Co sądzicie o tej monecie...

Rozmowy o monetach kolekcjonerskich i obiegowych z czasów PRL-u III RP do denominacji (1994 włącznie)

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Re: Co sądzicie o tej monecie...

Postprzez s.grzyb » 30 Sty 2015 10:07

czy takie wyschnięte krople na monecie nie będą miały wpływu na jej póżniejszy stan ?? Troszku szpetnie wygladają, ale pewno pochodzą z kąpieli w mennicy wiec można je zaakceptować :)
S1053420.JPG
s.grzyb

Postprzez meszuzel » 30 Sty 2015 11:28

Wygląda jakby była myta i zostały ślady po kroplach.
Ale wiesz, że tutaj jest temat o monetach z okresu PRL :)
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez Mad_Tiger » 30 Sty 2015 11:55

ale pewno pochodzą z kąpieli w mennicy

oj chyba nie :)
raczej ktoś ją mył przed gajdingowaniem :)
pochwal się notą oraz jaki to gajding, to zobaczymy czy krople są akceptowalne :)
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

ImageMój zbiór monet na ucoinImage
ImageSprzedam trochę monet i banknotówImage

W sprawie reklamy w awatarze proszę o kontakt na PW :)
Maksymalny rozmiar; szerokość: 80 pikseli, wysokość: 80 pikseli, waga pliku: 50.00 KiB + 2 linijki tekstu w podpisie.
Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Miejscowość: Warszawa

Postprzez s.grzyb » 30 Sty 2015 12:02

gibon - MS66, moźna się tego po nich spodziewać, żeby myli monety przed gradingiem i tego nie zauważyli ???
s.grzyb

Postprzez torontokuba » 30 Sty 2015 15:41

Komuś się kichnęło. :lol:

Nie, plamy nie wpływają na ocenę, odciski palca też nie, ale wpływają na odsprzedaż. Nie wiem czy nie zniszczą monety z czasem bo nie wiem co to za preparat tak plami powierzchnię.

For modern silver issues, spotting is a Mint acknowledged problem that is also beyond the control of PCGS. For modern silver coins, it is possible for two coins to have the same technical grade and one be spotted and one be spot-free. In these instances, the spotted coins will command a lesser price in the marketplace.

http://www.pcgs.com/eyeappeal.html
Trzeba wyleczyć czyszczenie, z pokolenia na pokolenie. - torontokuba

Zwierzęta w ogrodzie patrzyły to na świnię, to na człowieka, potem znów na świnię i na człowieka, ale nikt już nie mógł się połapać, kto jest kim. - George Orwell
Awatar użytkownika
torontokuba

Miejscowość: Toronto

Postprzez torontokuba » 30 Sty 2015 15:59

s.grzyb napisał:gibon - MS66, moźna się tego po nich spodziewać, żeby myli monety przed gradingiem i tego nie zauważyli ???

Czyli, potwierdzasz, że te plamy nie powstaly w mennicy, tylko podczas gradingu? Z którego roku ta moneta, bo zdjęcie jakieś żółtawe?
Trzeba wyleczyć czyszczenie, z pokolenia na pokolenie. - torontokuba

Zwierzęta w ogrodzie patrzyły to na świnię, to na człowieka, potem znów na świnię i na człowieka, ale nikt już nie mógł się połapać, kto jest kim. - George Orwell
Awatar użytkownika
torontokuba

Miejscowość: Toronto

Postprzez s.grzyb » 30 Sty 2015 20:53

Nie potwierdzam, tylko troszku źle skonstruowałem pytanie. Kilka monet gradowanych przez gibona kupiłem i nie byłem tak bardzo zawiedziony stanami i wystawionymi przez nich ocenami i zgadzam się ze zdaniem wielu osób na tym forum, że się nawet starają przy ocenie wiec wątpię, żeby myli monety, ale wykluczyć nic nie można. Wolę takie MS64 niż takie MS67 normalnie ręce mi opadły :)
S1053425.JPG

dwugroszówka jest z roku 2013.
Ostatnio edytowany przez s.grzyb, 30 Sty 2015 21:58, edytowano w sumie 1 raz
s.grzyb

Postprzez Mad_Tiger » 30 Sty 2015 21:18

A co to za grajding? bo PCG to na MS68/69 spokojnie by ocenił :)

Maksymalny rozmiar; szerokość: 80 pikseli, wysokość: 80 pikseli, waga pliku: 50.00 KiB + 2 linijki tekstu w podpisie.
Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Postprzez s.grzyb » 30 Sty 2015 21:56

No to mojego rybaka jakoś rygorystyczne ocenili bo tylko na MS67 :) Pierwsza i ostatnia moneta kupiona w tym gradingu, a ceny dzięki tym notom windują kosmiczne. A Wy jak ją oceniacie ??
s.grzyb

Postprzez Mad_Tiger » 30 Sty 2015 22:32

A Wy jak ją oceniacie ??

Ja monety aluminiowe PRL-u zaczynam oceniać od Orła :) rybaków nie miałem aż tak dużej ilości w rękach szczególnie menniczych aby móc zwrócić uwagę na konkretne szczegóły :) a w Orle mam kilka takich punktów i jeżeli tam nie będą w pełni mennicze to tym bardziej rybak nie będzie ale ten to i tak wygląda mi na mało menniczego :)

Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Postprzez meszuzel » 31 Sty 2015 14:30

Ten rybak to wycior i nawet gdyby zapomnieć, że jest czyszczony to więcej niż III- nie powinien dostać.

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Postprzez s.grzyb » 25 Lut 2015 21:15

Czy takie oto ryski są wynikiem czyszczenia czy raczej otarć ??

S1053686a.jpg
S1053687a.jpg
s.grzyb

Postprzez julk1 » 25 Lut 2015 22:09

Rysy są zbyt wyraźne, aby były wynikiem czyszczenia. Chyba, że ktoś to robił "na ostro". Weź wyszoruj podobną monetę np. pastą do zębów i sprawdź przez lupę jak to wygląda.
Awatar użytkownika
julk1

Postprzez meszuzel » 26 Lut 2015 19:55

Powiedziałbym, że ktoś to ostrym przedmiotem przetarł. Ale to nie miało być czyszczenie w celu usunięcia czegoś tam. Być może powstało to przez przypadek, ale w mojej ocenie nie sa to otarcia powstałe w obiegu, nie jest to też typowe czyszczenie.

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Postprzez s.grzyb » 26 Lut 2015 22:33

Mam jeszcze pytanko odnośnie trumienki tej monety, czy takie klejenie slabu jest normalne jest normalne dla NGC ?? To jest moja pierwsza moneta w tym gradingu, kupiłem ją ponieważ chciałem porównać ją z innymi menniczymi monetami. Wydaje mi się ona troszku podejrzana ponieważ po wpisaniu numeru na stronie NGC nie ma zdjęć tej monety w katalogu.
S1053694a.jpg
s.grzyb

Postprzez s.grzyb » 03 Mar 2015 15:09

Czyżby odpowiedź na moje pytanie sprawiła forumowiczom kłopot ?? Pytanie dalej aktualne :)
s.grzyb

Postprzez Morgon » 03 Mar 2015 15:51

Dla monet w slabach starszych niż bodajże "edge view" nie ma fotek w bazie NGC. Co do klejenia, to cholera wie. Może im się przytrafiają takie nadlewki. Skoro falsy czasem slabują to i klejenie holderów mogą spaprać.
Slab jest pęknięty gdzieś? Widać jakieś ślady rozcinania?
Pokaż etykietę i hologram chociaż (w powiększeniu) - po nich można rozpoznać falsyfikaty. A najlepiej całą monetę ze slabem, to większy odzew uzyskasz może niż pokazując fragment krawędzi slaba w dziale monet PRL...
Awatar użytkownika
Morgon

Postprzez meszuzel » 03 Mar 2015 15:56

Sprawdziłem te kilka slabów które mam i żaden nie ma czegoś takiego.
Ale pamiętam te co łamałem, że niektóre miały takie coś, więc może to nic nadzwyczajnego.
Sprawdź czy nie ma gdzieś na linii łączenia śladów świadczących o manipulacji, pęknięć itp.

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Postprzez s.grzyb » 03 Mar 2015 20:36

Morgon napisał:Pokaż etykietę i hologram chociaż (w powiększeniu) - po nich można rozpoznać falsyfikaty. A najlepiej całą monetę ze slabem, to większy odzew uzyskasz może niż pokazując fragment krawędzi slaba w dziale monet PRL...

Slab jak pisałem dotyczy monety o którą pytałem wcześniej czyli 50 gr 1970, czyli jest to moneta PRL :) Slab nie ma pęknięć tylko zastanowiły mnie właśnie te nadlewki kleju czy zdarzają się, czy ktoś przy tym majstrował, a później nieporadnie sklejał. Na zdjęciu zaznaczyłem miejsca gdzie takie nadlewki się znajdują.

S1054077.JPG
s.grzyb

Postprzez lord » 07 Mar 2015 20:18

Niestety NGC tak już ma, sprawdziłem kilka losowo wybranych monet ze starych i nowych slabów NGC i faktycznie fotek nie było. Aktualnie posiadam jeden starszy slab NGC (bez zatrzasków), który ma szczególnie paskudne ślady zgrzewania/klejenia - zwłaszcza z jednej strony - praktycznie na całej długości slabu. Kupijąc monety w starszych slabach NGC zapewne jeszcze trafisz na różne paskudne ślady zgrzewania/klejenia. Z drugiej strony jaki był by sens w majstrowaniu przy takiej monecie?
lord

PoprzedniaNastępna

Wróć do Monety polskie - PRL i III RP przed denominacją

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości