Nowotko 1983

Jeżeli katalogi, portale aukcyjne i informacje zawarte w sieci nie pomogły zadaj pytanie tutaj by uzyskać pomoc w wycenie oraz identyfikacji monet i banknotów.

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Nowotko 1983

Postprzez MateuszK » 03 Paź 2018 18:00

nowotko1.jpg

nowotko2.jpg

Witam wszystkich
Mam pytanie odnośnie Nowotki 1983 - czy są znane przypadki falsyfikatów?
Jeżeli tak, to czy powyższy egzemplarz jest oryginalny i pod jaki stan można go podczepić?
Awatar użytkownika
MateuszK

Re: Nowotko 1983

Postprzez meszuzel » 03 Paź 2018 18:19

Choć nakład tej monety jest bardzo niewielki, to nie słyszałem o falsach.
Moneta na 100% oryginalna i mennicza.
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez MateuszK » 03 Paź 2018 18:32

Super dziękuje bardzo :) I oby fałszerzom nie zechciało się za nią zabrać.
Awatar użytkownika
MateuszK

Postprzez brodacz » 03 Paź 2018 21:45

Niestety to nie jest moneta MS65 bo zbyt wiele ma głębokich skaleczeń. Nie wiem skąd pochodzą, ale mam kilkanasdie takich samych a nawet z lepszym połyskiem menniczym, jednak z identycznymi potrójnymi dołkami. Jakby ząbki innej sztuki je robiły, ale to musiałoby być rzucone z dużej wysokości.
brodacz

Postprzez MateuszK » 04 Paź 2018 08:47

No może i tak, ale mnie osobiście noty gradingowe mało pociągają. Jeżeli moneta jest piękna, ma połysk i pochodzi niemal wprost z mennicy (czyli można ją uznać za stan I), to takie skaleczenia powstałe prawdopodobnie w mennicy nie szkodzą w odbiorze samej monety, przynajmniej dla mnie. A co do pochodzenia tych potrójnych dołków, to faktycznie wygląda na odbicie rantu innej sztuki, może jakoś została mocniej przyciśnięta, albo może po prostu tak się dzieje jak na płaską powierzchnię monety zrzucimy inną rantem w dół nawet z niewielkiej wysokości. Pamiętam jak kiedyś wypadła mi moneta mennicza z rąk i uderzyła w kant parapetu. Pojawiła się wtedy rysa, której wcześniej nie było, sama moneta była znacznie lżejsza niż ta, a parapet miał zaokrąglony brzeg no i wysokość nie była porażająca, ale ślad został. Wygląda więc na to, że czasem pewnie zachodzą okoliczności, gdzie coś takiego może nastąpić, a już wydaje mi się, że szczególnie na płaskiej powierzchni tła monety. Niemniej jednak jak moneta jest mennicza i piękna w odbiorze to, za lekcją jednego z kolegów z tego forum, lepiej kontemplować zalety okazu, niż wytykać jego wady :)
Awatar użytkownika
MateuszK

Wróć do Wycena i identyfikacja monet i banknotów

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: effig oraz 3 gości