rubel Katarzyna II 1782

Dyskusje o monetach z zagranicy

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

rubel Katarzyna II 1782

Postprzez pebe » 19 Sty 2018 18:58

Witam szanownych forumowiczów.
To mój pierwszy post na tym forum. Jestem początkującym numizmatykiem, więc jeśli popełnię jakieś faux pas to proszę o sprostowanie i wybaczenie.

Jakiś czas temu kupiłem na licytacji rubel Katarzyny II (foto w załączniku). Rubel wg. wszelkich znanych mi katalogów powinien mieć 38-39 mm i 24 gramy. Tymczasem ten egzemplarz miał 36 mm (+/- 0.2 mm) i 21 gram. Napisałem do sprzedawcy pytanie o to czy jest to jakaś odmiana o której może nie wiem. Otrzymałem odpowiedź "To nie jest odmian, to jest po prostu mocno zużyta obiegiem moneta; stąd takie ubytki. Może Pan odesłać.".

Czy to jest możliwe żeby moneta się tak zużyła czy to fals? Dodam że rant był zupełnie czytelny (piszę był bo monetę odesłałem zgodnie z sugestią sprzedawcy).
Temat jednak mnie nurtuje bo po pierwsze jest to sprzedawca znany i szanowany a po drugie trafiłem u niego na czarną listę (myślę że z powodu zwrotu tej monety). Chciałbym więc wiedzieć czy to ja miałem rację czy niepotrzebnie naraziłem firmę na koszty.

Pozdrowienia
P.B.
Załączniki
rubel.jpg
pebe

Re: rubel Katarzyna II 1782

Postprzez medieval » 19 Sty 2018 19:08

Moneta dwukrotnie sprzedawana https://archiwum.gndm.pl/a,search.html& ... 0II%201782" target="_blank .Tak jak myslalem stan 4 ,co do orginalnosci nie wiem , ale do pomocy to z archiwum na pewno kolegom pomoze druga strona monety . W WCN -ie niestety bez okreslenia wagi ,ale u Niemczyka jest dla porownania (i cena zupelnie inna...) http://archiwum.niemczyk.pl/search?sear ... na+II+1782" target="_blank
,,Najlepsze doświadczenie bierze się z własnych błędów'' -Agnieszka Radwańska
Awatar użytkownika
medieval

Postprzez 3.14otr » 19 Sty 2018 21:22

Witaj, moim zdaniem odesłanie monety jest rozsądnym krokiem. Jeżeli te dyferencje nie były podane do wiadomości przy zakupie masz do tego pełne prawo. Ubytek 3 gramów przy nienaruszonym rancie budzi uzasadnione wątpliwości.
Pozdrowienia

Piotr
3.14otr
Expert

Miejscowość: Frankfurt

Postprzez khub » 20 Sty 2018 11:18

Nie wydaje mi się, żeby to był fals. Takie odchyłki wagi są w tych monetach normalne, np. porównaj tu:
http://archiwum.niemczyk.pl/page/201314 ... -1788-st-4

Natomiast zastanowiłbym się (bez urazy - tylko taka mała sugestia) ogólnie nad sensem kupowania monet w takim stanie. Oczywiście to nie moja sprawa, co kto zbiera, ale chyba każdy trochę bardziej doświadczony kolekcjoner potwierdzi, że woli kupić jedną piękną monetę, która będzie go cieszyła za każdym wzięciem do ręki, niż za takie same pieniądze dziesięć wytartych "zapchajdziur", które tylko się czeka, kiedy można będzie wymienić na lepszy stan. Nawet od strony ekonomicznej się na tym na dłuższą metę lepiej wychodzi.
Awatar użytkownika
khub

Postprzez pebe » 20 Sty 2018 15:26

Dziękuję wszystkim za opinie.
Faktycznie nie widziałem wcześniej tej aukcji z wagą poniżej 21 gram.
Mnie bardziej zastanawiała średnica mniejsza o 3 mm ale może w tych czasach rzeczywiście był taki rozrzut.

Z drugiej strony opierałem się między innymi na blogu sprzedawcy gdzie w artykule o fałszerstwach jest informacja

"Jakie monety są fałszowane: [...] rosyjskie rublówki Katarzyny [...] Nie bójmy się jednak:
Ich wspólną cechą jest to, że są słabo wykonane:
– nie trzymają parametrów jak waga, a część nawet średnicy
"

W tym wypadku jestem zupełnie skołowany bo jeśli rozrzut średnicy może mieć ponad 3 mm a wagi 15% to ile musi być odchyłu żeby można stwierdzić że taka moneta nie trzyma parametrów ?
Jakie Wy stosujecie dopuszczalne odchyły dla monet z tego okresu?

Natomiast co do kupowania monet w takim stanie to pewnie racja, że lepiej dozbierać i kupić lepszą.
Przyznam, że poza oczywistymi względami finansowymi to głównym powodem dla którego decydowałem się na taki zakup jest strach przed umoczeniem dużej kasy w fałszywkę.
Niestety nie jestem jeszcze w stanie ocenić tego na podstawie zdjęć a przeglądając forum zaskoczyła mnie ilość fałszerstw jakie się spotyka - wcześniej nie zdawałem sobie sprawy że są ich aż takie ilości.
Wiem, trzeba czytać, oglądać i nabierać doświadczenia ;) Biorę się zatem za lekturę.

Pozdrowienia
P.B.
pebe

Postprzez pebe » 22 Sty 2018 09:51

A co sądzicie o tym:
http://allegro.pl/katarzyna-ii-rubel-1765-ja-i-i7132170632.html#thumb/4

Jakoś mi dziwnie wygląda, szczególnie te wystające "rysy" po prawej stronie blisko rantu.
Czy ja może jakiś przewrażliwiony jestem?

Pozdrowienia
P.B.
pebe

Postprzez khub » 22 Sty 2018 14:16

To jest odlew.
Awatar użytkownika
khub

Postprzez hern » 22 Sty 2018 15:43

khub napisał:Nie wydaje mi się, żeby to był fals. Takie odchyłki wagi są w tych monetach normalne, np. porównaj tu:
http://archiwum.niemczyk.pl/page/201314 ... -1788-st-4" target="_blank

Natomiast zastanowiłbym się (bez urazy - tylko taka mała sugestia) ogólnie nad sensem kupowania monet w takim stanie. Oczywiście to nie moja sprawa, co kto zbiera, ale chyba każdy trochę bardziej doświadczony kolekcjoner potwierdzi, że woli kupić jedną piękną monetę, która będzie go cieszyła za każdym wzięciem do ręki, niż za takie same pieniądze dziesięć wytartych "zapchajdziur", które tylko się czeka, kiedy można będzie wymienić na lepszy stan. Nawet od strony ekonomicznej się na tym na dłuższą metę lepiej wychodzi.

Witamy na pokładzie :) Wybrałeś sobie piękny i ciekawy temat kolekcjonerski. Co do meritum - zgadzam się z kol.khub - Twoja moneta na podstawie zdjęcia wygląda na oryginał. Spadek wagi jest wyraźny, ale egzemplarz jest naprawdę mocno wytarty, więc taka utrata wagi nie jest nieprawdopodobna. Zgadzam się również co do tego, że warto dołożyć parę groszy i kupić ładniejszą. Problemem może być jedynie to, że akurat w przypadku rubli Katarzyny II te "parę groszy" to są spore pieniądze. Przez cały okres jej panowania (i później, aż do roku 1805 włącznie) grube monety srebrne były bite bez wystającego rantu, co sprawiało, że były bardzo podatne na uszkodzenia i wytarcie. Znalezienie ładnego egzemplarza nie jest łatwe i te, które pokazują się w handlu automatycznie uzyskują wysokie ceny. Tym niemniej nie skreślaj od razu swojej monety i na pewno nie odsyłaj jej do sprzedawcy. Obejrzyj ją za to dokładnie. Zobacz, jaki jest krój czcionki w napisach, jak głębokie i w jaki sposób ułożone są karby na rancie. Oswajaj się z monetą, zdobywaj doświadczenie. Kasę wydać zawsze zdążysz ;) A Twoja monetka zawsze te około 150-200 złotych przyniesie więc, jak już nadejdzie jej czas, to po prostu powiesz jej au revoir.
Nie należy kolekcjonować niczego, co zostało stworzone z myślą o kolekcjonowaniu.
hern

Wróć do Monety zagraniczne ( oprócz strefy Euro )

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości