20 Mark 1904 prośba o weryfikację

Jeżeli katalogi, portale aukcyjne i informacje zawarte w sieci nie pomogły zadaj pytanie tutaj by uzyskać pomoc w wycenie oraz identyfikacji monet i banknotów.

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

20 Mark 1904 prośba o weryfikację

Postprzez batoni » 18 Paź 2017 10:18

Witam!

Jestem nowym użytkownikiem forum. Trafiłem tu ponieważ szukałem informacji o falsyfikatach złotych monet. W jednym poście wypowiadał się forumowicz, który jest ekspertem w tym temacie niestety od dłuższego czasu nie zaglądał na forum. Jestem jednak pewien, że mi pomożecie, bo też macie na pewno dużą wiedzę - ja jestem w temacie złotych monet początkujący.

Do rzeczy: kupiłem złotą (mam nadzieję) monetę 20 MARK 1904 rok. Masa i wymiary trzymają normę (7,96g i 22,5mm). Jedyne co mnie niepokoi to napis na rancie GOTT MIT UNS. Wyraz UNS jest wyraźnie niżej od pozostałych wyrazów.
Pomożecie Koledzy rozwiać moje wątpliwości czy to oryginał czy fals?

Z góry dzięki za pomoc!

Pozdrawiam!
Załączniki
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
batoni

Re: 20 Mark 1904 prośba o weryfikację

Postprzez Triplex » 18 Paź 2017 18:37

Mój post raczej nie rozwieje Twoich wątpliwości co do monety, ale wyjaśnij mi.
Piszesz że:
batoni napisał:ja jestem w temacie złotych monet początkujący.

Do rzeczy: kupiłem złotą (mam nadzieję)

Dlaczego nie mając odpowiedniej wiedzy i doświadczenia kupujesz takie monety? Ile zapłaciłeś?
Szczerze dla mnie wydatek już 10 zł na coś co okazuje się inne przy odbiorze mnie boli (a dokładniej to wku*wia)
Nie masz nikogo ze znajomych kto się bardziej zna i mógłby pomóc przy zakupach, wesprzeć radą?

Dla mnie moneta wygląda podejrzanie, najbardziej rewers, ale nie mam rozeznania w złocie temu proszę się moją opinią nie sugerować.
Awatar użytkownika
Triplex

Miejscowość: Rotterdam-Zuid - Charlois

Postprzez batoni » 18 Paź 2017 19:03

Dzięki Triplex za swoją opinię!

Monetę kupiłem w celach inwestycyjno - kolekcjonerskich. Zapłaciłem 1140zł. Sprzedawca wydaje się uczciwy - miał też inne złote monety i była możliwość kupna od niego w mieście, gdzie znajduje się spektrometr ja jednak kupiłem w jego rodzinnej miejscowości bez sprawdzania spektrometrem. Użyłem tylko suwmiarki i wagi. Prędzej trochę poczytałem o fałszerstwach. Pytasz dlaczego nie mając odpowiedniej wiedzy kupiłem? Od czegoś trzeba zacząć. Wiem - nauka może okazać się kosztowna ale sprzedawca sam zachęca do sprawdzenia przy okazji monety spektrometrem żebym się do niego przekonał przed kolejnym zakupem.

Dlaczego rewers wydaje Ci się podejrzany? Jeśli chodzi o kolor to trochę zdjęcie mi nie wyszło - kolor w rzeczywistości jest podobny do tego ze zdjęcia pierwszego - bardziej zółty.

Pozdrawiam!
batoni

Postprzez Triplex » 18 Paź 2017 20:07

Po prostu detale wydają mi się jakieś spłycone jakby niedobite, wygładzone. Może to wina oświetlenia. Nie wiem.
Jestem chyba przewrażliwiony...wszędzie widzę falsy ;)
Awatar użytkownika
Triplex

Miejscowość: Rotterdam-Zuid - Charlois

Postprzez 3.14otr » 25 Paź 2017 17:09

Witaj, moim zdaniem jest to oryginał, jedynie co mnie zastanawia to symetryczne odciski na rancie. Pod cyfrą "20" oraz pionowo do góry przy literze "s". Być może moneta była przez pewien czas w oprawie jaki medalion ;być może to tylko cień na zdjęciu.
Pozdrowienia

Piotr
3.14otr
Expert

Miejscowość: Frankfurt

Postprzez batoni » 25 Paź 2017 18:11

Witaj 3.14otr!

Cieszę się, że wróciłeś na forum i znó możemy liczyć na Twoją pomoc!
Niestety nie widzę na moim zdjęciu tych symetrycznych odcisków. Jutro zrobię nowe zdjęcia i może wtedy będzie można rozwiać wątpliwości czy są te odciski czy ich nie ma.

Pozdrawiam!

P.S. A czy to normalne, że w napisie na rancie GOTT MIT UNS wyraz UNS jest niżej od pozostałych wyrazów?
batoni

Postprzez batoni » 26 Paź 2017 09:25

Witam!

Zrobiłem nowe zdjęcia. Kolor nie wyszedł ale teraz dobrze widzę jakby obwódkę biegnącą wzdłuż prawie całego obwodu po stronie nominału. Obwódka ta nie jest regularna - linia troszkę jakby koślawa. Na żywo widać bardzo słabo i pod odpowiednim kątem. Jak o tym sądzicie? Z góry dzięki za pomoc!

Pozdrawiam!
batoni
Załączniki
nowe 1.jpg
nowe 2.jpg
batoni

Postprzez karolp2 » 26 Paź 2017 12:11

Witam,

Jak dla mnie ta obwódka to może jakiś mikro pęknięcie stempla.

Pozdrawiam.
karolp2

Postprzez batoni » 26 Paź 2017 14:50

Dzięki karolp2 za opinię. Mam nadzieję, że masz rację.

Z innej beczki - przed chwilą kurier dostarczył mi moją drugą złotą 20 markówkę Wilhelma II - tym razem z 1911 roku. Tą kupiłem w wiarygodnym sklepie. I porównując obie zauważyłem, że mają inaczej umieszczony napis na rancie - "do góry nogami". Czy to normalne? Nie wiem czy się jasno wyraziłem - żeby czytać rant jedną trzeba ustawić cesarzem do góry a drugą monetę trzeba ustawić orłem do góry. Oprócz tego napis na rancie w pierwszej monecie jest minimalnie (no oko) płytszy od napisu na drugiej (ale może to tylko złudzenie bo moneta druga jest minimalnie ciemniejsza)

I jeszcze jedno spostrzeżenie - obie monety troszeczkę różnią się kolorem - jedna jest bardziej żółta, druga bardziej czerwona. Minimalnie ale jednak. Tak jakby patyna. Czy złoto może patynować?

Masę, wymiary pasują i dźwięk po stuknięciu na opuszku palca wydają taki sam.

I w moim teście z magnesem neodymowym i monetą zawieszoną na nitce zachowują się identycznie czyli minimalnie magnes je przyciąga ale nie przykleja do siebie.

Bardzo proszę o opinie i pomoc!

Pozdrawiam!
batoni
batoni

Postprzez Wodnik74 » 26 Paź 2017 15:13

Moneta jest dobra...nie ma co spekulować
Wodnik74

Postprzez Troy » 26 Paź 2017 16:28

batoni napisał:I jeszcze jedno spostrzeżenie - obie monety troszeczkę różnią się kolorem - jedna jest bardziej żółta, druga bardziej czerwona. Minimalnie ale jednak. Tak jakby patyna. Czy złoto może patynować?
Masę, wymiary pasują i dźwięk po stuknięciu na opuszku palca wydają taki sam.
I w moim teście z magnesem neodymowym i monetą zawieszoną na nitce zachowują się identycznie czyli minimalnie magnes je przyciąga ale nie przykleja do siebie.
Bardzo proszę o opinie i pomoc!
Pozdrawiam!
batoni

Co do koloru różnice, to normalna rzecz, monety złote o niższej próbie, to stop Au/Ag/Cu (Au/Ag, Au/Cu), więc w zależności od "domieszek" kolor (odcień) zawsze będzie inny, tu akurat artykuł na temat Krugerów, ale zasada działa odpowiednio:
https://goldenmark.com/pl/mysaver/krugerrand/

Włącz na luz, masz oryginał.
Ironia losu, gdy UBecy, SBecy i ich potomstwo, którzy uciekli do Szwecji lub innej Kanady, mają czelność pouczać Polaków, jak mają żyć i postępować w kwestiach kulturowych, obyczajowych, gospodarczych, z uwzględnieniem czyszczenia i patynowania monet.

Imagehttp://picasion.com/
Awatar użytkownika
Troy

Miejscowość: Ruczaj

Postprzez batoni » 26 Paź 2017 18:57

Dzięki Koledzy za słowa otuchy. To moje pierwsze złotka dlatego tak się przejmowałem. Po Waszych opiniach włączam już luz :)

Jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc i za cierpliwość dla nowicjusza tego forum :)

Pozdrawiam!
batoni
batoni

Wróć do Wycena i identyfikacja monet i banknotów

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] oraz 4 gości