Fałszywe monety NBP 10 i 20 zł z Chin. UWAGA

Informacje o rodzajach falsyfikatów wykrytych przez kolekcjonerów.

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Re: Fałszywe monety NBP 10 i 20 zł z Chin. UWAGA

Postprzez el-dziubek » 01 Lut 2018 08:21

meszuzel napisał:To, że nie ma tych monet w obiegu nie znaczy że nie sa one prawnym środkiem płatniczym.

A dopytywał ktoś lub doczytał kiedyś, czy sklepy mają obowiązek przyjmować monetę kolekcjonerską u nas, jeżeli ktoś taką przyniesie?

Pytam, bo np. Kanada i Wielka Brytania wyraźnie zaznacza, że ich monety okolicznościowe z racji posiadania wybitej na nich wartości oczywiście są legalnym środkiem płatniczym, ale właśnie z racji ich "inności" podmiot handlowy nie ma obowiązku przyjęcia rozliczenia za ich pomocą. Owszem może, ale jak powie, że nie przyjmie tego, to można mu skoczyć.
Jestem ciekawy czy przypadkiem w Polsce nie ma gdzieś takiego zapisu. To by tłumaczyło trochę bierność NBP w przypadku falsów okolicznościowych. Kiedyś kłóciłem się z dyrektorem kauflanda, jak nie chcieli dwójki z dziurką przyjąć i gość twardo twierdził, że nie ma obowiązku tego przyjmować. Ani on, ani ja nie potrafiliśmy jednoznacznie udowodnić, że jest taki obowiązek lub go nie ma.

Na stronie NBP jest zapis:
"Banknotami kolekcjonerskimi można posługiwać się na takich samych zasadach, jak banknotami obiegowymi, a więc są one prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Warto jednak pamiętać, że numizmaty (monety i banknoty kolekcjonerskie) osiągają na rynku kolekcjonerskim wartość znacznie wyższą od nominału. Posiadacz banknotu powinien mieć więc na uwadze fakt, że regulowanie płatności banknotem kolekcjonerskim może oznaczać sporą stratę finansową."

Czy to oznacza, że jednak pan Józek z kiosku ma obowiązek przyjąć taką płatność?
el-dziubek

Miejscowość: Wrocław

Postprzez piotr186 » 01 Lut 2018 23:45

Pan Józek z kiosku musi przyjąć wszystko co jest prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Tak więc kolekonerskie świecidzełka również. Jakby jakiś pechowy klient podał do śądu sprzedawcę ze ten nichce pejąc waluty w postaci monety kolekonerskiej to ów sprzedawcx raczej by przegrał sprawę choć sądy są różne , kto wie.
piotr186

Postprzez el-dziubek » 02 Lut 2018 06:19

Oczywiście wszystko jest prawnym srodkiemmplatniczym, ale biorąc pod uwagę ilość tematów rocznie i fakt, ze nie każdy (ba prawie nikt, licząc całe społeczeństwo) zna monety kolekcjonerskie, to stwierdzenie, ze musi przyjmować wszystko należy poprzeć odpowiednim zapisem/rozporządzeniem. Stąd moje pytanie czy takowy zapis istnieje? :)

Nie zmienia to tez faktu, ze wszelkie falsy i ich dystrybutorzy powinni bić tępieni
el-dziubek

Postprzez brodacz » 02 Lut 2018 08:59

Na początku lat 90-tych gdy lustra były sprzedawane w cenie nominału, to dość często nimi płaciłem. W 50% przypadków nie było oporów z przyjmowaniem. Problem stanowiły monety o nominale 300k bo ludzie niedowierzali, że ktoś taki oficjalnie wprowadził.
brodacz

Postprzez meszuzel » 02 Lut 2018 11:15

Nie szukałem zapisów, ale wszedłem na stronę NBP'u i pierwsze co mi się rzuciło w oczy, to jest poniżej. NBP wprowadza do obiegu. W mojej ocenie jest to moneta obiegowa. To, że nie widać jej w obiegu, to wynika z dwóch czynników. Nikt kto szanuje swoje pieniądze nie pójdzie z tym do sklepu, więc czynnik ekonomiczny a druga sprawa to, że wielkość tej emisji jest tak niewielka w porównaniu do monet faktycznie występujących w obiegu, że nawet gdyby faktycznie te srebrne występowały, to prawdopodobieństwo znalezienia jej w obiegu jest bardzo mało prawdopodobne.

Załączniki
Bez tytułu.jpg
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez piotr186 » 04 Lut 2018 15:22

Bardziej by mnie interesowalo jak to jest zapisane w ustawie. Na stronie internetowej można sobie umieścič dowolne treści, ale nie mają one mocy prawnej. Ciekawe czy byly już sprawy karne w tgo typu sprawach i jakie była ewentualna linia orzecznicza. Mam wrażenie że znalazlby się sądy które by skazaly ale i też takie które by uniewinniły znając nasze sądownnictwo.... W każdym razie argument o wprowadzaniu fałszywego pieniądza do obiegu byłby łatwy do obalenia.
piotr186

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 04 Lut 2018 15:36

piotr186 napisał:W każdym razie argument o wprowadzaniu fałszywego pieniądza do obiegu byłby łatwy do obalenia.

A jakiej użyłbyś argumentacji? bo czym niby jest to co robią ludzie sprzedający te falsyfikaty?
Grzegorz_Wroclaw

Postprzez piotr186 » 04 Lut 2018 20:30

Grzegorz_Wroclaw napisał:
piotr186 napisał:W każdym razie argument o wprowadzaniu fałszywego pieniądza do obiegu byłby łatwy do obalenia.

A jakiej użyłbyś argumentacji? bo czym niby jest to co robią ludzie sprzedający te falsyfikaty?

Sprzedają šwiecidełka które przemieszczają się pomiędzy klaserami i tyle :). Wprowadzenie do obiegu to placenie srodkiem platniczym za inny towar czy uslugi. To tutaj nie zachodzi, fałszywka ta nie zostanie pewnie użyta jako środek platniczy. NBP nie ponosi tu strat.

Oczywiście to tylko jedna z mozliwych przykładowych interpretacji, bo oczywiście "wprowadzanie do obiegu" można rozumieč w sposób węższy i szerszy. Jak kto chce. Ale NBP nie bez powodu nie wykazuje zainteresowania tym procederem.
piotr186

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 04 Lut 2018 20:40

Czytałeś art 310 kk, wprowadzanie w obieg to jeden fragment paragrafu :!:

Art. 310. § 1. Kto podrabia albo przerabia polski albo obcy pieniądz, inny środek płatniczy albo dokument uprawniający do otrzymania sumy pieniężnej albo zawierający obowiązek wypłaty kapitału, odsetek, udziału w zyskach albo stwierdzenie uczestnictwa w spółce lub z pieniędzy, innego środka płatniczego albo z takiego dokumentu usuwa oznakę umorzenia, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 5 albo karze 25 lat pozbawienia wolności.
§ 2. Kto pieniądz, inny środek płatniczy lub dokument określony w § 1 puszcza w obieg albo go w takim celu przyjmuje, przechowuje, przewozi, przenosi, przesyła albo pomaga do jego zbycia lub ukrycia, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

§ 3. W wypadku mniejszej wagi sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary.

§ 4. Kto czyni przygotowania do popełnienia przestępstwa określonego w § 1 lub 2, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Grzegorz_Wroclaw

Postprzez piotr186 » 06 Lut 2018 00:47

No i co? Przeczytałem ustawę która zacytowałeś - karanie jest podrabianie i przerabianie (ten element to martwe prawo, jakoś nie scigają tych co ozdabiają monety cyrkoniami i tak sprzedają na allegro czy producentów drzewek szcęscia ozdobionych monetami jednogroszowymi). Tak jak mówiłem - paragrafy są, tylko jakoś ich egzekfowanie nie wychodzi.

Ciekawy jest podpunkt drugi - karane jest posiadanie falszywego pieniadza ale tylko wtedy gdy się go posiada z zamiarem puszczenia w obieg :). Jeśli takiego zamiaru nie ma, karalne nie jest :) Fajne mamy prawo...
piotr186

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 06 Lut 2018 07:43

prawo jest ok, i myślę, ze akurat w tym przypadku (po zgłoszeniu policji, nie nbp, allegro) jest nawet poprawnie stosowane...
Grzegorz_Wroclaw

Postprzez brodacz » 06 Lut 2018 09:16

Ciekawe czy się pojawią SSA w cenie poniżej 50 zł, bo wtedy nic tylko w obieg...
brodacz

Postprzez limak1983 » 06 Mar 2018 21:26

Witam.

Proszę o potwierdzenie bo tak mi się wydaje czy na poniższej aukcji jest fałszywka?

http://allegro.pl/20-zlotych-1997-jelon ... 90245.html

Pozdrawiam
limak1983

Postprzez Mad_Tiger » 06 Mar 2018 21:34

Ja dla mnie fals na 99,99%
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

ImageMój zbiór monet na ucoinImage
ImageSprzedam trochę monet i banknotówImage

W sprawie reklamy w awatarze proszę o kontakt na PW :)
Maksymalny rozmiar; szerokość: 80 pikseli, wysokość: 80 pikseli, waga pliku: 50.00 KiB + 2 linijki tekstu w podpisie.
Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Miejscowość: Warszawa

Postprzez limak1983 » 06 Mar 2018 21:42

Ok dzięki. koleś ma jeszcze jeża 2 zł
limak1983

Postprzez mmz » 06 Mar 2018 23:19

Kluczem jest próba wprowadzenia takich monet do obiegu.
Wtedy powinny organy państwa odpowiednio zadziałać. Tylko ktoś musi się podłożyć.
Np. rzucić taką monetę na tacę lub żebrakowi. Wtedy jest szansa, że NBP zadziała.
TPZN nr 101
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanensis, A.D. 1577
Awatar użytkownika
mmz

Postprzez piotr186 » 14 Mar 2018 23:08

Dokładnie tak samo uwaźam. Ale doprecyzowałbym twój wpis i napisał "wprowadzenie do FAKTYCZNEGO obiegu" . Dla niektórych wprowadzenie do obiegu to opychanie tego na allegro czy na innym portalu aukcyjnym....
piotr186

Postprzez Leesior » 15 Mar 2018 13:30

piotr186 napisał:Dokładnie tak samo uwaźam. Ale doprecyzowałbym twój wpis i napisał "wprowadzenie do FAKTYCZNEGO obiegu" . Dla niektórych wprowadzenie do obiegu to opychanie tego na allegro czy na innym portalu aukcyjnym....

Do tych "niektórych" śmiało możesz zaliczyć Prokuraturę i Komendę Główną Policji:

http://www.zw.com.pl/artykul/653728.html

Pro­ku­ra­tu­ra. Je­den z internautów ofe­ro­wał na Allegro do sprze­da­ży pod­ro­bio­ne pie­nią­dze. Te­raz od­po­wie za wy­pusz­cza­nie w obieg fał­szy­wek
Awatar użytkownika
Leesior

Postprzez jako » 21 Mar 2018 17:59

Teoretycznie banki i wszystkie podmioty gospodarcze zobowiązane są do przyjmowania wszelkich monet i banknotów emitowanych przez NBP jeżeli są one prawnym środkiem płatniczym. To tyle teoria.
W rzeczywistości ani banki komercyjne ani sklepy tego nie robią lub unikają jak mogą np wprowadzając opłaty wieksze ilości .

Oczywiście można sie procesować z kasierką nawet:

Kodeks wykroczeń.
Art. 135. Kto, zajmując się sprzedażą towarów w przedsiębiorstwie handlu detalicznego lub w przedsiębiorstwie gastronomicznym, ukrywa przed nabywcą towar przeznaczony do sprzedaży lub umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia sprzedaży takiego towaru, podlega karze grzywny.

Swojego czasu głośna była też sprawa motocyklisty płacącego groszami na bramkach na autostradzie - sprawa skończyła sie w sądzie:

"Sędzia w uzasadnieniu uznał, iż zgodnie z ustawą o NBP, znakami pieniężnymi w Polsce są banknoty i monety opiewające na złote i grosze. Dodatkowo wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP są prawnymi środkami płatniczymi i oskarżony miał prawo do zapłacenia za przejazd A4 groszami. Sędzia dodał, że Stalexport nie ma prawa żądać zapłaty tyko w określonych przez siebie nominałach i że żaden przepis nie nakłada obowiązku na kierowców płacenia za przejazd A4 tylko doliczoną kwotę."

http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-t ... gn=firefox" target="_blank

z drugiej strony jak kasierka w kiosku może sprawdzić 10 czy 20 zl lustrzanke czy to jest orginał czy z podróbka z chin ?
jako

Miejscowość: Europa

Postprzez limak1983 » 26 Mar 2018 21:59

Witam ponownie. Śmiem przypuszczać że moneta z poniższej aukcji to falsyfikat, potwierdzi ktoś? http://allegro.pl/ropucha-paskowka-20-z ... 54624.html
limak1983

PoprzedniaNastępna

Wróć do Falsyfikaty

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości