Starożytni Babilończycy w transakcjach handlowych używali złota i srebra w systemie wymiany towar za towar. Jednak 2000 lat przed naszą erą metale używane jako pieniądz nie miały znormalizowanej masy czy czystości, przez co nie były odpowiednie do łatwego i sprawnego obrotu. Międzym rokiem 620 a 600 p.n.e. mieszkańcy Azji wpadli na pomysł kształtowania Elektrum, naturalnego stopu złota i srebra z domieszką miedzi i żelaza. Powstające bryły metalu w kształcie fasoli miały ustaloną czystość i masę, a bite stemplami przedstawiającymi różne symbole, nabierały kształtu przyszłych monet.

Te "wczesne monety" stały się bardzo popularne z prostej przyczyny - były bardzo praktyczne i łatwe w użyciu. W roku 550 p.n.e. praktyka bicia takich monet była rozpowszechniona w każdym głównym mieście handlowym.
Jako że Elektrum jest stopem bardzo rzadko spotykanym, zaczęto odchodzić od tego stopu w zamian wykorzystując srebro, złoto lub ściśle określonym stopem tych dwóch metali. Pomimo to, monety z Elektrum były spotykane jeszcze w Średniowieczu.
Przez wieki wzory monet stawały się coraz doskonalsze i różnorodne. Pierwsze monety miały tylko surowy wzór na jednej stronie, z drugiej zaś był tylko wybity prosty znak. W ciągu kilku następnych stuleć, monety nabierały piękna, i w tym sposobem w Starożytnej Grecji, a potem w Rzymie, bito zaawansowane artystycznie monety.

Mimo postępu w produkcji monet w Starożytności, Europa do wieku XV biła monety skromne i surowe. Koniec Średniowiecza przyniosło przełom w biciu monet - zaczęto do tego przywiązywać wagę, projektować kolejne monety i upiększać.
Teraz nasuwa się podstawowe pytanie... Dlaczego używano metalu, a nie innego surowca ?
1. Wartość.
Zazwyczaj monety o wyższej wartości były wykonane z metalu o wyższej wartości.
2. Trwałość
W odróżnieniu od kamienia, metal się nie rozłupie i jest łatwiejszy w obróbce; w odróżnieniu od drewna, metal się nie pali i nie rozkłada z biegiem czasu.
3. Łatwość obróbki.
Metalowi tanim sposobem można nadawać formę. Można go przetapiać i kształtować oraz prosto da się wybić pożądaną treść ( np. postać króla ).
Dziś monety dzięki swoim właściwością mogą być używane choćby w automatach sprzedających puszki z piciem. Automat odpowiednio zaprogramowany używa elektromagnesów wychwytując prawdziwe monety, a odrzucając możliwe podróbki. Wszystko to dzięki znormalizowanej wielkości i masie danych monet. Większość dzisiejszych monet jest bitych w stopach miedzioniklu (proporcje ok. 80:20, w kolorze srebrnym), bądź w stopie niklu i mosiądzu (miedź 75%, 5% niklu i cynku 20%, w kolorze złota ).
Zapewne inne surowce takie jak drewno czy kamień też były używane w przeszłości, jednak metal zdominował świat jeśli chodzi o produkcję monet. Wynalezienie papieru w Chinach umożliwiło produkcje banknotów. Lecz papier, podobnie jak drewno czy kamień nie są same w sobie wartościowe, dlatego mogły istnieć tylko w stabilnej gospodarce. Metal, który sam w sobie jest cenny, mógł być używany w każdej sytuacji.
Używanie cennych surowców w monetach było pokusą dla władców. Władza zmieniając stop z którego bije się monety, dodając nieszlachetny metal powoduje spadek wartości pieniądza. Henryk VIII, król Anglii od 1509 do 1547 roku, był przykładem takiego działania. Spowodował on wielkie szkody dla swojego narodu i gospodarki poprzez zmniejszenie czystości angielskich złotych i srebrnych monet. Takie czynności niemal zawsze prowadzą do inflacji, chyba że ceny produktów na rynku są również kontrolowane przez organy regulujące.
Dzięki postępowi techniki i zainteresowaniu ludzi tym, czym płacą doszliśmy dziś do naszych pospolitych lustrzanek, i innych dziwactw.
Artykuł jest własnością autora.
Link
Dodałem link do słowniczka pojęć gdzie znajdziemy dużo podstawowych, ale przydatnych definicji dotyczących monet. wordlord