Jakie są najcenniejsze monety Polskie i najbardziej poszukiw

Dyskusje na wszelkie tematy związane z numizmatyką.

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Postprzez tonej » 08 Lis 2012 14:52

Everybody lies.
Awatar użytkownika
tonej

Postprzez cichy » 08 Lis 2012 14:55

Hmmm.... Trochę tego jest, polecam jednak zainwestować w katalog - wydatek rzędu 20-30zł i wszystko podane czarno na białym. Oczywiście ceny należy skorygować do rzeczywistych, ale mimo wszystko doskonale będzie widać, które z monet są najrzadsze i najcenniejsze w poszczególnych stanach zachowania i rocznikach.
Awatar użytkownika
cichy

Miejscowość: Gdańsk

Postprzez torontokuba » 08 Lis 2012 14:56

Takie na które mnie stać i takie które nie były czyszczone.
Trzeba wyleczyć czyszczenie, z pokolenia na pokolenie. - torontokuba

Zwierzęta w ogrodzie patrzyły to na świnię, to na człowieka, potem znów na świnię i na człowieka, ale nikt już nie mógł się połapać, kto jest kim. - George Orwell
Awatar użytkownika
torontokuba

Miejscowość: Toronto

Postprzez cichy » 08 Lis 2012 14:59

Np. katalog Fischera. Na allegro starsze roczniki można pewnie dostać nawet taniej niż 20zł.
Awatar użytkownika
cichy

Postprzez tonej » 08 Lis 2012 15:00

Monety, które Ty dałeś to IV a czasami i nawet V stan czyli nic niewarte. W katalogach masz napisane ceny tylko za stan I, II, i III czasami niektóre monety z lat dawnych mają cenę za stan IV. Więc jak masz więcej takich monet jak te które dałeś wcześniej to szkoda nawet wydawać 30 PLN na katalog.

;)
Everybody lies.
Awatar użytkownika
tonej

Postprzez wordlord » 08 Lis 2012 18:15

Zbieram, więc jestem.
Awatar użytkownika
wordlord
Site Admin
<b style='color: #ff0000'>Site Admin</b>

Miejscowość: Łódź

Postprzez Numidia » 08 Lis 2012 18:28

Po co mu podajecie linki do katalogów skoro nawet nie wiadomo o jakie monety obiegowe chodzi. Aktualny bilon, czy monety Polski Królewskiej? Więcej szczegółów prosimy.

A jeżeli chce sobie sprawdzić ceny swoich monet, które wrzucał na forum to przecież nie w Fischerze. Allegro stoi otworem.
Numidia

Postprzez wordlord » 08 Lis 2012 18:34

Za allegro kolega podziękował stąd link do katalogu.
Podałem link do katalogu który obejmuje praktycznie wszystkie monety polskie i z Polską związane, więc okres nie powinien stanowić problemu. Szacunkowe ceny tam podane nie odzwierciedlają idealnie cen, ale są bardziej zbliżone do realiów niż te z katalogów papierowych.
Zbieram, więc jestem.
Awatar użytkownika
wordlord
Site Admin
<b style='color: #ff0000'>Site Admin</b>

Miejscowość: Łódź

Postprzez tonej » 08 Lis 2012 18:35

Numidia napisał:Aktualny bilon, czy monety Polski Królewskiej?

Pudło - PRL. Wczoraj prosił o wycenę tych monet i w tym okresie się poruszamy.

;)
Everybody lies.
Awatar użytkownika
tonej

Postprzez Saichan » 08 Lis 2012 18:57

Katalogi? Ceny są w nich zawyżone...
Najdroższe polskie obiegówki - z III RP 5 groszy 1993.
A z II RP chyba wszystkie te Sobieskie, Traugutty, Sztandary... i pięciogroszówka z 1934 roku.
Awatar użytkownika
Saichan

Postprzez budziu » 08 Lis 2012 19:03

Witam szanownych użytkowników. Jestem tu nowy, zarówno na forum jak i w numizmatyce. Dużo czytam, przeglądam posty a i nawet czasem myślę. Podczas poznawania kolejnych monet, szukam te które w jakiś sposób przykuwają moją uwagę, de facto są cenne dla mnie jako kolekcjonera. Nawiązując do tematu "najcenniejsze" , oczywiście myślę tu o przydatności do kolekcji, bo mam nadzieję że o takie pyta autor postu, myślę że są to monety najstarsze, najlepiej zachowane a do tego wypuszczone w niskich nakładach, do tego ważny jest materiał z którego się je wytwarza oraz bardzo ważną tematykę i wizerunek monety. I tutaj chciałbym się zatrzymać. Wizerunek monet... ostatnie czasy (monety kolekcjonerskie po denominacji) w numizmatyce to czysta komercja. Począwszy od kształtu (klipy, ), poprzez odpustowe dodatki (bursztyny, tapodruki, emalie, ceramiki, hologramy, etc...), wielowotkowość sceneri, a co najgorzej mnie denerwuje braku wyeksponowanego godnie orła, daty i nominału (wyjątkiem zwierzaki). Czy to są jeszcze monety?
budziu

Miejscowość: Rawa Mazowiecka

Postprzez Numidia » 08 Lis 2012 19:21

tonej napisał:
Numidia napisał:Aktualny bilon, czy monety Polski Królewskiej?

Pudło - PRL. Wczoraj prosił o wycenę tych monet i w tym okresie się poruszamy.

;)

Numidia napisał:A jeżeli chce sobie sprawdzić ceny swoich monet, które wrzucał na forum to przecież nie w Fischerze. Allegro stoi otworem.

Nie ma alternatywy. Niektórzy chcieliby mieć wszystko na tacy podane. Sęk w tym że szybciej byłoby sprawdzić ceny na allegro niż pytać na forum.
Numidia

Postprzez kapibara » 08 Lis 2012 20:02

mu chodzi o taki święty graal numizmatyki
Awatar użytkownika
kapibara

Postprzez maciekp » 08 Lis 2012 20:08

budziu napisał:Nawiązując do tematu "najcenniejsze" , oczywiście myślę tu o przydatności do kolekcji, bo mam nadzieję że o takie pyta autor postu, myślę że są to monety najstarsze, najlepiej zachowane a do tego wypuszczone w niskich nakładach, do tego ważny jest materiał z którego się je wytwarza oraz bardzo ważną tematykę i wizerunek monety. I tutaj chciałbym się zatrzymać. Wizerunek monet... ostatnie czasy (monety kolekcjonerskie po denominacji) w numizmatyce to czysta komercja. Począwszy od kształtu (klipy, ), poprzez odpustowe dodatki (bursztyny, tapodruki, emalie, ceramiki, hologramy, etc...), wielowotkowość sceneri, a co najgorzej mnie denerwuje braku wyeksponowanego godnie orła, daty i nominału (wyjątkiem zwierzaki). Czy to są jeszcze monety?

Pomieszanie z poplątaniem... Stare monety obiegowe co mają wspólnego z kolekcjonerskimi NBP? Od kiedy na obiegówkach wspomniane dodatki (w funkcji ozdobnej)? Dyskusja czy to numizmatyka - stara jak świat. Polecam poczytać jeszcze więcej, bo na razie chyba jednak mało...
maciekp

Postprzez budziu » 08 Lis 2012 20:56

Oczywiście że będe czytał więcej, wiem że ciągle mało wiem. Co do pana przemyśleń nie potrzebuje jednak wiekszej wiedzy. Musi pan czytać bardziej ze zrozumieniem. Pytania pańskiego "Stare monety obiegowe co mają wspólnego z kolekcjonerskimi NBP?" nie rozumiem bo nie wspominałem niczego takiego w poście. Co to dodatków napisałem że dotyczą "ostatnie czasy (monety kolekcjonerskie po denominacji)". Pozdrawiam.
budziu

Miejscowość: Rawa Mazowiecka

Postprzez maciekp » 08 Lis 2012 20:59

O czytaniu ze zrozumieniem proszę mi tu nie pisać, tak piszą gimbusy - istna plaga naszych czasów z tym "czytaniem ze zrozumieniem". Nie polecam. Czytać ze zrozumieniem potrafię na tyle, że jakoś na studiach doktoranckich ciągnę - byle jak, ale jednak.

Owszem, w swoim poście zestawiłeś fakt, że cenne są najstarsze monety, z narzekaniem o tym, co to teraz się dodaje do emisji NBP. Emisje NBP są całkowicie poza numizmatyką - może tak będzie bardziej zrozumiale? W świetle tego wątku wspominanie o emisjach NBP nie ma sensu.
maciekp

Postprzez Numidia » 08 Lis 2012 22:20

maciekp napisał:Emisje NBP są całkowicie poza numizmatyką

Sam się oszukujesz. To że są przede wszystkim produktem handlowym nie zwalnia ich z prawa bycia monetami. Tego nie zmienisz.

Taki mały offtop, ale nie pochlebiam siania fanatyzmu numizmatycznego.
Numidia

Postprzez maciekp » 08 Lis 2012 22:44

Ale my tu jednak szukamy Świętego Graala. :wink:
maciekp

Postprzez miserus » 08 Lis 2012 22:54

Myślę, że jednak to NBP decyduje co jest monetą. Przypomnę, że donatywy nie były środkiem płatniczym a obecnie wchodzą w zakres numizmatyki i osiągają zawrotne ceny.
miserus

Miejscowość: Warszawa

Postprzez maciekp » 08 Lis 2012 23:03

Tak... Jednakoż nie były również przemysłową masówką... Do tego stanowiły rodzaj łapówki, jak to ładnie określił Banach albo Cywiński - w tym momencie nie mam czasu na szukanie źródła. Były więc czymś więcej niż przedmiotem wyprodukowanym dla "kolekcjonera masowego".
maciekp

Postprzez cichy » 09 Lis 2012 10:27

Numidia napisał:A jeżeli chce sobie sprawdzić ceny swoich monet, które wrzucał na forum to przecież nie w Fischerze. Allegro stoi otworem.

Dlaczego nie w Fischerze? Jako narzędzie porównawcze jest wystarczająco miarodajny. Napisałem, że ceny trzeba skorygować do rzeczywistych, czyli najpierw w Fischerze wyszukujemy "najcenniejsze", a później na allegro sprawdzamy ich realną wartość. Katalog w formie papierowej jest jak dla mnie najwygodniejszy. Oczywiście zakładam, że koledze chodzi m. in. o jego rarytasy z 57r...
Awatar użytkownika
cichy

Postprzez Numidia » 09 Lis 2012 19:55

Nie chcę być niegrzeczny, ale jak tu nie wypominać czytania bez zrozumienia. :wink:

A jeżeli chce sobie sprawdzić ceny swoich monet, które wrzucał na forum to przecież nie w Fischerze.

Sęk w tym że nie wiadomo o co koledze chodzi.
Numidia

Postprzez cichy » 09 Lis 2012 20:04

Aaa tam... Mały skrót myślowy... ;) :lol:
Awatar użytkownika
cichy

Postprzez miserus » 09 Lis 2012 21:30

maciekp napisał:Tak... Jednakoż nie były również przemysłową masówką... Do tego stanowiły rodzaj łapówki, jak to ładnie określił Banach albo Cywiński - w tym momencie nie mam czasu na szukanie źródła. Były więc czymś więcej niż przedmiotem wyprodukowanym dla "kolekcjonera masowego".

Chciałem tylko zwrócić uwagę, że nie tylko obiegowe monety zajmują numizmatykę. A lustrzanki były już dużo wcześniej i także numizmatyka się nimi zajmuje. Czyli tymi współczesnymi także będzie się za jakiś czas zajmować. Z powodu emitenta.
miserus

Miejscowość: Warszawa

Postprzez maciekp » 09 Lis 2012 21:50

Mnie nie chodzi nigdy o lustrzanki... Raczej o to, żeby moneta miała jakąś funkcję - jakąkolwiek, nawet nie środka płatniczego - ale nie wyłącznie "kolekcjonerską". A czy numizmatyka zajmie się kiedyś łaskawie tą całą masówką? Nie jestem pewien, żyjemy w dość szczególnych czasach, można być żartobliwie powiedzieć, że "ostatecznych" w sensie informacyjnym. Wszystko wiadomo o tych monetach, nie ma nic do badania, nie stanowią żadnego problemu badawczego. Do tego są "odrębnym światem obrazków", nie widać zbytniej interakcji z innymi dziedzinami kultury...
maciekp

Następna

Wróć do Ogólne dyskusje o monetach

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości