że bicie sztandaru to było coś atrakcyjnego dla mennicy, ale na krótko. Czyli te milionowe nakłady nike 1930, 1931 i 1932 (katalogowo, ale i te setki tysięcy dla 1932 wg sprawozdań) to fikcja. Tylko na papierze.
TPZN nr 101
Awatar użytkownika
mmz

Postprzez popstar » 24 Paź 2018 22:32

Tak uważam , że wybito, bo to było raptem 135 mil. zł . Nakład 28 mil czy 27 mil w skali takiego kraju jak Polska to nie było dużo a sprawa prestiżowa, Czesi bili swoje srebrne korony, Rumunii leje , Bułgarzy bili swoje srebrne na Węgrzech , a startowało kilka mennic, Grecy bili w Wiedniu, Jugosłowianie w Wiedniu. Niemcy bili, Litwini bili i Estończycy bili nie wspominając o innych krajach zachodu. Nawet jeżeli nie chcieli to musieli w tamtych czasach Rząd miał aspiracje mocarstwowe. pieniądze na bicie monet srebrnych były, budżet bezpośrednio nic nie dokładał. Chciano naturalnie przyoszczędzić przetapiając złotówki i dwójki, z dwójek nic nie wyszło dlatego tak długo bili. Pierwotnie miał być 1 rok . później rozłożono to do 30.10.1930 o czym donosi kilka gazet , miała być rzeczywista wymiana papierowych na srebrne. Dlatego uważam że do 30.10.1930 bito rocznik 1928. Tak naprawdę , że dotknął nas straszliwy kryzys objawiło się w czerwcu 1930 roku, do tego czasu Polska wychodziła obronna ręką.
Co było dalej można się domyślać nie ma precyzyjnych informacji. Raport jest w tonie tamtejszej propagandy , patrząc jednak całościowo zawiera prawdę w przeciwnym wypadku nie spinały by się pewne dane. Dlaczego nie ma zdjęć nie wiem być może za długo trwało wypuszczenie w obieg od czerwca 1928 czytamy , że w przeszłym miesiącu pojawią się w obiegu a trwało to do końca lipca 1929 gdzie wypuszczono 380 tys szt. to nie pasowało do propagandy sukcesu, na koniec roku 1929 w obiegu było około 10 mil szt wraz z 5 milionami Brukseli nie był to wyczyn w tym samym czasie Hauptmuezamt w Wiedniu wybijał rocznie 150 mil. szt. srebrnych monet.

Zobaczmy Polskę i jej dyktaturę oczami innych, w polskiej prasie tego nie zobaczysz.
Terror, krew - "Wolność w Polsce"
1930-12-07 KucKuck Terro w polsce.jpg

Pozdrawiam

POP STAR
Awatar użytkownika
popstar

Postprzez mmz » 24 Paź 2018 23:17

Uzupełnieniem do Sprawozdań z organizacji i działalności Mennicy Państwowej są:

1. Komunikaty Gabinetu/Muzeum Numizmatycznego MP (wg mnie jest ich 11, a wg Terleckiego 12) -> dostępne nr7, nr10, nr11 na polona.pl
2. Spisy monet obiegowych
3. Spisy monet próbnych i pamiątkowych
4. Spisy medali wybitych przez mennicę
5. Cenniki wyrobów artystycznych -> dostępny z roku 1935 na polona.pl
6. Cenniki monet próbnych i pamiątkowych
7. Spisy plakiet wybitych przez mennicę

Ad.1 Nie może być wg mnie 12 ponieważ ostatni nr 11 (z 11'1938) wyraźnie informuje, że kolejne będą się ukazywały w listopadzie kolejnych lat, czyli najbliższy powinien być 11'1939. Chyba, że się takowy ukazał, ale nie natrafiłem na jego ślad.
TPZN nr 101
Awatar użytkownika
mmz

Postprzez popstar » 09 Lis 2018 19:48

Czy ma ktoś późniejsze sprawozdania mennicy po roku 1934. Za udostępnienie dziękuję.
POP STAR
Awatar użytkownika
popstar

Następna

Wróć do Monety polskie - Okres zaborów i II RP

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość