"NUMIZMAT" TANDETA, SZAJS, BEZWARTOŚCIOWY, itp.

Dyskusje o wszystkim - nie tylko o numizmatyce.

Moderatorzy: wordlord, Mad_Tiger, meszuzel

Czy wydałeś(aś) kiedyś pieniądze na "NUMIZMAT" TANDETA, SZAJS, BEZWARTOŚCIOWY, itp.?

Tak
33
50%
Nie
30
45%
Dla mnie "NUMIZMAT" TANDETA, SZAJS, BEZWARTOŚCIOWY, itp. nie istnieje.
3
5%

Razem głosów : 66

"NUMIZMAT" TANDETA, SZAJS, BEZWARTOŚCIOWY, itp.

Postprzez torontokuba » 06 Sie 2012 20:14

Mennic, skarbców, kantorów i innych firm, które celowo wprowadzają w błąd swoich klientów, w celu doprowadzenia ich do niekorzystnego rozporządzania majątkiem, nie brakuje.

Może trafi się kilku użytkowników forum, którzy chętnie pochwalą się swoim rozczarowaniem po kupnie lub otrzymaniu jako prezent krążka, którego uważają za "NUMIZMAT" TANDETA, SZAJS, BEZWARTOŚCIOWY, itp.

Ja zaczynam.

Niedawno, teściowa zastanawiała się nad zrobieniem mi niespodzianki, po zobaczeniu ulotki w gazecie. Reklama dotyczyła tej tandety...

Banknot 50 Złotych Jan Paweł II
Image
Cena: 166.00 zł
Nakłąd: 9.999 kompletów-edycja limitowana
Stopł: Cu pozłacana
Masa: 54 g
Data pierwszej edycji: 2010
Średnica: 50 mm

Nie jest to ani monetą, ani banknotem i na pewno nie jest warte więcej niż 5 - 10 zł. Ten bajer po prostu naciąga ludzi na wydanie 166 zł na krążek upamiętniający autentyczny banknot kolekcjonerski, wydany przez NBP. Banknot można przez cały czas kupić w NBP za 90 zł.

Udało mi się zapobiec tragedii, jaką byłoby kupno tego szajsu.
Trzeba wyleczyć czyszczenie, z pokolenia na pokolenie. - torontokuba

Zwierzęta w ogrodzie patrzyły to na świnię, to na człowieka, potem znów na świnię i na człowieka, ale nikt już nie mógł się połapać, kto jest kim. - George Orwell
Awatar użytkownika
torontokuba

Miejscowość: Toronto

Postprzez meszuzel » 06 Sie 2012 20:22

Myślę, że osób które świadomie lub nie świadomie kupiło badziew / tandetę jest bardzo dużo, a wynika to z różnych sytuacji wgłębiać się nie ma sensu.

Tak, ja kupiłem na samym początku kiedy moja wiedza była zerowa. Nabyłem ;) próby polskich euro. :lol: tandeta straszna, ale mam ten zestaw nadal ku przestrodze.
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez torontokuba » 06 Sie 2012 20:44

meszuzel napisał:Nabyłem ;) próby polskich euro. :lol: tandeta straszna, ale mam ten zestaw nadal ku przestrodze.

Właśnie tylko przez te polskie próbne euro, odpowiedziałem Tak w ankiecie. Lubię ten zestaw jako ciekawostkę, są też błędy "POLKSA" na kilku monetach. Kupiłem już jak minął na nie szał, ale nie wiedziałem że to prywatnie wydany zestaw jak kupowałem. Ile dałęś? Ja kupiłem za niecałe 150zł. Mam zestaw do dziś. :)

Zwierzęta w ogrodzie patrzyły to na świnię, to na człowieka, potem znów na świnię i na człowieka, ale nikt już nie mógł się połapać, kto jest kim. - George Orwell
Awatar użytkownika
torontokuba

Postprzez sowa2012 » 06 Sie 2012 20:52

No niestety takich wynalazków zaczyna być coraz więcej. Firmy które tworzą te świecidełka wydają kupę pieniędzy na reklamę i wiele starszych osób ulega tej reklamie.

Najgorsze jest to, że NBP wyraziła zgodę na publikację wizerunku banknotu na tym świecidełku, a firmy tylko na to czekają i formułują taką treść reklamy, że osoba kupująca uważa, że to wyjątkowa okazja :(
Awatar użytkownika
sowa2012

Postprzez 58wojtek » 06 Sie 2012 21:13

sowa2012 napisał:....
Najgorsze jest to, że NBP wyraziła zgodę na publikację wizerunku banknotu na tym świecidełku, a firmy tylko na to czekają i formułują taką treść reklamy, że osoba kupująca ....

A wyraziła?
58wojtek

Miejscowość: Mikołów/od niedawna Rybnik :)

Postprzez maciekp » 06 Sie 2012 21:27

A czemu ona? :lol:
maciekp

Postprzez sowa2012 » 06 Sie 2012 21:36

Na pewno tutaj NBP wyraził zgodę jeśli chodzi o ten produkt:

Replika wykonana została za zgodą Narodowego Banku Polskiego oraz autora projektu banknotu, wybitnego artysty grafika Andrzeja Heidricha.
Image

Zasady wykorzystywania wizerunków polskich banknotów i monet

Narodowy Bank Polski, jako emitent oraz właściciel praw majątkowych do projektów znaków pieniężnych, zastrzega sobie w każdym przypadku prawo wyrażania zgody na reprodukowanie znaków pieniężnych, aby wykluczyć przypadki ich odwzorowania w formie dezawuującej ich powagę jako prawnego środka płatniczego.

NBP nie wyraża zgody na:

wykorzystywanie wizerunków znaków pieniężnych w reklamach używek, których nadużywanie może zagrażać zdrowiu lub życiu,
odwzorowywanie wizerunków znaków pieniężnych w sposób sugerujący ich niszczenie np. gniecenie, dziurawienie, przerywanie, cięcie,
składanie banknotów w różne kształty.

Z uwagi na konieczność zapewnienia przez NBP bezpieczeństwa obiegu banknotów, zgoda na wykorzystanie wizerunków banknotów jest obwarowana wymogiem jednostronnego reprodukowania, w wymiarach większych niż 125 proc. lub mniejszych niż 75 proc. w długości i w szerokości oryginalnych banknotów.

Ponadto, zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.), na korzystanie z utworu konieczne jest uzyskanie zgody jego autora. Bez zezwolenia twórcy nie wolno wykorzystywać elementów lub całości dzieła, wprowadzonego do obiegu w charakterze prawnego środka płatniczego, bądź jego opracowania do celów innych, niż związanych z jego urzędową funkcją środka płatniczego.

W związku z powyższym, w celu uzyskania zgody na wykorzystanie wizerunków banknotów lub monet należy skierować do NBP pismo zawierające następujące informacje:

dane wnioskodawcy,
opis sprawy tj.:
jakie znaki pieniężne będą wykorzystane (banknot strona przednia/odwrotna, moneta awers/rewers, nominał),
rodzaj przedsięwzięcia,
dla kogo realizowany jest projekt,
na jakich nośnikach będzie umieszczony projekt.

Do pisma należy załączyć ostateczny projekt reklamy, a w przypadku filmów reklamowych – film lub scenopis obrazkowy (storyboard).

Ze względu na konieczność dokonania analizy projektu, wskazane jest przesłanie go, w miarę możliwości, na co najmniej 14 dni przed realizacją przedsięwzięcia.
Ostatnio edytowany przez sowa2012, 06 Sie 2012 21:42, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
sowa2012

Postprzez sowa2012 » 06 Sie 2012 21:37

maciekp napisał:A czemu ona? :lol:

:oops: haha kilka razy poprawiałem tekst, do tego oglądałem podnoszenie ciężarów i stąd żeńska forma... sorki :lol:
Awatar użytkownika
sowa2012

Postprzez maciekp » 06 Sie 2012 21:40

Ojej, też tak masz (z poprawianiem, nie ciężarami)? ;)
maciekp

Postprzez sowa2012 » 06 Sie 2012 21:44

maciekp napisał:Ojej, też tak masz (z poprawianiem, nie ciężarami)? ;)

tak, dość często mi się zdarza, zwłaszcza, że zawsze robię kilka rzeczy jednocześnie :lol:
Awatar użytkownika
sowa2012

Postprzez Avallac » 06 Sie 2012 22:43

Nie ma chyba takiego, który nie kupił szajsu. Mój wygląda tak:
Image

Uploaded with ImageShack.us
Image

Uploaded with ImageShack.us

:lol:

Przynajmniej srebro próby .925
Koszt: 80 zł :wink:
"Służył nam dobrze ten mit o Chrystusie"- Papież Leon X
Awatar użytkownika
Avallac

Miejscowość: Szczecin

Postprzez torontokuba » 06 Sie 2012 22:49

Avallac napisał:Przynajmniej srebro próby .925
Koszt: 80 zł :wink:

Cena promocyjna, czy ktoś, sprzedając Tobie, po prostu odzyskał tylko 55% swoich strat?

Awatar użytkownika
torontokuba

Postprzez meszuzel » 07 Sie 2012 10:04

Moja tandeta wygląda tak :D

Image

159 zł.
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez cichy » 07 Sie 2012 13:49

A moja tak:

http://www.dukaty-lokalne.yoyo.pl/?284, ... olidarnosc

równe 3 stówki... :?

Choć nie ukrywam, że mam do niej sentyment z uwagi na pochodzenie. ;)
Awatar użytkownika
cichy

Miejscowość: Gdańsk

Postprzez Saichan » 07 Sie 2012 14:34

Mi się nie zdarzyło - pewnie dlatego, że kolekcjonuję dopiero około dwa lata, ale też dlatego, że unikam tego typu rzeczy - zbierając gn-y i II RP rzadko mam styczność z różnymi "szajsami". :)
Awatar użytkownika
Saichan

Miejscowość: Gdańsk

Postprzez torontokuba » 07 Sie 2012 14:58

cichy napisał:równe 3 stówki... :?

Przykre, obecna cena kup teraz to 55zł. :(

Awatar użytkownika
torontokuba

Postprzez Sagittarius » 07 Sie 2012 15:03

Mi też się nie zdarzyło, m. in. dlatego, że mi się to w ogóle nie podoba, a może po części dlatego, że dość szybko po zainteresowaniu się numizmatyką trafiłem na to forum ;].

Jedynie dostałem na Mikołajki od mamy medal upamiętniający 600-lecie Bitwy pod Grunwaldem, po czym poinstruowałem ją, że te rzeczy to lipa i tandeta, i, że wolałbym choćby monetę z Grunwaldem, której nie mam. Niemniej jednak nie wydaje mi się on taką straszną tandetą, ot medale wydawano od dawna, a ten dodatkowo przedstawia jakąś ważną rocznicę, więc nie wydaje mi się aż tak tragiczną wtopą pieniędzy, tym bardziej, że nie był drogi no i rzekomo jest ze srebra, więc jako-taką wartość ma, choćby kilkunastu złotych ;).
Webmaster freelancer filipmarkiewicz.pl
Awatar użytkownika
Sagittarius

Miejscowość: Nowogród Bobrzański

Postprzez bobolo » 07 Sie 2012 16:22

Ja tam jedyną rzecz, którą kupiłem z SMP to srebrny orzełek 1 oz z 2010 roku kupiony bodajże za 89 zł i to nie jakaś podróba, tylko normalny bulion :D
Begonia non omlet.
Awatar użytkownika
bobolo

Miejscowość: Wrocław/Nowa Ruda

Postprzez Adrinno » 07 Sie 2012 16:56

Również kupiłem ze Skarbca Mennicy Polskiej "Srebrnego Orła" za 89 zł. Na dodatek jakiś błąd mieli czy coś, bo ogólnie kupiłem jeszcze dwa takie same numizmaty. Opłacało się to, bo wtedy tyle wynosiła giełdowa cena za uncję srebra.
Adrinno

Postprzez maciekp » 07 Sie 2012 18:03

Młode wzieziątka (tak mówiłem w dzieciństwie) - jaszczurka, medale z Ludwikiem Węgierskim (>400 zł! odsprzedane na szczęście niewiele niżej), armeńskie znaki Zodiaku - Lew, Bursztynowa Komnata, bliżej nieokreślone co do statusu prawnego "monety" francuskie lustrzanki 1,5 euro / 10 euro (pan Michalski z Antykwariatu Niemczyka zaproponował mi wybicie monety francuskiej z moim wizerunkiem za odpowiednio wysoką opłatą)... Mój dziadek kupił mi za pieniądze ze skromnej emerytury "numizmat" poświęcony którejś z bitew kampanii wrześniowej. To tylko top-lista, żeby nie wzbudzać znowu zbytnich kontrowersji... :twisted:
Acha, tata kupił mi jakiś niewyobrażalny wręcz chłam: paletę pełną takich żetoników, zbliżonych wymiarami do GN-ów, wybitych przez jakąś księgarnio-coś. Po prostu fenomenalne wyczucie...
maciekp

Następna

Wróć do Hyde Park

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości