1 Rubel Koronacyjny 1896

Jeżeli katalogi, portale aukcyjne i informacje zawarte w sieci nie pomogły zadaj pytanie tutaj by uzyskać pomoc w wycenie oraz identyfikacji monet i banknotów.

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

1 Rubel Koronacyjny 1896

Postprzez pawko2233 » 01 Lip 2017 16:56

Witam.

Proszę o pomoc w rozpoznaniu czy to oryginał czy fals.

1 Rubel Koronacyjny 1896 r. Jest to moneta srebrna (nie posrebrzana) Waga 18 g (Waga kupiona za kilka złotych, potrafi oszukać), średnica 33 mm. Rant pisany cyrylicą.

Próbowałem porównać każdy szczegół i niby wszystko się zgadza. Największy problem robi właśnie rant ponieważ nie znalazłem nigdzie zdjęć.

Pewien Pan z Torunia, który uważa się za fachowca w dziedzinie numizmatyki napisał mi tak:

"Widać od razu, nie ten kolor, detale i rant. No i taka moneta nie może ważyć 18 g nawet na taniej wadze."

Nie wiem co to znaczy ponieważ kiedy zapytałem się go jakie szczegóły oraz, że oryginał ważny normalnie 20 g uciął rozmowę ze mną. Dlatego zwracam się do Was z prośbą bo ten Pan do fachowców chyba nie należy.

Załączam kilka zdjęć.

Pozdrawiam i dziękuję
Załączniki
r2.jpg
r4.jpg
r5.jpg
pawko2233

Re: 1 Rubel Koronacyjny 1896

Postprzez hern » 05 Wrz 2017 22:23

Witam

Należy zacząć od zdjęć. Są fatalne. Małe i nieostre. Ciężko na podstawie takich fotek coś wiążącego wywnioskować. Tym niemniej na pierwszy rzut oka detale wyglądają ok. Na pewno nie jest to fals przygotowany metodą "od ręki". Na awersie i rewersie nie widzę nic niepokojącego. Kolor - nie jest piękny, ale też nie można powiedzieć, żeby był nienaturalny. Wygląda jak spatynowana moneta, którą ktoś przez jakiś czas obracał w spoconych palcach i w miejscach kontaktu patyna pooszła ;) Cóż, jak już powiedziałem, piękny to on nie jest, ale sztucznego patynowania nie zauważam. Nie podoba mi się trochę faktura powierzchni na awersie, ale tematu nie rozwijam, bo przy takim zdjęciu to już kompletne wróżenie z fusów.
Niepokoi mnie za to rant (a raczej to, co z niego widać ;) ) Wyraz "dolja" jest wyraźnie przesunięty w górę od osi rantu. To nie powinno mieć miejsca. Takie "uciekanie" napisu w stronę awersu lub rewersu było nagminne na rublach i połtinach w latach 1810-1844 (zwłaszcza w latach 1832-42), ale zdarzało się i później (niekiedy mniej doświadczeni kolekcjonerzy, patrząc na same zdjęcia takiej monety, gdzie napis "nie zmieścił się" twierdzą, że ma ona uszkodzony rant). Tym niemniej po roku 1885 takie przypadki nie powinny się zdarzać. Poczynając od roku 1886 średnica rubli nieco się zmniejszyła, za to stały się one trochę grubsze i mniej podatne na tę wadę. Poprawiła się też strona techniczna bicia. Czy to jednak oznacza, że coś podobnego nie mogło się zdarzyć? Powiem tak - bardzo mało prawdopodobne, ale mogło. W końcu to właśnie z tego okresu pochodzą b.rzadkie ruble obiegowe, na których napisu rantowego nie odbito w ogóle :)

Co zatem trzeba zrobić, żeby potwierdzić autentyczność (lub jej brak) tego konkretnego egzemplarza?
1. Zważyć monetę na dobrej wadze. Jeśli ma 18 g to kaplica i żadne dalsze rozważania nie są potrzebne. Tak duża różnica w odniesieniu do wagi katalogowej nie pozostawia wątpliwości.
2. Jeżeli przejdzie test wagi, to pokazać dobre, ostre zdjęcia wysokiej rozdzielczości awersu, rewersu i całego rantu. Wtedy pogadamy.

Pozdrawiam
Nie należy kolekcjonować niczego, co zostało stworzone z myślą o kolekcjonowaniu.
hern

Re: 1 Rubel Koronacyjny 1896

Postprzez Vader » 06 Wrz 2017 23:12

Ruble koronacyjne to łakomy kąsek dla fałszerzy, opłaca się je bić nawet w srebrze z dobrą wagą.

Image
Image
Awatar użytkownika
Vader

Miejscowość: Warszawa

Wróć do Wycena i identyfikacja monet i banknotów

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 22 gości