Fałszerstwa monet złotych

Informacje o rodzajach falsyfikatów wykrytych przez kolekcjonerów.

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Postprzez grzechugd » 26 Mar 2009 21:41

Ja powiem szczerze też śledzę ten wątek z wielką uwagą i jestem pełen uznania dla kolegi 3.14otr'a za wiedzę i profesjonalizm.
Jak pewnie wszyscy zainteresowani tematem czekam na kolejne lekcje
Awatar użytkownika
grzechugd

Miejscowość: Golub-Dobrzyń

Postprzez Kardzik » 26 Mar 2009 22:01

Piotr Twój temat to jeden z ciekawszych tematów na tym forum. Czytam go z zaciekawieniem. Aż mi głupio, że paskudzę Ci temat swoim postem - dodawaj nowe przykłady i opisy - i jeśli możesz to napisz coś o fałszerstwach srebrnych monet. Dzięki i czekam na kolejne części tematu :D
Mariusz

PER ASPERA AD ASTRA
Awatar użytkownika
Kardzik

Miejscowość: Częstochowa

Postprzez 3.14otr » 29 Mar 2009 20:41

Image
Witajcie.
To jest dobry przyklad na manipulowania data i litera.
Prezentowany tu przyklad dotyczy 5 DM.
Na pierwszym zdjeciu widac zamiane 6 na 8 a na drugim litery G na J.
Taka manipulacje mozna spotkac rowniez posrod zlotych monet.
Czasem zamiana jest tak dobra ze dopiero po podgrzaniu monety mozna zobaczyc poprzednia litere lub liczbe.
Dlatego nawet w przypadku monet obiegowych trzeba zachowac ostroznosc przy ocenie.
zdjecie niestety nie moje ale pozwolilem sobie je zamiescic gdyz slozymy dobrej sprawie.
My jestemy "ci dobrzy" :D
Ostatnio edytowany przez 3.14otr, 10 Lut 2011 22:39, edytowano w sumie 1 raz
Pozdrowienia

Piotr
3.14otr
Expert

Miejscowość: Frankfurt

Postprzez playmo » 29 Mar 2009 21:59

Jak to jest zrobione ?? Dobite ?? Tylko jak ??
playmo

Postprzez norbi » 29 Mar 2009 22:13

Ciekawych rzeczy można się dowiedzieć. Świetna robota :wink:
Pozdrawiam !

"Żyję się tylko raz.
Ale jeżeli żyje się dobrze,
ten raz wystarczy."
Benjamin Franklin
Awatar użytkownika
norbi

Postprzez Ziemniok » 29 Mar 2009 22:15

Piotrze - odpowiedz proszę na GG.
Awatar użytkownika
Ziemniok

Miejscowość: Katowice

Postprzez 3.14otr » 29 Mar 2009 22:28

niestety nie udzile informacjii jak to sie robi, nie chcemy ulatwiac pracy falszerzom :D
niech wiedza ze nawet taka proba jest do wykrycia.
a tak nawiasem mowiac to to o czym tu piszemy - mam na mysli manipolacje - to falszerstwa II ligi, prawdziwe rodzynki wsrod manipolowanych monet to min.
20 marek Reuss - czasem fachowcy bankowi i handlarze maja problemy z rozpoznaniem dokonanych zmina
ale to innny historia.
Pozdrowienia

Piotr
3.14otr
Expert

Postprzez 3.14otr » 30 Mar 2009 17:44

Zmieniajac temat, niedawno wpadly mi w rece falszerstwa 1 dukata austryjackiego 1915.

Sam nie moglem uwierzyc ze ktos sie zabral za taka mala monetke!

Ale trzeba przyznac objektywnie ze jest to bardzo dobrze zrobione falszerstwo.

Dlugo zastanawialem sie porownujac orginal z duplikatem czy przypadkiem ktos nie wykorzystuje orginalnego stempla, np. po godzinach ....

Ale nie, to jest podrobiony stempel z jedan malutka usterka. Na tarczy herbowej orla jest maly punkcik zdradzajcy kopie.

Calosc jest wykonana ze srebra i wazy okolo 2 gramow, co w porownaniu z orgialem nie stanowia duzej roznicy, przynajmniej nie do wyczucia bez wagi.

Drugie falszerstwo jest nieco latwiejsze do wykrycia gdyz falsyfikat ma gladki rand a orginal naciety. Sam stempel jest nieco „poruszony” ( litery wygladaja jak na poruszonej fotografi) napis nie odcina sie jednoznacznie od pola monety.

Jak widzicie wrog nie spi i na karzdym kroku trzeba sie wykazac czujnoscia.

Image
Pozdrowienia

Piotr
3.14otr
Expert

Postprzez 3.14otr » 30 Mar 2009 17:47

A tak juz zupelnie odchodzac od tematu monet to tak dla usmiechu, by pocieszyc tych wszystkich ktorzy inwestuja w szatby, bo to jedyne co pewne...
to zdjecie "50 gramowej" sztaby Cedit Suisse, calkiem fajnej, szkoda ze wazacej 30,8 gr i wykonanej z tombaku.
Stempel idalny, numer seryjny bez zarzutu ( co ciekawe ze falszerze naprawde zmieniali numer w trakcie produkcji a wiec nie mozna sie nim sugerowac przy identyfikacji), odwrotna strona tez dobrze wykonana.
Co ciekawe najwiecje z tych 50 zostalo wprowadzonych w obieg poprzez banki( oczywiscie to jedynie przypuszczenia), a to z powodu ze pani/pan przy okienku , nie majac wagi pod reka, widzac znana sztabe,zapakowana w folie jak orginaly, w kolorze czystego zlota( grubo pozlacana), z logo jednego z najsolidniejszych bankow , nic nie podajrzewajac, kupowali je bez mrugniecia okiem. Niektorzy z nich byli tak pewni ze to orginal ze nie wysylali ich do sprawdzenia tylko sprzedawali dalej...
By temu zapobiec proceder zakupu i sprzedazy zostal zmieniony, wszystko musi trafic do odpowiedniego dzialu kontroli.

Obecnie sprawdza sie sztaby na trzy rozne sposoby.Najpopularniejszym jest urzadzenie emitujace ultradzwieki.Predkosc z jaka przechodza przez szatabe pozwala okreslic jej gestosc i grubosc.
Otrzymany wyniki porownuje sie z pomiarem sowmiarka lub sruba mikrometryczna.
W przypadku mniejszych sztabek mozan rowniez dokonac pomiaru ciezaru w wodzie i powietrzu, niestety przy kilogramowych sztabach jest klopotliwe i wymaga odpowiedniego spreztu.
Jeszcze jedna metoda jest uzycie urzadzenia firmy Degussa ktorego zasada dzialanie polega na pomiarze przekazu dragan z urzadzenia na sztabke.Metoda to ogranicza sie to jedynie do produktow Degussy.
Ale by zakonczyc optymistycznie, niedawno pojawily sie falszerstwa kilowych i 500 gr. sztab, ktorych nie sposob wykryc zadan z tych metod.
a wiec lepiej inwestowac w monety :-) orginalne oczywiscie :-)

Image
Pozdrowienia

Piotr
3.14otr
Expert

Postprzez Martin_Tychy » 30 Mar 2009 18:02

Kolejne dwa super artykuły. Dziwne, że ludzie się nie skapli odrazu ja wzieli do ręki, że coś za lekkie. Kurde jak tak czytam to coraz bardziej zaczynam się bać, że kiedyś chcąc kupić orginał dostanę podróbe. Jak co to będę wiedział do kogo się zgłaszać do sprawdzenia. :D
Awatar użytkownika
Martin_Tychy

Miejscowość: Tychy

Postprzez 3.14otr » 01 Kwi 2009 16:44

witajcie, jako ze dzisiaj 1 Kwietnia cos wesolego.
Zdarza sie ze czasem producent popelni blad w trakcie bicia monety.
Przy tysiacach sztuk i malym wymiarze trudno jest czasem wychwycic blad ale to co widzicie to lekka prezsada gdyz moneta wazy 10 kg i ma srednice ponad 20 cm. Malo ze na brzegu sa niedociagniecia to zapomnieli zupelnie zrobic naciec na randzie!!! jest zupelnie gladziutki.
Image

A to odbija sie na wadze, bo monetka jest ciezsza niz katalog podaje a wiec dane sie nie zgadzaja co powoduje podejrzenia i falszerstwo.
Na dodatek monety byly bite na konkretne zamowienie, wiec liczba byla niewielka i kontrolowac nie bylo trudno a mimo to...
Image
cena za sztuke na ostatnich targach wyniosla okolo 1000€ ale w dobrym stanie :-)
Pozdrowienia

Piotr
3.14otr
Expert

Postprzez 3.14otr » 08 Maj 2009 14:18

Witajcie, ostatnio nie bylo "ruchu w interesie" wiec i falszerstw nie bylo ciekawych.
Dzisiaj wylapalem 10 Lirow 1863 V.Emanuele.

Image

Warto poswiacic mu nieco uwagi gdyz to calkiem niezle falszerstwo.
Nie majac pod reka orginalu do porownania mozna dac sie nabrac :wink:
Ilosc zawartego czystego zlota wynosi ok.2 gr.
gestosc 14,28 gr/cm³.
Jak widac na zdjeciu ma ta moneta pare niedociagniec ale sa one widoczne pod mikroskopem.Jedynie nieco blada postac V.E i nieco inaczej ciety rant pozwala sie zorientowac ze to fals.
Jest to falszerstwo wykonane metoda "bicia" a wiec mozna przypuszczac ze w obiegu znajduje sie wiecej tych monetek.
Pozdrowienia

Piotr
3.14otr
Expert

Odpowiedz na pytanie

Postprzez 3.14otr » 08 Maj 2009 14:23

Bardzo prosze by pamietac ze wszystkie zdjeci tu zamieszczone sa mego autorstwa i nie moga być kopiowane, zmieniane, udostępniane i rozpowszechniane bez moje pisemnej zgody.
Pozdrowienia

Piotr
3.14otr
Expert

Postprzez 3.14otr » 15 Cze 2009 16:17

Witajcie, nareszcie cos nowego !
"Wylowilem " z obiegu 1 Sov. datowanego na 1964 rok, co ciekawe jest on zrobiony z tombaku czy czegos o podbnym skladzie co wskazala waga analityczna.
ciekawe ze to falszerstwo jest naprawde dobre, uwage zwraca nieco grubiej wybiata data ale reszta jest naprawde niezla. Dodac do tego pozlote w kolorze orginalu i mamy gotowego Sov.
biorac pod uwage ze ilosc wybitych orgianlow jest ogromna i ze czesto sprzedawane sa one setkami moze sie trafic ze nabywca przeoczy pare sztuk.
Ogladajac monete pod mikroskopem znalazlem jeszcze pare innych detali ktore zaznaczylem.
Do tej pory to drugie falszerstwo tej monety z jakim sie spotkalem( pierwsze 1958)

Image
Pozdrowienia

Piotr
3.14otr
Expert

Postprzez 3.14otr » 16 Cze 2009 10:40

:-), tak wlasnie, nic ciekawego sie niedzieje, ceny zlota w miare stabilne w swej nieatrakcyjnosci :wink:
Pozdrowienia

Piotr
3.14otr
Expert

Linie

Postprzez 3.14otr » 19 Cze 2009 15:08

Chcialbym poruszyc jeden temat ktory pojawil sie nieco przypdkiem na innym dziale tego forum.Mam na mysli linie jakie mozna zaobserwoawac na powierzchni monet.
Nie wszystkie linie jakie widac golym lub uzbrojonym okiem musza swiadczyc o falszerstwie mimo ze wlasnie linie czesto ulatwiaja identyfikacje nieorginalnych monet.
Zamieszczam zdjecie lini ktore powinny budzic niepokoj I to spory gdyz to sa wlasnie slabe strony falszerstw.
Jesli jestecie zainteresowani cala dyskusja klikajcie tutaj:
viewtopic.php?t=8260&highlight=

Image
Pozdrowienia

Piotr
3.14otr
Expert

Postprzez 3.14otr » 09 Lip 2009 08:58

witajcie, z pytania jakie zostalo do mnie skierowane na forum wnioskuje ze na allegro
pokazala sie 20 Liberty do sprzedazy ktora jest delikatnie mowiac nie orginalna.
Zamieszczam zdjecie falszerstwa ktore w zeszlym roku wpadlo mi w rece dla ew. zainteresowanych.
Ta na allegro jest dodatkow wypolerowana,prawdopodobnie by ukyc niedociagniecia falszerza.

Image
Pozdrowienia

Piotr
3.14otr
Expert

1/2 Sov. Victoria 1887

Postprzez 3.14otr » 14 Lip 2009 16:01

Witajcie dzisiaj wylapalem mala ale podla monetke.
Falszerstwo jest nie zle i latwe do przeoczenia gdyz monetka jaet mala i niedociagniecia stempla sa nie widoczne od razu.
Jest nieco matowa ale przy starch monetach nie dziwi to specjalnie.
Jesli ktos z Was spotkal sie z tym falszerstwem prosze o kontakt.

Image
Pozdrowienia

Piotr
3.14otr
Expert

rand

Postprzez malgosiah » 05 Sie 2009 10:55

Witam,

bardzo ciekawy temat :) czytam go z uwagą. zauważyłam jednak, że autor wątku używa słowa "rand".
sprawdziłam w googlu - Rand "Rand to oficjalna waluta RPA. Został wprowadzony w 1961roku, gdy RPA została niepodległą republiką, zastąpiwszy jako prawny środek płatniczy funta południowoafrykańskiego"

A że z tego co zrozumiałam, autor wcale nie ma na myśli tej waluty - brzeg monety to RANT :) chyba, że jest to jakaś nazwa specjalistyczna i w takim wypadku proszę dajcie mi znać. Jestem jeszcze zielona w kwestii numizmatyki.
pozdrawiam,
małgosia h
malgosiah

PoprzedniaNastępna

Wróć do Falsyfikaty

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości