Mennictwo stanisławowskie

Rozmowy na temat monet od czasów pierwszych Piastów do Stanisława Augusta Poniatowskiego

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Mennictwo stanisławowskie

Postprzez maciekp » 26 Sty 2011 19:55

Niniejszym publikuję pierwsze, nieśmiałe próby fotografii uroczego trojaka miedzianego Stanisława Augusta Poniatowskiego z 1767 r. w pospolitej odmianie tekstowej.
Zachęcam do zamieszczania zdjęć wspaniałych, klasycystycznych monet ostatniego polskiego monarchy. Jacyś wielbiciele tego okresu się ujawnią?... :wink:

Image
maciekp

Postprzez DagonX » 26 Sty 2011 21:02

Wstyd takiego wycierucha pokazywać, ale skoro już jest... :) Poza tym to jedyna sztuka z tego panowania (jak na razie!). :oops:

Trojak 1767r, typ z napisem "GROSSUS"; dodatkowo nieznacznie niecentrycznie wybity - Kopicki 91 R3

Image Image

DagonX 8)
Polub bloga na Fb:
Image
Awatar użytkownika
DagonX
Expert

Miejscowość: z jedynego miasta w Polsce

Postprzez maciekp » 26 Sty 2011 21:11

Może w takim sobie stanie, ale za to jaki rzadki... Jeszcze się nie dorobiłem żadnej R3... :wink:
Kurczę, trudno zdobyć trojaka SAP w porządnym stanie zachowania. Osiągają wysoką cenę, a z analizy archiwum WCN wynika, że mocno podrożały przez ostatnią dekadę... Na najbliższej ich aukcji nie ma żadnego...
maciekp

Postprzez DagonX » 26 Sty 2011 21:27

maciekp napisał:Może w takim sobie stanie, ale za to jaki rzadki... Jeszcze się nie dorobiłem żadnej R3... :wink:

To ja mam w zbiorze dwie kopickie R3 (i nic wyżej) - druga to szeląg Jana von Tieffena, ale w jeszcze gorszym stanie niż ten Staś ;)

maciekp napisał:Kurczę, trudno zdobyć trojaka SAP w porządnym stanie zachowania. Osiągają wysoką cenę

Prawda, zdecydowanie prawda - właśnie dlatego jak na razie rezygnuje z zakupu walorów z epoki SAPa i odkładam je na lepsze finansowo czasy ;)

DagonX 8)
Polub bloga na Fb:
Image
Awatar użytkownika
DagonX
Expert

Postprzez Grzesio » 26 Sty 2011 21:58

Dorzuciłbym i ja coś od siebie ,ale ze mnie kiepski foto-majster .Posiadam dwie sztuki takich grosików .Z czasem się przydadzą jak zacznę ten okres na dobre .Macku ładna sztuka jeżeli to Twoja .
Daxson-a w czym to moczyłeś ?
Gburem nie jestem krytykę zniosę.
Lepiej czasami być błaznem niż filozofem
http://zakretki.ikro.eu/katalog.php
Awatar użytkownika
Grzesio

Miejscowość: Mazowsze

Postprzez DagonX » 26 Sty 2011 22:11

Grzesio napisał:Daxson-a w czym to moczyłeś ?

O, takiej formy mego nicku jeszcze nie widziałem! :lol:

Monetka moczona przez miesiąc-półtora, o ile dobrze pamiętam, w oliwce. Później przepłukana i delikatnie przemyta pod ciepłą wodą - i tyle. :) a co?

DagonX 8)
Polub bloga na Fb:
Image
Awatar użytkownika
DagonX
Expert

Postprzez Grzesio » 26 Sty 2011 22:40

Jeżeli Cie uraziłem tym nickem Daxson -to przepraszam .Co do czyszczenia to u mnie jest w ciemnej patynie i się zastanawiałem czym to ulepszyć .I dziwi mnie ze oliwka zrobiła take cuda.
Dobra to tyle tej dyskusji czekamy na fotki Stasiów
Gburem nie jestem krytykę zniosę.
Lepiej czasami być błaznem niż filozofem
http://zakretki.ikro.eu/katalog.php
Awatar użytkownika
Grzesio

Miejscowość: Mazowsze

Postprzez maciekp » 27 Sty 2011 00:44

Grzesio napisał:Macku ładna sztuka jeżeli to Twoja .

Moja, ukochana od pierwszego wejrzenia. :) Dzisiaj, zmordowany po pracy, gdy zastałem ją na biurku (listonosza przyjęła mama), natychmiast podjąłem decyzję, żeby jechać do Monet Świata po pasujący do niej kapsel Quadrum... 45 minut w jedną stronę, z powodu korków... :wink: Muszę mieć już niezłego świra...
maciekp

Postprzez wordlord » 27 Sty 2011 09:10

maciekp napisał: Muszę mieć już niezłego świra...

Ja to określam mianem pasji :P

Z monet SAP mam może z jednego szeląga, dwa półgrosze i jednego grosza, jest tez gdzieś trojak,a le w takim stanie, że nawet go nie wliczam do zbiorów ;)

Okres faktycznie drogowy w zbieraniu, ale z racji tego, że postanowiłem zbierać monety epokami zaczynając od III RP, a potem się cofając mam sporo czasu na to by ceny się znormalizowały ;)
Zbieram, więc jestem.
Awatar użytkownika
wordlord
Site Admin
<b style='color: #ff0000'>Site Admin</b>

Miejscowość: Łódź

Postprzez Adrinno » 27 Sty 2011 11:41

A właśnie mam takie pytanie, takie monety SAP, czy wraz z czasem cena ich nie wzrasta (nie mówię, że kilkanaście razy w roku), monet jest bardzo mało w dobrych stanach, z roku na rok jest coraz mniej na rynku (chyba), nawet tu ceny mogą się zmniejszać ?
Adrinno

Postprzez DagonX » 27 Sty 2011 12:28

Adrinno napisał:A właśnie mam takie pytanie, takie monety SAP, czy wraz z czasem cena ich nie wzrasta (nie mówię, że kilkanaście razy w roku), monet jest bardzo mało w dobrych stanach, z roku na rok jest coraz mniej na rynku (chyba), nawet tu ceny mogą się zmniejszać ?

Oczywiście, że mogą - wystarczy, że jacyś badacze odnajdą porządny skarb z dużą ilością monet i puszczę na rynek ;) Tak było z halerzem cieszyńsko-oświęcimskim, którego Kopicki w 1995r ocenił na R8 i ceny były zawrotne. Później jednak w Czechach znaleziono pokaźny skarb/skarby z tymi monetami i nagle ceny pospadały tak, że obecnie przy odrobinie szczęścia można go kupić za mniej niż 20zł ;)

DagonX 8)
Polub bloga na Fb:
Image
Awatar użytkownika
DagonX
Expert

Postprzez maciekp » 27 Sty 2011 22:09

Analiza aukcji archiwalnych WCN wskazuje na wyraźny, bolesny wzrost ceny monet z czasów SAP w ostatniej dekadzie. Obawiam się, że trudno liczyć na jakieś ich spadki. Nie sądzę, żeby istniało wiele ukrytych skarbów zawierających te monety. Owszem, czasy były niespokojne i pewnie ludzie niekiedy decydowali się powierzyć je ziemi na przechowanie. Z drugiej strony, są to "geologicznie" płytsze warstwy, pewnie już lepiej spenetrowane przez poszukiwaczy i archeologów. A do tego duża liczba trojaków i groszy miedzianych z tej epoki jest silnie skorodowana. Dobry stan to raczej cecha monet gabinetowych. Dlatego raczej nie ma co liczyć na jakieś spadki cen. Tak sądzę...
maciekp

Postprzez DagonX » 29 Sty 2011 00:38

maciekp napisał:Analiza aukcji archiwalnych WCN wskazuje na wyraźny, bolesny wzrost ceny monet z czasów SAP w ostatniej dekadzie. Obawiam się, że trudno liczyć na jakieś ich spadki. Nie sądzę, żeby istniało wiele ukrytych skarbów zawierających te monety. Owszem, czasy były niespokojne i pewnie ludzie niekiedy decydowali się powierzyć je ziemi na przechowanie. Z drugiej strony, są to "geologicznie" płytsze warstwy, pewnie już lepiej spenetrowane przez poszukiwaczy i archeologów. A do tego duża liczba trojaków i groszy miedzianych z tej epoki jest silnie skorodowana. Dobry stan to raczej cecha monet gabinetowych. Dlatego raczej nie ma co liczyć na jakieś spadki cen. Tak sądzę...

Nie chcę być tutaj źle zrozumiany - chodzi mi bardziej o to, że trudno cokolwiek wyrokować w kwestii jakichkolwiek monet, gdyż może zdarzyć się coś nieprzewidywalnego (np. odnalezienie ogromnego skarbu w przypadku monet starszych, bądź gigantyczny nakład w odniesieniu do monet współczesnych), co zachwieje rynkiem i osiągalną/spodziewaną ceną ;)

DagonX
Polub bloga na Fb:
Image
Awatar użytkownika
DagonX
Expert

Postprzez maciekp » 29 Sty 2011 00:53

Amen! Choć jestem niedowiarkiem w stosunku do akurat tej epoki. Szansa zawsze jest - sądzę, że zrozumiałem "ideę", którą miałeś na myśli.

Ja na razie marzę o ślicznej złotówce SAP, najbliższa okazja 26. lutego... :wink:
maciekp

Postprzez maciekp » 26 Lut 2011 15:33

Pierwsze moje skromne trofeum z 45. aukcji WCN: złotówka Stanisława Augusta z 1787 r.

Image

Oznaczenia na rewersie wskazują na mincmistrza Efraima Brenna - urzędował w Mennicy Warszawskiej od roku 1774 - oraz stopę: z grzywny kolońskiej (ok. 234 g) bito 83,5 takich monetek, wartych 4 grosze srebrne.
maciekp

Postprzez bobolo » 26 Lut 2011 15:35

Ładna monetka, z tego, co widzę, to się trochę wykosztowałeś :D
Begonia non omlet.
Awatar użytkownika
bobolo

Miejscowość: Wrocław/Nowa Ruda

Postprzez maciekp » 26 Lut 2011 15:39

I tak, i nie. Marzyła mi się inna, z wcześniejszym typem rysunku. Ale miałem ustalony max. 2200 zł bez prowizji. I ktoś drogą pocztową mnie przebił. Na pocieszenie jest jeszcze półzłotek, który zamieszczę później. No i sporo gotówki w portfelu. :wink:
Ogólnie ceny szalały. Wiele rzeczy od stanu II (a już zwłaszcza II+) miało dzisiaj potworne przebicia. Całkiem zamożny ten nasz lud...
maciekp

Postprzez maciekp » 26 Lut 2011 17:27

OK, drugie i ostatnie trofeum. :wink:
Bardzo interesująca monetka z epoki: półzłotek (srebrna dwugroszówka):

Image

Na rewersie napis polowy - jak np. w trojakach zygmuntowskich - informujący, że bije się 160 sztuk tej monety z grzywny kolońskiej.
Inicjały Fryderyka Sylma, zarządcy Mennicy Warszawskiej w latach 1765-1768.
Monetka nieduża - jakieś 23 mm średnicy. Wizerunek awersu jest więc dość szczegółowy i skupiony na małej powierzchni.
maciekp

Postprzez omgvip » 26 Lut 2011 17:27

Bardzo fajne monety w bardzo przyzwoitym stanie
Półzłotek
WCN : 45_0356
Złotówka
WCN " 45_0355 zgadza się ?
Ostatnio edytowany przez omgvip, 26 Lut 2011 17:30, edytowano w sumie 1 raz
LUDZIE.....Ludzie!!.... Oszalałem.... Trojaka złotem nazwać śmiałem !

Image

Www.trojakii.blogspot.com Serdecznie zapraszam :)
Awatar użytkownika
omgvip

Miejscowość: Bydgoszcz

Postprzez maciekp » 26 Lut 2011 17:29

Obie są obok siebie na liście, zgadza się :). Marzyłem o locie 352, licytowałem też co poniektóre dwuzłotówki, gdy pojawiała się nadzieja. Ale nie udało się.
maciekp

Następna

Wróć do Monety polskie - Polska Królewska

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości