2 złote 1936 Piłsudski - Fałszywka

Informacje o rodzajach falsyfikatów wykrytych przez kolekcjonerów.

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Re: 2 złote 1936 Piłsudski - Fałszywka

Postprzez meszuzel » 28 Paź 2015 18:16

Do tej pory te monety identufikuje sie w taki sposób, a przynajmniej ja.
Kształt szóstki a konkretnie jej brzuszek i ułożenie szóstki względem ... no tego co zaznaczyłem na poniższych fotkach. Chodzi oczywiście o czerwoną kreskę.

Moneta z aukcji
Załączniki
61_0650a.jpg
0d6de74355131621gen.jpg
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez rajmund1970 » 28 Paź 2015 18:26

Nie posiadam tej opinii z mennicy, tylko jako przekaz rzeczoznawcy, ktora wystapil o taka opinie. Chyba nie po to ma sie uprawnienia bieglego sadowego, aby wydawac w temacie bledne opinie. Wg Pana opinii mozna by podwazac wszelkie orzeczenia sadowe, nie prawdaz?
rajmund1970

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 28 Paź 2015 18:33

Niestety na tym właśnie polegają sprawy sądowe, jedna strona podwarza ekspertyzę drugiej. Biegli sądowi często też wydają sprzeczne opinie, w zależności od zleconiodawcy. Ogólnie, monety II RP to jest niestety trudny temat...
Grzegorz_Wroclaw

Miejscowość: Wrocław

Postprzez khub » 28 Paź 2015 18:38

Każdy ma takich rzeczoznawców, jacy mu są wygodni. Jak zobaczę zdjęcie psa z opinią eksperta, że to kot, to czy mam mówić że to kot? A poza tym jak na razie nie pokazał Pan żadnej opinii eksperta, tylko zdjęcie monety powszechnie znanej jako falsyfikat i taką opinię wyda Panu każdy liczący się dom aukcyjny w Polsce.
Awatar użytkownika
khub

Postprzez rajmund1970 » 28 Paź 2015 20:33

Chyle czola Panie ekspercie, szanuje Panska wiedze i przyznaje sie do bledu, opieranie sie na opinii eksperta nie wyszlo mi na zdrowie i wnikliwa analiza z innymi oryginalami wykazuje jednak roznice, aukcje usuwam.
rajmund1970

Postprzez khub » 28 Paź 2015 20:47

Wszyscy się czasami mylimy, zakończył Pan temat honorowo i profesjonalnie, brawo.
Awatar użytkownika
khub

Postprzez rajmund1970 » 28 Paź 2015 21:00

Nie jestem upartym handlowcem i nie lubie obludy czy zaklamania, nie boje sie przyznac do bledu, jesli faktycznie i w niewiedzy taki popelnie, bo tylko w taki sposob mozna nadal znalezc zaufanie u klienta, a tylko dzieki niemu dalej egzystujemy. Dziekuje za trafne szczegooly, nauczyly mnie sporo fachowej wiedzy.
rajmund1970

Postprzez geoziom » 28 Paź 2015 22:38

Czyli jednak wyszła ta niewiedza do której się w końcu Pan przyznał. Gdyby nie te forum monety byłby pewnie sprzedane i wszyscy byliby zadowoleni. Bo Pan i kupujący o niczym by nie wiedzieli :)
Najciekawsze jest w tym to, że ktoś robi te fałszywki i na tym dobrze zarabia. Jest ich coraz więcej.
Awatar użytkownika
geoziom

Miejscowość: Pomorze

Postprzez Jazon » 29 Paź 2015 00:17

Zabawne jest jak nieraz przy wychodzeniu tych falsow zaraz ludzie pisza ze to inny rodzaj stempla :lol: To samo bylo z falsyfikatem 5 zl z 1932 zzm czy tez z paroma innymi.
Jazon

Postprzez Enso » 29 Paź 2015 00:28

Jazon napisał:Zabawne jest jak nieraz przy wychodzeniu tych falsow zaraz ludzie pisza ze to inny rodzaj stempla :lol: To samo bylo z falsyfikatem 5 zl z 1932 zzm czy tez z paroma innymi.

inny rodzaj stempla - stempel fałszywy :)
Enso

Postprzez Morgon » 29 Paź 2015 10:46

W ogólności taka sytuacja nie jest wykluczona, że był inny rodzaj stempla (piszę nie tylko o monecie z tytułu wątku). Ale jest dużo, dużo mniej prawdopodobna niż to, że nagle pojawiające się na rynku egzemplarze z różnicami w wizerunku, to falsyfikaty. Osobiście zawsze zakładam to drugie.

Omawiana dwójka z Piłsudskim to również w mojej skromnej opinii - podróba.
Awatar użytkownika
Morgon

Postprzez Vader » 29 Paź 2015 14:25

Z falsami to jest tak, że nagle pojawiają się jakieś dziwne 'odmiany', zawsze w przepięknych stanach. Ja nie wierzę, że nagle ktoś po X latach odkopał na strychu u dziadka rulon z takimi monetami i puszcza powoli w obieg. Jeśli są jakieś odmiany, to przez te wszystkie lata powinny być w handlu w różnych stanach od 1 do 3. A tak nie jest.

Zaś co do ślepej wiary w 'biegłego sądowego' to doprawdy... Biegły sądowy ma dokumenty upoważniającego go do wystawiania opinii uznawanych za rzetelne, ale tym samym nie doznaje iluminacji, nie łączy się z Absolutem, nie ma monopolu na prawdę objawioną i nieraz już słyszałem że świstkami wystawionymi od biegłych sądowych można było by sobie co najwyżej coś tam podetrzeć gdyby nie to że były wydrukowane na zbyt grubym papierze.
Image
Awatar użytkownika
Vader

Miejscowość: Warszawa

Postprzez rajmund1970 » 29 Paź 2015 21:19

Kopia tej monety zostala wybita w mennicy z oryginalnego stempla z epoki, na tej monecie szostka jest przesunieta lekko w prawo w stosunku do tej na monecie z epoki, wiec dobitnie swiadczy to o tym, iz istnieje przynajmniej drugi inny stempel, z ktorego bito rowniez te same monety, a ktore sa uwazane za falsy. Najistotniejszym elementem do zozpoznania jest rand a nie szostka. Ta informacja pochodzi od osoby pracujacej w Mennicy.
rajmund1970

Postprzez ralf09 » 30 Paź 2015 09:59

rajmund1970 napisał:(...)Ta informacja pochodzi od osoby pracujacej w Mennicy.

Pozwolicie Panowie, że się wtrącę :D.
Nie wiem na ile Pana biegły sądowy jest zorientowany na mennictwie II RP, ale osobiście wolę bazować na swoich doświadczeniach, niż na pustej (jak dotąd) frazie o jakimś orzecznictwie. Proszę zamieścić to orzecznictwo w tym wątku i sprawa się rozjaśni. Monety z napisem "KOPIA", które w 1988 roku wypuściła Mennica Polska, są świetnym materiałem do tworzenia fałszywek. Rant tych monet jest gładki, więc można z nim zrobić, co się chce. Poza tym napis "KOPIA" można zatrzeć. A jak to zwykle bywa, te wątpliwe monety są oczywiście dostępny z reguły w stanach od dwa w dół.
Masz rozum? - Mam
Czemuż więc go nie używasz...?
Marek Aureliusz
ralf09

Postprzez khub » 30 Paź 2015 10:38

Panie Rajmundzie1970, ja myślałem że Pan już zrozumiał, że pisze Pan w tym temacie same bzdury, i że Pan przestanie.
"Kopia tej monety została wybita w mennicy z oryginalnego stempla z epoki" - czy zastanowił się Pan dłużej nad tym, co Pan napisał? Wie Pan jak wygląda stempel? Jest negatywowy, czyli to co jest wypukłe na monecie, jest wklęsłe na stemplu, i odwrotnie, to chyba jasne. Jak według Pana powstał napis "kopia" na tych blaszkach z 1988? Nalutowali go na wierzchu na starym stemplu z lat 30-tych? Czy na każdej kopii później ktoś młoteczkiem wybijał ten napis? Niech no Pan pomyśli trochę.
Do wybicia kopii nie wykorzystano oryginalnych stempli, tylko ponoć oryginalne matryce, z których się robi stemple. Powiem szczerze, że się nigdy nie zagłębiałem w ten temat i mogę nie mieć racji, ale wyobrażam sobie to tak, że ponieważ monety te były bite dla dwóch roczników, to mogła istnieć jakaś matryca z cyframi "193.." i miejscem na ostatnią cyfrę. I coś takiego wykorzystano do stworzenia stempli do bicia kopii, a ponieważ oryginalnej szóstki nie było, to została dorobiona. I dlatego wygląda inaczej i jest w innym miejscu.
Rant rantem - oczywiście jest to istotna rzecz, ale w przypadku tych falsów nie potrzeba widzieć rantu, bo wystarczy spojrzeć na szóstkę. I niech Pan przejrzy sobie archiwa z oryginałami - WCN, Niemczyk, domel, znajdzie Pan tam circa 150 Piłsudskich 2 złote rocznik 1936 i ani jedna z tych monet nie będzie miała okrągłego brzuszka i takiego położenia szóstki jak w tych falsach.

I niechże Pan już da spokój z tymi "biegłymi sądowymi", "pracownikami mennicy", jakimiś mętnymi "przekazami rzeczoznawców", bo to już nawet nie jest śmieszne.
Awatar użytkownika
khub

Postprzez rajmund1970 » 30 Paź 2015 15:22

Mialem na mysli matryce, a nie stempel, to moj blad, a co do bieglego czy rzeczoznawcy wyjasniam, iz nie mialem w reku tego papierka, gdyz co do pierwszej mojej monety od razu sprawa falsa byla jasna jak tylko monete dostalem do reki, lecz w przypadku drugiej wyjalem ja z gradingu firmy PCG, a orzeczenie rzeczoznawcy ma poprzedni wlasciciel, ktory mi tgo do dzis nie udostepnil. Bylo kilka niejasnosci, ale bazowalem na przekazach ustnych w kilku przypadkach.
Na tym moje informacje sie koncza i zamykam tym watkiem swoja obecnosc w tym temacie, panowie fachowcy.
rajmund1970

Postprzez meszuzel » 30 Paź 2015 15:45

Mam wrażenie, że określenie panowie fachowcy jakie kilkukrotnie padło w klawiatury rajmund1970 to coś w rodzaju - odpuście smarki, bo się nie znacie.
Koledzy słusznie zwrócili uwagę w przypadku tych dwóch monet, że to falsy, ale jak rozumiem bilans ekonomiczny na koniec miesiąca upadł, stąd ten rodzaj uprzejmości.
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez rajmund1970 » 30 Paź 2015 19:55

Bez urazy, nie mialem zamiaru nikogo urazic ani wytykac fachowosci w postaci SMARKACZE, prosze mnie zle nie rozumiec, gdybym mial takie zamiary, umiescilbym ten zwrot w cudzyslowiu, a tak uzywalem go doslownie, gdyz wszelkie uwagi i sugestie potraktowalem powaznie, czego efektem byl, jak to okreslil Pan moderator, upadek ekonomiczny, ktorego wcale nie zaluje.
rajmund1970

Postprzez Morgon » 30 Paź 2015 22:31

Chyba powinniśmy już nieco "zejść" z rajmunda1970. Przyjął argumenty, usunął aukcję i wytłumaczył się z "panów fachowców" :)
Ja co prawda w pierwszej chwili odczytałem ten zwrot podobnie jak nasz moderator, ale widzę że się chyba pomyliłem.
Awatar użytkownika
Morgon

Postprzez ralf09 » 30 Paź 2015 22:39

rajmund1970 napisał:...To samo dotyczy monety 2zl Zniwiarka H, sa odmiany z cienka i gruba szyja, obydwa autentyczne, a znajduja sie co rusz "eksperci", ktorzy twierdza, ze gruba szyja to fals. W tej materii opinie wydala juz Mennica, ktora chyba najlepiej wie, jakimi stemplami bila te monety.

A gdzie jest dostępna ta wydana opinia???
Masz rozum? - Mam
Czemuż więc go nie używasz...?
Marek Aureliusz
ralf09

PoprzedniaNastępna

Wróć do Falsyfikaty

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości