5 zł z 1831 osadzona w kieliszku - czy jest coś warta?

Jeżeli katalogi, portale aukcyjne i informacje zawarte w sieci nie pomogły zadaj pytanie tutaj by uzyskać pomoc w wycenie oraz identyfikacji monet i banknotów.

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

5 zł z 1831 osadzona w kieliszku - czy jest coś warta?

Postprzez MikolajT » 29 Gru 2016 13:23

Witam!

W szpargałach po dziadku znalazłem coś takiego i zastanawiam się czy ma to jakąś wartość.

Jest to kieliszek w którego dnie zainstalowana jest moneta z Powstania Listopadowego 5 zł z 1831r.

Kieliszek jest najprawdopodobniej srebrny lub miedziany posrebrzany. Na zdjęciu widać przetarcie do miedzi, lub zabrudzenie, ale nie chciałem drapać, żeby nie zniszczyć dodatkowo.

Na kieliszku jest wygrawerowane M.S. jest też linia krzywa złożona z kropek.

Średnica monety to 31,5 mm a górna kieliszka to 42,5 mm. Wysokość 38 mm

Stan zniszczony jak widać na zdjęciach.

Nie znalazłem nigdzie w necie takiego kieliszka, a chciałbym oszacować jego wartość.

Z jednej strony osadzenie monety w kieliszku może zmniejszać jej wartość, ale z 2 strony może to jakiś przedmiot unikatowy? Znalazłem w necie tylko jeden podobny (choć złoty) kieliszek z osadzonymi monetami z tego okresu.

kieliszek.jpg

Z góry dziękuję za pomoc.

EDIT: doszukałem w necie, że to może nie być kieliszek, ale kubek kiduszowy używany w czasie szabasu. Przy czym zwykle na kubkach kiduszowych jest motyw żydowski, a nie moneta powstańcza.
MikolajT

Re: 5 zł z 1831 osadzona w kieliszku - czy jest coś warta?

Postprzez mmz » 05 Sty 2017 00:11

coś podobnego
https://aukcjamonet.pl/pageauction/16/5 ... Kubek-pamiątkowy-zdobiony-monetami-z-Powstania-Listopadowego
TPZN nr 101
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanensis, A.D. 1577
Awatar użytkownika
mmz

Wróć do Wycena i identyfikacja monet i banknotów

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości