Odmiany, warianty czy destrukty

Rozmowy o monetach kolekcjonerskich i obiegowych z czasów PRL-u III RP do denominacji (1994 włącznie)

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Re: Odmiany, warianty czy destrukty

Postprzez PawelIg » 20 Lip 2016 20:45

Jeżeli mówisz o tych przy krawędziach to powstają podczas wybijania na skutek wielkiej siły nacisku. Metal płynie i daje taki efekt. Spotkałem się z określeniem "kwiat stempla" albo "metal flow lines" po angielsku.

Jest wiele przykładów tego w fenigach KP. Stary wyga tak mi ten efekt wytłumaczył.

Cytuję odpowiedź jaką wtedy otrzymałem:

"To o co Pan pyta ma związek z , że tak mało fachowo to nazwę rozciąganiem się materiału w chwili nacisku stempla - szarpnięcie. Proszę zwrócić uwagę na układ i jak te ślady zachowują się w okolicach brzegu monety - czyli powierzchni na stemplu (matrycy) wolnej - będącej poniżej linii rysunku. Co za tym idzie nadmiar materiału z części centralnej jest przepychany w stronę obrzeża. "
Awatar użytkownika
PawelIg

Postprzez PawelIg » 20 Lip 2016 23:11

Widzę, że odpowiedziałem na złe pytanie. Telefon obcinał zdjęcie i nie widziałem rewersu. Pytałeś o krechy na twarzy. Może to po pojedynczym przejechaniu druciakiem?
Awatar użytkownika
PawelIg

Postprzez meszuzel » 21 Lip 2016 19:31

PawelIg napisał:Jeżeli mówisz o tych przy krawędziach to powstają podczas wybijania na skutek wielkiej siły nacisku. Metal płynie i daje taki efekt.

Tak, ten efekt znam, ale tak jak sam zauważyłeś to o co pytałem jest nieco inne. To nie jest typowe czyszczenie stempla. Chyba, że przeprowadza sie takowe na jakiejś maszynie.
Najlepiej widać to o co mi chodzi na kołnierzu. Linie są idealnie równoległe i równe. Wiem, że czepiam się "duperelów" ale odpowiedź jest w mojej stopce :) "Wiem, że nic nie wiem"
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez PawelIg » 21 Lip 2016 20:21

Podobne skaleczenia powstaja od zadrapania stempla przez "palec" wpychajacy blanki do bicia i spod stempli. Tylko z regóły nie są aż tak regularne i nie występują na reliefie.
Awatar użytkownika
PawelIg

Postprzez meszuzel » 02 Lis 2016 20:20

Nie wiem czy Pan Chałupski w swoim katalogu będzie się w bawił w destrukty w postaci odbitego awersu na rewersie. Ale mam ciekawostkę z dziedziny ornitologii :)
jch napisał:Rybak z ptakiem?

Tym razem na roczniku 1971 i nieco pod innym kątem.
Moja w tym linku http://monety.pl/viewtopic.php?f=8&t=22493&start=108#p250373
Załączniki
0d675b6a4d14a061c9147e6f108b.jpg
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

1 zł 1987 , skrętka

Postprzez czarny1979 » 07 Mar 2017 17:42

Witam , czy spotkał się ktoś z takim destruktem? Skrętka o około 270 stopni.
Załączniki
1q.jpg
2q.jpg
3q.jpg
Awatar użytkownika
czarny1979

Poprzednia

Wróć do Monety polskie - PRL i III RP przed denominacją

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość