Fotografowanie monet

Dyskusje o wszystkim - nie tylko o numizmatyce.

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Re: Fotografowanie monet

Postprzez meszuzel » 21 Gru 2014 14:03

Fajny temat się z tego robi, a skoro mamy rok 1932 to dodam cos od siebie. :)
Strzelam w notę .. MS62
Załączniki
P1130501.JPG
P1130496.JPG
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez Morgon » 26 Gru 2014 01:50

Uszy, w notę nie strzelam, ale balans bieli masz do korekty. Na Twojej focie biel jest niebiesko-fioletowa.
Awatar użytkownika
Morgon

Postprzez torontokuba » 26 Gru 2014 02:31

Zwykłym aparatem i przez okienko holdera, nie jest tak trudno wyłapać jednolitą, złotawą patynę. Problem powstaje przy różnokolorowych odcieniach i ciapkach. Ta sztuka jest ciemno złotawa i patyna staje się bardziej ciemniejsza bliżej rantu.
Załączniki
1973Wash.jpg
1973Wash2.jpg
Trzeba wyleczyć czyszczenie, z pokolenia na pokolenie. - torontokuba

Zwierzęta w ogrodzie patrzyły to na świnię, to na człowieka, potem znów na świnię i na człowieka, ale nikt już nie mógł się połapać, kto jest kim. - George Orwell
Awatar użytkownika
torontokuba

Miejscowość: Toronto

Postprzez torontokuba » 26 Gru 2014 02:54

Te same zwykłe warunki. Ta troszkę podobna do poprzedniej. Tu, miejscami, przez złotawą patynę, bardziej prześwituje srebrny kolor znajdujący się w głębi szronu czy polysku...
Załączniki
1989Wash.jpg
1989Wash2.jpg

Zwierzęta w ogrodzie patrzyły to na świnię, to na człowieka, potem znów na świnię i na człowieka, ale nikt już nie mógł się połapać, kto jest kim. - George Orwell
Awatar użytkownika
torontokuba

Postprzez Vader » 27 Gru 2014 00:07

W końcu miałem chwilę na trochę zabaw w fotki. Aparat i niektóre akcesoria nieco wydumane, ale z racji tego że żona zajmuje się fotografią to innych nie posiadam. Napiszę co ile mniej więcej kosztuje, żeby chętni na takie zdjęcia mogli zdecydować co i za ile mogłoby się przydać.
- aparat Canon 6D
- obiektyw 100mm 2.8 - 1200 zł
- statyw - 200 zł w górę (musi być solidny, przy fotografii makro nawet ruch migawki może rozmazać obraz)
- sotfbox na 5 żarówek od góry - 600 zł (oczywista przesada, ale od góry musi coś mocnego świecić, światło z jednej żarówki 4500K 60W to nieco za mało)
- softbox na 1 żarówkę z boku - (tu może być najtańszy softbox (100 zł) lub halogen (30 zł); można oświetlić w sumie z dwóch stron)
- od spodu podświetlarka do kliszy - używana 120 zł
- namiot bezcieniowy - 50-80 zł w zależności od wielkości; to dość istotny element bo pozwala wyeliminować odbicia światła np od ciemnych mebli w pokoju i ładnie dodatkowo rozprasza światło boczne i górne

Według mnie najważniejsze z tego wszystkiego to softbox świecący od góry i namiot bezcieniowy. Światło boczne nie jest niezbędne ale nada monecie nieco głębi. Podświetlarka od spodu rozwiąże problem cieni rzucanych przez monetę na spód tła. Można jeszcze próbować zabaw z szybą i białym tłem pod spodem, ale według mnie nie da to wystarczająco dobrego efektu - mniej zabawy z wycinaniem monety na zdjęciu.

Co z tego wszystkiego razem wychodzi... to są same zdjęcia, bez obórki z balansem bieli, presetów, akcji, itd. Foty robione bezpośrednio do JPG, wycinane w Gimpie :)

1) Srebro, stempel lustrzany, patyna i bez
3 marki 1909 A Saksonia a.jpg
3 marki 1909 A Saksonia r.jpg

Ta sama moneta, zdjęcie WCN
84823.jpg

2) Złoto, a właściwie pozłacany krążek
10k marek 1929 Westfalia a.jpg
10k marek 1929 Westfalia r.jpg

3) Miedź - czerwona
1 kopiejka 1895 a.jpg
1 kopiejka 1895 r.jpg

Ta sama moneta, zdjęcie ANMN
5299.jpg
5298.jpg

4) Miedź - granatowo-niebieska patyna
1 kopiejka 1902 a.jpg
1 kopiejka 1902 r.jpg

5) Miedź - bardzo ciemna patyna
szelag 1755 a.jpg
szelag 1755 r.jpg

6) Miedź - brązowa patyna
3 kopiejki 1844 EM a.jpg
3 kopiejki 1844 EM r.jpg

7) Miedź z notą BM - fota przez plastik
3 fenigi 1861 A Prusy a.jpg
3 fenigi 1861 A Prusy r.jpg

Trochę kolorowo, ale chciałem mniej więcej pokazać co jak wychodzi. W przypadku zdjęć WCN i ANMN moje zdjęcia oddają bardziej naturalną kolorystykę monety, choć srebro z WCN jest bardziej srebrne, ale to już kwestia podkręcenia balansu.
Image
Awatar użytkownika
Vader

Miejscowość: Warszawa

Postprzez Morgon » 27 Gru 2014 01:50

Piękne fotki. Do ideału brakuje mi ostrości na górze i na dole fotografowanych monet. Robisz zdjęcia pod lekkim kątem z tego co widzę. Wyostrzasz pewnie na środku krążka i przez to góra i dół są minimalnie rozmyte. Dla mnie to jest i tak nieosiągalna jakość, ale spróbuj jeszcze ulepszyć. Może większa przesłona? Wzrośnie głębia ostrości i może będzie jeszcze lepiej.
Awatar użytkownika
Morgon

Postprzez maciekp » 27 Gru 2014 04:17

Image Image

To mój nowy orcik gdański z czasów panowania Augusta III.

Ja lubię pstrykać z błyskiem studyjnym - zupełnie zmieniłem sposób w stosunku do tego opisanego na pierwszej stronie. Używam obiektywu makro Tamron 90mm, lampki studyjnej o mocy 200W marki Quantum i parasolki białej jako rozpraszacza. Błysk zamraża obraz, więc można robić z ręki. Błysk jest bardzo silny, co pozwala przymknąć mocno przysłonę. W moim Tamronie może to być wartość powyżej f/50, a światła nadal pozostaje sporo. Do dzisiaj natomiast nie rozwiązałem problemu podświetlenia tła, które wychodzi wyraźnie ciemniejsze niż sama moneta (używam płytki polimerowej do fotografii makro). Spróbuję może patentu Vadera z tą podświetlarką, choć jej moc może być za słaba w stosunku do błysku.
maciekp

Postprzez Vader » 27 Gru 2014 23:46

Światło z dołu nie musi być mocne, ważne żeby produkowało światło zamiast je odbijało/pochłaniało.
Image
Awatar użytkownika
Vader

Postprzez torontokuba » 27 Gru 2014 23:50

@maciekp, a czy ten nowy orcik nie jest przypadkiem ostro prześwietlony?

Awatar użytkownika
torontokuba

Postprzez maciekp » 28 Gru 2014 00:08

Vader napisał:Światło z dołu nie musi być mocne, ważne żeby produkowało światło zamiast je odbijało/pochłaniało.

Przy przysłonie f/50 może to być zbyt mało i wyjdzie szaro jak zawsze...

torontokuba napisał:@maciekp, a czy ten nowy orcik nie jest przypadkiem ostro prześwietlony?

A gdzie widzisz przepalenia w kadrze (nie licząc sztucznego "wypalenia" tła w obróbce)?
Tak wygląda histogram oryginalnego zdjęcia bez obróbki:

Image
maciekp

Postprzez torontokuba » 28 Gru 2014 00:18

@maciekp Ja tylko tak na oko. Nie znam się na określeniach techicznych w temacie. Miejscami na powierzchni i na rancie, masz odbłysk biały jak papier. Wiem tylko, że monety nie są białe jak papier.

Wracam do zabawy ćwiartkami. Tym razem, te same monety co wyżej, ta sama żarówka, widać holder i kolor tektury, ale teraz robione lustrzanką...
Załączniki
Screen shot 2014-12-27 at 5.06.19 PM.png
Screen shot 2014-12-27 at 5.09.16 PM.png

Awatar użytkownika
torontokuba

Postprzez maciekp » 28 Gru 2014 00:32

Jakieś kilkupikselowe wyjarania się zdarzają - właśnie tam, gdzie coś się mocniej odbiło. Ale gdy przygasić te miejsca, zdjęcie sporo traci na atrakcyjności, moneta robi się matowa i nieciekawa. Już wolę trochę ją rozjaśnić, zwłaszcza że na ewentualnym wydruku wyszłaby na pewno w sam raz (ostatnio dość boleśnie się przekonałem, że zdjęcia powinny być przed wydrukiem jaśniejsze, niż nakazuje rozsądek, gdy zleciłem zrobienie kalendarza z pejzażykami własnej roboty dla mojej rodziny). Już i tak nic nie przebije "kredowości/marmurowości" zdjęć Antykwariatu Numizmatycznego...
maciekp

Postprzez Vader » 29 Gru 2014 00:21

Nieco inne oświetlenie (mniejsze, i wyszło trochę gorzej), mniejszy kąt nachylenia aparatu, większa przesłona na dużą monetę i nieco podciągnięty balans bieli w niebieskim żeby srebro było bardziej srebrne.
Załączniki
1 talar 1822 A a.jpg
1 talar 1822 A r.jpg
Image
Awatar użytkownika
Vader

Postprzez avgrexpo » 01 Lis 2018 13:00

Czy ktoś próbował robić zdjęcia za pomocą tych najtańszych mikroskopów cyfrowych, których pełno na allegro ? Czy ma ktoś może jakieś zdjęcia robione takim mikroskopem ? Czy to sprawdzi się jedynie do monet o małej średnicy ?
avgrexpo

Poprzednia

Wróć do Hyde Park

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości