Nowy blog - monety z okresu SAP

Stworzyłeś stronę o tematyce kolekcjonerskiej, piszesz bloga lub w inny sposób udzielasz się w sieci w zakresie numizmatyki? Podziel się tym z innymi.

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Nowy blog - monety z okresu SAP

Postprzez eleniasz » 22 Maj 2016 22:13

Cześć,
Poczułem nagłą potrzebe wypowiedzi i zamiast jak człowiek normalnie zadzwonić sobie do kogoś i pogadać... to zgłupiałem i założyłem blog :shock:
To mój pierwszy blog więc nie jest doskonały, mam wiele zaplanowanych tematów tylko nie wiem tylko czy potrafie nimi kogos zainteresować. :roll:
Monety SAP to moja głowna pasja ale z czasem planuje też poruszać inne tematy.
Postaram sie pisac raz w tygodniu.

Zapraszam do odwiedzin
http://monetysap.blogspot.com
Awatar użytkownika
eleniasz

Miejscowość: Warszawa

Re: Nowy blog - monety z okresu SAP

Postprzez DagonX » 22 Maj 2016 22:20

Zapowiada się smakowicie :) Pierwsze wpisy ciekawe, czekam na więcej! ;)

DagonX 8)

PS. Zdradzisz co będziesz wrzucał do podstron "Katalog SAP" (domyślam się, że raczej to będzie katalog Twoich zbiorów/monet o których pisałeś, a nie nowy katalog całego mennictwa SAP) oraz "Aukcje"? :)

EDIT: O, raczej pudło jeśli chodzi o moje domysły co do podstrony "Katalog SAP", bo w "Monety SAP" chyba będą numizmaty o których już napisałeś :)
Awatar użytkownika
DagonX
Expert

Miejscowość: z jedynego miasta w Polsce

Postprzez eleniasz » 22 Maj 2016 23:13

Dzieki za słowa otuchy :) najważniejsze że wystartowałem z tematem
To miedzy innymi własnie Monetkowe Bajania zachęciły mnie żeby też spróbować swoich sił.

Co do pytań o układ, to zakładając bloga chciałem w bardzo dłuuuugim okresie opracowac pełen katalog dla srebra z odmianami.
A do podstrony "Monety SAP" chcialem wrzucać te monety o których piszę (w tym i swoje).
Niestety jestem całkowicie zielony jesli chodzi o tworzenie stron w internecie i głebsza informatykę więc naraie walczę z technologią i jak widzę to będzie mi ciężko osiągnąć to co zamierzałem na tej platformie. Zobacze z czasem jak mi to wyjdzie. :?:
Awatar użytkownika
eleniasz

Postprzez DagonX » 22 Maj 2016 23:31

Cieszę się, że mój blog stanowił jakąś zachętę do podjęcie przez Ciebie trudu założenia własnej strony :) Tylko nie skończ tak jak ja, najpierw okres w miarę systematycznego pisania, a potem przez trzy lata łącznie 9 postów...

A co z podstroną "Aukcje"? ;)

DagonX 8)
Awatar użytkownika
DagonX
Expert

Miejscowość: z jedynego miasta w Polsce

Postprzez eleniasz » 22 Maj 2016 23:39

Postaram sie pisac w miare regularnie, zakladm 1 wpis na tydzien ale to raczej max, nie chciałbym pisać o niczym...
Ty piszesz juz 6 lat, jak dla mnie świetny wynik (czołówka blogów o monetach) i IMO to normalne że przez taki szmat czasu są okresy mniejszej aktywności.

Ok, a wracając do podstrony "Aukcje" to planowałem tam dodawac wpisy o aukcjach polskich i zagranicznych w których brałem lub bede brał udział.
Nie tylko historia licytacji i zakupów ale tez jakies ogólne odczucia i recenzje (sa rzeczy które mnie tam drażnią oraz takie które bardzo lubie) + ewentualne wskazówki.
To na razie jest luźny pomysł i zanim czegoś o tym nie napiszę to w sumie nie wiem czy to ma sens :wink:
Awatar użytkownika
eleniasz

Postprzez Triplex » 23 Maj 2016 16:28

Bardzo dobrze się czyta i widać że pisze tam człowiek z pasją. Nie wiem jak inni ale ja na pewno będę starał się tam zaglądać dość często.
Awatar użytkownika
Triplex

Miejscowość: Rotterdam-Zuid - Charlois

Postprzez meszuzel » 24 Maj 2016 12:03

Te monety to jeszcze nie moja bajka, ale faktycznie juz pierwszy akapit zachęca do czytania.

PS uzupełnij sobie profil o link do bloga, to też poprawi jego promowanie.
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez eleniasz » 24 Maj 2016 12:27

Dziekuję za Wasze opinie, postaram sie je wykorzystać.

Nie che robic sobie zbyt wielkich reklam poniewaz to dopiero poczatek, treści na blogu jest nie za wiele i w sumie nie ma sie czym chwalić.
Może za rok będzie inaczej, a na teraz zakłądam, że kto jest trochę zainteresowany tematem to prędzej czy później i tak trafi na moja stronę.
W każym razie zapraszam :)
Awatar użytkownika
eleniasz

Postprzez banknotka » 01 Cze 2016 00:17

Nie od razu Rzym... ;) Powodzenia!
banknotka

Postprzez eleniasz » 03 Cze 2016 09:31

Cześć,

Małe podsumowanie wpisów na moim blogu w pierwszym miesiacu:
▼ maj (4)
1) Poniatowski i erupcja pewnego wulkanu.
2) Recenzja najnowszego katalogu monet SAP.
3) Srebrne 10 groszy miedzianych z 1790 roku
4) 2 złote z 1792r - kosztowny owoc aukcji WCN 64

Zapraszam do odwiedzin :)
http://monetysap.blogspot.com
Awatar użytkownika
eleniasz

Postprzez eleniasz » 30 Cze 2016 19:03

Cześć,

Tradycyjne przedstawiam podsumowanie wpisów jakie pojawiły się na moim blogu w ostatnim miesiącu:
▼ czerwiec (4)
1) Złotówka z 1791r – bardzo brzydkie kaczątko
2) Skarby Mennicy Warszawskiej odnalezione w Łazienkach
3) Dwuzłotówki z lat 1794 i 1795 – fakty i mity
4) Stanisław Mackiewicz-Cat „Stanisław August” – recenzja to, czy juz reklama ?

Zapraszam do odwiedzin i życzę miłej lektury :)
LINK: http://monetysap.blogspot.com
Awatar użytkownika
eleniasz

Postprzez dariusz.m » 05 Lip 2016 14:01

Z dużą przyjemnością czytam od jakiegoś czasu kolejne wpisy na Pana blogu. Gratuluję wysokiego poziomu i lekkiego pióra.
Co do przedostatniego wpisu na blogu. Książki Stanisława Cata Mackiewicza zachwycają mnie od lat. Akurat tę o Stanisławie Auguście uważałem kiedyś za najsłabszą w jego dorobku. Ostatniego króla Pierwszej Rzeczypospolitej miałem bowiem za zdrajcę, który nie zasługuje na żadną obronę, a już na pochwały to broń Panie Boże. Po latach radykalizm moich poglądów trochę osłabł. Człowiek zaczyna z wiekiem dostrzegać niuanse, a nie tylko barwy czarne i białe. Dalej uważam Stanisława Augusta za marnego władcę o słabym charakterze, ale z pytaniem „Jaką wobec tego politykę powinien prowadzić król?” mam pewien problem.
Wgryzam się ostatnio w cegłę „Polska rewolucja a Kościół katolicki 1788-1792” (988 s.). Jest to bardzo rzetelna praca brytyjskiego historyka R. Butterwicka, mimo tytułu nie ograniczająca się do lat 1788-1792. Polecam. Można się dowiedzieć sporo ciekawych rzeczy o epoce stanisławowskiej.
Mam do Pana – jako pasjonata srebrnych monet SAP – pytanie. Co sądzi Pan o srebrnym szelągu gdańskim z roku 1793. W katalogach moneta ta była dotąd traktowana normalnie, bez zastrzeżeń co do jej oryginalności. Ostatnio jednak prof. Paszkiewicz podważył jej oryginalność uznając za antykwaryczną mistyfikację („Podobna jest moneta…, s. 158)
Awatar użytkownika
dariusz.m

Postprzez eleniasz » 05 Lip 2016 20:33

Dziekuję za miłe słowa, nie jest idealnie ale staram się żeby mój blog nie był tylko opisem cech fizycznych poszczególnych monet.
Co do literatury, to ja również bardzo lubię Mackiewicza mimo, że często jako człowiek z natury obiektywny - mam inne poglądy.
Muszę napisać, że odkąd na serio zaintersowałem się epoką stanisławowską to duzo spokojniej podchodze do wydarzen w kraju i lepiej reaguje na aktualną politykę.
Mam bowiem teraz dobre porównanie jaki chaos u nas panował w XVIII wieku i jak duzo trzebaby jeszcze popsuć żeby się chociaż do tego stanu zbliżyć, co mam nadzieje nie nastąpi.
Martwi mnie tylko to, że jako naród nie uczymy sie na swoich błędach ... no i to jeszcze że niezgoda rujnuje bez wzgledu na to jaki mamy aktualnie wiek...

Wracajac do pytania o monetę. Zajmuje się srebrem koronnym więc nie badałem tej sprawy a sama mennica w Gdańsku nie lezy w centrum moich zainteresowań.
Z racji tego, że szeląg jest notowany w katalogach (Parchimowicz/Brzezińskii nawet pokazał 3 warianty) i pojawia sie na aukcjach, to jak dla mnie istnieje jako taki.
Nie wiem na jakich przesłankach Paszkiewicz zbudował tezę że to falsyfikaty, zdanie jakie pośiwęcił jej w "Podobna jest..." jest bardzo lakoniczne, więc trudno mi uznać to za głos w dyskusji. Chętnie poznałbym wiecej informacji na ten temat. Może Pan by to na swoim blogu poruszył ? :-)
Awatar użytkownika
eleniasz

Postprzez dariusz.m » 05 Lip 2016 20:47

Może Pan by to na swoim blogu poruszył ? :-)

Chętnie bym poruszył, ale też mam za mało informacji żeby temat sensownie podrążyć.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
dariusz.m

Postprzez eleniasz » 01 Sie 2016 22:47

Cześć,

Mimo, że mamy lato w pełni - to jednak jakoś udało mi się zmobilizować i "coś tam spłodzić".
Tym razem więcej było konkretnie o monetach a mniej (trochę) różnych dziwnych opowieści :wink:

Poniżej wymieniam tytuły artykułów jakie pojawiły się na moim blogu w ostatnim miesiącu:
▼ lipiec (4)
1) Talar 1788r – dzieło sztuki w 7 odsłonach
2) „Krajobraz po uczcie” według Jacka Kaczmarskiego
3) Półzłotek 1786 – idealny na baserunek dla hołoty
4) Półzłotek 1785 – dawał dostęp do powietrznych bani...

Dziękuję za zainteresowanie, komentarze i dyskusje.
W wolnej chwili zapraszam na bloga http://monetysap.blogspot.com/
Awatar użytkownika
eleniasz

Postprzez eleniasz » 02 Wrz 2016 21:31

Cześć,

Krótkie podsumowanie nowych wpisów na blogu.
Jakoś znów udało się wykonać "normę" i napisać o 4 tematach 8)

Poniżej tytuły wpisów jakie pojawiły się na blogu w ostatnim miesiącu:
▼ sierpień (4)
1)Pruskie fałszerstwa monet SAP, cześć 1 - geneza
2)Grosz srebrny 1774 – nowożytny "srebrnik"
3)Jubileuszowe katalogi WCN – barwne opowieści z faktami w treści
4)O złotówce 1789 bez pochopu, czyli autor na błędnych drogach numizmatyki

Dziękuję za zainteresowanie i komentarze
Awatar użytkownika
eleniasz

Postprzez Triplex » 03 Wrz 2016 07:29

Bardzo ciekawy artykuł o fałszerstwie pruskim.
Trochę smutno się czytało surową opinię o zbieraniu odmian co ma prowadzić na manowce.
Jednak tytuł "Błędne drogi w zbieraniu numizmatów polskich" ma w sobie trochę prawdy.
Smutno ponieważ sam ostatnio zbieram głównie odmiany...
Awatar użytkownika
Triplex

Miejscowość: Rotterdam-Zuid - Charlois

Postprzez eleniasz » 03 Wrz 2016 10:45

Fałszerstwa pruskie to generalnie bardzo ciekawy temat i sądzę, że wiele jest jeszcze detali do odkrycia.
Aktualnie piszę drugą część obejmującą już bezpośrednio najbardziej interesujące mnie czasy SAP.
Trzecia część zaplanowana jest wstepnie na październik i ma zawierać porównanie konkretnych monet fałszywych do oryginałów.
To dopiero powinno być ciekawe, bo nie uprzedzając ...okaże że wiele monet opisanych jako SAP nigdy nie widziało mennicy w Warszawie :shock:

A odmiany to dobra rzecz i sam też je zbieram, jednak po napisaniu artykułu trochę "zbastuje" ze szczegółami i nie będę szedł w ilość a w jakość. 8)
W końcu to nie III RP, więc nie zamierzam zbierać monet różniących się nie istotnymi/drobnymi detalami.
Wiadomo przecież, że w tych czasach praktycznie każdy stempel mógł czymś sie różnić od poprzedniego i dla nikogo nie był to żaden problem.
A stempli w roczniku nieraz kilkanaście +.... więc zbierania na pokolenia :wink:
Awatar użytkownika
eleniasz

Postprzez eleniasz » 01 Paź 2016 14:18

Witam,

We wrześniu na blogu było kilka ciekawych tematów 8)
Dwa głośne odkrycia nowych odmian dwuzłotówek, zepchnęły na "dalszy plan" kontynuacje sagi o pruskich falsach oraz relacje z aukcji WCN.
Trochę się więc działo... i tym sposobem, jakoś znów udało mi się (zrealizować plan i) napisać te 4 posty.

Tradycyjne podsumowanie najnowszych wpisów.
▼ wrzesień (4)
1) Pruskie fałszerstwa monet SAP, cześć 2 – akcja.
2) Aukcja WCN 66e, czyli kosmiczna uczta na sudeckich szczytach.
3) Dwuzłotówki z 1794, czyli GNDM trąbi nam Eureka!
4) Dwuzłotówki z 1795 roku, czyli sięgaj tam gdzie wzrok nie sięga.

Pojawiło się też kilkanaście nowych komentarzy.
Zapraszam do odwiedzin, komentowania i współpracy. :)
Awatar użytkownika
eleniasz

Postprzez eleniasz » 02 Lis 2016 20:56

Cześć,

W październiku znów blog wzbogacił się o 4 nowe artykuły.

Poniżej podsumowanie najnowszych wpisów.
▼ października (4)
1) Pruskie fałszerstwa monet SAP, część 3 – skala procederu + odróżniamy dwuzłotówki
2) Władysław Terlecki "Mennica Warszawska", czyli monografia pióra bohatera
3) Dwuzłotówki z 1774 roku, czyli monety wybite z kościelnych monstrancji
4) Rejtan, czyli upadek Polski…oczyma rosyjskiego ambasadora

Nie wiem co to oznacza dla numizmatyki, ale z powyższego zestawienia wynika, że... tytuły moich wpisów w październiku były coraz krótsze :wink:
Zapraszam do odwiedzin, komentowania i współpracy. :)
Awatar użytkownika
eleniasz

Następna

Wróć do Pochwal się swoim blogiem lub stroną numizmatyczną

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość