Zainteresowałem się PRL i mam kilka pytań.

Rozmowy o monetach kolekcjonerskich i obiegowych z czasów PRL-u III RP do denominacji (1994 włącznie)

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Postprzez wordlord » 23 Lut 2010 23:34

W klaserze monety zawsze będą miały kontakt z powietrzem i po pewnym czasie mogą w najlepszym wypadku pokryć się patyną. Dla wielu działa to na plus, ale wielu też przeszkadza. Holdery lepiej zabezpieczą monetę przed kontaktem z powietrzem.
Awatar użytkownika
wordlord
Site Admin
<b style='color: #ff0000'>Site Admin</b>

Miejscowość: Łódź

Postprzez ANEG » 06 Kwi 2010 12:31

wordlord napisał:W klaserze monety zawsze będą miały kontakt z powietrzem i po pewnym czasie mogą w najlepszym wypadku pokryć się patyną. Dla wielu działa to na plus, ale wielu też przeszkadza. Holdery lepiej zabezpieczą monetę przed kontaktem z powietrzem.

hej przepraszam, ze tutaj...ale to kontynuacja poprzedniej wypowiedzi. Wlasciewie jak to jest z ta patyna. Moneta w kapslu ... w pudelku mahoniowym od L... generalnie mieszkanie niezawilgocone i patyna siada rowno na wszystkich monetach nawet tych z 2009 roku.
Szukalam, nie znalazlam zadnej recepty na przechowywanie bez patyny.
Jest to problem rowneiz kolegi ktory kupuje na allegro bez abonamentu. Jaki z tego wniosek ... ze przynosi monety z poczty do cieplego mieszkania, za chwile sa one zaparowane. Moze wtedy one sa bardziej podatne patynie.
Chociaz ja odbierajac osobiscie monety w ramach abonamentu mialam to samo. Generalnie PATYNA JEST.
Macie jakis sposob na wyeliminowanie jej ? zapobieganie na przyszlosc.
nie podobaja mi sie nawet "brazowe" obwoluty;-)

w zasadzie temat postu dotyczy PRL, ja mowie o naszych lustrzankach w kapslach prosto z NBP.
...Rzeczona komódka poraża urodą ciężkich mosiężnych uchwytów, niby gałek.
Abażur obciągnięty krempliną rzęsiście rozjarzy skórzany, ciemno-orzechowy wypoczynek tudzież podnóżek w politurze."
....
Awatar użytkownika
ANEG

Miejscowość: warszawa

Postprzez bobas » 14 Kwi 2010 12:19

ANEG napisał:Jest to problem rowneiz kolegi ktory kupuje na allegro bez abonamentu. Jaki z tego wniosek ... ze przynosi monety z poczty do cieplego mieszkania, za chwile sa one zaparowane. Moze wtedy one sa bardziej podatne patynie.
Chociaz ja odbierajac osobiscie monety w ramach abonamentu mialam to samo. Generalnie PATYNA JEST.

Jedyny wniosek jaki się nasuwa to uszczelnienie kapsla skoro piszesz że zaraz jest zaparowany. Były tu już podawane pomysły typu oklejenie brzegu taśmą lub coś podobnego.
Awatar użytkownika
bobas

Postprzez RobsonAske » 15 Kwi 2010 09:53

milus napisał:
Rydzu023 napisał:1. Holdery to najlepszy sposób przechowywania PRL-u.

Zależy czego(jakich monet):
1. Do pospolitych klepaków typu 1zł, 50gr, Nowotko itp. nadaje się klaser nawet te najtańsze z PCV. Na te monety naprawdę źle nie wpływa. Ale już np. do XXX lat PRL, Królowie, Solidarność itd. holdery są bardzo dobrym rozwiązaniem- w klaserze też się nie psuły ale dla pewności lepiej w holderze.
2. GN- tylko holder lub kapsel. Klaser je zabija, niestety sam się przekonałem- dobrze że mało wartościowe sztuki mam. Zauważyłem że te GN co maja już tą swego rodzaju patynę nie dają się klaserowi.
3. Starsze monety np. IIRP, Królestwo Polskie luzem na paletę lub w kapsel.

Sądzisz, że taki klaser, też ,,zabije" GNY?

http://allegro.pl/item921785400_2zl_kla ... mocja.html
RobsonAske

Postprzez wordlord » 16 Kwi 2010 00:02

RobsonAske napisał:

Sądzisz, że taki klaser, też ,,zabije" GNY?

http://allegro.pl/item921785400_2zl_kla ... mocja.html

Tutaj monety są w kapslach, wiec są odcięte od powietrza. Problem z tymi albumami jest taki, że zdarza się, że niektóre otwory na monety są zbyt duże, drugie natomiast zbyt ciasne.
Awatar użytkownika
wordlord
Site Admin

Postprzez RobsonAske » 16 Kwi 2010 06:53

Hm, posiadam ten album i akurat ten nie jest na kapsle.. Czyli ten bez kapsułek może zniszczyc monety?
RobsonAske

Postprzez wordlord » 16 Kwi 2010 18:55

RobsonAske napisał:Hm, posiadam ten album i akurat ten nie jest na kapsle.. Czyli ten bez kapsułek może zniszczyc monety?

Nie izoluje monet, mają one kontakt z powietrzem, co więcej folia, która przytrzymuje monety w takich albumach jest zazwyczaj wykonana z PCV, które nie jest obojętne i metal z których wykonane są monety może wchodzić z nim w reakcje. Ogólnie rzecz biorą po pewnym czasie monety mogą Ci zacząć ciemnieć.
Awatar użytkownika
wordlord
Site Admin

Postprzez Grzesio » 16 Kwi 2010 20:27

A czy ktoś z Was pamięta takie albumy do monet kupowane w sklepie papierniczym?
Jeżeli nie to oto fotka tego albumu gdzie przechowywane są duble i fenomen nic nie czarnieje.Zasówki są robione tez z PCV.
Image
Gburem nie jestem krytykę zniosę.
Lepiej czasami być błaznem niż filozofem
http://zakretki.ikro.eu/katalog.php
Awatar użytkownika
Grzesio

Miejscowość: Mazowsze

Postprzez bobas » 16 Kwi 2010 22:54

Na szczęście na stan monet w takich albumach wpływa więcej czynników. chyba najważniejszym jest wilgoć. Mam w domu albumy (trochę inne niż ten na zdjęciu), część z nich ma już ponad 20 lat (oczywiście są z PCV). W środku monety srebrne, miedzionikle i inne. Nie mają nie wiadomo jak dużej wartości, ale na szczęście nic im się przez tyle lat nie stało. Pewnie jeszcze trochę tak poleżą zanim poprzekładam je do czegoś mimo wszystko bezpieczniejszego.
Awatar użytkownika
bobas

Postprzez Mateusz_ec » 03 Maj 2011 16:51

ANEG napisał:
wordlord napisał:W klaserze monety zawsze będą miały kontakt z powietrzem i po pewnym czasie mogą w najlepszym wypadku pokryć się patyną. Dla wielu działa to na plus, ale wielu też przeszkadza. Holdery lepiej zabezpieczą monetę przed kontaktem z powietrzem.

hej przepraszam, ze tutaj...ale to kontynuacja poprzedniej wypowiedzi. Wlasciewie jak to jest z ta patyna. Moneta w kapslu ... w pudelku mahoniowym od L... generalnie mieszkanie niezawilgocone i patyna siada rowno na wszystkich monetach nawet tych z 2009 roku.
Szukalam, nie znalazlam zadnej recepty na przechowywanie bez patyny.
Jest to problem rowneiz kolegi ktory kupuje na allegro bez abonamentu. Jaki z tego wniosek ... ze przynosi monety z poczty do cieplego mieszkania, za chwile sa one zaparowane. Moze wtedy one sa bardziej podatne patynie.

w zasadzie temat postu dotyczy PRL, ja mowie o naszych lustrzankach w kapslach prosto z NBP.

A pochłaniacz wilgoci? można kupić preparaty które zapobiegają zawilgoceniu pomieszczeń
Mateusz_ec

Miejscowość: Opolskie

Postprzez Buka » 14 Maj 2011 14:17

witam wszystkich
kontynuując temat chciałbym zadać pytanie dotyczące monet prl :
Czy opłaca się kupować monety od 1 grosza do 5 zł czy lepiej od 10zł i wyżej. Osobiście uważam,że nie ma sensu kupować monet o małych nominałach, ponieważ nigdy nie osiągną wysokich cen nawet mimo menniczego stanu. No ale czekam na Waszą opinię.
Pozdrawiam Buka
Awatar użytkownika
Buka

Postprzez Grzesio » 14 Maj 2011 14:21

nie ten dział na takie pytanie :wink:
Gburem nie jestem krytykę zniosę.
Lepiej czasami być błaznem niż filozofem
http://zakretki.ikro.eu/katalog.php
Awatar użytkownika
Grzesio

Miejscowość: Mazowsze

Postprzez torontokuba » 15 Maj 2011 00:24

Grzesio napisał:A czy ktoś z Was pamięta takie albumy do monet kupowane w sklepie papierniczym?
Jeżeli nie to oto fotka tego albumu gdzie przechowywane są duble i fenomen nic nie czarnieje.Zasówki są robione tez z PCV.

PCV chyba bardziej niszczy monety srebrne. GNom pewnie nic nie będzie.
Image ImageKBP(Kolekcjonerów Bardzo Przepraszamy)
"Poza granicami Polski mieszka od 14 do 17 mln Polaków."
Awatar użytkownika
torontokuba

Miejscowość: Toronto

Postprzez Martin_Tychy » 15 Maj 2011 17:41

Buka napisał:witam wszystkich
kontynuując temat chciałbym zadać pytanie dotyczące monet prl :
Czy opłaca się kupować monety od 1 grosza do 5 zł czy lepiej od 10zł i wyżej. Osobiście uważam,że nie ma sensu kupować monet o małych nominałach, ponieważ nigdy nie osiągną wysokich cen nawet mimo menniczego stanu. No ale czekam na Waszą opinię.
Pozdrawiam Buka

A co powiesz na to że najdroższą monetą obiegową PRL-u jest 1 zł z 1957 r ?
A druga kwestia jest taka że, jak zbierasz to nie myślisz która moneta da więcej zarobić tylko, której jeszcze Ci brakuje.
"Kolekcjonerzy to ludzie szczęśliwi"
J. W. Goethe

Pozdrawiam Marcin ;)
Awatar użytkownika
Martin_Tychy

Miejscowość: Tychy

Postprzez wtk » 15 Maj 2011 22:51

Popieram przedmówcę!! :)
Najważniejsze jest wypełnianie braków
w zbiorze, kolekcji!! :D
Monety to hobby, pasja a nie inwestycja!!!

http://pl.ucoin.net/ ---> wtk
Awatar użytkownika
wtk

Miejscowość: okolice Wrocławia

PoprzedniaNastępna

Wróć do Monety polskie - PRL i III RP przed denominacją

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości