LITERATURA NUMIZMATYCZNA

Właśnie złapałeś kolekcjonerskiego bakcyla, a nie wiesz jak ocenić stan nowego nabytku czy opłaca się go czyścić oraz jak go bezpiecznie przechowywać? Ten dział jest dla Ciebie!

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Re: LITERATURA NUMIZMATYCZNA

Postprzez kacper90 » 10 Sie 2014 01:11

Chciałbym się dokształcić w temacie nuimizmatyki dlatego jakie książki polecacie do przeczytania dla początkującego kolekcjonera? Słyszałem o książce pt ,,Tysiąc lat monety polskiej'' jakie są jeszcze inne tytuły które powinna przyswoić sobie osoba która zaczyna przygpdę z numizmatyką i kolekcjonowaniem monet aby być dobrze obeznanym w temacie?
kacper90

Miejscowość: Kościuszków/Ostrów Wlkp./Poznań

Postprzez meszuzel » 10 Sie 2014 13:03

Literatury dotyczącej numizmatyki jest bardzo dużo. Dobrze na początku poczytać o okresie, który Cie interesuje.
Ta wspomniana przez Ciebie to dobra książka, ale jest to "sprint" od czasu powstania państwa polskiego do początku lat 70-tych XXw. Niemniej polecam przeczytać.
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez kacper90 » 10 Sie 2014 16:57

W takim razie może polecisz mi jakieś konkretne- główne tytuły dobrych książek które powinienem przeczytać jeśli chce zbierać monety?
kacper90

Postprzez lolo » 10 Sie 2014 17:28

A masz już jakąś wybraną specjalizację? Okres, kraj? Nie ma dobrych książek na temat numizmatyki jako całości, bo musiałyby one być wielotomowymi encyklopediami. Tak jak napisał meszuzel- takie książki to sprint od początku do końca, gdzie pokazany masz w zasadzie sam zarys. Dlatego też najlepiej wybrać tematykę, którą się zajmiemy, a potem gromadzić literaturę ;)
http://moja-numizmatyka.blogspot.com --> zachęcam do dyskusji ;)
lolo

Postprzez kacper90 » 10 Sie 2014 19:32

A taki przekrój na początek nie jest dobry żebym przeczytał?
kacper90

Postprzez meszuzel » 11 Sie 2014 10:48

1000 lat monety polskiej Tadeusz Kałkowski - to bardzo dobry początek. Jest tam sporo fotografii dzięki czemu nie musisz czytać opisów monet. Fotki czarno-białe.

Historia pieniądza na ziemiach polskich Adam Dylewski - to w zasadzie unowocześniona wersja Kałkowskiego. Opis i mnóstwo fotografii kolorowych, niektóre zdjęcia sa ogromne. Książka ciężka, do poduszki mało wygodna. :)

Po przeczytaniu jednej z nich powinieneś odnaleźć okres, który będzie Ci bliski.

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Postprzez wordlord » 11 Sie 2014 22:54

Jako trzecia pozycje można polecić Podobna jest moneta nasza do urodnej Panny Borysa Paszkiewicza, która ukazała się prawie w tym samym czasie co publikacja Pana Dylewskiego.
Z tych trzech pierwsza publikacja jest najtańsza (ok 30 zł), ale wcale przez to nie najgorsza. Ilustracje są czarno-białe, ale nie powinno to przeszkadzać, bo przyjemny styl pisania Kołkowskiego nadrabia tą "niedogodność".
Dwie pozostałe to koszt około 100 zł, ilustracje są kolorowe, książki zawierają sporo ciekawostek.

Ja bym zaczął od Kalkowskiego. Jest to stosunkowo nieduży wydatek i zapozna Cię z polską numizmatyką i być może dzięki niej znajdziesz okres, który najbardziej Cię interesuje. Gdy już trochę przetrawisz informacje w "1000 lat monety polskiej", proponuje sięgnąć po którąś z pozostałych dwu publikacji, bo na pewno dowiesz się z nich paru nowych ciekawych informacji.
Zbieram, więc jestem.
Awatar użytkownika
wordlord
Site Admin
<b style='color: #ff0000'>Site Admin</b>

Miejscowość: Łódź

Postprzez kacper90 » 12 Sie 2014 18:14

To lepiej przeczytać Kalkowskiego czy unowocześnioną wersję Dylewskiego ?
kacper90

Postprzez meszuzel » 12 Sie 2014 18:39

Kałkowski zdecydowanie. Obie książki są ciekawe, ale Kałkowski zdecydowanie tańszy.

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Postprzez wordlord » 12 Sie 2014 22:39

kacper90 napisał:To lepiej przeczytać Kalkowskiego czy unowocześnioną wersję Dylewskiego ?

Na początek Kałkowski, bo tani i dobry :P a nawet jeśli nie przypadnie Ci do gustu to łatwo będzie Ci go odsprzedać i wymienić na Dylewskiego.
Zbieram, więc jestem.
Awatar użytkownika
wordlord
Site Admin
<b style='color: #ff0000'>Site Admin</b>

Miejscowość: Łódź

Postprzez Maniak_83 » 23 Sie 2014 19:37

a co sądzicie o kwartalniku Przegląd Numizmatyczny ?? Warto kupować ??
(szukałem czegoś ciekawego na allegro i się natknąłem na to ale nawet nie wiem co zawiera ta gazeta i czy opłaca się ją kupować)

proszę o pomoc
Maniak_83

Postprzez Imensun » 23 Sie 2014 21:03

Ja nie kupuje, chyba że widząc spis treści upatrzę coś dla siebie ;). Większość PN'ki to katalog z wycenami monet i reklamy. Osobiście wole czytać z "czasopism"stare Biuletyny i Wiadomości.

Miejscowość: Warszawa

Postprzez Maniak_83 » 24 Sie 2014 15:17

a co polecacie z prasy numizmatycznej dla początkującego kolekcjonera żeby poczytać i się dokształcić
Maniak_83

Postprzez Imensun » 24 Sie 2014 16:10

A masz już jakiś interesujący Cię okres?

Postprzez Maniak_83 » 24 Sie 2014 17:26

ogólnie nastawiłem się na zbieranie monet o tematyce sportowej
Maniak_83

Postprzez kacper90 » 24 Sie 2014 18:15

Ja kupiłem pierwszy raz teraz w tym miesiącu Przegląd Numizmatyczny i poza wyceną katalogową monet jest kilka ciekawych artykułów :)
kacper90

Postprzez Imensun » 24 Sie 2014 20:52

Kacper90
Tak jak pisałem - głównie to katalog itd, nie powiedziałem jednak, że nie ma w nim treści. Nie miałam okazji przeczytać ostatniego numeru. Muszę sobie dokupić 2/2104 bo są tam dwa interesujące mnie artykuły.

Maniak_83
Ciężka tematyka do ogarnięcia w jednym miejscu. Tym bardziej, że nie napisałeś czy chodzi o współczesne lustrzanki, starsze okolicznościowe. Ja nie wiem, ale na swoim miejscu poszukałbym ogólnych wydań o numizmatyce i dodatkowo zaopatrzył się w katalog Krausego (nie trudno ściągnąć jak nie chcesz wydawać kasy na olbrzymie tomiszcze). Tam masz wizerunki monet z różnych krajów, mógłbyś sobie wynotować konkretne monety.

Co do Przeglądu jeszcze, pomyślałem, że możesz sobie sam sprawdzić ;) jakiś czas temu na ichniejszej stronie pojawiły archiwalne numery
www.przegladnumizmatyczny.pl/pobierz.html

Postprzez Maniak_83 » 28 Sie 2014 00:54

ogólnie wybrałem tematykę sportową ale jeszcze nie mam dokładnie ustalonego celu i bardzo potrzebuję kogoś kto by mnie nakierował i pomógł chociaż na samym początku mojej przygody z numizmatyką (ogólnie jestem nowy bo zbieram jakieś 2 miesiące - mam kilka monet ale kupowałem je na ślepo - bo mi się podobały)
Maniak_83

Postprzez meszuzel » 28 Sie 2014 09:05

Dobra książka to 1000 lat monety polskiej. Nie ma tam nic na temat sportu, ale jest dobrą na początek by znaleźć kierunek zainteresowań.
Mniejsza, ale również interesująca to dziesięć wieków pieniądza polskiego Henryk Cywiński

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Postprzez kacper90 » 08 Wrz 2014 20:24

Które wydanie i z którego roku książki 1000 lat monety polskiej najlepiej kupić ?
kacper90

PoprzedniaNastępna

Wróć do Niezbędnik numizmatyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości