Jaki aparat do zdjęć monet?

Dyskusje o wszystkim - nie tylko o numizmatyce.

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Jaki aparat do zdjęć monet?

Postprzez Mateusz1995 » 17 Lut 2015 14:54

Od dłuższego czasu planuję zakup aparatu,głównie do robienia zdjęć monetom,ale też do użytku codziennego.
Jakich aparatów używacie,osobiście próbowałem już lustrzanki ze standardowymi obiektywami i jak na aparat za 2-3tys zdjęcia nie były zbyt ładne,ale nie mam jakiegoś mega doświadczenia w fotografii.
Ostatnio próbowałem Nikona P500,zwykły kompakt i powiem,że mnie zaskoczył(poniżej zdjęcie),robione na szybko,włączony tryb makro,bez dodatkowego oświetlenia.
Jeśli możecie to napiszcie czego używacie i dodajcie przykładowe zdjęcie,trochę mi to rozjaśni wybór.
Załączniki
2.jpg
Mateusz1995

Re: Jaki aparat do zdjęć monet?

Postprzez maciekp » 19 Lut 2015 13:50

Jeżeli nie chcesz zbyt dużo inwestować, to właściwie częściowo już sobie odpowiedziałeś: zaawansowany kompakt z porządnym trybem makro. Pamiętam, że mój S3 IS Canona ostrzył właściwie od zera centymetrów i dawał naprawdę świetne efekty, choć monet jeszcze nim nie fociłem. Natomiast pozostaje kwestia oświetlenia. Chyba zdecydowanie dominuje wykorzystanie światła stałego i statywu. Ja robię w ogóle inaczej: mam lustrzankę z obiektywem makro (Tamron 90mm f/2,8) i stosuję lampkę studyjną o niezbyt dużej mocy. Skierowana do góry, nad nią parasolka biała odbijająca, moneta leży pod tym zestawem. Robię z ręki, bo i tak błysk zamraża obraz, a 1/160 przy niskiej czułości wystarcza nawet na przysłonę rzędu f/45, którą oferuje obiektyw - tak dużą siłę ma błysk. Szału może nie ma (zdjęcia są na moim blogu, link poniżej), ale to dość skuteczny sposób na robienie poprawnych technicznie fotek monet.
maciekp

Postprzez Anax » 19 Lut 2015 15:08

Czyli żadnych namiotów bezcieniowych, ani podświetlania monety od dołu nie stosujesz. Zdjęcia są moim zdaniem bardzo dobre, też testuję różne ustawienia, ale daleko mi do takiego efektu jak u ciebie. Niestety nie dysponuję lustrzanką, ale zwykłą cyfrówką z opcją makro. Sam obiekt czyli moneta ma niezłe wyostrzenie, ale tło zawsze wychodzi mi takie ciemne i z tym mam problem.

Pozdrawiam
Anax
Załączniki
004.jpg
a.jpg
Image
http://www.numibyd.pl
Pozdrawiam
Andrzej
Awatar użytkownika
Anax

Miejscowość: Bydgoszcz

Postprzez maciekp » 19 Lut 2015 15:24

Tło też wychodzi mi za ciemne, mimo stosowania białej podkładki akrylowej. Rozjaśniam je w Lightroomie, stosując pędzel z "inteligentnym" zaznaczaniem obszaru. Zajmuje to sporo czasu i wymaga licznych korekt, a i tak efekt nie jest doskonały - jak widać po krawędziach monet... Kolega Vader stosuje jako podkładkę podświetlacz do slajdów. To mogłoby pomóc, zwłaszcza gdy pstrykać ze światłem stałym i małą przysłoną - obawiam się, że przy mojej metodzie (prawie) całe podświetlenie zostałoby "zgaszone", choć pewnie byłoby i tak lepiej niż teraz.
maciekp

Postprzez Mateusz1995 » 19 Lut 2015 19:25

maciekp Zdjęcia super,ja będę szukał jakiegoś kompaktu,bo za sam obiektyw którego używasz można kupić naprawdę dobry aparat.A aż tak dobrego sprzętu nie potrzebuję.
Jak zakupię postaram się pododawać trochę zdjęć swoich monet z kolekcji.
Mateusz1995

Postprzez Vader » 19 Lut 2015 22:33

Aparat aparatem, jednak najważniejsze jest światło. Dużo światła, ale odpowiedniej barwy, zwykła żarówka może mocno zmieniać kolory. Skoro będziesz miał kompakt, zapewne także nie będziesz mógł robić zdjęć z lampą (nie da się jej skierować na bok), więc wskazany byłby też statyw.
Image
Awatar użytkownika
Vader

Miejscowość: Warszawa

Postprzez Wolinskee » 21 Lut 2015 15:12

Lustrzanki są najlepsze do tego, tło i światło faktycznie są bardzo ważne, no i dobrze potem to poprawić w PS:)
Wolinskee

Postprzez wordlord » 27 Lut 2015 02:22

Powoli zaczynam wciągać się w fotografię, a właściwie zaczynam raczkować w tej materii no i z moich doświadczeń powiem tyle, że i kompakty i lustrzanki i bezluserkowce się nadają do zrobienia dobrych zdjęć monet. Kompakty mają tą przewagę, że maja jeden obiektyw pod który zrobiony został cały aparat, przez co wszystko lepiej ze sobą współgra no i mają naprawdę ostrzą od naprawdę bliskich odległości.
Sama lustrzanka/bezlusterkowiec gucio da jak nie będzie odpowiedniego obiektywu, do kitowych szkieł jakimi zazwyczaj dysponujemy przydałoby się chociaż dołożyć pierścień pośredni, względnie konwerter makro (choć ja nie jestem do niego przekonany), dzięki tym przyrządom możemy obejść się bez obiektywu marko, który faktycznie soje potrafi kosztować.
Dobra napisałem co wiedziałem, a teraz wytknijcie mi błędy bym się czegoś nauczył :)
Zbieram, więc jestem.
Awatar użytkownika
wordlord
Site Admin
<b style='color: #ff0000'>Site Admin</b>

Miejscowość: Łódź

Postprzez gumer » 27 Lut 2015 09:33

Wbrew pozorom focenie monet to szalenie trudna sprawa. Wszystkie aparaty nadają się do fotografowania monet. Pytanie, czego oczekujemy od zdjęcia. Jeżeli zdjęcie ma być duże, w dużej rozdzielczości, z możliwością łatwej korekcji wielu parametrów, to obowiązkowo lustrzanka z możliwością zapisu "surowych" zdjęć, na przykład format RAW w Nikonie. Namiot bezcieniowy nie jest konieczny, ale przydatny, ponieważ właśnie chodzi o ten dyfuzor pomiędzy obiektem fotografowanym, a światłem, które musi być mocne. Wszakże fotografia to "rysowanie światłem", prawda? Żarówki 5500K, do kupienia na Alledrogo. I na koniec coś przezroczystego, żeby położona moneta nie miała pod sobą cienia. Czasami przydaje się blenda.
Jak kupowałem używany sprzęt fotograficzny (Nikon D300, obiektyw Tamron 90), żarówki, dobry statyw z głowicą 3D i pozostałe akcesoria. W sumie wyniosło mnie to ok. 3500 zł. Gdybym miał kupować nowy, to samo body aparatu kosztuje ok. 4400 zł. A to wszystko po to, żeby mieć całkowitą kontrolę nad zdjęciem. JPG jest formatem skompresowanym, którzy przeszedł przez wszystkie przetworniki aparatu i rezultat może nie być zachwycający, jeżeli oczekuje się wysokiej jakości zdjęcia.

PS. Podpowiem, że bardzo przydatną funkcją w lustrzance jest wstępne podnoszenie lustra. Zmniejsza to drgania wewnętrzne aparatu podczas focenia. Obowiązkowy jest także pilot zdalnego zwalania migawki lub wężyk spustowy.
Awatar użytkownika
gumer

Postprzez maciekp » 27 Lut 2015 13:06

Ani pilot, ani wstępne MLU nie są potrzebne, jeżeli korzysta się ze światła błyskowego. Do tego można przy nim korzystać z naprawdę dużych przysłon. W Tamronie 90 rzędu... f/60. Polecam.
maciekp

Postprzez Anax » 27 Lut 2015 16:37

No tak, ale nie sztuką jest zrobić dobrą fotkę jak się ma sprzęt za x tysięcy PLN. Ja nie chcę w tej chwili tyle wydawać, a jednak chciałbym mieć dobre foto. Oczywiście nie mówię tutaj o jakości WCN. Mam Fuji FinePix S5600, podświetlarkę, 2 lampki biurowe z żarówkami po 100W, statyw. No i niestety mam kłopot z ostrością. Niby zdjęcia ostrzą, ale to nie to. No chyba, że ja wydziwiam i z tym sprzętem nic już więcej nie wyciągnę.
Image
Pozdrawiam
Andrzej
Awatar użytkownika
Anax

Postprzez maciekp » 27 Lut 2015 17:20

A jakich używasz parametrów ekspozycji?
Na pewno są pewne istotne ograniczenia sprzętowe, typu rozdzielczość optyczna obiektywu. Tutaj nawet rozmiar ma znaczenie. Optyka to optyka - nic dziwnego, że np. fotografowie ekscytują się starymi, ciężkimi jak cholera szkłami Carla Zeissa do średnioformatowców, i to pomimo braku autofokusa.
maciekp

Postprzez Anax » 27 Lut 2015 17:57

maciekp napisał:A jakich używasz parametrów ekspozycji?
Na pewno są pewne istotne ograniczenia sprzętowe, typu rozdzielczość optyczna obiektywu. Tutaj nawet rozmiar ma znaczenie. Optyka to optyka - nic dziwnego, że np. fotografowie ekscytują się starymi, ciężkimi jak cholera szkłami Carla Zeissa do średnioformatowców, i to pomimo braku autofokusa.

przesłona f/8
czas 1/50s
matryca ISO 64
bez lampy błyskowej
makro
statyw
spust ustawiony na 10s
balans bieli ustawiony na światło żarowe
Image
Pozdrawiam
Andrzej
Awatar użytkownika
Anax

Postprzez maciekp » 27 Lut 2015 18:03

A próbka zdjęcia jakaś?
maciekp

Postprzez Anax » 27 Lut 2015 20:43

maciekp napisał:A próbka zdjęcia jakaś?

Kilka postów wyżej złotówka i Piłsudski. Rożne tła bo zastosowałem dwa różne balansy bieli.
Image
Pozdrawiam
Andrzej
Awatar użytkownika
Anax

Postprzez maciekp » 27 Lut 2015 21:30

Całkiem OK, jak na ten sprzęt. A czym rozpraszasz światło?
maciekp

Postprzez Mateusz1995 » 27 Lut 2015 22:25

Zakupiłem Nikona P520,w przyszłym tygodniu postaram dodać się jakieś zdjęcia.
Mateusz1995

Postprzez Anax » 28 Lut 2015 00:56

maciekp napisał:Całkiem OK, jak na ten sprzęt. A czym rozpraszasz światło?

Niczym, nie mam namiotu bezcieniowego, nie używam również żadnych odbłyśników. Monetę kładę na podświetlarce własnej roboty, doświetlam od góry dwiema lampami i tyle.
Image
Pozdrawiam
Andrzej
Awatar użytkownika
Anax

Postprzez maciekp » 28 Lut 2015 01:24

Przydałaby się jakaś parasolka albo blenda... Choć do tych lampek jej nie przymocujesz...

Mateusz1995 napisał:Zakupiłem Nikona P520,w przyszłym tygodniu postaram dodać się jakieś zdjęcia.

No i git. Bez dalszych inwestycji najlepsze efekty osiągniesz prawdopodobnie korzystając z naturalnego oświetlenia - balkon lub parapet w umiarkowanie pochmurny dzień.
maciekp

Postprzez Anax » 01 Mar 2015 17:25

No nic, będę dalej kombinował, jak uznam, że fotki są ok to zapodam je na forum :)
Image
Pozdrawiam
Andrzej
Awatar użytkownika
Anax

Następna

Wróć do Hyde Park

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości