Koniec okolicznościowych 2 zł NG!

Dyskusje o monetach złotych, srebrnych, Nordic Gold wydawanych po 1995 roku

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Koniec okolicznościowych 2 zł NG!

Postprzez charlie » 29 Lip 2013 09:45

"Plan emisyjny zakłada zastąpienie w maju 2014 r. emisji dwuzłotowych monet okolicznościowych ze stopu Nordic Gold, monetami okolicznościowymi o nominale 5 zł. [...] W NBP nadal będzie można nabyć wyemitowane dotychczas monety 2 zł Nordic Gold za cenę nominalną. "
źródło nbp.pl

Co sądzicie o tym pomyśle? Jak dla mnie to nic dobrego ... :(
charlie

Postprzez Vader » 29 Lip 2013 09:49

Zmieni się pewnie tylko nominał. Ale już czekam na nadciągające wielkimi krokami nominały rzędu 20 000 zł ;-)
Image
Awatar użytkownika
Vader

Miejscowość: Warszawa

Postprzez DeeaM » 29 Lip 2013 09:51

Same wady i jedna możliwa zaleta.

Wady:
1. Obecne albumy na dwójki staną się problematyczne: albo zostaną wolne miejsca i osobny album na 5 zł GN albo trzeba będzie mieć specjalne kapsle o wymiarach zewnętrznych jak na obecne GNy, ale tak aby nowe w środku nie latały luzem bo będa mniejsze. Tylko juz widzę jak beznadziejnie będzie to wyglądało.. same GNy a na końcu albumu monety wyglądające na pierwszy rzut oka jak 5 złotówki obiegowe.

2. Tylko 2 emisje 5 zł GN w roku?

3. Skoro już tylko 2 emisje w roku to po co aż 1,2 mln nakładu? Wystarczyłoby z 500 tys skoro to będą już bardziej monety kolekcjonerskie niż obiegowe okolicznościowe.

Zaleta (być może, okaże się z czasem):
wzrost wartości obecnych dwójek

Vader napisał:Zmieni się pewnie tylko nominał.

No właśnie nie
Ich miejsce zajmą monety okolicznościowe o nominale 5 zł, parametrach (wielkość i masa) i funkcjonalnościach identycznych z obiegowymi 5-złotówkami

Czyli będa mniejsze od obecnych dwójek
Ostatnio edytowany przez DeeaM, 29 Lip 2013 10:04, edytowano w sumie 1 raz
Wspieram lokalne łódzkie, dobre firmy;) sale weselne łódź - gdyby ktoś organizował wesele w Łodzi to i przy okazji hurtowo wideofilmowanie łódź;] , dobry dentysta który robi zdjęcia panoramiczne zębów łódź
Awatar użytkownika
DeeaM

Miejscowość: Łódź

Postprzez walus90 » 29 Lip 2013 10:02

i nie będzie już kolejek pod NBP ;/ niektórzy chyba tego nie wytrzymają ;d
walus90

Miejscowość: Poznań

Postprzez meszuzel » 29 Lip 2013 10:21

Hmm ciekawe rozwiązanie.
Dotychczas za golda płaciłem 2 - 2,5 zł. Teraz jak będę chciał kontynuować kolekcję to zapłacę 5 - 6 zł. Mniejsza o to.

Skoro wychodzą z takimi zmianami to by mogli przynajmniej nakład tej monety ustalić nie mniejszy niż 1,5 - 2 mln. Tak by ta moneta była faktycznie obiegowa.

Ale to może też czas by zakończyć zbieranie tych monet. Skoro goldy się kończą może warto zakończyć zbieranie.
Ciekaw jestem jak to będzie wyglądać. Wtedy podejmę ostateczną decyzje.
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam,
Mariusz

Numizmatyczne zdjęcie z wakacji - konkurs
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez Vader » 29 Lip 2013 10:25

DeeaM napisał:2. Tylko 2 emisje 5 zł GN w roku?

I słusznie - tak jak w krajach z euro. Tylko u nas była taka kakofonia tematów i pomysłów wyciąganych z kapelusza byle tylko coś wykocić z raz na miesiąc. Trzeba się dostosować do całkiem przyzwoitych według mnie standardów, aby upamiętniać rzeczywiście istotne wydarzenia. Gdy (?) wejdziemy do strefy euro nie będziemy w końcu wyglądać pod tym względem jak jakieś dziwolągi.
Image
Awatar użytkownika
Vader

Miejscowość: Warszawa

Postprzez Sagittarius » 29 Lip 2013 10:28

Problem w tym, że oni chcą na tych pięciozłotówkach umieszczać serię "Odkryj Polskę", a nie ważne wydarzenia... :(
Ostatnio edytowany przez Sagittarius, 29 Lip 2013 10:28, edytowano w sumie 1 raz
Webmaster freelancer filipmarkiewicz.pl
Awatar użytkownika
Sagittarius

Miejscowość: Nowogród Bobrzański

Postprzez DeeaM » 29 Lip 2013 10:28

2 monety na rok, nawet jakby kosztowały po 10 zł to nie majątek, ale to już oddzielna kolekcja.
Tak samo jak 20 000 zł MN można uznać za przodków 2zł okolicznościowych, ale nie trafiłem na żaden album który łączyłby je z GNami.
2 zł 1995 MN owszem, bo nominał ten sam.

Tutaj zmieni się i nominał, parametry jak i metal... ale z drugiej strony w moim obecnym albumie na dwójki w kapslach po odliczeniu 10 GNów, które są jeszcze przed nami zostaną mi 34 wolne miejsca czyli 17 lat 5 zł GN :twisted:
Wspieram lokalne łódzkie, dobre firmy;) sale weselne łódź - gdyby ktoś organizował wesele w Łodzi to i przy okazji hurtowo wideofilmowanie łódź;] , dobry dentysta który robi zdjęcia panoramiczne zębów łódź
Awatar użytkownika
DeeaM

Postprzez Ficv » 29 Lip 2013 10:31

Przecież w tym roku 3 emisje 2 zł GN, panowie.
Awatar użytkownika
Ficv

Miejscowość: Gdańsk

Postprzez DeeaM » 29 Lip 2013 10:38

W tym roku to jeszcze 7 emisji GNów, w przyszłym 3 i koniec. 259-ta moneta 2 złotowa okolicznościowa (licząc od 1995r.) będzie ostatnią.

W 2015 i dalej będą już tylko 5 zł z serii Odkryj Polskę, a potem pewnie 2€ z serii Odkryj Polskę w Europie :twisted:
Awatar użytkownika
DeeaM

Postprzez tonej » 29 Lip 2013 11:05

NBP podał też, że od maja 2014 roku planuje zakończyć emisję dwuzłotowych monet okolicznościowych ze stopu Nordic Gold (stop miedzi i innych metali). Ich miejsce zajmą monety okolicznościowe o nominale 5 zł, o parametrach (wielkość i masa) takich samych jak mają obiegowe 5-złotówki - dodano.

http://www.money.pl/banki/wiadomosci/ar ... 54439.html

Teraz niech ktoś jeszcze mi powie czy będzie 5 zł ze zwierzakiem?

tonej ;)
Ostatnio edytowany przez tonej, 29 Lip 2013 11:09, edytowano w sumie 1 raz
Everybody lies.
Idiots. Idiots everywhere.
Awatar użytkownika
tonej

Postprzez Makot0072 » 29 Lip 2013 11:07

Dla mnie jest to debilizm totalny...taka zmiana raczej nikomu nie jest potrzebna,zapewne NBP węszy zysk w tym nominale tanim kosztem wybić,wprowadzić limity i jeśli będą tylko 2 emisje na rok to ludzie się pozabijają pod bankami :twisted:
Fakt że obecne monety GN są ciągnięte trochę na siłę ale bez sensu jest się odcinanie od nich i wprowadzenie czegoś co wogóle nijak się ma do kolekcjonerstwa więc jak dla mnie jest to zaplanowany ruch.Chyba że te 5-tki okolicznościowe będą miły niski nakład i będą przedstawiały sensowne tematy to jestem za inaczej stawiam krzyżyk :lol:
Kolekcjonowanie i Poszukiwanie
II RP, PRL, III RP
Awatar użytkownika
Makot0072

Miejscowość: Gliwice

Postprzez Makot0072 » 29 Lip 2013 11:12

"Przyszłoroczna emisja obejmie też 17 tematów monet kolekcjonerskich: 10 z nich to kontynuacja serii."

Super :) Ciekaw jestem kogo będzie stać na zakup wszystkich i zapewne połowa z tych monet będzie zrobiona naprędce tzn jakaś tam rocznica to wybijamy to na blaszce i każemy ludziom płacić xx % więcej
Kolekcjonowanie i Poszukiwanie
II RP, PRL, III RP
Awatar użytkownika
Makot0072

Miejscowość: Gliwice

Postprzez DeeaM » 29 Lip 2013 11:15

tonej napisał:
Teraz niech ktoś jeszcze mi powie czy będzie 5 zł ze zwierzakiem?

tonej ;)

5 zł będą tylko z serii Odkryj Polskę, ale to temat tak szeroki, że właściwie mogą się znaleźć na nich także zwierzęta dla Polski charakterystyczne.
Awatar użytkownika
DeeaM

Postprzez Pipolec » 29 Lip 2013 11:39

Dużą zmianą będzie zakończenie - od maja 2014 roku - emisji dwuzłotowych monet okolicznościowych ze stopu Nordic Gold. Ich miejsce zajmą monety okolicznościowe o nominale 5 zł, o parametrach (wielkość i masa) i funkcjonalnościach identycznych z obiegowymi 5-złotówkami - te monety będą bardziej praktyczne, gdyż zapłacimy nimi bez problemu np. w automatach czy parkometrach. Podobne rozwiązanie z powodzeniem funkcjonuje w innych państwach Unii Europejskiej i świata.

czyli GNy znikną z planów emisji definitywnie? nie będzie odpowiedników w GNach dla monet srebrnych? jakoś to wszystko się kupy nie trzyma... (a smrodek się już zaczyna unosić)
piszę głupoty... szkaluję sprzedawców... podaję nieprawdziwe informacje odnośnie abonamentów numizmatycznych...
poświadczam nieprawdę... za swoje posty przepraszam wszystkie urażone osoby
Pipolec

Miejscowość: w której mieszkam

Następna

Wróć do Monety polskie - III RP po denominacji

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość