Rewolucja w odlewnictwie.

Dyskusje o wszystkim - nie tylko o numizmatyce.

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Re: Rewolucja w odlewnictwie.

Postprzez mmz » 29 Maj 2018 01:02

No to po erze ceramicznych stempli drukarki 3D, świeży oddech technologii
TPZN nr 101
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanensis, A.D. 1577
Awatar użytkownika
mmz

Postprzez tonyxxl » 29 Maj 2018 12:45

Tak sobie myślę, że taka drukarka daje możliwość dość tanim kosztem, wytwarzanie bardzo dobrych kopii. Nie tylko monet ale ogólnie wyrobów z metali. Z tego co piszą poziom detali i skomplikowanie z takich form jest nie do uzyskania przy obecnych metodach negatyw/pozytyw. Tutaj formę "rzeźbi" komputer i wystarczy skaner 3d aby praktycznie idealnie odwzorować każdy wymyślny kształt. Proste monety obiegowe jak np 1zł to naprawdę może być bułka z masłem aby podrobić.
Awatar użytkownika
tonyxxl

Miejscowość: Kraków

Postprzez flex » 30 Maj 2018 19:28

tonyxxl napisał:Tak sobie myślę, że taka drukarka daje możliwość dość tanim kosztem, wytwarzanie bardzo dobrych kopii. Nie tylko monet ale ogólnie wyrobów z metali. Z tego co piszą poziom detali i skomplikowanie z takich form jest nie do uzyskania przy obecnych metodach negatyw/pozytyw. Tutaj formę "rzeźbi" komputer i wystarczy skaner 3d aby praktycznie idealnie odwzorować każdy wymyślny kształt. Proste monety obiegowe jak np 1zł to naprawdę może być bułka z masłem aby podrobić.

Jeżeli masz racje co do idealnego odwzorowania to ceny kolekcjonerskich monet, prędzej czy później, spadną drastycznie. Oby dało się odróżnić te wyroby.
Tuco Benedicto Pacifico Juan Maria Ramirez : "If you work for a living why do you kill yourself working?" ;)
Awatar użytkownika
flex

Postprzez julk1 » 30 Maj 2018 21:09

tonyxxl napisał: Proste monety obiegowe jak np 1zł to naprawdę może być bułka z masłem aby podrobić.

Jak już podrobisz to wyślij do poważnego gradingu. Zobaczymy co oni na to :lol:
Awatar użytkownika
julk1

Postprzez mmz » 30 Maj 2018 22:46

Zależy co zrobisz na tej drukarce, czy stempel, czy monetę.
Jeżeli monetę, to jakby wzór nie był doskonały, to będzie widać, czy są w danym krażku naprężenia, inna twardość powierzchni, brak meszku na menniczych sztukach itp.
Taka drukarka 3D, to zabawka dla jarmarcznych handlarzy.
TPZN nr 101
Awatar użytkownika
mmz

Postprzez tonyxxl » 31 Maj 2018 07:48

mmz napisał:Zależy co zrobisz na tej drukarce, czy stempel, czy monetę.

ani jedno ani drugie, drukarka tworzy formę...praktycznie doskonałej jakości. Metal trzeba potem odpowiednio do niej wtłoczyć.
http://www.katalogmonet.pl/Monety-polskie/Wsp%C3%B3%C5%82czesne-metody-fa%C5%82szowania-monet
Awatar użytkownika
tonyxxl

Miejscowość: Kraków

Postprzez mmz » 31 Maj 2018 16:23

metal, ale jaki? Ag750?
Chyba taniej zrobić stempel i bić, zamiast lać/wytłaczać?
Obiło mi się o uszy, że stemple ceramiczne są całkiem dobre do bicia. Do nich można robić formę drukarką 3D.
TPZN nr 101
Awatar użytkownika
mmz

Wróć do Hyde Park

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości