Koniec gotówki czyli transakcje bezgotówkowe

Dyskusje o wszystkim - nie tylko o numizmatyce.

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Re: Koniec gotówki czyli transakcje bezgotówkowe

Postprzez meszuzel » 27 Wrz 2017 10:06

Nie wiadomo :), na wszelki wypadek usunąłem reklamę i nagrodziłem go wieczną banicją :P
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez DeeaM » 27 Wrz 2017 10:39

Ale zostawiłeś mu link w podpisie, więc dalej efekt przez niego zamierzony jest osiągnięty.
Awatar użytkownika
DeeaM

Miejscowość: Łódź/Cz-wa

Postprzez grzes-w-wa » 27 Wrz 2017 12:11

DeeaM napisał:Ale zostawiłeś mu link w podpisie, więc dalej efekt przez niego zamierzony jest osiągnięty.

Dlaczego?
Z postu podpis usunięty a nowy post się nie pojawi bo gość popłynął z prądem. :lol:
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

Miejscowość: warszawa

Postprzez DeeaM » 27 Wrz 2017 13:10

już stopki usera nie ma, jak pisałem posta to jeszcze miał linka w stopce.
Awatar użytkownika
DeeaM

Miejscowość: Łódź/Cz-wa

Postprzez grzes-w-wa » 28 Wrz 2017 06:07

DeeaM napisał:już stopki usera nie ma, jak pisałem posta to jeszcze miał linka w stopce.

Aj tam.
Ja mam 5 linków w stopce i jest to stanowczo za mało. (sprawdzałem, więcej się nie da. :lol: )
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

Miejscowość: warszawa

Postprzez mmz » 28 Wrz 2017 09:57

do kolekcjonowania. będą nieaktywne karty bankomatowe
ludzie będą szukać rzadkich rocznikow, egzotyczny banków, złotych numerów
TPZN nr 101
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanensis, A.D. 1577
Awatar użytkownika
mmz

Postprzez tonyxxl » 28 Wrz 2017 10:08

Nadzieją są zdecentralizowane łańcuchy bloków danych; każdy ma dostęp ale nikt nie może ich wyłączyć czy manipulować bez konsekwencji i zostawienia śladów. Coś jak internet. Aż strach sobie wyobrazić co by było dzisiaj gdyby zamiast internetu były tylko tradycyjne media jak w epoce sprzed internetu. Za góra 20 lat, podejrzewam, że tradycyjne waluty państwowe będą w mniejszości. Zostaną wyparte przez zdecentralizowane elektroniczne waluty ponadnarodowe.
Awatar użytkownika
tonyxxl

Miejscowość: Kraków

Postprzez brodacz » 28 Wrz 2017 15:22

mmz napisał:do kolekcjonowania. będą nieaktywne karty bankomatowe
ludzie będą szukać rzadkich rocznikow, egzotyczny banków, złotych numerów

Zbieram karty od 20 lat i faktycznie są tu uwarunkowania dość różnorodne. Mam np kartę wydaną w jednym egzemplarzu, karty banków które już nie istnieją czy też nigdy nie używane w stanach MS69 ;-). Ten rynek zaczyna się rozwijać, ale jest dość delikatny, bo przypominam, że karty są własnością banków. Nawet te nieważne.
brodacz

Postprzez platinum » 28 Wrz 2017 15:33

brodacz napisał:bo przypominam, że karty są własnością banków. Nawet te nieważne.

a czyją własnością są banknoty/monety? ;-). Podkreślam - nie wartość którą reprezentują, lecz nośnik (metal/papierek)?
ale uwaga bardzo słuszna, do tego na karcie masz imię i nazwisko (byłego) użytkownika ...
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Miejscowość: Planet Earth

Postprzez brodacz » 28 Wrz 2017 17:58

I tu też mam problem, bo właściwie wszystkie moje karty są moje i od rodziny, a i od nich wyciągnąć nie jest łatwo. Bank każe przeciąć, spalić, anihilować.
brodacz

Postprzez Enso » 28 Wrz 2017 18:30

I potem przy boomie na karty będziesz handlował egzemplarzami z danymi rodziny?
Enso

Postprzez platinum » 28 Wrz 2017 20:34

W sumie to taka karta zawiera dane osobowe i robi się kłopot :-).
Ja np odkładam swoje poprzednie karty płatnicze i mam ich chyba z kilkanaście, ale nie dlatego, że zbieram tylko dlatego, że .... niektóre licencje oprogramowania zakupionego przez sieć jako potwierdzenia wymagają daty ważności i kodu z karty. Nie powiem - estetycznie hobby ciekawe, bo niektóre wizerunki kart robiły wrażenie. Pamiętacie pierwsze i kolejne delfiny w mBanku, gdy startował (okolice 2001/2002 roku)? Albo pierwsze karty inteligo - cóż to była za estetyka. No i jeszcze podział - na karty: magnetyczen, chipowe i dualne. Trochę to przypomina zbieranie dawno temu przez niektórych kart telefonicznych.
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez brodacz » 28 Wrz 2017 21:17

Enso napisał:I potem przy boomie na karty będziesz handlował egzemplarzami z danymi rodziny?

Zastanowiłeś się nad tym zanim napisałeś Janie Kowalski lub Esmeraldo Gonzales? Co by mi przyszło z tego, że kupiłbym stare karty całej rodziny od gościa z bazaru? Miałbym Grażynę Nowak, Janusza Nowaka, Brajana Nowaka, Dżesikę Nowak itd. W jaki sposób mógłbym te tajne dane wykorzystać?
brodacz

Postprzez Enso » 28 Wrz 2017 22:08

Pewnie nic takiego by się nie stało, ale przy handlu rodzinnymi kartami pewien niesmak, Bonzo by pozostał.
Enso

Postprzez brodacz » 29 Wrz 2017 07:07

W całym tym szale przerażenia dotyczącego danych osobowych, chciałbym zauważyć, że sami z własnej nieprzymuszonej woli narażamy się na faktyczne zagrożenia. O ile mam gdzies czy wszyscy znają moje nazwisko, adres i numer konta, o tyle wygląda to zupełnie inaczej gdy dokonuję transakcji w necie. Sprzedawca nie tylko wie co wam sprzedał, ale pod jaki adres wysłać kolesi, by mu to przynieśli z powrotem. Dlatego do tego typu transakcji podaję inny adres. Ale czy każdy ma 2 nieruchomości?
brodacz

Postprzez platinum » 29 Wrz 2017 11:43

brodacz napisał:Dlatego do tego typu transakcji podaję inny adres. Ale czy każdy ma 2 nieruchomości?

Jeżeli ktoś jest w stanie "odzyskać" to co Ci wysłał, a za co zapłaciłeś, to uważasz, że dla takiego osobnika stanowi wielką trudność odtworzyć drugi adres osoby, której zna pierwszy adres oraz personalia?

Lepszym pomysłem jest paczkomat. Również, dlatego, że nie musisz mieć dwóch nieruchomości, ba - możesz mieszkać pod mostem ;-).

Co do danych w necie - warto się zastanowić nad udziałem w wszelkiego rodzaju programach lojalnościowych i promocjach, zbieraniu punktów itp.
Mocno się zdziwiłem, gdy się okazało, że moge sprawdzić w jakiej cenie, co i w jakim kolorze oraz rozmiarze kupowałem 5 lat temu w pewnej sieci ubraniowej :-).
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez Mechanick » 29 Wrz 2017 18:08

Zakup anonimowy jest jeszcze wykonalny.
1. Zakładasz konto w sklepie na nazwisko Stefan Nietoperz.
2. Wybierasz jako wysyłkę paczkomat. Kod otwarcia na jednorazowy email.
3. Robisz przelew na poczcie wpisując w polu nadawcy Stefan Nietoperz.
4. Jak nosisz kapelusz z folii aluminiowej to możesz załatwiać powyższe korzystając z hotspota w kawiarni używając czystego linuksa botowanego z pendriva czy co tam jeszcze.

Tak, przelew pocztowy kosztuje, ale anonimowość jest obecnie luksusem za który się płaci. Jak jesteś skąpy to płacisz na poczcie kartą kredytową zwracającą 1% za zakupy. Wtedy masz z powrotem koszty przelewu i jeszcze kilka złotych gratis. Na koncie bankowym odbiorcy widnieje tylko przelew gotówkowy z placówki pocztowej, bez wzmianki że płaciłeś kartą.

Jeśli zaś chodzi o wycieki danych, to warto brać pod uwagę, że konserwacją systemu informatycznego w sklepach ze złotem może zajmować się bratanek szefa po lekcjach. A hasła dostępu są standardowo przyklejone na żółtej karteczce do obudowy monitora, bo pani Krysia ciągle zapomina. Ilu pracowników sklepu na odchodne zabrało za sobą bazę danych na pendrivie, raczej można się tylko domyślać...
"Nie ma takiego okrucieństwa ani takiej niegodziwości, której nie popełniłby skądinąd łagodny i liberalny rząd, kiedy zabraknie mu pieniędzy." - Tocqueville
Awatar użytkownika
Mechanick

Postprzez brodacz » 29 Wrz 2017 18:19

Tylko jak kupić lub tym bardziej sprzedać na allegro, by "koń Trachent" nie poznał danych?
brodacz

Postprzez Mechanick » 29 Wrz 2017 19:54

Tą elitarną wiedzę posiada każdy żul z osiedla. Za flaszkę Ci ją zdradzi.
"Nie ma takiego okrucieństwa ani takiej niegodziwości, której nie popełniłby skądinąd łagodny i liberalny rząd, kiedy zabraknie mu pieniędzy." - Tocqueville
Awatar użytkownika
Mechanick

PoprzedniaNastępna

Wróć do Hyde Park

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości