Przechowywanie monet.

Właśnie złapałeś kolekcjonerskiego bakcyla, a nie wiesz jak ocenić stan nowego nabytku czy opłaca się go czyścić oraz jak go bezpiecznie przechowywać? Ten dział jest dla Ciebie!

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Re: Przechowywanie monet.

Postprzez Vader » 14 Paź 2018 01:02

DagonX napisał:@Vader, tyle że przy takich pudełkach nie widzisz drugiej strony monety. Trzeba by ją za każdym razem wyjąć i potem odłożyć na miejsce, a w albumie to po prostu odwracasz kartę i masz.
DagonX 8)

Coś za coś. Nie ma idealnego rozwiązania :) Teoretycznie trzymanie kapsli w klaserach jest ok, ale policz jeszcze ile to miejsca na półce zajmie.
Image
Awatar użytkownika
Vader

Miejscowość: Warszawa

Postprzez DagonX » 14 Paź 2018 11:31

Vader napisał:Coś za coś. Nie ma idealnego rozwiązania :) Teoretycznie trzymanie kapsli w klaserach jest ok, ale policz jeszcze ile to miejsca na półce zajmie.

Na szczęście u mnie by to był raczej tylko jeden album Grande Gigant, wyłącznie najważniejszą część zbiorów chciałbym tak prezentować :) a tak z ciekawości, o ile to nie jakaś tajemnica, jak Ty przechowujesz swoje monety - holdery, czy też właśnie jakieś palety i w pudełku?

DagonX 8)
Awatar użytkownika
DagonX
Expert

Miejscowość: z jedynego miasta w Polsce

Postprzez meszuzel » 14 Paź 2018 11:53

DagonX napisał:Na szczęście u mnie by to był raczej tylko jeden album Grande Gigant, wyłącznie najważniejszą część zbiorów chciałbym tak prezentować :)
DagonX 8)

Jak to ma być jeden klaser to tak zrób.
Ja w którymś momencie też tak chciałem pakować monety, tylko jak zacząłem to liczyć i brać pod uwagę jaką ilość miejsca na to trzeba zarezerwować to szybko odpuściłem a klaser z kapslami sprzedałem. Pozostałem przy holderach, które nadal mi się podobają.

Tylko czy brałeś pod uwagę jeszcze wagę(masę) tego zestawu? Też mnie to trochę drażniło, że każda strona w porównaniu do holderów była dość ciężka
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez Vader » 14 Paź 2018 14:52

DagonX napisał:... a tak z ciekawości, o ile to nie jakaś tajemnica, jak Ty przechowujesz swoje monety - holdery, czy też właśnie jakieś palety i w pudełku?

W niezbyt wyszukany sposób: w quadrum a te w pudełku po butach. Ja sobie znajdę co będę chciał, a przynajmniej dzieciaków nie intryguje i żonie się w oczy nie rzuca ;)
Image
Awatar użytkownika
Vader

Postprzez DagonX » 14 Paź 2018 22:30

meszuzel napisał:Jak to ma być jeden klaser to tak zrób.
Ja w którymś momencie też tak chciałem pakować monety, tylko jak zacząłem to liczyć i brać pod uwagę jaką ilość miejsca na to trzeba zarezerwować to szybko odpuściłem a klaser z kapslami sprzedałem. Pozostałem przy holderach, które nadal mi się podobają.

Tylko czy brałeś pod uwagę jeszcze wagę(masę) tego zestawu? Też mnie to trochę drażniło, że każda strona w porównaniu do holderów była dość ciężka

U mnie holdery jakoś się nie sprawdziły. Niestety miały za słaby klej (a przetestowałem chyba wszystkie dostępne firmy w PL) i po miesiącu-dwóch-trzech część monet po prostu wsuwała pod okienko :/ Zdaję sobie sprawę, że waga całości może być znaczna i przeglądanie kolekcji na kolanie może być nieco... ciężkie ;)

Vader napisał:W niezbyt wyszukany sposób: w quadrum a te w pudełku po butach. Ja sobie znajdę co będę chciał, a przynajmniej dzieciaków nie intryguje i żonie się w oczy nie rzuca ;)

Haha, o takim sposobie na przechowywanie kapsli z monetami na pewno bym nie wpadł :D

DagonX 8)
Awatar użytkownika
DagonX
Expert

Miejscowość: z jedynego miasta w Polsce

Postprzez Tuk Tukat » 16 Paź 2018 12:02

U mnie holdery jakoś się nie sprawdziły. Niestety miały za słaby klej (a przetestowałem chyba wszystkie dostępne firmy w PL) i po miesiącu-dwóch-trzech część monet po prostu wsuwała pod okienko :/ Zdaję sobie sprawę, że waga całości może być znaczna i przeglądanie kolekcji na kolanie może być nieco... ciężkie ;)

Co do tego kleju to widocznie musiałeś trafić na jakąś wadliwą partię , ja jeszcze nigdy nie miałem przypadku żeby mi się rozkleił, używam holderów Hartberger . Dodam ,że zawsze po włożeniu monet w holdery staram się zakleić go równo a następnie przyciskam kilkoma cięższymi książkami ;) , i tak trzymam przez 2-3 h .
Monety SAP , Księstwo Warszawskie , II RP
Awatar użytkownika
Tuk Tukat

Postprzez meszuzel » 16 Paź 2018 12:15

To faktycznie podchodzisz ciężko do tematu.
Ja od początku korzystam z leuchttruma i nigdy nie dociskałem niczym zaklejam palcami wokół monety przygniatam, aby skleiło z każdej strony dokładnie i do klasera. Wszystkie holdery trzymają.

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Postprzez avgrexpo » 16 Paź 2018 21:04

meszuzel napisał:To faktycznie podchodzisz ciężko do tematu.
Ja od początku korzystam z leuchttruma i nigdy nie dociskałem niczym zaklejam palcami wokół monety przygniatam, aby skleiło z każdej strony dokładnie i do klasera. Wszystkie holdery trzymają.

Potwierdzam.
avgrexpo

Postprzez PawelIg » 17 Paź 2018 05:31

Czy nikt nie używa holderów zszywanych? Z tymi wogóle nie ma problemów.
Awatar użytkownika
PawelIg

Postprzez brodacz » 17 Paź 2018 08:28

Koledzy, poraża mnie wasz brak kreatywności... Pudełko po butach to bardzo dobry pomysł, ale złodzieje i takie rzeczy trzepią. Chętnie podzieliłbym się swoimi patentami, ale z najlepszych wciąż korzystam, więc zachowam dla siebie, z drugiej strony obawiam się, że ten wątek może być obserwowany przez ludzi o niezbyt czystych intencjach, więc też nie wiem czy zdradzać pewne pomysły.
Mieszkanie moich rodziców na parterze było okradane 3x a w nim znajdowaly się moje zbiory o wartosci ok 150k zł. Za każdym razem wszystko było wybebeszone a łączna kwota strat nie przekraczała 1700 zł...
No dobra, to może po kolei... Złodziei przyciąga handel na allegro. Gdy widzą, że ktoś prywatnie sprzedaje ciekawe rzeczy to klikają na kup i już mają adres. Dlatego warto w allegro wpisać jakiś fikcyjny, albo by go potwierdzić skorzystać z wynajmowanego mieszkania. Wtedy to nie do was się włamią.
Ze starych dobrych sztuczek to
1. Wybebeszacie telewizor kineskopowy (najlepiej 29-32") tak by nie było w nim nic poza przednią szybą z luminoforem a w środku urządzacie wygodny sejf. Wprawdzie klamot zajmuje trochę miejsca, ale kto by chciał go ukraść czy rozkręcać...
2. Wyjątkowo drogie okazy można trzymać w margarynie, albo zawinąć plastrami bekonu, folią spożywczą i do zamrażarki. O ile znajdziecie miejsce. Tu można oczywiście wykonać wiele wariacji typu słoiki z powidłami czy smalcem.
3. Nawet nie wiecie ile klaserów wchodzi pod brodzik kabiny prysznicowej. To jedna z najlepszych metod, bo żaden złodziej nie będzie się do niej dobierał, jednak praktyczna wyłącznie do przechowywania skarbów przez długie lata. Pojedyncze monety można dokładać wykręcając syfon od góry. Ze względu na warunki atmosferyczne wskazane woreczki strunowe.
4. Doniczki z kwiatkami.
5. Kieszenie w nieużywanym szlafroku.
Jeśli jednak lubicie oglądać swoje zbiory a telewizor nie wchodzi w grę to fajnie sprawdzają się drewniane parapety puste w środku. Modne są ostatnio ściany wykańczane ceglopodobnymi płytkami. Jeśli ściana nie jest nośna to wykonanie w niej odpowiednich skrytek nie będzie problemem. Sporo miejsca jest też wokół bębnów pralek automatycznych. Szczególnie te obciążane cegłami są otwarte na współpracę, bo srebro czy złoto robi to równie dobrze.
Ogólna zasada jest tak by patrzeć na swoje meble, zabudowę itp jako schowek. Czy znajduje się w nim jakaś przestrzeń, którą można wykorzystač.
brodacz

Postprzez meszuzel » 17 Paź 2018 09:02

Dziękuję Ci, że podzieliłeś się swoją wiedzą. Porady bardzo praktyczne, :lol: szczególnie zainteresowany jestem drugim rozwiązaniem :lol: :lol:

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Postprzez brodacz » 17 Paź 2018 13:33

Do przechowywania klaserów fajnym pomysłem jest też stary magnetowid a nawet magnetofon szpulowy. Po pierwsze uzmysławia złodziejowi, że ma do czynienia z kimś mało zamożnym a po drugie gdyby chciał to ukraść to nie miałby komu sprzedać. Warto też uwagę złodzieja skupić na czymś co na 100% warte jest kradzieży. U mnie był to stary malutki sejf przytwierdzony niezbyt mocno do podłogi. Wewnątrz kilka 200 zł PRL. 2x nie ruszyli za trzecim wynieśli (ale nic poza nim). Musieli się nieźle rozczarować, jeśli udało się go otworzyć...
brodacz

Postprzez Vader » 17 Paź 2018 18:47

To może dwa kolejne napady były związane właśnie z tym sejfem?
Image
Awatar użytkownika
Vader

Postprzez avgrexpo » 17 Paź 2018 19:15

brodacz napisał:2. Wyjątkowo drogie okazy można trzymać w margarynie, albo zawinąć plastrami bekonu, folią spożywczą i do zamrażarki. O ile znajdziecie miejsce. Tu można oczywiście wykonać wiele wariacji typu słoiki z powidłami czy smalcem.

:D

Gratuluję zbioru i pomysłowości.
avgrexpo

Postprzez julk1 » 17 Paź 2018 23:50

brodacz napisał: Wyjątkowo drogie okazy można trzymać w margarynie, albo zawinąć plastrami bekonu, folią spożywczą i do zamrażarki. O ile znajdziecie miejsce. Tu można oczywiście wykonać wiele wariacji typu słoiki z powidłami czy smalcem.

A jak przyjadą goście i zona nie wiedząc o twoich skrytkach postawi buteleczke i na zakąskę bekon, a do chleba poda margarynę. powidła i smalec?
Awatar użytkownika
julk1

Postprzez brodacz » 18 Paź 2018 07:20

Jak się ma takie zbiory, to gości przyjmuje się kawiorem i ośmiorniczkami...
brodacz

Postprzez nowicjusz19 » 07 Gru 2018 00:20

czy ktoś z Forumowiczów orientuje się gdzie można zakupić foliowe torebki na slaby pcgs ngc, takie jak stosuje np GNDM, Niemczyk?
Awatar użytkownika
nowicjusz19

Postprzez meszuzel » 07 Gru 2018 12:07

A może woreczki strunowe?

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Postprzez GNDM » 08 Gru 2018 00:39

nowicjusz19 napisał:czy ktoś z Forumowiczów orientuje się gdzie można zakupić foliowe torebki na slaby pcgs ngc, takie jak stosuje np GNDM, Niemczyk?

Witam
My kupujemy na Allegro, ostatnio tutaj https://allegro.pl/torby-woreczki-celof ... NTI0ZDk%3D
Opis aukcji "TORBY WORECZKI CELOFANOWE Z TASMA"
Strunowe niewygodne - są węższe w miejscu "struny" u jeśli woreczek ma być dopasowany i mieścić się w pudełko na slaby, to ciężko się przeciska przez strunę. Wygodniejsze te z cienkiej, krystalicznej folii (celafonowe) - dobrze chronią slab, aby się nie rysował; można zakleić, a i tak przez tę folię dobrze widać monetę no i są bardzo tanie (500 szt. około 40 zł)
Damian
Awatar użytkownika
GNDM

Postprzez nowicjusz19 » 08 Gru 2018 00:50

GNDM napisał:
nowicjusz19 napisał:czy ktoś z Forumowiczów orientuje się gdzie można zakupić foliowe torebki na slaby pcgs ngc, takie jak stosuje np GNDM, Niemczyk?

Witam
My kupujemy na Allegro, ostatnio tutaj https://allegro.pl/torby-woreczki-celof ... NTI0ZDk%3D" target="_blank
Opis aukcji "TORBY WORECZKI CELOFANOWE Z TASMA"
Strunowe niewygodne - są węższe w miejscu "struny" u jeśli woreczek ma być dopasowany i mieścić się w pudełko na slaby, to ciężko się przeciska przez strunę. Wygodniejsze te z cienkiej, krystalicznej folii (celafonowe) - dobrze chronią slab, aby się nie rysował; można zakleić, a i tak przez tę folię dobrze widać monetę no i są bardzo tanie (500 szt. około 40 zł)
Damian

Dziękuję!!
Awatar użytkownika
nowicjusz19

Poprzednia

Wróć do Niezbędnik numizmatyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości