Po czym poznać fals?

Jeżeli katalogi, portale aukcyjne i informacje zawarte w sieci nie pomogły zadaj pytanie tutaj by uzyskać pomoc w wycenie oraz identyfikacji monet i banknotów.

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Po czym poznać fals?

Postprzez amza » 25 Sty 2017 22:50

Witam,
W innym wątku pytałam o monety, które przypadkiem znalazły się w moim posiadaniu i odnośnie jednej z nich otrzymałam odpowiedź, ze to falsyfikat. Po czym to można poznać bo nigdzie w internecie nie znalazłam wzoru. Nadmieniam, ze jestem laikiem w materii numizmatyki. Poniżej zamieszczam ową monetę. To jasne miejsce na rewersie to wytarcie monety.
Pozdrawiam
Anna
Załączniki
IMG_0321.JPG
IMG_0318.JPG
amza

Re: Po czym poznać fals?

Postprzez khub » 26 Sty 2017 18:44

W oryginale jest to niezwykle rzadka moneta i nie wchodzi się w jej posiadanie przypadkiem. Patrząc na zdjęcie od razu rzuca się w oczy koślawość, rozmycie krawędzi i szczegółów, jakieś dziwne nadlewki w literach - na pierwszy rzut oka widać, że nie zostało to wybite stemplem, tylko odlane.
Awatar użytkownika
khub

Postprzez as1810 » 26 Sty 2017 21:28

as1810

Postprzez khub » 26 Sty 2017 22:01

Tak jest. O dobre zdjęcie oryginału będzie ciężko, znalazłem takie dwa z różnych stempli - z MNW i z aukcji Frankiewicza z 1930.
Załączniki
Bez tytułu.jpg
Awatar użytkownika
khub

Postprzez amza » 27 Sty 2017 10:36

Bardzo dziękuję za opinię i zdjęcia. No, cóż... przez jakiś czas mogłam cieszyć się tym znaleziskiem jak oryginałem :)

PS. Będę drążyć jednak temat bo właśnie przyjrzałam się zdjęciom przedstawionym przez khub i rysunkowi ze strony Fortress, do której link wrzucił as1810. Jest między nimi zasadnicza różnica. Na zdjęciach napis u dołu monety na awersie jest DO po prawej stronie postaci, a napis TO po lewej. Podczas gdy na rysunku ze strony Fortress oba napisy są po stronie lewej. Inne napisy też się różnią - na zdjęciach brak napisu POLO - jest tylko PO, a napis PRVSS ma dwie litery S, a na rysunku jedną.
amza

Postprzez as1810 » 27 Sty 2017 13:51

Nie ma za co,nie znam się wcale na tego typu monetach,nie ukrywam że mnie to trochę zaciekawiło,zauważyłem jeszcze jedną różnicę,twoja moneta i ta linka,który wysłałem,środek monety od strony awersu i rewersu (postać Króla i Orła) otaczają dwa kręgi,natomiast monety które zamieścił ``khub`` mają jeden krąg.
as1810

Postprzez khub » 27 Sty 2017 16:17

Różnych stempli było na pewno kilka, znalazłem jeszcze w tym samym katalogu aukcji Frankiewicza drugi egzemplarz innej odmiany, właśnie z podwójną obwódką. Niestety i moneta w kiepskim stanie i zdjęcie też.
Załączniki
Bez tytułu2.jpg
Awatar użytkownika
khub

Wróć do Wycena i identyfikacja monet i banknotów

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] oraz 6 gości