Początki z monetami

Właśnie złapałeś kolekcjonerskiego bakcyla, a nie wiesz jak ocenić stan nowego nabytku czy opłaca się go czyścić oraz jak go bezpiecznie przechowywać? Ten dział jest dla Ciebie!

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Początki z monetami

Postprzez Staasiek » 11 Sty 2018 18:42

Witam, mam kilka pytań i sądzę, że ten temat pomoże wielu osobom takim jak ja :) Najpierw może coś o sobie, na monety trafiłem naprawdę przypadkowo, sądziłem, że to tylko dla bogaczy, lecz jako fanatyk historii zacząłem się tym interesować, a raczej zaczęło mnie ciekawić jakie były kiedyś monety, kto je produkował, co można było kupić za nie itd. Natchnęło mnie żeby zajrzeć na allegro i tam mnie wręcz zdziwiło ze względu na to co zobaczyłem... monety wręcz za śmieciowe pieniądze 10,20,30 zł... dla mnie, dla osoby, która kocha historię lecz nie posiada własnych środków (nauka w liceum) było to wręcz coś niesamowitego. Zacząłem czytać lecz coś mnie tknęło, sęk w tym czy te monety są oryginalne. Bo cena półtoraka Zygmunta III Wazy za 15 zł który na zdjęciu wydaje się być ok jak dla mnie (możecie rozumieć to tak że widać co jest na rewersie i awersie, wiadomo nie idealnie ale widać, są jakieś starcia na monecie) ale po prostu nie wierzę że to oryginał. Chciałbym was prosić o zdanie czy to są naprawdę oryginały. Orientuje się jakie monety są jakby rzadsze bo interesuje mnie głównie w historii wiek XVI, XVII i XVIII, wiem mniej więcej jakie monety były wtedy popularne i produkowane masowo w naszym kraju. Chciałbym mieć kilka monet z tego okresu więc napiszcie co sądzicie. I nie, nie mówię o masowym kupowaniu monet bo nie mam co robić z kasą, mówię o kupowaniu dwóch, trzech monet na okres kilku miesięcy bo to z własnej kieszeni i robie to sobie jako taki prezent sam dla siebie. I nie, nie jestem typowym ,,historykiem" i nie robię tego żeby komuś zaimponować jaki to jestem fajny i mam monety z przed 400 lat. :wink: :wink:
Staasiek

Re: Początki z monetami

Postprzez Triplex » 11 Sty 2018 19:22

XVI XVII XVIII wiek tanie ORYGINALNE monety:

półgrosze srebrne np Olbrachta czy Kazimierza Jagielończyka
dwudenary Zygmunta II Augusta
półtoraki, trojaki (1622 - 1623) Zygmunta III Wazy,
miedziaki typu szelągi (boratynki) Jana Kazimierza
drobnica Augusta III Sasa i Stanisława Poniatowskiego

Mnóstwo monet jest tanich zależy co kogo interesuje oraz jak zasobny ma portfel.

Staasiek napisał:Chciałbym mieć kilka monet z tego okresu więc napiszcie co sądzicie. I nie, nie mówię o masowym kupowaniu monet bo nie mam co robić z kasą, mówię o kupowaniu dwóch, trzech monet na okres kilku miesięcy bo to z własnej kieszeni i robie to sobie jako taki prezent sam dla siebie.

Czyli moneta miesięcznie można przyjąć. Kwota typu 30 - 50 złotych na miesiąc to chyba nie dużo.
Za taki budżet to można już szaleć :)

Trojaki SAP w sympatycznych stanach.
Grosze miedziane, niektóre bardzo rzadkie.
A3S grosze czy szelągi.
Albo kilka boratynek.

50 -100
Trojaki srebrne, orty...

Proszę się nie bać i pytać.

Warto rozwijać swoje zainteresowania.

Na początek proponowałbym zacząć od popularnej drobnicy miedzianej i srebrnej typu szelągi i grosze. :)
Awatar użytkownika
Triplex

Miejscowość: Rotterdam-Zuid - Charlois

Postprzez Staasiek » 11 Sty 2018 20:05

O! O taką odpowiedź chodziło. Dowiedziałem się, że kolega ma książkę w domu o większości monetach, które były w naszym kraju :) podobno wielka cegła więc w najbliższym czasie pożyczę od kumpla i poszukam to co mi podałeś i to co mnie interesuje. Czekam na więcej wskazówek :)
Staasiek

Postprzez Triplex » 11 Sty 2018 20:45

Może ta książka to: Tysiąc lat monety polskiej Tadeusza Kałkowskiego.

Na początek nadadzą się nieskomplikowane katalogi najlepiej typu:
Image
Image

Cenowo to wystarczy przefiltrować oferty na allegro do jakiejś kwoty i zobaczy się na co człowieka stać.
Śledzić aukcje, szukać po sklepach stacjonarnych, czytać.

Po pewnym czasie zbieranie samo się wyklaruje i obierze się jakiś konkretniejszy kierunek a nie wszystko jak leci ;)
Awatar użytkownika
Triplex

Miejscowość: Rotterdam-Zuid - Charlois

Postprzez Staasiek » 11 Sty 2018 20:51

Na razie głównie w kręgu moich zainteresować są monety z okresu dynastii Wazów, ze względu na to że mój ulubiony okres :) jednak wiem, że wiedza to podstawa więc jeszcze raz dzięki i idę gromadzić informacje i szukać tego co chcę kupić :)
Staasiek

Postprzez Tuk Tukat » 12 Sty 2018 18:00

Miło poznać rówieśnika :) . Co do cen monet to moim zdaniem żadnym problemem nie jest prześledzenie aukcji i wygrania po tzw,,Taniości" kilku ciekawych starych monet ;) . Po drugie środki pieniężne na hobby można zdobyć na wiele sposobów ,wystarczy tylko chcieć i być pracowitym :) . Moim zdaniem jeśli chcesz zbierać monety to powinieneś się ukierunkowac co chcesz zbierać konkretnie ,gdyż takie zbieranie wszystkiego prowadzi do tego że w kolekcji ma się ,,gówno ,mydło i powidło " . Myślę ,że 20-30 zł miesięcznie spokojnie by wystarczyło .
Wszystko przed tobą POWODZENIA !!!
Ps.Monety imponują dziewczynom/kobietom ;) gorzej gdy dowiedzą się ile jesteś w stanie wydać :mrgreen:
Monety SAP , Księstwo Warszawskie , II RP
Awatar użytkownika
Tuk Tukat

Wróć do Niezbędnik numizmatyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość