Łotwa międzywojenna

Dyskusje o monetach z zagranicy

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Łotwa międzywojenna

Postprzez MateuszK » 17 Lut 2016 13:56

Witam wszystkich

Proszę o pomoc w ocenieniu stanu i wartości monet łotewskich, bo nie jestem do końca pewien moich przemyśleń (nie będę ich na razie zdradzał, żeby Wam niczego nie sugerować).
Są to monety 2 santimi 1922, 5 santimi 1922 i 50 santimi 1922.

Jeżeli chodzi o 2 santimi, to dodatkowo według mnie jest sprawa sygnatur widniejących na monecie. Ogólnie rzecz biorąc monety te maja dwie sygnatury - na awersie pod napisem LATVIJA jest sygnatura mennicy HUGUENIN, natomiast na rewersie na dole sygnatura projektanta R. ZARRINS. I teraz zaczyna się zabawa - otóż jak przy 5 i 50 sprawa jest jasna i widoczna, tak przy 2 już nie, ponieważ sygnatury HUGUENIN według mnie jest brak. Patrzyłem na wszystkie sposoby, pod każdym kątem i oświetleniem - no nie ma. Na kilku stronach znalazłem, że w 1922 2 santimi były bite w dwóch mennicach, stąd dwa rodzaje - jeden z sygnaturą HUGUENIN, drugi bez, i ten bez sygnatury jest zwykle wyceniany 2 razy drożej. W pozostałych rocznikach występują bez sygnatury. I jeszcze katalog Parchimowicza dodatkowo namieszał w moim toku rozumowania, gdyż jest tam napisane, że rocznik 1922 różni się posiadaniem bądź brakiem sygnatury nie mennicy, a projektanta (ta sygnaturę moja dwójka posiada). I mam problem, gdyż nie wiem, czy rzeczywiście mam egzemplarz bez znaku mennicy, czy może się wytarła, bo dwójka jest na pewno w najgorszym stanie od dwóch pozostałych (chociaż sygnatura projektanta też się chyba wtedy powinna wytrzeć, a widoczna jest). Poniżej zdjęcia, starałem się robić zbliżenia na te sygnatury, żebyście mieli jak najlepszy ogląd. Z góry dzięki za wszelkie podpowiedzi :wink:

2
P4110187.JPG

2
P4110188.JPG

2
P4110189.JPG

2
P4110190.JPG

2
P4110191.JPG

2
P4110192.JPG

5
P4110193.JPG

5
P4110194.JPG

5
P4110195.JPG

5
P4110196.JPG

50
P4110197.JPG

50
P4110198.JPG

50
P4110199.JPG

50
P4110200.JPG
Awatar użytkownika
MateuszK

Re: Łotwa międzywojenna

Postprzez MateuszK » 23 Lut 2016 09:38

Chyba nikogo nie przestraszyłem tym wpisem? :wink:
Problem tej dwójki jest dla mnie problemem niejako przy okazji, najbardziej chodzi mi o pomoc w ocenieniu stanu zachowania tych trzech monet :)
Awatar użytkownika
MateuszK

Postprzez wordlord » 24 Lut 2016 23:12

Według mnie
2 - III+
5 - I-
50 - II

Niestety nie znalazłem nic odnośnie sygnatur, ale postaram się jeszcze wrócić do tematu i jeśli coś znajdę dam znać.
Awatar użytkownika
wordlord
Site Admin
<b style='color: #ff0000'>Site Admin</b>

Miejscowość: Łódź

Postprzez MateuszK » 25 Lut 2016 10:03

Dziękuje pięknie za zainteresowanie :)
Co do 5 i 50 miałem dokładnie takie samo myślenie, natomiast czy II+ dla 2 to nie za duży optymizm? Lew i Gryf na awersie są mniej wyraźne niż na 5 i z tego powodu bardziej skłaniałem się w stronę III.
Co do sygnatur będę wdzięczny za wszelkie dodatkowe informacje :wink:
Awatar użytkownika
MateuszK

Postprzez wordlord » 26 Lut 2016 01:04

Co do dwójki to oczywiście masz rację, miało być III+, po prostu zjadłem jedną kreskę, za co przepraszam. Plusik za to, że pomimo wytarć krawędzie detali nadal są ostre i dobrze widoczne.
Awatar użytkownika
wordlord
Site Admin

Postprzez MateuszK » 26 Lut 2016 13:30

No i git dziękuję :) Jakby jeszcze ktoś potwierdził, czy nasze myślenie jest poprawne, to już w ogóle bajka :wink:
Awatar użytkownika
MateuszK

Postprzez MateuszK » 29 Mar 2016 20:43

Odświeżam temat jednocześnie pytając, czy mogę te dwie monety z 1939 uznać za stan I-?
P5210019.JPG

P5210034.JPG
Awatar użytkownika
MateuszK

Postprzez wordlord » 30 Mar 2016 22:17

Nie wiem czy ten minus jest potrzebny przy tej nocie co prawda patyna jest gruba i pewne niedoskonałości widać tylko na żywo. Czemu oceniłeś na 1-? Może czegoś ne zauważyłem.
Awatar użytkownika
wordlord
Site Admin

Postprzez MateuszK » 31 Mar 2016 12:24

Mhm w sumie to bardziej ten minus wstawiłem z powodu wieku monet bo ciężko mi sobie wyobrazić nieskazitelną obiegówkę europejską sprzed wojny, ale z drugiej strony wiele tych z 1939 nie zdążyło nawet wejść do obiegu, więc w sumie można przypuszczać, że od wybicia nic im się złego nie działo. Porównywałem je z 5 z 1922 z pierwszego posta i z grubsza są podobne, ale rzeczywiście pod lupą widać, że dwójka z 1939 nie ma ani jednej ryski, a w jedynce pewnie się zasugerowałem odciskami palca na rewersie i ryskami na tarczy słońca na awersie.
Awatar użytkownika
MateuszK

Postprzez wordlord » 01 Kwi 2016 00:12

Dwójka jest w naprawdę dobrym stanie zachowania, jedynka też, ale rysy są widocznie bardziej zauważalne, więc jest na granicy I/I-, sporo też na ogólnym odczuciu robi zużycie stempla jakim została wybita. Że był zmęczony wdać chociażby po śladach pęknięć. Natomiast odciski palca nie wpływają na stan monety.
Awatar użytkownika
wordlord
Site Admin

Postprzez MateuszK » 01 Kwi 2016 19:04

Ok, dziękuję za odpowiedź :wink:
Awatar użytkownika
MateuszK

Postprzez MateuszK » 10 Sie 2016 13:10

Odświeżam temat jednocześnie załączając zdjęcia monety 2 Łaty 1926. Dodatkowo zdjęcia były robione w różnych porach dnia i przy różnym oświetleniu. Chciałem uchwycić wszystko co można na tej monecie - awers bez prawie żadnego zadrapania, z połyskiem zegarowym, szronem dookoła brzegu i ładną, delikatna patyną; z drugiej strony rewers, który też początkowo wygląda dobrze, niestety połysk zegarowy i patyna występują tylko miedzy wieńcem i brzegiem, a na pustych polach dookoła nominału widać prawdopodobnie ślady czyszczenia. Szkoda, bo awers wg mnie zasługuje na ocenę jako I/I-. Mimo wszystko moneta podoba mi się ogromnie i na pewno zostanie przy mnie, jednak po takiej sesji fotograficznej trochę smuci mnie fakt, że zdjęciom nie można ufać, bo jednak jakie ostre by nie były i tak wszystko zależy od światła i kąta jego padania. Proszę wypowiedzcie się na temat oceny stanu, ogólnego wyglądu tej monety i występowaniu takowej w kolekcji Łotwy międzywojennej, ciekaw jestem Waszych opinii.
P5210050.JPG

P5210056.JPG

P5210067.JPG

P5210062.JPG

P5240013.JPG

P5240019.JPG

P5280008.JPG

P5280014.JPG

P5280018.JPG

P5280020.JPG
Awatar użytkownika
MateuszK

Postprzez wordlord » 11 Sie 2016 00:35

Niestety linie układają się w taki sposób, że faktycznie wygląda to na czyszczenie. Wielka szkoda, ze ktoś ja potraktował w ten sposób. Niemniej jednak raczej zachowałbym taką monetę w kolekcji bo pomimo, że jest zniszczona nadal prezentuje się dobrze.
Awatar użytkownika
wordlord
Site Admin

Postprzez MedveD » 30 Sie 2017 15:13

About "varieties" with mint namo or without mint name - you can read here:
http://world-coins.weebly.com/latvia-wi ... eties.html
or you can watch video here:
https://www.youtube.com/watch?v=dB7YppSmJPk
But unfortunately on Russian language
but you can try translate
MedveD

Postprzez MateuszK » 04 Sty 2018 12:30

MedveD napisał:About "varieties" with mint namo or without mint name - you can read here:
http://world-coins.weebly.com/latvia-wi ... eties.html" target="_blank" target="_blank
or you can watch video here:
https://www.youtube.com/watch?v=dB7YppSmJPk" target="_blank" target="_blank
But unfortunately on Russian language
but you can try translate

I really thank You for this post :!: A kind of deep research was done to tell the truth about these latvian coins, which was meant to have a varietes. Translation via Internet tranlator is correct enough to understand, at least from russian to polish :) Once again many thanks :!:

Napiszę tu mniej więcej o co chodzi z tymi monetami dla tych, którym nie chce się zabierać za tłumaczenie.
Mówimy o następujących monetach łotewskich: 1 santim 1928, 2 santimy 1922 i 5 santimów 1922. Napisami, których obecność lub brak determinowała pomysł o występowaniu odmiany, są: na awersie na samym dole pod wstążką nazwa mennicy HUGUENIN ze Szwajcarii, na rewersie na dole na prawo od zawijaska nazwisko projektanta R.ZARRINS.

Zapamiętać należy fakt, że monety brązowe i niklowe z lat 1922-1924 były wybite właśnie przez mennicę szwajcarską sygnującą się znakiem HUGUENIN, natomiast wszystkie srebra i pozostałe roczniki do 1937 były bite już w Anglii, chyba w Royal Mint, i tamta mennica żadnych swoich znaków na awersie nie wybijała, nazwisko projektanta na rewersie było dalej bite. Na tej podstawie już widzimy, że jak do monet 2 i 5 santimów z 1922 możemy odnosić oba napisy, tak do 1 santima 1928 możemy odnosić już tylko nazwisko projektanta, bo w tym roczniku na awersie na pewno nic pod wstążką bite nie było.

Autor dalej bada różne wydania katalogów Krause, które różnią się od siebie - raz jest mowa o napisie mennicy, raz o napisie projektanta (przy czym raz jest to napis na rewersie, a raz pod wstążką, a jak wiemy pod wstążką była bita nazwa mennicy, a nie nazwisko projektanta). Im późniejsze wydania, tym raczej skłania się katalog ku nazwie mennicy jako wyznaczniku odmiany. Zatem nie ma pewności która wersja jest prawdziwa. Dodając do tego fakt, iż wiele katalogów bazuje na Krausem, to możemy mówić o ciągłym powielaniu błędów.

Następnie przechodzimy do książki Aleksandra Platbarzdisa "Łotewskie pieniądze" z 1971r. Tutaj mamy konkretną informację odnośnie tych monet, że o odmianach możemy mówić tylko i wyłącznie w przypadku obecności lub braku nazwiska projektanta na rewersie. Dalej czytamy przy 2 santimach 1922, że w katalogu aukcyjnym firmy "Abner Kreisberg" (USA) z 29 listopada 1965 roku pod numerem 1652 została przedstawiona jako "bardzo rzadka" jedna kopia bez podpisu "R. ZARRIŅŠ". Ponieważ wcześniej takiego waloru nie było, a dodatkowo przedłożona kopia była "extremely fine" powstało podejrzenie, że moneta została stworzona dla zysku. Przy 5 santimach 1922 - wariant bez nazwiska projektanta najwyraźniej był stemplowany stemplem, w którym wygrawerowana nazwa była zatkana metalowym pyłem. Przy 1 santimie 1928 mamy odniesienie do tego zatkanego stempla przy 5 santimach.

Reasumując raczej nie możemy tu mówić o odmianach, a jedynie o zapchanym stemplu. Nadmienić należy jeszcze fakt, że nawet na nieskazitelnych monetach napisy te są malutkie, gołym okiem ledwo widoczne, stąd przypuszczenie graniczące z pewnością, że napisy te łatwo się zacierają w obiegu. Stąd też niestety 100% pewność co do braku napisu możemy mieć tylko przy monecie w bardzo dobrym stanie, bo w obiegu on się po prostu wytrze.

Z moich osobistych obserwacji wynika, że najczęściej HUGUENIN jest już kompletnie wytarty, podczas gdy ZARRINS jeszcze da się wypatrzeć (m.in. zdjęcie 2 santimów 1922 z pierwszego posta w tym temacie). Może to jest powód, dla którego Krause przy późniejszych wydaniach nie pisze o nazwisku projektanta, tylko o nazwie mennicy? Nasz Parchimowicz mówi wprawdzie o napisie ZARRINS, jednak nie wspomina o zapchanym stemplu, tylko mówi jako o odmianie.

Trochę się z tego długi wpis zrobił, mam nadzieję, że nie pogmatwany. Zainteresowanych zapraszam do własnego przetłumaczenia tego artykułu, wszystkich zaś do komentowania :)
Awatar użytkownika
MateuszK

Postprzez wordlord » 05 Sty 2018 00:37

Ze zwykłej identyfikacji wyszedł ciekaw wątek, nie dość, że wyjaśniający kwestię odmian tych monet to pokazujący, że nigdy nie należy wierzyć tylko jednemu źródłu i brać go za pewnik.
Przeniosę go monet zagranicznych, b nie zniknął w gąszczu tematów dotyczących wyceny.
Awatar użytkownika
wordlord
Site Admin

Wróć do Monety zagraniczne ( oprócz strefy Euro )

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: felek125 oraz 3 gości