Fals w slabie ?

Jeżeli katalogi, portale aukcyjne i informacje zawarte w sieci nie pomogły zadaj pytanie tutaj by uzyskać pomoc w wycenie oraz identyfikacji monet i banknotów.

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Fals w slabie ?

Postprzez Leesior » 28 Sie 2018 13:13

Witam
Parę lat temu nabyłem (na znanym portalu aukcyjnym) kanadyjskie 5$ Maple Leaf w slabie pewnej firmy gradingowej. Jakiś czas potem, głównie dzięki tematom na tym forum, zorientowałem się nieco w kwestii podróbek tych bulionowych monet. Jedną sztukę (nie w slabie) falsa udało mi się zwrócić sprzedającemu (oddał kasę), a tę sobie zostawiłem. Wygląda nieco inaczej niż falsy (niż oryginał oczywiście też :wink: ) z którymi się zetknąłem, no a poza tym jest w slabie, co teoretycznie powinno być gwarancją autentyczności...

Ostanio, po paru latach, sięgnąłem po pudełko ze slabami no i mam to, co widać na zdjęciach... Dookoła monety pojawiły się jakieś przebarwienia...
W związku z tym 2 pytania:

1. Co sądzicie o monecie ? Fals (jak sądzę) czy oryginał ?
2. Zakładając, że to fals, to czy jest sens/możliwość zwrócenia się do firmy gradingowej o jakąś rekompensatę/zwrot (sprzedawcy tego czegoś już nie zlokalizuję) ? Miał ktoś podobny przypadek ?

Pozdrawiam

Image
Image

Image
Image
Awatar użytkownika
Leesior

Re: Fals w slabie ?

Postprzez meszuzel » 28 Sie 2018 13:30

Fals na bank, ale jeśli jest ze srebra lub chociaż nim pokryty, to, to co pojawiło się na monecie, to patyna. Naturalna reakcja srebra na związki siarki w powietrzu.
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez Mad_Tiger » 28 Sie 2018 13:31

Bez napisania co to za grading to wróżenie z fusów ze zwrotem ...
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

ImageMój zbiór monet na ucoinImage
ImageSprzedam trochę monet i banknotówImage

W sprawie reklamy w awatarze proszę o kontakt na PW :)
Maksymalny rozmiar; szerokość: 80 pikseli, wysokość: 80 pikseli, waga pliku: 50.00 KiB + 2 linijki tekstu w podpisie.
Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Miejscowość: Warszawa

Postprzez mustang82 » 28 Sie 2018 13:52

Moze byc i slab podrobiony pelno tego na ebay i nikt ci kasy nieoda
mustang82

Postprzez Leesior » 28 Sie 2018 14:48

Kupiłem to cudo gdzieś w 2011-2012. Wtedy mniej więcej pojawił się podróbki kanadyjskich 5 dolarówek. Wiem, że teraz w "internatach" pełno podrobionych slabów różnych firm, ale czy 6-7 lat temu na jakichkolwiek aukcjach były już podróbki polskiego gradingu ?
Awatar użytkownika
Leesior

Postprzez joxer » 28 Sie 2018 15:03

tak na chłopski rozum :P to by ci co najwyżej koszt gradingu zwrócili, a i tego nie, by ty nie zlecałeś :)

co do przebarwień, na dwóch srebrnych 10 zł takie miałem :p jednej się wyzbyłem (tak jak u autora w slabie pcg), a drugą nadal mam w gradingu ngc ;p

jak się nudzisz to możesz do nich przedzwonić i wybadać temat, bo na maila na 100% ci nie odpiszą
Ostatnio edytowany przez joxer 28 Sie 2018 15:10, edytowano w sumie 2 razy
Joxer The Mighty
Image
Awatar użytkownika
joxer

Miejscowość: Biała Podlaska

Postprzez meszuzel » 28 Sie 2018 15:06

Teraz to unikat.
Lewa moneta z naturalną patyną w trumnie. Tego nie znajdziesz. :)

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Postprzez Mad_Tiger » 28 Sie 2018 15:16

Leesior napisał: polskiego gradingu

Jeżeli to fals, to to wszystko tłumaczy :)
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

ImageMój zbiór monet na ucoinImage
ImageSprzedam trochę monet i banknotówImage

W sprawie reklamy w awatarze proszę o kontakt na PW :)
Maksymalny rozmiar; szerokość: 80 pikseli, wysokość: 80 pikseli, waga pliku: 50.00 KiB + 2 linijki tekstu w podpisie.
Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Miejscowość: Warszawa

Postprzez skorkabezwyprawki » 28 Sie 2018 16:12

meszuzel napisał:Fals na bank, ale jeśli jest ze srebra lub chociaż nim pokryty, to, to co pojawiło się na monecie, to patyna. Naturalna reakcja srebra na związki siarki w powietrzu.

Po czym poznajesz, że to fals?
skorkabezwyprawki

Postprzez Leesior » 28 Sie 2018 19:23

No cóż... Dzięki za porady i uwagi.

Napiszę do nich maila (nie napisałem o jaką firmę chodzi, ale pewno Wszyscy się i tak domyślają...), załączę zdjęcia, zobaczymy... Jak nie odpiszą to będę dzwonił.
Zakładam, że nikt u nich nie zapakował falsa do trumienki specjalnie, ale wyniknęlo to.... hmmm... z braku doświadczenia.
Jak pisałem, były to początki podrabiania kanadyjskich 5 dolarówek. Przynajmniej początki jeśli chodzi o taki trefny towar na polskim rynku. Pamiętam nawet, że panowała wtedy dość powszechna opinia, ze bulionówek się nie podrabia, bo się to nikomu nie opłaca. Powiedział mi tak również pewien "fachowiec" w sklepie numizmatycznym, któremu pokazałem tego (lub może innego) falsa. Jak się okazuje nie takie rzeczy się co poniektórym opłacają...

Co do nienazwanej firmy gradingowej, to muszę napisać, że jak do tej pory miałem z nimi jedynie pozytywne doświadczenia, Razu pewnego stwierdziłem, że jeden slab mi się nieco rozkleja w kilku miejscach... Zadzwoniłem do nich, kazali przysłać slab na ich koszt i obiecali że wymienią slab, zachowując notę monety. Musiałem być w stanie "pomroczności", gdyż ten grading był nie ich dziełem (do dziś nie wiem, jak mogłem nie zwrócić uwagi na oznaczenie firmy... :oops: i zadziałać tak automatycznie...). Zadzwonili, że to wprawdzie nie ich slab, ale wymienią go i dadzą do swojego za jakąś niewielką (bez ironii) opłatą. I tak zrobili.

Może i teraz zachowają się równie porządnie. A jak nie, to jak napisał Meszuzel zostanie mi "unikat" w slabie i to z jaką elegiacką patyną :)

Upsss... Nie wiem jak to możliwe, ale widzę swój temat również w "wycenie i identyfikacji i banknotów".... a umieszczałem go w dziale "falsyfikaty". Zduplikował się... :) ?
Awatar użytkownika
Leesior

Postprzez meszuzel » 29 Sie 2018 09:26

Leesior napisał:Upsss... Nie wiem jak to możliwe, ale widzę swój temat również w "wycenie i identyfikacji i banknotów".... a umieszczałem go w dziale "falsyfikaty". Zduplikował się... :) ?

Temat przeniosłem do identyfikacji, a w falsach pozostała informacja o tym, że watek został przeniesiony. Wszystko jest ok.

skorkabezwyprawki napisał:
meszuzel napisał:Fals na bank, ale jeśli jest ze srebra lub chociaż nim pokryty, to, to co pojawiło się na monecie, to patyna. Naturalna reakcja srebra na związki siarki w powietrzu.

Po czym poznajesz, że to fals?

Najłatwiej poznać po strukturze liścia Poniżej próbka do porównania.

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Postprzez Leesior » 29 Sie 2018 12:56

Są wersje falsów, że ewidentnie brak jakiejś kreseczki (żyłki liścia), a tu raczej wszystkie żyłki są, za to całościowo liść jakiś taki mało "trójwymiarowy".
Natomiast chyba we wszystkich typach falsów tych monet brak tych cienkich pionowych kreseczek na obu stronach monety.
Awatar użytkownika
Leesior

Postprzez grzes-w-wa » 04 Paź 2018 01:37

meszuzel napisał:Fals na bank,

A ja myślę że się mylisz i to bardzo.
Slaba trzeba rozwalić i sprawdzić grubość monety.
Listek klonu na oko jest prawidłowy.
maple_real_vs_fake_1024x504.jpg
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

Miejscowość: warszawa

Postprzez brodacz » 04 Paź 2018 07:30

Jako ciekawostkę dodam, że mi inna polska firma ogradowała fałszywe pandy. Było na nich tłuste 1 oz silver 999 a moneta ważyła 23g...
brodacz

Postprzez meszuzel » 04 Paź 2018 08:46

grzes-w-wa napisał:A ja myślę że się mylisz i to bardzo.
Slaba trzeba rozwalić i sprawdzić grubość monety.

Popatrz na tą monetę w powiększeniu i jeszcze raz powiedz, czy oceniasz ją jako oryginalną?
Druga kwestia to taka, że ta firma gradingowa znana jest głównie z tego, ze monety w ich slabach nie sa oceniane zgodnie ze stanem faktycznym, często trafiały się ogradowane fałszywe monety jako oryginalne.
https://www.use.com/showoriginal.pl?set=e0fd9a8b632f7f56967a&p=1

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Postprzez el-dziubek » 04 Paź 2018 08:49

Na stronie z królową widać wyraźne różnice - włosy, nos. To fals
el-dziubek

Miejscowość: Wrocław

Postprzez grzes-w-wa » 04 Paź 2018 19:03

Jak by nie patrzeć trzeba ją ze slaba wyjąć i pomieżyć suwmiarką.
Fals ma 1 mm wiecej na grubości.
Potem na słuch i bredzie wiadomo.
Slab tu jest tak potrzebny jak........................
To nie numizmatyka tylko srebro na wagę. Tak jak ziemniaki. No prawie jak ziemniaki.
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

Miejscowość: warszawa

Postprzez repek20 » 04 Paź 2018 19:24

co tu mierzyć spójrz na królową- fals
Awatar użytkownika
repek20

Wróć do Wycena i identyfikacja monet i banknotów

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: effig oraz 3 gości