Monetka

Jeżeli katalogi, portale aukcyjne i informacje zawarte w sieci nie pomogły zadaj pytanie tutaj by uzyskać pomoc w wycenie oraz identyfikacji monet i banknotów.

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Monetka

Postprzez Wojtek292 » 05 Gru 2017 20:01

Witam, jestem nowy w numizmatyce i chce się zapytać czy nie przepłaciłem za monetke. :)
http://allegro.pl/10zl-ag-pontyfikat-ja ... g0Yg%3D%3D" target="_blank
Wojtek292

Re: Monetka

Postprzez joxer » 05 Gru 2017 21:20

nie :) katalogowo 100 zł, a po szybkim szukaniu najtaniej od ręki za 75 zł udało mi się znaleźć
Joxer The Mighty
Image
Awatar użytkownika
joxer

Miejscowość: Biała Podlaska

Postprzez hern » 06 Gru 2017 00:19

Wojtek292 napisał:Witam, jestem nowy w numizmatyce (...)

Witamy na pokładzie :) Nie przepłaciłeś, kol joxer ma 100% racji. Natomiast, skoro jesteś nowy, to poddam pod Twoją rozwagę takie motto:
"Nigdy nie kolekcjonuj tego, co zostało wyprodukowane z myślą o kolekcjonowaniu"

Pozdrawiam
hern

Postprzez Igorek » 06 Gru 2017 09:26

Wojtek292 napisał:Witam, jestem nowy w numizmatyce i chce się zapytać czy nie przepłaciłem za monetke. :)
http://allegro.pl/10zl-ag-pontyfikat-ja ... g0Yg%3D%3D" target="_blank" target="_blank

jeśli kupiłeś dla siebie na pamiątkę po Janie Pawle II to nie przepłaciłeś
jeśli kupiłeś z myślą że będzie kiedyś 5x droższa to przepłaciłeś bo zamroziłeś pieniądze
za 20 lat cena będzie dalej na tym samym poziomie .
jak kolega wyżej napisał monety typowo kolekcjonerskie to tanie błyskotki nie wiele mają wspólnego z numizmatyką
Awatar użytkownika
Igorek

Postprzez Wojtek292 » 06 Gru 2017 16:32

Warto kupować jakieś monetki wydane przez nbp?
Wojtek292

Postprzez Troy » 06 Gru 2017 17:57

Wojtek292 napisał:Warto kupować jakieś monetki wydane przez nbp?

Zdefiniuj cel, warto dlaczego? Kolekcjonersko, inwestycyjnie czy jeszcze z jakiejś innej przyczyny?
Ironia losu, gdy UBecy, SBecy i ich potomstwo, którzy uciekli do Szwecji lub innej Kanady, mają czelność pouczać Polaków, jak mają żyć i postępować w kwestiach kulturowych, obyczajowych, gospodarczych, z uwzględnieniem czyszczenia i patynowania monet.

Imagehttp://picasion.com/
Awatar użytkownika
Troy

Miejscowość: Ruczaj

Postprzez joxer » 06 Gru 2017 21:09

przede wszystkim zbieraj to co sprawi ci przyjemność :) na wszystkim można zarobić i stracić

co do monet kolekcjonerskich wydawanych przez nbp :) możesz sam to sprawdzić wchodząc na katalog monet:
https://fortresscatalogue.com/index2.php

i porównując z cenami emisyjnymi np. tutaj
http://ceny-emisyjne.prv.pl/

tak strasznie nie jest :) zwłaszcza, że większość monet z nakładami po kilkadziesiąt / kilkaset tysięcy możesz teraz kupić praktycznie za wartość zawartego w nich metalu :) i kierując się tą logiką na pewno nie stracisz w porównaniu do innych monet bulionowych

najbardziej bezpieczne będzie chyba kupowanie złotych monet (bieliki, oraz kolekcjonerskich 100 zł i 200 zł) w okolicach ceny spot :)

również zbieranie woreczków menniczych może się okazać dobrą inwestycją, zwłaszcza jeżeli masz jakiegoś znajomego w banku co po znajomości ci załatwi
Joxer The Mighty
Image
Awatar użytkownika
joxer

Postprzez Wojtek292 » 06 Gru 2017 21:28

Traktuje to jako kolekcjonerstwo a jak cena wzrośnie za kilka lat to sprzedam część kolekcji i kupie nowe.Taki mam plan.
Wojtek292

Postprzez joxer » 06 Gru 2017 23:17

Wojtek292 napisał:Traktuje to jako kolekcjonerstwo a jak cena wzrośnie za kilka lat to sprzedam część kolekcji i kupie nowe.Taki mam plan.

kłopot w tym, że te monety mają raczej tendencje spadkową, z reguł w dniu emisji jest bum (lub nie) a potem cena się stabilizuje i z reguły spada poniżej emisyjnej w przypadku nowych monet, są oczywiście wyjątki jak skarby stanisława augusta, ale po sukcesie pierwszych monet z serii, nowe jakoś nie specjalnie zyskują na wartości

w linku do katologu online, co podałem wcześniej możesz to zobaczyć, oraz w linku poniżej (w nim znajdziesz podgląd cen na większej przestrzeni lat)
https://cenum.pl

chyba, że zamierzasz w okolicy ceny spot, ale od roku złoto i srebro ma tendencję spadkową, ale jak by nie patrzeć będzie to forma zamrożenia kapitału na przypadek kryzysu
Joxer The Mighty
Image
Awatar użytkownika
joxer

Postprzez Troy » 06 Gru 2017 23:23

Wojtek292 napisał:Traktuje to jako kolekcjonerstwo a jak cena wzrośnie za kilka lat to sprzedam część kolekcji i kupie nowe.Taki mam plan.

W tym sensie, zdecydowanie unikaj wyrobów NBP.
Zbieranie świecidełek NBP trudno uznać za kolekcjonerstwo i obawiam się, że na ewentualny "wzrost ceny" poczekasz znacznie dłużej niż kilka lat.
Ja np. dosłownie 2 lata temu uznałem że pozbieram sobie (czyli zbieractwo nie kolekcjonerstwo) parę serii, jazdę, historię złotówki (ale już kolekcjonerstwem byłoby zbieranie złotówek II RP), ze względu na gen. Rozwadowskiego nałogowo kupuję 20 zł z 2008 jeśli trafię w okolicy 65 zł (planuję pakować je po australijsku, po 20 kapsli i w folię termokurczliwą) lub platerowanego JoPeII max do 35 zł.

Reasumując, inwestycyjnie unikaj wyrobów NBP jak ognia, chyba że chcesz do tego "interesu" dołożyć.
Ironia losu, gdy UBecy, SBecy i ich potomstwo, którzy uciekli do Szwecji lub innej Kanady, mają czelność pouczać Polaków, jak mają żyć i postępować w kwestiach kulturowych, obyczajowych, gospodarczych, z uwzględnieniem czyszczenia i patynowania monet.

Awatar użytkownika
Troy

Postprzez Wojtek292 » 06 Gru 2017 23:35

A starsze monety nbp np. z serii Zwierzęta Świata po zaniżonych cenach (względem obecnych) warte są uwagi?
Wojtek292

Postprzez joxer » 06 Gru 2017 23:56

Wojtek292 napisał:A starsze monety nbp np. z serii Zwierzęta Świata po zaniżonych cenach (względem obecnych) warte są uwagi?

popularne serię potem będzie łatwiej odsprzedać, ale to będzie bardziej "inwestowanie" w metale szlachetne, gdzie wartość monety będzie mocna zależna od kursu srebra
Joxer The Mighty
Image
Awatar użytkownika
joxer

Postprzez Wojtek292 » 07 Gru 2017 23:53

Znalazłem kilka starszych monet z serii zwierzęta świata (srebrne) z notą grandingową GCN PR63 po mocno zaniżonej cenie (cena bliska emisyjnej) warto kupić?
Czy tylko PR70 są warte kupna?
Wojtek292

Postprzez Mad_Tiger » 08 Gru 2017 01:02

Jeżeli GCN dał 63 to są zapewne szorowane :)
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

ImageMój zbiór monet na ucoinImage
ImageSprzedam trochę monet i banknotówImage

W sprawie reklamy w awatarze proszę o kontakt na PW :)
Maksymalny rozmiar; szerokość: 80 pikseli, wysokość: 80 pikseli, waga pliku: 50.00 KiB + 2 linijki tekstu w podpisie.
Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Miejscowość: Warszawa

Postprzez Wojtek292 » 08 Gru 2017 08:51

Masz tu zdjecie może pomoże
Załączniki
dudek.jpg
Wojtek292

Postprzez meszuzel » 08 Gru 2017 10:34

Z tej fotki trudno ocenić czy rysy są na kapslu czy na monecie.
Jednak biorąc pod uwagę, że dostała u nich notę MS63 to nie kupuj. Najpewniej monet jest czyszczona. Gdyby było MS70 można rozważać.
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez CanCan » 12 Gru 2017 04:49

Osobiscie jak zarazy unikam monet w slabach tej konkretnej firmy. Ich grading ma naogol niewiele wspolnego z rzeczywistoscia.
CanCan

Postprzez dukatkg » 12 Gru 2017 22:01

meszuzel napisał:Z tej fotki trudno ocenić czy rysy są na kapslu czy na monecie.
Jednak biorąc pod uwagę, że dostała u nich notę MS63 to nie kupuj. Najpewniej monet jest czyszczona. Gdyby było MS70 można rozważać.

Nie znam się za bardzo na lustrzankach, ale zastanawia mnie jedno. Co powoduje takie obniżenie oceny według amerykańskich standardów? Ja obstawiam, że takie "obniżenie noty" oznacza spore uszkodzenia tła i/lub powierzchni (reliefu).

Co do Ekipy z Gliwic, to uważam, że mają swoje lepsze i gorsze dni. Ja raczej jestem zwolennikiem ich produktów. Jeżeli kupuję monetę, którą dobrze znam nawet dołożę dyszkę za pudełko :) Ale jeżeli miało to być getto czy gruby Gdańsk, to lepiej, żeby właściciel sam wiedział co ma xD

A Gibon Kraków?
Grading w dobrej cenie, sama ocena też miała być na poważnie :) Jakoś nie widuję starych monet w w krakowskim plastiku.
A co słychać w lustrzankach?
Awatar użytkownika
dukatkg

Postprzez joxer » 13 Gru 2017 16:42

Joxer The Mighty
Image
Awatar użytkownika
joxer

Postprzez Troy » 13 Gru 2017 18:05

dukatkg napisał:A Gibon Kraków?
Grading w dobrej cenie, sama ocena też miała być na poważnie :) Jakoś nie widuję starych monet w w krakowskim plastiku.
A co słychać w lustrzankach?

Patrzaj na numi....
Załączniki
gib.jpg

Awatar użytkownika
Troy

Wróć do Wycena i identyfikacja monet i banknotów

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości