Denary Bolesława III Krzywoustego

Rozmowy na temat monet od czasów pierwszych Piastów do Stanisława Augusta Poniatowskiego

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Denary Bolesława III Krzywoustego

Postprzez platinum » 21 Paź 2016 08:13

Mam pytanie i prośbe zarazem do osób posiadających katalogi średniowiecznych denarów:

Bolesław Krzywousty, Walka ze Smokiem - czy ten denar jest typu V czy liczba powinna być inna?
Źródła netowe podają sprzeczne info. denary.com.pl nie pisze tego wprost, ale z wyliczen wynika, że to typ V, chociaż wcześniej autor twierdzi że typów jest od 7 do 9. chociaż Walka ze Smokiem jest opisana jako ostatni:

typ I - książę w kolczudze z włócznią i tarczą / BOLEZLAV
typ II - książę siedzący na tronie, z mieczem w dłoni / BOLEZLAVS
typ III - stojący św. Wojciech i książe w włócznią / ADALBIBAVS
typ IV - głowa świętego Jana / BOLIZLAVS DUX / SC IOHANNES
typ V - walka księcia ze smokiem

a potem jest opis brakteatów.
Będe wdzięczny za info czy taka typologia jest poprawna.
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Miejscowość: Planet Earth

Re: Denary Bolesława III Krzywoustego

Postprzez marquim » 22 Paź 2016 22:33

Monety Krzywoustego nie maja powszechnie stosowanej numeracji typów. W Kopickim są to monety o numerach 35 do 48 (walka ze smokiem ma nr 44), czyli 14 typów (11 zwykłych denarów i 3 brakteaty). Suchodolski wyróżnił 4 typy + 2 brakteaty (walka ze smokiem to typ 4). Wszystko zależy od tego, co uznamy za typ, a co za odmianę.
marquim

Postprzez platinum » 22 Paź 2016 22:56

marquim napisał:Monety Krzywoustego nie maja powszechnie stosowanej numeracji typów. W Kopickim są to monety o numerach 35 do 48 (walka ze smokiem ma nr 44), czyli 14 typów (11 zwykłych denarów i 3 brakteaty). Suchodolski wyróżnił 4 typy + 2 brakteaty (walka ze smokiem to typ 4). Wszystko zależy od tego, co uznamy za typ, a co za odmianę.

Dzięki. Zasugerowałem się nazewnictwem zastosowanym przez NBP przy okazji emisji monety z serii Historia Monety Polskiej, która to poświecona była denarowi Krzywoustego typu II (książe siedzący na tronie z mieczem).

Typ to typ, odmiana to odmiana. Najpopularniejsze źródła netowe są mniej więcej zgodne (co prawda niektóre nie wymieniają wszystkich typów, ale nei spotkałem się z przypadkiem by jedno źródlo kwalifikowało monete jako osobny typ a inne jako odmianę innego typu).
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez platinum » 20 Kwi 2017 20:31

Szkoda mi zakładać nowy wątek, a sprawa dotyczy monety tego samego władcy:

3.5K za "smoka" ?
http://allegro.pl/denar-boleslaw-krzywousty-ms62-pcgs-2ga-nota-swiat-i6785943198.html

Dla porównania wklejam foto innego, kupionego za 1000 zł. Który ładniejszy? :-).
Czyżby syndrom płacenia za slaby zaczął dotyczyć również slabów zawierających średniowiecze?
Moneda bez slaba - 1000 zł, ze slabem 2500 zl więcej?

walka_ze_smokiem.jpg
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez Mad_Tiger » 20 Kwi 2017 21:08

ale to inny "typ" :)
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

ImageMój zbiór monet na ucoinImage

W sprawie reklamy w awatarze proszę o kontakt na PW :)
Maksymalny rozmiar; szerokość: 80 pikseli, wysokość: 80 pikseli, waga pliku: 50.00 KiB + 2 linijki tekstu w podpisie.
Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Miejscowość: Warszawa

Postprzez platinum » 20 Kwi 2017 21:16

Mad_Tiger napisał:ale to inny "typ" :)

sam jesteś "typ" (spod ciemnej gwiazdy ;-). Jaki inny? Smok to smok.
Masz na myśli odmianę?
Chyba, że typologia rozróznia monety w slabach i bez slabów :P.
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez Mad_Tiger » 20 Kwi 2017 21:33

Rewers:

- krzyż z kulami:
ImageImage

- krzyż z gwiazdami:
Image

Który jest rzadszy?
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

ImageMój zbiór monet na ucoinImage

W sprawie reklamy w awatarze proszę o kontakt na PW :)
Maksymalny rozmiar; szerokość: 80 pikseli, wysokość: 80 pikseli, waga pliku: 50.00 KiB + 2 linijki tekstu w podpisie.
Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Postprzez platinum » 20 Kwi 2017 23:24

To są różne odmiany a nie typy. Typ jest ten sam: "walka ze smokiem".

Co do rzadkości to szczecze mówiąc nie wiem. Kopicki z 95 tego nie rozróżnia i daje R2. Gdzieś faktycznei czytałem o tych dwóch odmianach, nie pamiętam gdzie. Może na WCN. Miałem wątpliwości, czy czasami kulki to nie są "gwiazdki" z powycieranymi ramionami.
Pytanie była która moneta jest w lepszym stanie :-).

I jeszcze coś: na 33 PTN w grudniu '16 "kulki" w stanie 2- (wizualnie stan monety zbliżonej do tej ze slaba) poszły poniżej 1000 zł:
http://ptn.pl/aukcja33/produkt/51-denar-b-d-krakow/
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez marquim » 21 Kwi 2017 13:37

marquim

Postprzez platinum » 22 Kwi 2017 09:06

I dzisiaj u Niemczyka poszedł za 9K (!!!) inny denar Krzywoustego.

https://aukcjamonet.pl/pageauction/17/5214/product/%C5%9Aredniowiecze.-Boles%C5%82aw-III-Krzywousty.-Denar-(1102-1138)-PCGS-MS62-(MAX)
I pomyślec, że mam takeigo denarka w stanie I i kosztował ponad 1000 zł :P.
Nic tylko grejdować denary, przebitka 5-10 krotna.
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez platinum » 22 Kwi 2017 09:07

bardzo piękny.

marquim napisał:Bardzo ładne były kiedyś u Niemczyka:
http://archiwum.niemczyk.pl/page/477787 ... denar-st-2" target="_blank
http://archiwum.niemczyk.pl/page/477785 ... denar-st-2" target="_blank
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez platinum » 27 Kwi 2017 16:07

Awatar użytkownika
platinum

Postprzez Vader » 27 Kwi 2017 20:20

Widzisz plastikowe pudełko i czerwony napis 'MAX'?
Image
Awatar użytkownika
Vader

Postprzez platinum » 27 Kwi 2017 20:49

Vader napisał:Widzisz plastikowe pudełko i czerwony napis 'MAX'?

No i? Sugerujesz, że jedyną przyczyną finalnej ceny są wymienione przez Ciebie te dwa komponenty?
Ciekawy jestem jaki odsetek lotow na powaznych aukcjach tj. WCN, Niemczyk kiedys WMario nie jest odbierany przez szczęsliwych zwycięzców :-). I jak to wyglada na allegro.
Jestem staromodny albo swiat oszalal skoro R2 w stanie 1- chodzi za 2kEuro ...
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 27 Kwi 2017 21:00

Jednej rzeczy nie rozumiem, po co się o coś pytasz w rożnych wątkach na forum, a pózniej jak ktoś znający się na rzeczy Ci odpowiada, to deprecjonujesz jego odpowiedź? Przy okazji sugerując jego niekompetencje... żałośnie to wyglada, naprawdę nie czujesz tego?
Grzegorz_Wroclaw

Miejscowość: Wrocław

Postprzez platinum » 27 Kwi 2017 21:23

Grzesiu, wydaje mi się, że to raz na zawsze ustaliliśmy - nie będę robił za twojego psychoterapeute i leczył Cię z Twoich kompleksów niekompetencji. To, ty się wchrzaniasz w dyskusje, nie mając o jej przedmiocie pojęcia (nie mówiąc o znajomości drugiego czy nawet trzeciego dna zagadnienia ..., które Vader, prowokacyjnie odpowiadając, może znać, a ja go ciągnę za język), nie znaczy, że inni czyją się dotknięci i odbierają jako sugerowanie niekompetencji.
Parafrazując znane powiedzenie: "Na niekompetentnym czapka gore"

Btw, poniżej link wklejony w innym wątku przez marquim (jeszcze raz dzięki):
Aukcja nr 7 - Michał Niemczyk
2015-05-23
Cena startowa: 1 000 PLN
Cena końcowa: 1 700 PLN

https://aukcjamonet.pl/pageauction/13/2971/product/Boles%C5%82aw-II-Krzywousty.-Denar-ksi%C4%85%C5%BC%C4%99-i-%C5%9Bw.-Wojciech,-Krak%C3%B3w-PCGS-MS62
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 27 Kwi 2017 21:31

Mam nadzieje, ze w końcu dotrze do Ciebie, żebyś przestał mnie tykać personalnie... w końcu może to zrozumiesz? Mojego psychoterapeutę zostaw w spokoju i zajmij się swoim...

Przy aukcji z ceną końcową 1700,- nie masz napisu max, a m. in. to dokładnie napisał Ci tutaj viewtopic.php?f=27&t=29250&p=302334#p302322 kolega Vader...
Grzegorz_Wroclaw

Postprzez platinum » 27 Kwi 2017 22:00

Grzegorz_Wroclaw napisał:Mam nadzieje, ze w końcu dotrze do Ciebie, żebyś przestał mnie tykać personalnie... w końcu może to zrozumiesz? Mojego psychoterapeutę zostaw w spokoju i zajmij się swoim...

Przy aukcji z ceną końcową 1700,- nie masz napisu max, a m. in. to dokładnie napisał Ci tutaj viewtopic.php?f=27&t=29250&p=302334#p302322" target="_blank" target="_blank kolega Vader...

Jeszcze nie załapałeś, że Ci odpłaciłem pięknym za nadobne?

Czy ty masz ludzi licytujacych za idiotów? Ja zakładam, że są inteligentni. Na prawdę sądzisz, że ktoś zapłaci 7300 zł / 5 razy więcej tylko dlatego, że nie musi sprawdzać na stronie firmy graidującej rozkładu not dla danego typu?
Czy ty sądzisz, że ktos licytuje takie monety, w takim gradingu bez weryfikacji u "recenzenta"?

A może 2 lata temu to nie był max a teraz nagle się stał i stąd ten spektakularny wzrost? ;-). Ile takich monet miałeś w ręku?
Chyba nie trzeba być bystrzakiem, by sobie uzmysłowić, że sprawa jest bardziej złożona, by nie powiedzieć fascynująca. Gdzieś na forum kryje się rozwiązanie tej zagadki :-).
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 27 Kwi 2017 22:13

Wielu licytujących to idioci, wiele monet licytowanych w Polsce, często za granicą można kupic za polowe "naszej" ceny

Do Twojej wiadomości - w ręku nigdy nie miałem monet droższych od 10 zł :roll: Na tym poziomie dyskusji pozostaje mi napisać, że w takim stylu to licytować się możesz w przedszkolu :oops: Do reszty przytyków się ńie odnoszę, poniżej pewnego poziomu staram się nie schodzić...
Grzegorz_Wroclaw

Postprzez platinum » 27 Kwi 2017 22:26

Grzegorz_Wroclaw napisał:Wielu licytujących to idioci, wiele monet licytowanych w Polsce, często za granicą można kupic za polowe "naszej" ceny

Czy czasami nie obrażasz klientów aukcji Niemczyka i WCN? :-). O ile o aukcjach na allegro można mięc przeróżne opinie, to aktywni klienci uznawanych firm numizmatycznych wydają się trzymać poziom.

Do Twojej wiadomości - w ręku nigdy nie miałem monet droższych od 10 zł :roll: Na tym poziomie dyskusji pozostaje mi napisać, że w takim stylu to licytować się możesz w przedszkolu :oops: Do reszty przytyków się ńie odnoszę, poniżej pewnego poziomu staram się nie schodzić...

Pytalem się konkretnie - czy miałeś takiego denara w ręku - tego władcy, najlepiej tego typu, albo innego denara w dobrym gradingu, czy tak teoretyzujesz tylko?
Nie chodzi o cene, lecz o monete z pewnej epoki.
Awatar użytkownika
platinum

Następna

Wróć do Monety polskie - Polska Królewska

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość