Co sądzicie o tej monecie...

Rozmowy o monetach kolekcjonerskich i obiegowych z czasów PRL-u III RP do denominacji (1994 włącznie)

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Postprzez meszuzel » 22 Sty 2014 19:29

meszuzel napisał:Ale wracając do mojej monety. Jak dostanę jakieś informacje to napisze.

No cóż. Ze smutkiem donoszę, że monety nie mam. Kaska dziś została zwrócona. Szef gibon grading całe zamieszanie połączył z niesumiennym pracownikiem, którego się już pozbył.
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Re: Co sądzicie o tej monecie...

Postprzez lolo » 21 Lis 2014 15:01

Mam do was pytanie dotyczące poniższej money- jak oceniacie jej stan? (monetę otrzymałem w prezencie z rocznikiem 1959 jako podziękowanie za wycenę małej kolekcji, więc nie zaboli jak powiecie złom :D) Osobiście oceniłbym na III+/III - brak powierzchni menniczej, lekkie wytarcia liter, pióra na prawym skrzydle pozbawione "linijki" (nie wiem, jak się fachowo nazywa ta część pióra)
Załączniki
IMG_7326.JPG
IMG_7327.JPG
http://moja-numizmatyka.blogspot.com --> zachęcam do dyskusji ;)
lolo

Postprzez meszuzel » 21 Lis 2014 16:01

Darowanemu koniowi w zęby się nie zagląda :)
Też bym powiedział, że III stan, no może z małym minusikiem.

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Postprzez s.grzyb » 22 Sty 2015 20:38

1. Czy rysy na tej monecie są efektem szorowania czy mogły powstać w obiegu (1 zł 1976) ??
3.JPG

2. Jakieś przypuszczenia odnośnie tej monety, czy jest to wykopek (troszkę porowata powierzchnia), a jeśli wykopek to chyba dobrze zachowany, ponieważ nie ma aż takich bardzo widocznych rys szorowania. Jak oceniacie jej stan ??
1.JPG

2.JPG
s.grzyb

Re: Jak czyścić monety?

Postprzez meszuzel » 22 Sty 2015 21:02

Złotówka wygląda dobrze, więc te ryski raczej nie powstały w obiegu, stawiałbym na to, że była w klaserze i ktoś ją wsuwką kilka razy podczas wyjmowania potraktował.
Jeśli chodzi o grosza, to nie znam tej monety dobrze, ale wygląda na fals.

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Postprzez Vader » 22 Sty 2015 22:13

Grosz falsem nie jest, ale i tak najwyżej stan 3+.
Image
Awatar użytkownika
Vader

Miejscowość: Warszawa

Postprzez s.grzyb » 22 Sty 2015 22:41

meszuzel napisał:Złotówka wygląda dobrze, więc te ryski raczej nie powstały w obiegu, stawiałbym na to, że była w klaserze i ktoś ją wsuwką kilka razy podczas wyjmowania potraktował.

Czyli nota z dopiskiem detale ??
s.grzyb

Postprzez meszuzel » 23 Sty 2015 10:24

Jeśli awers jest w takim samym stanie to tak. UNC Detale, ale czy ty chcesz ją pakować do slabu?

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Postprzez s.grzyb » 23 Sty 2015 11:44

Nie, nie chcę pakować do slaba, chociaż u niektórych polskich gradingowców nota nie byłaby jeszcze taka zła ;) (głównie chodzi mi o złotówkę) chciałem się zapoznać z Waszą opinią czy takie rysy mogły powstać w wyniku otarć o inna monetę, ponieważ przetrzymywana ona była luzem, czy w wyniku czyszczenia. Mam kilka monet w podobnym stanie i nie wiem czy zaliczyć je do czyszczonych czy też nie ??
s.grzyb

Postprzez meszuzel » 23 Sty 2015 12:31

W mojej ocenie nie była czyszczona. Są ryski, które mogły powstać w różny sposób.
Jeśli była przechowywana luzem z innymi monetami to mogły te ryski powstać w wyniku otarć o inne monety.
Nie można też wykluczyć, że ktoś ją potarł jakimś szorstkim materiałem, choć ta możliwość w mojej ocenie jest najmniej prawdopodobna. Ryski były by wtedy w jednym kierunku, łukiem prosto wszystko jedno, ale równolegle. W tym przypadku jest ich wiele drobnych, krótkich rys w różnych kierunkach.

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Postprzez s.grzyb » 23 Sty 2015 17:31

skoro nie była czyszczona to dlaczego "detale" które dopisuje się w przypadku monet czyszczonych (chyba, że się mylę ???)
s.grzyb

Postprzez Mad_Tiger » 23 Sty 2015 17:54

meszuzel napisał:Jeśli awers jest w takim samym stanie to tak. UNC Detale, ale czy ty chcesz ją pakować do slabu?

W mojej ocenie nie była czyszczona. Są ryski, które mogły powstać w różny sposób.
Jeśli była przechowywana luzem z innymi monetami to mogły te ryski powstać w wyniku otarć o inne monety.

Albo coś jest czyszczone i ma UNC/AU detale albo jest zużyta obiegiem i ma AU50

Jakoś nie wiem jak może być UNC detale w monecie która rysowała się o inne w woreczku, portfelu czy kieszeni
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

ImageMój zbiór monet na ucoinImage
ImageSprzedam trochę monet i banknotówImage

W sprawie reklamy w awatarze proszę o kontakt na PW :)
Maksymalny rozmiar; szerokość: 80 pikseli, wysokość: 80 pikseli, waga pliku: 50.00 KiB + 2 linijki tekstu w podpisie.
Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Postprzez meszuzel » 24 Sty 2015 14:23

Napisałem UNC Detale ewentualnie UNC Cleaned i nadal podtrzymuję dlatego, że te ryski nie powstały w obiegu, choć oczywiście tego wykluczyć nie można. Zakładając, że awers jest przynajmniej tak samo zachowany co rewers.

Ale mylić może się każdy, chętnie przeczytam opinie innych osób na temat tej monety.

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Postprzez s.grzyb » 24 Sty 2015 20:21

A co jest tej monecie ?? Często na monetach aluminiowych widziałem taki jaśniejszy pasek, czy to jest wina blachy z której została wykonana ?? I dodatkowo jakby zapchany stempel i środkowa część monety z jakimś naddatkiem?
4.JPG
s.grzyb

Postprzez Vader » 24 Sty 2015 23:06

Albo wada blachy albo po prostu kiedyś była umyta, jeśli to coś jest płaskie. Jeśli zaś o paski chodzi, to nie wiem w sumie skąd się biorą, choć to powszechna sprawa. Jeśli by to była sprawa blachy, to w tym przypadku pasek byłby też widoczny na obrzeżu, a tak nie jest. Ale nie ma się w sumie czym przejmować, normalka w tych monetach :)
Image
Awatar użytkownika
Vader

Postprzez Mad_Tiger » 24 Sty 2015 23:46

Mi to wygląda na zaciek :) to środkowe - ktoś umył i nie wysuszył za dobrze i kropla wyschła a na obrzeżu powstał osadzik :)

Co do pasków to powstają w bardzo prosty sposób
Koszulki na monety posiadają te ... takie no zatyczki :) klapki, jak koperta:
Image
aby moneta nie wypadła.
Część osób tę klapkę zostawia na wierzchu a część wkłada w kieszonkę między monetę a kieszonkę i końcówka klaki robi tą linię :)
Jak przekładałem GNy z takich koszulek to na części mniej lub bardziej wyraźna linia była :)
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

ImageMój zbiór monet na ucoinImage
ImageSprzedam trochę monet i banknotówImage

W sprawie reklamy w awatarze proszę o kontakt na PW :)
Maksymalny rozmiar; szerokość: 80 pikseli, wysokość: 80 pikseli, waga pliku: 50.00 KiB + 2 linijki tekstu w podpisie.
Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Postprzez kamilkwi » 25 Sty 2015 09:09

Wg mnie coś przykleiło się do stempla i powstała wypukłość na środku monety. Kreseczka raczej nie pochodzi od zagięcia w albumie. Stawiałbym na wadę materiału.
kamilkwi

Postprzez s.grzyb » 25 Sty 2015 11:23

Wydaje mi się, że ta krecha to jednak wina materiału, ponieważ coś podobnego znalazłem również na eurocentówce:
S1053386.JPG
s.grzyb

Postprzez meszuzel » 25 Sty 2015 14:04

Ta plama to faktycznie wygląda jak by kropla wody wyschła. Jeśli chodzi o tą kreskę to aluminiowe monety z PRL na to ciepią. Nie wiem do końca z czego to wynika. Mam też takie 50gr z 1970 lub 1972r Przez całą szerokość monety przechodzi jaśniejsza kreska. Może faktycznie to od wsuwek z klasera.

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Postprzez Mateusz1995 » 25 Sty 2015 18:09

Wg mnie takie kreski powstają przy walcowaniu materiału na monety,odlew nie zawsze jest doskonały i ma jakieś wady w środku,podczas walcowania taka wada rozciąga się razem z materiałem i czasami znajdzie się na powierzchni monety,a czasami w środku monety
Mateusz1995

PoprzedniaNastępna

Wróć do Monety polskie - PRL i III RP przed denominacją

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości