Złote monety PRL

Rozmowy o monetach kolekcjonerskich i obiegowych z czasów PRL-u III RP do denominacji (1994 włącznie)

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Złote monety PRL

Postprzez bulecznik » 12 Kwi 2017 21:43

Witam, sam nie mam/nie zbieram takich monet ale widzę że nie ma tematu o tej części "Ludowej" numizmatyki.
Co myślicie o tych monetach? Królowie i inne postacie motywy z tego co widzę mało popularne jednak.
bulecznik

Re: Złote monety PRL

Postprzez platinum » 13 Kwi 2017 22:12

200000 zł z 87, 88, i 88 z JP2 chętnie bym przyjął, gdyby ktoś mi je podarował :-). Widziałem te monety w NBP na jakiejś wystawie. Robią wrażenie. Piękne, efektowne monety, a do tego ten nakład.

Gdy jako dzieciak, przeglądałem katalog (Parchimowicza) te złote monety z PRL wydawał mi się totalną abstrakcją, czymś unikalnym i nieosiągalnym, dużo bardziej niż lustrzanki ze srebra. Jak teraz popatrzeć na ceny, to 8 g monety w nakładzie 3,4, 5 K, są w cenie 1400-1600 zł, czyli trochę ponad wartość złota.
W praktyce nie istnieje rynek złotych monet kolekcjonerskich PRL i III RP. Po wycofaniu z allegro obrotu takimi monetami mało kto to sprzedaje/kupuje.
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Miejscowość: Planet Earth

Postprzez bulecznik » 13 Kwi 2017 23:29

Tak 8g 7,2g czystego złota właśnie w cenie ok 1400-1600 czasami w gradingu. No tak ale czasami własnie na allegro widze takie monety nie za często ale jednak ewnetualnie inny dział ale też złota moneta Chrobry 1925 rok. Więc jak widać czasami przechodzi przez allegro. Może dlatego że nie bulionowe i ludzię dają po prostu w kategoriach II RP/PRL no ale tych złotych monet na alle to 1-4 w miesiacu wiec prawie nic.
No ale wracając do tych 8g monet PRL właśnie też widziałem na żywo i one są po prostu ładne, a cena nie wiele większa niż metal, pewnie ich przyszłość to robienie za bulion, za małe zainteresowanie.
bulecznik

Postprzez platinum » 14 Kwi 2017 07:57

bulecznik napisał:pewnie ich przyszłość to robienie za bulion, za małe zainteresowanie.

To zależy. M.in. od:
- przyszłej zamożności społeczeństwa
- czy na allegro wróci obrót złotem
- ogólnej kondycji numizmatyki
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez el-dziubek » 14 Kwi 2017 08:55

platinum napisał:To zależy. M.in. od:
- przyszłej zamożności społeczeństwa
- czy na allegro wróci obrót złotem
- ogólnej kondycji numizmatyki

Dodałbym jeszcze kryterium mody na zbieranie monet bulionowych, która pojawia się na świecie i u nas także. Jeżeli cena tych złotych monet (wagowo ok. 1/4 uncji) jest zbliżona obecnie do cen złotego bulionu, to jak najbardziej może wrócić na nie zainteresowanie. Sam za chwilę przejrzę katalog czy coś mi przypadkiem w oko nie wpadnie :)
el-dziubek

Miejscowość: Wrocław

Postprzez platinum » 14 Kwi 2017 10:38

ok moda. Tylko bym się zastanowił, na ile ta moda ma szanse być trwała. Z modami w inwestycjach bywa tak, że coś zyskuej szybko popularność, a po pewnym czasie jeszcze szybciej spada. Ludzie zdali sobie sprawę, że "inwestowanie" tylko w bulion to rosyjska ruletka i szukają dywersyfikacji: kupowanie czegośco ma wartość i kruszcową i kolekcjonerską - dlatego dorabiają teorie do bulionu o jego kolekcjonowaniu. To oznacza jedno - potencjał wśród zbieraczy na coś co jest nie tylko bulionem istnieje. Ciekawe czy emitenci wyciągną z tego wnioski.
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez el-dziubek » 14 Kwi 2017 10:46

Moda może minąć, ale jak da się kupić fajną monetkę z królem w stosunkowo niskim nakładzie blisko ceny złomu, to jest to raczej zaleta waloru w dłuższej perspektywie :)
el-dziubek

Miejscowość: Wrocław

Wróć do Monety polskie - PRL i III RP przed denominacją

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość