Półtorak 1615 z Sasem... czyżby?

Rozmowy na temat monet od czasów pierwszych Piastów do Stanisława Augusta Poniatowskiego

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Półtorak 1615 z Sasem... czyżby?

Postprzez modsog » 26 Lis 2016 20:49

Witam

Jako wielki fan półtoraków Zygmunta III Wazy przeglądam często allegro w poszukiwaniu ciekawszych blaszek.
Zazwyczaj lata 1614-1619 przelatuję migiem bo raczej rzadko o coś ciekawego, no chyba, ze ktoś rzuci jakiś rarytas.
Dlatego zaciekawił mnie półtorak z 1615 z herbem.... Sasa za 450 złotych!

http://allegro.pl/zygmunt-iii-poltorak-1615-sas-nienotowany-czytaj-i6621854797.html
Galeria, gdyby aukcja zniknęła:
http://www.aukcjoner.pl/gallery/024586688-1.html#I1
Dla wszystkich niewtajemniczonych ta strzałka na dole z dwoma gwiazdkami to herb wielkiego podskarbiego koronnego Mikołaja Daniłowicza, który na półtorakach pojawia się od roku 1616 i widnieje aż do roku 1625. Tutaj mamy fenomen. Z tym, że ani układ krzyża nad jabłkiem nie pasuje do roku 1615 ani korona nad tarczą ani cała reszta. Ot zwykły rocznik 1625 ze słabiej wybita "2" wart kilka złotych nic więcej.
A co czytamy w opisie:
Zygmunt III 1587-1632 monety koronne.Mennica:?[*] Opis:srebrny półtorak koronny -1615 z herbem Sas,jedynka w dacie pozioma wskazuje jak strzałka na oś wertykalną krzyża i wybitą cyfrę 8 [**], Mikołaj Daniłowicz w roku 1615 piastował urząd Podskarbiego Nadwornego Koronnego przykład niniejszej monety świadczy,iż bito nominały z jego herbem już w roku 1615 ,urząd Podskarbiego Wielkiego Koronnego objął w roku 1616 [***], interpunkcja gwiazdki.Moneta nienotowana.Awers:3 SIGIS 3 D G REX P M D L .Rewers:15 24 MONE NO REG POLO[****]. Moneta jest bezwarunkowo gwarantowana jako autentyczna. Dla zwiększenia bezpieczeństwa oferuje pełną gwarancję zwrotu pieniędzy jeżeli uznany podmiot zakwestionuje jej autentyczność[*****].

* - Bydgosz Szerloku, Bydgoszcz...
** - taki detektyw zapewne jeszcze zobaczył strzałę lecącą ku krzyżowi północy, któren swym prawym ramieniem wskazuje literę "M" jak Może ta "ósemka" to są dwie kropki, które normalnie zdobią jabłko królewskie? A ta strzałka to dolna część dwójki? Zapachniało "Kodem da Vinci" nie?
*** - czyli cofnął się w czasie, żeby wybić jednego unikatowego półtoraka ze swoim herbem? Teraz pora na "Back to the Future"...
**** - mówiłem, że detektyw dobry ale interpretator jak z koziej d..y trąba. Resztki drugiego "O" w napisie POLO zobaczył, choć to tylko kreseczka a daszku nad dwójką to już nie? Ciekawe...
***** - trudno zarzucić fałsz tym słowom bo to autentyczny półtorak z 1625r i tutaj trudno by było potencjalnemu nabywcy uzysać zwrot kasy bo nie ma słowa o tym, że "GWARANTUJĘ, ŻE JEST TO ORYGINALNY PÓLTORAK Z 1615 ROKU Z HERBEM SAS etc".

Oczywiście maila napisałem, odpowiedzi nie dostałem. Wcale mnie to nie dziwi bo sprzedający zalicza się do kategorii "cichociemny" a nie "kłótliwy oszczerca". Problem w tym, że kiedyś coś od tej osoby już kupiłem i nie było ani "sensacyjnych" opisów ani wciskania ciemnoty. Zwykła, kulturalna transakcja.
I wiem, że aukcja ta po prostu minie bez echa z miernym zainteresowaniem ze względu na cenę. Bo laik nie kupi takiego drogiego półtoraka a znawcy po rzucie oka dadzą sobie spokój. Zostanie do zapłaty nieszczęsna prowizja.
Bardziej traktuję to jako przestrogę przed przyszłymi próbami opchnięcia tego "cuda" w aukcji np. od złotówki, promowanej, bcm z np. 1 czy 2 podbijaczami. Wtedy jakieś łatwowierne losie mogą nabrać się na "unikat".

Pozdrawiam
Załączniki
sds.jpg
Gdyby ktoś miał problemy ze zlokalizowaniem tej sprytnej dwójki to zakreśliłem jej kontury ;)
dsds.jpg
Małe porównanie do mojego okazu, też żadna rewelacja
modsog

Re: Półtorak 1615 z Sasem... czyżby?

Postprzez Enso » 26 Lis 2016 21:35

Brawo za rozpracowanie tej aukcji i podzielenie się tą informacją! :)
Enso

Postprzez modsog » 26 Lis 2016 23:42

Takie tam rozpracowanie :P ... takich aukcji jest niestety na pęczki. Tutaj akurat pobawiłem się bo mam wolny weekend :D
modsog

Postprzez avgrexpo » 27 Lis 2016 00:46

Ewidentnie 1625. Ładnie rozłożyłeś tą aukcję na łopatki :D.
avgrexpo

Wróć do Monety polskie - Polska Królewska

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość