Przechowywanie monet.

Właśnie złapałeś kolekcjonerskiego bakcyla, a nie wiesz jak ocenić stan nowego nabytku czy opłaca się go czyścić oraz jak go bezpiecznie przechowywać? Ten dział jest dla Ciebie!

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Re: Przechowywanie monet.

Postprzez meszuzel » 25 Lut 2018 14:51

Powinna wejść, ale do duży kawał blachy i pewnie wygodniej będzie mu w quadrumie
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez kinns_pablo » 25 Lut 2018 15:10

Dziękuję, w takim razie spróbuję z tym 40 mm. Co do quadrum to właśnie teraz przechowuje te monety w tym systemie ale właśnie zamierzam przeładować PRL w holdery. Z mojego doświadczenia wynika że quadrum to bardzo estetyczny i zapewne bezpieczny sposób przechowywania monet ale ma też swoje wady (przynajmniej jak dla mnie), tj. Zajmuje dużo miejsca (w szczególności jak używa się klaserow) i jest niewygodny w przeglądzie monet (np. gdy wymienia się monety czy też po prostu ogląda się je).
kinns_pablo

Postprzez meszuzel » 26 Lut 2018 10:40

Cały PRL mam w holderach, ale srebra z tego okresu w quadrumach a te na kasecie HMB. Przegląda się dobrze. :)

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Postprzez rafal83 » 05 Mar 2018 14:11

Jak przechowujecie złote pandy?
Oryginalnie zapakowane są w foliowym/plastikowym opakowaniu. Czy przekładacie monetę do kapsla czy zostawiacie w oryginalnym opakowaniu.
Czy przełożenie monety do kapsla ma jakieś wady?
rafal83

Miejscowość: PL/DE

Postprzez djcoco » 09 Mar 2018 00:40

Witam jako nowy członek forum i jako nowa osoba zaciekawiona kolekcjonowaniem monet, mam pytanie dotyczące przechowywania monet ponieważ się sporo o nim naczytałem a opinii jest jeszcze więcej niż sposobów przechowywania.

1.) Czy warto wszystkie monety wysłać do gradingu dodam że zaczynam swoją przygodę z 2 i 5 złotówkami na początek zobaczymy żeby się wdrożyć w temat więc je może lepiej przechowywać w kapslach lub holderach.
2.) Którą firmę gradingową polecacie eccgrading widziałem że jest jeszcze jakaś jedna polska firma ??? Która lepsza ?
3.) Mam sporo monet które jak by to nazwać leżą luzem w pusze po kawie i pamiętają jeszcze czasy PRL-u może by jakoś je posortować i w holdery po pakować i np klaser jakiś czy to nie ma sensu ? Ciekawi mnie czy one przedstawiają jeszcze jakąś wartość kolekcjonerską czy są zniszczone całkowicie.

Przyznam że najbardziej podoba mi się pakowanie w te tak zwane trumienki grading ale nie wiem czy jest sens pakować każdą monetę w taki sposób. Na razie zaczynam przygodę z 2 zł i 5 zł ale z czasem chcę zacząć zbierać monety 10, 20 zł itd... na razie o jakiś bardzo historycznych nie myślę ale z czasem kto wie.

Jeszcze raz witam i mam nadzieje że nie zostanę zjechany za te pytania ale jestem laikiem a od czegoś trzeba zacząć.

Pozdrawiam i z góry dzięki za pomoc.
djcoco

Postprzez julk1 » 09 Mar 2018 01:45

Chyba niezbyt dokładnie poczytałeś nasze forum. Wielokrotnie było już pisane, ze z polskich firm gradingowych można polecić jedynie gibona.
Natomiast z zagranicznych NGC i PCGS. Tylko czy opłaca się gradingowac pospolite monety 2 i 5 zł? Nie lepiej je trzymać w kapslach czy holderach?
Monety z PRL należy uporządkować. A jak mamy wypowiedzieć się czy maja jakąś wartość, skoro nie wiadomo jakie to konkretnie monety i w jakim stanie?
Poczytaj na początek np.:
viewtopic.php?f=13&t=18756&p=296284&hilit=gibon#p296284" target="_blank
viewtopic.php?f=13&t=31105&p=313778&hilit=grading+monet#p313778" target="_blank
viewtopic.php?f=13&t=31030&p=313285&hilit=grading+monet#p313285" target="_blank
viewtopic.php?f=9&t=30517&p=305816&hilit=gibon#p305816" target="_blank
viewtopic.php?f=13&t=19987&p=172348&hilit=grading+czy+kapsel#p172348
viewtopic.php?f=15&t=17510&p=150988&hilit=grading+czy+kapsel#p150988
viewtopic.php?f=13&t=6516&p=50930&hilit=grading+czy+kapsel#p50930
Awatar użytkownika
julk1

Postprzez avgrexpo » 21 Mar 2018 00:06

Czy spotkaliście się z czarnymi paletami na monety 2zł ? Zebrało się kilka półtoraków i chciałbym je umieścić w kapslach i na czarnych paletach.
avgrexpo

Postprzez Saichan » 28 Lip 2018 19:11

Cześć wszystkim!

Mam pytanie odnośnie holderów. Rok temu wszedłem w posiadanie holderów firmy Leuchtturm (na klej), jednak nie włożyłem w nie monet. Holdery leżą sobie od roku nienaruszone. Czy to nie spowodowało, że gdybym teraz włożył w nie monety, miałyby one mniejszą ochronę?
Awatar użytkownika
Saichan

Miejscowość: Gdańsk

Postprzez platinum » 28 Lip 2018 19:21

Saichan napisał:Cześć wszystkim!

Mam pytanie odnośnie holderów. Rok temu wszedłem w posiadanie holderów firmy Leuchtturm (na klej), jednak nie włożyłem w nie monet. Holdery leżą sobie od roku nienaruszone. Czy to nie spowodowało, że gdybym teraz włożył w nie monety, miałyby one mniejszą ochronę?

Jeżeli nie kupiłeś bardzo starych, a do tego były zapakowane, nie leżały w bardzo gorący miejscu, na słońcu (wysokei temperatury zwykle degradują kleje) to powinny być w dobrym stanie.

Holdery w sklepach też są przechowywane latami, powinno być ok.
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Miejscowość: Planet Earth

Postprzez meszuzel » 29 Lip 2018 10:57

Śmiało możesz używać. W holderah klejonych najważniejszy jest klej. A ten jesli nie był wystawiony na działanie słońca i wilgoci jest nadal w idealnym stanie.

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Postprzez wordlord » 30 Lip 2018 22:04

Ja nadal używam holderów kupionych 5 lat temu i klej dalej dobrze trzyma. Najważniejsze to tak jak koledzy napisali, nie przegrzać, nie zawilgocić i lata całe dadzą radę
Zbieram, więc jestem.
Awatar użytkownika
wordlord
Site Admin
<b style='color: #ff0000'>Site Admin</b>

Miejscowość: Łódź

Postprzez platinum » 30 Lip 2018 22:10

wordlord napisał:Najważniejsze to tak jak koledzy napisali, nie przegrzać, nie zawilgocić i lata całe dadzą radę

Może to paranoja, ale ja swoje niewykorzystane holdery trzymam w malych, strunowych woreczkach i w ciemnym miejscu. Oczywiście o wysokeij temperaturze (co najwyżej pokojowa, ale w cieniu) i wilgoci nie ma mowy.
Strunowe woreckzi maja na celu ochronę przed parowaniem, wchodzeniem w reakcje z powietrzem kleju.
Holdery mają już kilka lat (minimum 3).
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Miejscowość: Planet Earth

Postprzez avgrexpo » 22 Sie 2018 22:09

Hej, czy występują kapsle patrząc przez ,które moneta będzie powiększona ?
avgrexpo

Postprzez Mad_Tiger » 22 Sie 2018 22:23

Image
magnicaps
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

ImageMój zbiór monet na ucoinImage
ImageSprzedam trochę monet i banknotówImage

W sprawie reklamy w awatarze proszę o kontakt na PW :)
Maksymalny rozmiar; szerokość: 80 pikseli, wysokość: 80 pikseli, waga pliku: 50.00 KiB + 2 linijki tekstu w podpisie.
Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Miejscowość: Warszawa

Postprzez avgrexpo » 23 Sie 2018 19:06

O to chodziło, dzięki.
avgrexpo

Postprzez DagonX » 13 Paź 2018 22:44

Planuję część zbiorów wetknąć do kapsli quadrum i wrzucić to wszytko w odpowiednie karty, a następnie włożyć do albumu typu Grande. Zanim jednak to zrobię chciałbym podpytać, czy ktoś stosuje takie rozwiązanie? Ile kart mieści się do takiego albumu? Jak to się prezentuje? :)

Za wszelkie (p)odpowiedzi i ewentualne zdjęcia z góry dziękuję ;)

DagonX 8)
Awatar użytkownika
DagonX
Expert

Miejscowość: z jedynego miasta w Polsce

Postprzez Mad_Tiger » 13 Paź 2018 23:20

Grubość Quadruma to 7 mm dolicz 1 dodatkowy na grubość strony.

Okładki Grande mieszczą do 3,5 cm grubości wkładu :) czyli 5 stron :) wejdzie 100 monet :)

Grande Gigant jest grubszy i tam wejdzie 7-8 stron :)

Rozmyślałem nad takim sposobem pakowanie ale zbyt mało efektywny i za drogo wychodziło :)

To są moje wyliczenia ale nigdy tak nie przechowywałem :)
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

ImageMój zbiór monet na ucoinImage
ImageSprzedam trochę monet i banknotówImage

W sprawie reklamy w awatarze proszę o kontakt na PW :)
Maksymalny rozmiar; szerokość: 80 pikseli, wysokość: 80 pikseli, waga pliku: 50.00 KiB + 2 linijki tekstu w podpisie.
Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Postprzez DagonX » 13 Paź 2018 23:42

@Mad_Tiger, dzięki wielkie za wypowiedź :) naprawdę myślisz, że to zbyt mało efektywny sposób na prezentację zbiorów? Mnie właśnie dlatego kusi ta opcja, bo wydaje mi się, że będzie wyglądać o niebo lepiej niż w holderach, czy na paletach (pomijając już kwestię, że monety mogą mieć różną średnicę i na jednym typie palet by się nie skończyło) :P

DagonX 8)
Awatar użytkownika
DagonX
Expert

Postprzez Vader » 13 Paź 2018 23:43

Ja też się nad tym kiedyś zastanawiałem, ale wkładanie quadrumów do klaserów jest bez sensu. Lepiej się pewnie sprawdzą pudełka z szufladkami.
Image
Awatar użytkownika
Vader

Postprzez DagonX » 13 Paź 2018 23:54

@Vader, tyle że przy takich pudełkach nie widzisz drugiej strony monety. Trzeba by ją za każdym razem wyjąć i potem odłożyć na miejsce, a w albumie to po prostu odwracasz kartę i masz.

DagonX 8)
Awatar użytkownika
DagonX
Expert

PoprzedniaNastępna

Wróć do Niezbędnik numizmatyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości