Nowy Funt Wielkiej Brytanii - 1£ 2017r

Dyskusje o monetach z zagranicy

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Nowy Funt Wielkiej Brytanii - 1£ 2017r

Postprzez torontokuba » 19 Mar 2014 04:25

Sound as a (new) pound: £1 coin to be swapped for 12-sided replacement which is harder to counterfeit
The new dodecagon design is modelled on the old three-penny piece and will be in pockets by 2017

http://www.mirror.co.uk/news/uk-news/so ... in-3258568

Image

£1 coin is to be scrapped: New version will be shaped like old threepenny bit
http://www.dailymail.co.uk/news/article ... y-bit.html
Trzeba wyleczyć czyszczenie, z pokolenia na pokolenie. - torontokuba

Zwierzęta w ogrodzie patrzyły to na świnię, to na człowieka, potem znów na świnię i na człowieka, ale nikt już nie mógł się połapać, kto jest kim. - George Orwell
Awatar użytkownika
torontokuba

Miejscowość: Toronto

Re: Nowy Funt Wielkiej Brytanii - 1£ 2017r

Postprzez Ficv » 19 Mar 2014 21:15

Ciekawie to wygląda. Zmiana na pewno potrzebna, bo większość jednofuntówek to straszne wycieruchy które łatwo pomylić z fałszywką. To chyba przez metal, który bardzo łatwo ulega obiciom/wytarciom. Nie mam ani jednego menniczego funta z obiegu, wszystko ma cholernie dużo rys.
Awatar użytkownika
Ficv

Miejscowość: Gdańsk

Postprzez wordlord » 19 Mar 2014 23:59

Ja mam chyba tylko jednego funta w menniczym stanie. Te monety po prostu wycierają się w oczach. Kilkuletnie sztuki wyglądają gorzej niż inne brytyjskie monety z lat 90-tych czy nawet 80-tych.
Brytania jak widać zawsze podażą swoją ścieżką. Konsekwentnie odrzuca pomysł wprowadzenia euro i konsekwentnie trzyma się też niestandardowych, jak na Europę, parametrów monet.
Zbieram, więc jestem.
Awatar użytkownika
wordlord
Site Admin
<b style='color: #ff0000'>Site Admin</b>

Miejscowość: Łódź

Postprzez torontokuba » 20 Mar 2014 16:04

Chwilowo, zastanawiałem się nad zbieraniem monet jednofuntowych w stanach UNC. Mam kilku znajomych w UK. Okazuje się, że takie zadanie jest prawie niemożliwe. W obiegu, mało kto chce przyjąć jednofuntówki i rozmieniać na jednofuntówki, ze względu na ogromną ilość falsów. Tak jak piszecie wyżej, monety się błyskawicznie wycierają. Stop chyba za miękki. Jedyna opcja to zbieranie całych zestawów rocznych. Poddałem się i zostałem przy zbieraniu jednoeurówek. Te nowoczesne 12-stronne wynalazki jakie mają wprowadzić w 2017r., już mi się nie podobają.

Moneta £1 mennicza z zestawu...

pound2009.jpg

Monety £1 starsze z obiegu...

pound1985.jpg
pound1989.jpg

Monety £1 nowsze z obiegu...

pound2010lon.jpg
pound2010bel.jpg
pound2011car.jpg

Zwierzęta w ogrodzie patrzyły to na świnię, to na człowieka, potem znów na świnię i na człowieka, ale nikt już nie mógł się połapać, kto jest kim. - George Orwell
Awatar użytkownika
torontokuba

Postprzez wordlord » 20 Mar 2014 23:27

Mi normalnie przyjmowali i wydawali 1 funtówki, nie próbowałem ich co prawda rozmieniać, ale mimo wszystko nie zauważyłem wystrzegania się tych monet.
Dostałem w prezencie kilkaset brytyjskich monet jakoś tak mnie wzięło, że zacząłem je zbierać rocznikowo od końca panowania Victorii do czasów współczesnych. Z monet wybitych po reformie monetarnej najmniej mam właśnie 1 funtówek, bo chyba tylko 3 sztuki, a muszę zauważyć, że nie zbieram menniczych sztuk, ważne by moneta byłą czytelna, wiec II czy nawet III stan mnie zadowala. Jak widać nawet to zbyt wysokie progi dla tych monet.
Nowe monety mają być wzorowane na przedreformowych trzech pensach, mam ich sporo i moim zdaniem bimetalowa o tym kształcie może naprawdę dobrze się prezentować.
Zbieram, więc jestem.
Awatar użytkownika
wordlord
Site Admin

Postprzez torontokuba » 20 Mar 2014 23:51

wordlord napisał:Mi normalnie przyjmowali i wydawali 1 funtówki, nie próbowałem ich co prawda rozmieniać, ale mimo wszystko nie zauważyłem wystrzegania się tych monet.

A czy tam mieszkasz/mieszkałeś długo? Teoretycznie, przyjmować te nie fałszywe mają obowiązek. Chęć to inna sprawa.

wordlord napisał:Z monet wybitych po reformie monetarnej najmniej mam właśnie 1 funtówek, bo chyba tylko 3 sztuki...

Skoro tylko 3 sztuki, to doświadczenie i kontakt z tymi monetami musiał być chyba ograniczony. Mam chętnych w UK, żeby się z nimi wymienić i przesłać im moje jednofuntówki. Troszkę dziwne, jeżeli piszemy o popularnej i często przyjmowanej/wydawanej monetce obiegowej. :?

wordlord napisał:Dostałem w prezencie kilkaset brytyjskich monet...

Fajny prezent. Może nie kilkaset, ale też mam tego z ładną garść. W końcu Kanada to kolonia brytyjska. Szlajają się w pudełkach. Ostatnio zacząłem stronę z monetkami £2.

Awatar użytkownika
torontokuba

Postprzez wtk » 21 Mar 2014 07:58

Z UK od Jerzego VI do dziś mam jedynie 422 sztuki na 646 które mnie interesują... ;)
Oczywiście najbardziej sfatygowane są współczesne jednofuntówki! :(
Monety to hobby, pasja a nie inwestycja!!!

http://pl.ucoin.net/ ---> wtk
Awatar użytkownika
wtk

Miejscowość: okolice Wrocławia

Postprzez Zgubiony Turysta » 21 Mar 2014 21:00

Jednofuntówki przyjmują jak inne monety. To prawda z tymi falsami, że jest ich sporo (w radiu usłyszałem, że szacunki Banku Anglii mówią o 3% ogółu monet £1 w obiegu). Najłatwiej je rozpoznać po ząbkowaniu i napisie na rancie. Są one dosyć wyraźnie gorsze od oryginalnych (przynajmniej jak dla mnie). Ja sam wyłapałem kilka (jedną mam w kolekcji, wersja walijska, w dodatku skrętka). Ten stop użyty do ich bicia - niklo-mosiądz - jest rzeczywiście nędzny. Błyskawicznie się rysuje i wyciera. Tylko z monetami, które jakiś czas leżały w ziemi (patyna/korozja) można mieć problemy, tych nie za bardzo chcą przyjmować :)
Gott zij maak timide lacessit
Awatar użytkownika
Zgubiony Turysta

Miejscowość: Europejska Stolica Morderstw

Postprzez andrzej5969 » 23 Mar 2014 14:41

Osobiscie funt byl, jest i bedzie dla mnie funtem.
Wystarczy wziasc do reki 4 monety i podrzucic w gore. Dzwiek ktory wydaja jest niepowtarzalny, czujesz od razu ich wartosc.
Problem w tym ze nowe statystyki mowia o tym iz w realnym obiegu prawdopodobnie co trzecia moneta jest falszywa a nie 3%
Ta nowa ma byc skladem materialu podobna do dwufunciaka a ksztaltem do 50 pensow wiec jak dla mnie lipa ale ponoc ma to byc moneta ktorej podrobienie bedzie najtrudniejsze ze wszystkich na swiecie.
Sama w sobie bardzo ciekawa to trzeba przyznac.
Anglicy sa konserwatywni i wielu z nich ceni sobie stara wersje. Ja jestem tez za dotychczasowa - sentyment :)
Kupujac cos w sklepie zawsze pozbywam sie w pierwszym rzedzie dwufunciakow. Po prostu nie lubie tej monety a ona bedzie ja przypomoinala.
Takie polskie 2 zlote tylko o innym ksztalcie :wink:

Jezeli juz mowa o zmianie angielskiego pieniadza to 5 funtow papierowe Anglicy chca tez zamienic na przezroczysty futurystyczny plastik :idea:
.... ale to juz inna bajka.

Pozdrawiam
Andrzej
Nie jestem expertem tylko kolekcjonerem
Awatar użytkownika
andrzej5969

Postprzez wordlord » 25 Mar 2014 20:20

torontokuba napisał:A czy tam mieszkasz/mieszkałeś długo? Teoretycznie, przyjmować te nie fałszywe mają obowiązek. Chęć to inna sprawa.

Długim okresem czasu bym tego nie nazwał, licząc wszystkie wypady na wyspy brytyjski to z pół roku się uzbiera.

torontokuba napisał:Skoro tylko 3 sztuki, to doświadczenie i kontakt z tymi monetami musiał być chyba ograniczony. Mam chętnych w UK, żeby się z nimi wymienić i przesłać im moje jednofuntówki. Troszkę dziwne, jeżeli piszemy o popularnej i często przyjmowanej/wydawanej monetce obiegowej. :?

Rozwiązanie jest proste. Moje zainteresowanie monetami brytyjskimi kiedyś kończyło się na czasach reformy monetarnej i wtedy nie zwracałem bacznej uwagi na to co mam w portfelu. Ze współczesnych monet wyłapywałem jedynie okołomennicze sztuki, a wśród nich 1 funtówek było jak na lekarstwo. Dopiero jakiś rok temu zainteresowałem się najnowszymi monetami, ale nie w Wielkiej Brytanii jestem góra raz w roku i to na krótka, a stałego dostawcy brytyjskich monet nie mam.

wordlord napisał:Dostałem w prezencie kilkaset brytyjskich monet...

Fajny prezent. Może nie kilkaset, ale też mam tego z ładną garść. W końcu Kanada to kolonia brytyjska. Szlajają się w pudełkach. Ostatnio zacząłem stronę z monetkami £2.[/quote]

Powiem Ci, że prezent genialny, tym bardziej, że były to monety, które od dziecka mój darczyńca wyłapywał z obiegu i odkładał do słoika. Najstarsze sztuki były z końca XIX wieku, na początku miałem je jedynie poklasyfikować,zapakować w holdery i o nich zapomnieć, ale okazały się bazą wyjściową do zbierania monet brytyjskich.
Zbieram, więc jestem.
Awatar użytkownika
wordlord
Site Admin

Postprzez torontokuba » 04 Maj 2014 22:51

Awatar użytkownika
torontokuba

Postprzez torontokuba » 03 Kwi 2016 15:58

Awatar użytkownika
torontokuba

Postprzez kochamzbierac » 03 Kwi 2016 20:55

Zgubiony Turysta napisał: jedną mam w kolekcji, wersja walijska, w dodatku skrętka.

No to chyba mamy falsa z jednwj fabryki:) Mam taką samą. Zastanawiałem się czy to może jakiś ciekawy destrukt, a to jednak fals...
"Kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą''-Joseph Goebbels
kochamzbierac

Miejscowość: Miasto fabryk

Postprzez kochamzbierac » 04 Kwi 2016 19:39

oto ona
Załączniki
DSCN4615.JPG
kochamzbierac

Postprzez kochamzbierac » 04 Kwi 2016 19:40

jeszcze awers
Załączniki
DSCN4614.JPG
kochamzbierac

Postprzez Mad_Tiger » 29 Kwi 2016 15:49

... post przeniosłem do nowego tematu ...
Załączniki
20160429_153646.jpg
20160429_153709.jpg
20160429_153816.jpg
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

ImageMój zbiór monet na ucoinImage
ImageSprzedam trochę monet i banknotówImage

W sprawie reklamy w awatarze proszę o kontakt na PW :)
Maksymalny rozmiar; szerokość: 80 pikseli, wysokość: 80 pikseli, waga pliku: 50.00 KiB + 2 linijki tekstu w podpisie.
Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Miejscowość: Warszawa

Postprzez emsi » 10 Sty 2018 19:30

Orientuje się ktoś czy po wprowadzenia nowych monet jednofuntowych nadal można płacić tymi starymi?
emsi

Miejscowość: WLKP

Postprzez Alex » 10 Sty 2018 21:50

Można było nimi płacić do 16 października 2017.
http://tvn24bis.pl/pieniadze,79/stare-monety-o-nominale-1-funta-wazne-tylko-do-16-pazdziernika,779891.html

PS: Można je chyba jeszcze wymienić w bankach i na pocztach.
Mój zbiór na uCoin :-)
Awatar użytkownika
Alex

Miejscowość: Gdańsk

Wróć do Monety zagraniczne ( oprócz strefy Euro )

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości